|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shqipėria nė tranzicion: flirte me plagėt (2)

 
 

 

6 mars 2004 / TN

Dr. Zydi Dervishi

2. Metoda tė tėrthorta pėr korrektimin e masės sė tjetėrsimit

Populli shqiptar historikisht ėshtė pėrballuar me vėshtirėsi dhe sfida tė shumėllojta e tė rėnda, mė sė shpeshti deri nė zgrip tė mbijetesės. Rrethana tė tilla nė mėnyrė tė pashmangshme kanė projektuar nė vetėdijen e shumicės sė shqiptarėve njė masė tė konsiderueshme tjetėrsimi, ē’ka i bėn ata tė jenė mjaft tė rezervuar ose tė dyzuar nė shprehjen e opinioneve vetjake, veēanėrisht pėr probleme politike dhe pėr ato intime tė marrėdhėnieve seksuale.

Me qėllim qė tė qėmtonim mendėsitė e koncepsionet e tė rinjve dhe tė rejave nė trajtėn e tyre origjinale, tė padeformuar nga spazmat e tjetėrsimit, ky studim ėshtė mbėshtetur kryesisht nė metodat e tėrthorta, qė ruajnė me korrektėsi anonimatin e pėrgjigjedhėnėsve, si biseda tė lira tė orientuara si rastėsisht pėr tė tretėt e papranishėm e tė panjohur nga studiuesi, fragmente nga histori jete tė personave mė tė ekspozuar ndaj ndikimeve tė shumėfishta tė dukurive tė tilla siē janė marrėdhėniet seksuale paramartesore e jashtėmartesore, prostitucioni, konsumimi i pijeve alkoolike dhe veēanėrisht i lėndėve narkotike etj., vėzhgime tė tėrthorta tė realiteteve sociale e psikokulturore pėrkatėse, analiza komplekse tė tė dhėnave statistikore tė publikuara nga strukturat zyrtare, shqyrtimi i artikujve tė shumtė tė botuar nė gazeta e revista tė ndryshme dhe i kuptimeve simbolike tė pėrēuara nė krijimtarinė folklorike dhe sidomos pėrgjithėsimi i tė dhėnave tė grumbulluara nėpėrmjet pyetsorit tė njė ankete.

Pėrveē pyetjeve pėr karakteristikat vetjake demografike e socialarsimore tė ēdo pėrgjigjedhėnėsi, anketa pėrmbante njė pyetje tė pastrukturuar dhe 40 pyetje tė strukturuara, tė “sinkronizuara” logjikisht me njėra-tjetrėn, tė cilat sė bashku ofronin rreth 290 alternativa tė nuancuara dhe nė mjaft raste tė pėrshkallėzuara pėrgjigjesh. Kjo anketė ėshtė plotėