|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E hėne, 8 mars 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova tha se gratė e Kosovės janė mjaft aktive nė tė gjitha institucionet e vendit

 • Presidenti Rugova pėrgėzoi liderin e partisė fituese nė zgjedhjet nė Greqi

 • Hari Holkeri sot do tė qėndrojė pėr vizitė nė Beograd

 • Takimi pėr zbardhjen e fatit tė personave tė zhdukur mbahet nesėr nė selinė e UNMIK-ut

 • Gjykata Supreme pėr "rastin Drini" ia ka kthyer lėndėn pėr rigjykim Gjykatės sė qarkut nė Prizren

 • Sektori Jug-Perėndimor i KFOR-it nuk do ta zvogėlojė numrin e ushtarėve nė Kosovė

 • Policia e UNMIK-ut thotė se serbin Trifunoviq nga Cėrnica e ka vrarė bashkėfshatari i tij

 • Ka hyrė nė prodhim tė rregullt Blloku I i "Kosovės B"

 • U bė ndarja e ēmimit tradicional pėr kameramanin e vitit

 • Policia maqedonase ka vrarė dy shqiptarė nė njė fshat afėr Tetovės

 • Nė Shqipėri do tė mbahen manovrat ushtarake shqiptaro-amerikane

 • Ish-diktatori jugosllav Millosheviq kalon nė partinė e Sheshelit

 • Partia opozitare fiton zgjedhjet nė Greqi

 • Kėshilli Qeveritar i Irakut ka miratuar unanimisht kushtetutėn e pėrkohėshme

 • Shpėrthime nė qendėr tė Bagdadit

 • Rritet prania e grave nė parlamentet e vendeve tė botės

 • Trupat izraelite kanė vrarė njė tineixher palestinez

 • Nė Haiti janė vrarė tė pakten 6 persona

 • Tė paktėn 15 veta kanė humbur jetėn nė pėrmbytjet nė Turqi

 • Shtatė fėmijė kanė vdekur nė pėrplasjen e autobusit nė Vietnam Hanoi, 8 mars 2004

 • Kėshilli Qeverisės sot do tė nėnshkruajė kushtetutėn e pėrkohshme

 • Gara pėr Shtėpinė e Bardhė po intensifikohet

 • 14 tė vrarė nė kampet e refugjatėve palestinezė

 • Agjencia Ndėrkombėtare pėr Energjinė Atomike thotė se Irani dhe Libia janė qė tė dy fajtorė

 
  
Presidenti Rugova tha se gratė e Kosovės janė mjaft aktive nė tė gjitha institucionet e vendit
 
Prishtinė, 8 mars 2004 - Duke folur nė solemnitetin me rastin e shėnimit tė 14-vjetorit tė themelimit tė Forumit tė Gruas tė LDK-sė, Presidenti Ibrahim Rugova tha se gratė e Kosovės kanė arritur tė jenė tė pranishme dhe mjaft aktive nė tė gjitha institucionet e Kosovės.
 
Presidenti Rugova ka theksuar se Forumi i Gruas i LDK-sė pėr 14 vjet radhazi ishte njė nga shtyllat mė tė rėndėsishme tė jetės politike dhe shtetėrore tė Kosovės. Ai shtoi se gratė e Kosovės sot kanė arritur tė jenė tė pranishme dhe aktive nė tė gjitha institucionet nė nivel nacional e lokal.

Duke pėrshėndetur Ligjin pėr barazi gjinore tė miratuar nė Kuvendin e Kosovės qė ėshtė bėrė mė iniciativėn e kėtij Forumi, presidenti Rugova ritheksoi kėrkesėn e tij pėr njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės.

"Edhe nė kėtė tubim solemn dėshiroj tė theksoj se njohja formale e pavarėsisė sė Kosovė do t'i shpejtonte proceset demokratike dhe ekonomike brenda vendit tonė, pra njė Kosovė demokratike e integruar nė Bashkimin Ėvropian, nė NATO dhe nė miqėsi permanente me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės", ka thėnė me kėtė rast presidenti Rugova.

Ndėrkaq, Melihate Tėrmkolli, kryetare e Forumit tė Gruas tė LDK-sė tha se ky forum ėshtė njė mekanizėm i fuqishėm nė kuadėr tė LDK-sė dhe si i tillė edhe mėtej e tillė do tė angazhohet pėr realizimin e aktiviteteve qė do tė ndihmojnė ndėrtimin e institucioneve tė reja nė Kosovėn e pasluftės.

"Ne do tė kemi njė aktivitet tė dendur nė drejtim tė organizimit sa mė tė mirė tė zgjedhjeve nacionale dhe jo vetėm ana organizative, por edhe njė pjesėmarrje sa mė kualitative tė grave nė kėto zgjedhje nacionale, pavarėsisht nga sistemi zgjedhor qė do tė miratohet", ka thėnė znj.Tėrmkolli.

Nė fund tė kėtij manifestimi u shfaq edhe njė program kulturo-artistik.
 
 
Presidenti Rugova pėrgėzoi liderin e partisė fituese nė zgjedhjet nė Greqi
 
Prishtinė, 8 mars 2004 - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, i ka dėrguar sot (e hėnė) njė mesazh urimi zotit Kostas Karamanlis, udhėheqės i partisė "Nea Demokratia" (Demokracia e Re), pėr fitore nė zgjedhjet e pėrgjithshme nė Greqi.

"Me rastin e fitores Tuaj nė zgjedhjet e pėrgjithshme tė Greqisė, Ju shpreh urimet e mia tė pėrzemėrta.

Shpresoj se nėn udhėheqjen Tuaj do tė forcohen edhe mė shumė marrėdhėniet miqėsore nė mes tė dy vendeve tona, Kosovės dhe Greqisė", thuhet nė pėrgėzimet e Presidentit Rugova drejtuar liderit tė partisė fituese greke, Kostas Karamanlis.
 
 
Hari Holkeri sot do tė qėndrojė pėr vizitė nė Beograd
 
Prishtinė, 8 mars 2004 - Shefi i UNMIK-ut, Hari Holkeri sot do tė qėndrojė pėr vizitė nė Beograd. Gjatė kėsaj vizite z. Holkeri do tė takohet me kryeministrin e Serbisė, Vojisllav Koshtunica dhe shefin e qendrės kordinuese pėr Kosovė Nebojsha Ēoviqin.
 
 
Takimi pėr zbardhjen e fatit tė personave tė zhdukur mbahet nesėr nė selinė e UNMIK-ut
 
Prishtinė, 8 mars 2004 - Takimi i grupeve tė punės nė kuadėr tė dialogut mes Prishtinės dhe Beogradit pėr zbardhjen e fatit tė personave tė zhdukur, do tė mbahet nesėr nė selinė e UNMIK-ut nė Prishtinė, ka konfirmuar shėrbimi pėr media i UNMIK-ut.

Problemi qė ka tė bėjė me personat e zhdukur ėshtė temė shumė e rėndė pėr tė dyja palėt, por edhe pritet njė atmosferė pozitive dhe konstruktive, deklaroi pėr BBC-nė zėdhėnėsja e UNMIK-ut Izabela Karlovic.

"Ēdo gjė ėshtė e gatshme dhe nuk presim kurrfarė preblemesh. Me takimin pėr personat e zhdukur do tė kryesojė Fransua Stam, shef i operacioneve tė Kryqit tė Kuq Ndėrkombėtar pėr Amerikėn Veriore, Evropėn perėndimore, veriore dhe jugore, i cili gjatė katėr viteve tė kaluara ėshtė marrė intensivisht me zbardhjen e fatit tė personave tė zhdukur", tha zėdhėnėsja Karlovic.

Palėn kosovare do ta udhėheqė Ragip Zekolli, i cili ėshtė emėruar nga kryeministri Bajram Rexhepi, ndėrkaq palėn serbe Vladimir Bozhoviq nga Qendra Koordinuese serbe.
 
 
Gjykata Supreme pėr "rastin Drini" ia ka kthyer lėndėn pėr rigjykim Gjykatės sė qarkut nė Prizren
 
Prizren, 8 mars 2004 - Nė Prizren sot u bė e ditur se nė bazė tė njė vendimi tė Gjykatės Supreme tė Kosovės ėshtė anuluar aktgjykimi i shkallės sė parė tė Gjykatės sė qarkut nė Prizren tė tre akuzuarve pėr "rastin Drini" dhe ēėshtja penale ėshtė rikthyer nė rigjykim. Sipas kryetarit tė Gjykatės sė qarkut nė Prizren, Engjėll Ēetta, tė akuzuarit Sali Veseli, Abit Aziraj dhe Xhemali Beqiraj do tė paraqiten pėrsėri para trupit gjykues nė Prizren.

Tė pėrkujtojmė se Gjykata e qarkut nė Prziren e pat dėnuar vetėm Sali Veselin me 10 vjet burgim pėr veprėn penale nxitje nė vrasje tė Ekrem Rexhės (komandant Drini), kurse dy tė tjerėt ishin liruar.
Ditė mė parė ėshtė liruar nga burgu edhe Sali Veseli dhe tani ai mbrohet nė liri.
 
 
Sektori Jug-Perėndimor i KFOR-it nuk do ta zvogėlojė numrin e ushtarėve nė Kosovė
 
Prishtinė, 8 mars 2004 - Duke folur pėr situatėn e sigurisė nė Sektorin e tij tė pėrgjegjėsisė, komandanti i Brigadės Shumėkombėshe Jug-Perėndim tė KFOR-it, Alberto Primiēeri ka thėnė se situata nė kėtė sektor ėshtė mjaft e qetė, por edhe jostabile. Ai ka thėnė se nė kėtė zonė nuk sheh kėrcėnime serioze kundėr serbėve dhe ka shtuar se as te shqiptarėt dhe as te serbėt nuk ekziston vullneti pėr dialog.
 
Gjenerali italian Primiēeri ka thėnė se kundėr rikonstrukturimit nė brigadėn e tij deri nė fund tė zgjedhjeve nė Kosovė nuk do tė ketė ndonjė zvogėlim drastik tė numrit tė ushtarėve, duke shtuar se reduktimi i paqeruajtėsve ndėrkombėtarė do tė shkojė paralelisht me bartjen e komptencave te policia. Gjenerali italian Primiēeri ka thėnė gjithashtu se rruga e pėrmbushjes sė standardeve ėshtė rruga mė e drejtė e Kosovės kah Evropa.
 
 
Policia e UNMIK-ut thotė se serbin Trifunoviq nga Cėrnica e ka vrarė bashkėfshatari i tij
 
Gjilan, 8 mars 2004 - Policia e UNMIK-ut nė Gjilan ka konfirmuar se Trajan Trifunoviqin nga fshati Cėrnicė, nuk e kanė vrarė shqiptarėt, por bashkėfshatari i tij Boshko Dimiq. Trifunoviqi ishte vrarė nė dhjetor tė vitit 2002 derisa po ruante bagėtinė, ndėrkaq KFOR-i menjėherė kishte arrestuar si tė dyshimtė dy shqiptarė tė Cėrnicės: Fazli Sylejmanin dhe Fatmir Dervishin, tė cilėt ishin mbajtur mėse gjashtė muaj nė paraburgim.

Akuzat ndaj dy tė dyshimtėve shqiptarė u kundėrshtuan nga prokurori nė qershorin e kaluar, tha zėdhėnėsi i policisė nė Gjilan, rreshteri Ismet Hashani. Ai shtoi se nė shtėpinė e Dimiqit KFOR-i kishte gjetur njė pushkė e cila nėpėrmjet analizave tė balistikės ėshtė konstatuar se kjo ishte arma qė ishte pėrdorė pėr tė vrarė Trajan Trifunoviqin.

Zėdhėnėsi Hashani thotė se ndaj Boshko Dimiqit, i cili ėshtė duke u mbajtur nė paraburgim pas konfiskimit tė armės sė tij prokuroria ka ngritur akuza pėr vrasjen e Trajan Trifunoviqit.

Kjo nuk ėshtė hera e parė nė rajonin e Gjilanit kur viktima ėshtė serb menjėherė vrasja iu atribuohet shqiptarėve e tė cilat mė vonė janė konfirmuar se kanė ndodhur nga vetė serbėt.
 
 
Ka hyrė nė prodhim tė rregullt Blloku I i "Kosovės B"
 
Prishtinė, 8 mars 2004 - Dje ka hyrė nė prodhim tė rregullt Bllok I i Kosovės B. Aktualisht gjendja energjetike vlerėsohet tė jetė stabile. Reduktimet sipas zyrtarėve tė KEK-ut momentalisht nuk ka apo ato janė kohė pas kohe nga njė orė.
 
Mirėpo nė rast tė dėshtimit tė konsumit reduktimet mund tė paraqitėn sėrish. Nė stabilizimin e situatės ka ndikuar hyrja nė prodhim tė rregullt tė bllokut tė riparuar tė Termocentralit Kosova B -1 si dhe importi, thotė zėdhėnėsi i KEK-ut. Blloku B-1 meqenėse ka hyrė dje nė funksion, prodhon energji me kapacitete jo tė plota.
 
 
U bė ndarja e ēmimit tradicional pėr kameramanin e vitit
 
Prishtinė, 8 mars 2004 - RTK-ja bėri ndarjen e ēmimit tradicional pėr kamermanin e vitit, qė mban emrin e pionieri tė kamerės nė Kosovė "Rudolf Sopi". Nė zhanrin e informatikės fitues i kėtij ēmimi ėshtė kameramani i RTK-sė Bashkim Rudari, nė zhanrin e dokumentarit ėshtė Milot Krasniqi, kamerman i KTV-sė, ndėrkaq nė zhanrin artistik fitues ėshtė Yll Ēitaku, kameraman i pavarur.
 
 
Policia maqedonase ka vrarė dy shqiptarė nė njė fshat afėr Tetovės
 
Tetovė, 8 mars 2004 - Policia maqedonase njofton se nė njė pėrleshje ndėrmjet policisė dhe njė grupi tė armatosur nė afėrsi tė fshatit Zhiravjan tė Tetovės janė vrarė dy shqiptarė dhe ėshtė plagosur njė tjetėr. Njoftohet se fjala ėshtė pėr dy persona tė armatosur tė cilėt gjatė natės kanė plaēkitur nėpėr fshatrat e Tetovės.
 
Sipas burimeve tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme maqedonase gjatė tentimit tė kontrollimit policor tė automjetit nė tė cilin ishin tė dyshimtėt, ata kanė hapur zjarr ndaj policisė. Kjo e fundit i ėshtė kundėrpėrgjigjur zjarrit dhe ka vrarė dy prej tre personave qė kanė ndodhur nė automobil.
 
Dy personat e vrarė janė transferuar nė Qendrėn mjekėsore tė Tetovės, ndėrkaq personi tretė i cili ka marrė plagė tė rėnda ėshtė dėrguar nė Spitalin e Shkupit.
 
 
Nė Shqipėri do tė mbahen manovrat ushtarake shqiptaro-amerikane
 
Tiranė, 8 mars 2004 - Prej sot deri mė 12 mars tė kėtij viti nė Shqipėri do tė mbahen manovrat ushtarake shqiptaro-amerikane, nė tė cilat do tė marrin pjesė 6.300 trupa ushtarake. Qėllimi i kėtyre stėrvitjeve ėshtė ushtrimi i kapaciteti luftarak tė grupit ekspeditor goditės, duke pėrfshirė trupat detare dhe marincat amerikan.
 
 
Ish-diktatori jugosllav Millosheviq kalon nė partinė e Sheshelit
 
Novi Sad, 8 mars 2004 - Ish-diktatori jugosllav dhe lideri i Partisė Socialiste dhe i akuzuari i Hagės Sllobodan Millosheviq qė nga fundi i kėsaj jave mund tė braktisė radhėt e socialistėve dhe tė kalojė nė Partinė Radikale Serbe tė Vojisllav Shehelit. Kėshtu deklaroi avokati Svetozar Vujaēiq pėr gazetėn e Novi Sadit "Dnvenik", duke u mbėshtetur nė njė "burim tė sigurt", i afėr me Millosheviqin.

"Millosheviq ėshtė shumė i zhgėnjyer me tė gjitha ngjarjet nė Partinė Socialiste, sepse ėshtė vėnė nė lojė, ngase ka pranuar tė jetė bartės i listės, por me kusht qė nė atė listė tė jenė gjashtė-shtatė njerėz tė cilėt i kishte propozuar ai, gjė qė nuk ėshtė respektuar, e kishte kėrkuar qė Milorad Vuēeliq tė jetė shef i Klubit tė deputetėve.
 
Tani Millosheviqi ėshtė i zemėruar, kėshtu qė mė 12 mars do ta thotė atė qė ka pėr ta thėnė. Nė bazė tė informacioneve tė mia pres qė tė braktisė PS dhe tė kalojė nė PRS, ku e pret njė vend nderi", ka deklaruar avokati Vujaēiq.
 
 
Partia opozitare fiton zgjedhjet nė Greqi
 
Athinė, 8 mars 2004 - Opozita konservatore e Greqisė siguroi njė fitore tė ndjeshme nė zgjedhjet e djeshme parlamentare, duke i dhėnė kėshtu fund sundimit tė socialistėve pėr mė shumė se 10 vjet.
Pėrkrahėsit vėrshuan nėpėr rrugė nė gjithė Greqinė, pasi Partia Demokracia e Re e Greqisė siguroi njė fitore tė ndjeshme nė zgjedhjet e djeshme parlamentare.

Partia Demokracia e Re do tė marrė shumicėn dėrmuese nė parlamentin prej 300 anėtarėsh.
Tani qė zgjedhjet dhe fushata njė mujore tepėr e ashpėr kanė marrė fund, partisė Demokracia e Re dhe udhėheqėsit tė saj Kostas Karamanlis, do t'u duhet tė fillojnė menjėherė nga puna.

Megjithėse u duk qartė qė elektorati grek kishte dėshirė tė festonte mbrėmė vonė, 47 vjeēari Karamanlis dhe qeveria e tij e re pėrballen me njė detyrė shumė tė madhe, duke filluar qė nga sot pėr tė zgjidhur ēėshtje tė rėndėsishme, pėrfshirė ribashkimin e Qipros dhe pėrgatitjet pėr Lojrat Olimpike tė kėsaj vere.
 
 
Kėshilli Qeveritar i Irakut ka miratuar unanimisht kushtetutėn e pėrkohėshme
 
Bagdad, 8 mars 2004 - Nė njė mbledhje tė sotme nė mėngjes (e hėnė) tė Kėshillit Qeveritar tė Irakut, tė 25 anėtarėt e tij, kanė miratuar unanimisht me ngritje dore kushtetutėn e pėrkohėshme, njofton AP.
 
Nė mbledhjen e Kėshillit kanė marrė pjesė edhe administratorėt e lartė amerikanė dhe britanikė, L. Pol Bremer dhe Xheremi Grinstok. Vėrejtjet e klerikut tė lartė shiit nė kushtetutė kanė mbetur tė pandryshuara. Pas miratimit, anėtarėt e Kėshillit e kanė nėnshkruar dokumentin nė njė ceremoni publike.
 
 
Shpėrthime nė qendėr tė Bagdadit
 
Bagdad, 8 mars 2004 - Shpėrthime tė fuqishme kanė jehuar sot (e hėnė) nė qendėr tė Bagdadit vetėm disa minuta para se, siē pritet, tė nėnshkruhet kushtetuta e pėrkohshme e vendit, njofton Rojter. Armata amerikane ka thėnė se s'ka informacione pėr shpėrthimet.
 
Forcat e sigurimit janė nė gjendje gatishmėrie tė lartė par shkak tė mundėsisė sė sulmeve guerile pėr tė penguar ceremoninė e nėnshkrimit.
 
 
Rritet prania e grave nė parlamentet e vendeve tė botės
 
Gjenevė, 8 mars 2004 - Pjesėmarrja e grave nė parlamentet vendeve tė botės ka shėnuar njė nivel rekord, tregojnė shėnimet statistikore tė Unionit Interparlamentar me rastin e 8 mars 2004it, Ditės ndėrkombėtare tė Gruas.
 
Nė fillim tė vitit 2003 nė parlamentet evropiane kishte 14.8 pėr qind gra, ndėrkaq nė fillim tė vitit 2002 kishte 14.3 pėr qind. Nga 181 vende me kuvende kombėtare, tė cila ēdo vit i studion Unioni, 94 pėr qind e tyre tė paktėn kanė njė grua nė parlament.
 
Vetėm 14 vende nė botė kanė 30 pėr qind gra, gjė qė, konsideron Unioni, ėshtė minimumi qė gratė tė mund tė kenė ndonjė ndikim nė punėn e paralmenteve.

Kosova hyn nė mesin e 14 vendeve nė botė, ku gratė janė tė pėrfaqėsuara me 30 pėr qind, pra dyfishi mesatares evropiane.
 
 
Trupat izraelite kanė vrarė njė tineixher palestinez
 
Gaza, 8 mars 2004 - Trupat izraelite kanė vrarė sot (e hėnė) njė tineixher palestinez afėr vendbanimit hebrait Morag nė Rripin e Gazės, kanė bėrė tė ditur burimet mjekėsore palestineze, njofton AFP. Khaled Madi, 16-vjeēar, ėshtė qėlluar nė shpinė nga ushtarėt derisa ai po punonte nė fushėn qė i pėrkiste familjes sė tij, kanė thėnė dėshmitarėt.
 
Vrasja e tij ngre nė 3820 numrin e pėrgjithshėm tė tė vrarėve qė kur ka filluar intifada apo kryengritja palestineze nė shtator 2000. Nga tė vrarėt, 2866 janė palestinezė dhe 886 izraelitė.
 
 
Nė Haiti janė vrarė tė pakten 6 persona
 
Port-o-Prens, 8 mars 2004 - Tė pakten gjashtė persona janė vrarė nė Haiti nė njė marsh tė mijėra kundėrshtarėve presidentit tė rrėzuar Zhan Bertran Aristid, njofton BBCnews. Persona tė armatosur kanė hapur zjarr nė turmėn prej 10 mijė njerėzish, qė manifeastonin nė kryeqytetin Port-au-Prins largimin e z. Aristid. Dėshmitarėt kanė fajėsuar policinė ithtare tė Aristidit.
 
 
Tė paktėn 15 veta kanė humbur jetėn nė pėrmbytjet nė Turqi
 
Ankara, 8 mars 2004 - Tė paktėn 15 veta kanė humbur jetėn nė pėrmbytjet pas shirave tė stuhishme dhe shkrirjes sė borės, gjatė dy ditėve tė fundit nė lindje dhe juglindje tė Turiqsė. Viktima e fundit ėshtė njė vajzė shtatėvjeēare, trupi i sė cilės ėshtė gjetur 700 metra larg nga shtėpia e saj. Nė vendin Silifke janė rrėnuar rreth 10 mijė shtėpi.
 
 
Shtatė fėmijė kanė vdekur nė pėrplasjen e autobusit nė Vietnam Hanoi, 8 mars 2004
 
- Nė pėrplasjen e autobusit tė shkollės nė jug tė Vietnamit gjatė fundjavės kanė humbur jetėn 7 fėmijė, ndėrkaq janė plagosur 15 tė tjerė, njoftojnė sot agjencitė e lajmeve.
 
 
Kėshilli Qeverisės sot do tė nėnshkruajė kushtetutėn e pėrkohshme
 
Bagdad, 8 mars 2004 - Anėtarė tė Kėshillit Qeverisės tė Irakut, i emėruar nga Shtetet e Bashkuara, kanė nė plan tė nėnshkruajnė sot kushtetutėn e pėrkohshme.

Anėtarėt kryesorė shiitė tė Kėshillit Qeverisės thanė se do ta nėnshkruajnė kushtetutėn, megjithė rezervimet e shprehura mė parė.

Pesė anėtarėt shiitė ngritėn tė premten kundėrshtime tė reja, pasi udhėheqėsi mė i lartė i besimit shiit nė Irak, Ajatollahu i Madh, Ali Sistani tha se ai besonte se kushtetuta e pėrkohshme i jepte shumė pushtet pakicės kurde.

Anėtarėt e Kėshillit ndryshuan qėndrim dhe thanė se do ta nėnshkruajnė dokumentin, pa ndryshime, pas bisedimeve me Ajatollahun Ali Sistani.
 
 
Gara pėr Shtėpinė e Bardhė po intensifikohet
 
Uashington, 8 mars 2004 - Ndoshta dy kandidatėt e partive mė tė mėdha politike pėr president tė SHBA-ve nuk do tė vihen pėrballė njeri tjetrit pėr tė debatuar ēėshtje tė ndryshme deri nga muaji shtator apo tetor. Por ata kanė filluar tashmė t'i bėjnė sfidė njeri tjetrit nė intervista tė veēanta dhe nė ndalesa tė ndryshme nė kuadėr tė fushatės.

Presidenti Bush po i referohet tani senatorit tė Masaēusets, Xhon Keri, si kundėrshtar i tij. Dhe kandidati shumė i mundshėm i Partisė Demokrate po i shton kritikat ndaj presidentit Bush lidhur me politikėn e jashtme dhe ekonominė.
 
 
14 tė vrarė nė kampet e refugjatėve palestinezė
 
Gaza, 8 mars 2004 - Zyrtarėt palestinezė thonė se tė paktėn 14 vetė u vranė dhe dhjetra u plagosėn gjatė njė operacioni ushtarak izraelit nė dy kampe refugjatėsh nė Rripin e Gazės.

Mes viktimave ka tė paktėn 3 fėmijė dhe 9 anėtarė tė njohur tė grupeve ekstremiste palestineze.

Izraeli thotė se ekstremistėt ishin anėtarė tė grupit Hamas, njė organizatė qė ka kryer sulme tė shumta vetė-vrasėse kundėr Izraelit.

Dėshmitarėt thonė se dhjetra tanke izraelite dhe mjete tė tjera tė blinduara hynė nė dy kampet e refugjatėve nė orėt e para tė mėngjesit, tė mbėshtetur nga helikopterė Apaēi. Nė kampe shpėrthyen pėrleshje tė ashpra, ndėrsa ushtarėt filluan kėrkimet shtėpi mė shtėpi.
 
 
Agjencia Ndėrkombėtare pėr Energjinė Atomike thotė se Irani dhe Libia janė qė tė dy fajtorė

Vjenė, 8 mars 2004 - Agjencia Ndėrkombėtare pėr Energjinė Atomike thotė se Irani dhe Libia janė qė tė dy fajtorė se kanė shkelur pėr njė kohė tė gjatė Traktatin pėr Mospėrhapjen e Armėve Bėrthamore.

Drejtori i Pėrgjithshėm i Agjencisė, Mohammed ElBaradei, tha se do tė diskutojė sot rreth shkeljeve tė Iranit dhe Libisė nė njė mbledhje tė Kėshillit tė Agjencisė nė Vjenė.

Ndėrkohė, Agjencia njoftoi se Libia ka vendosur tė pranojė inspektime tė objekteve tė saj bėrthamore nga ekspertėt e OKB-sė, tė cilėt do tė bėjnė kontrolle tė imta dhe pa shumė paralajmėrim.

Libia ka deklaruar se do tė eliminojė programin e saj tė fshehtė tė armėve bėrthamore.

 

  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

ml>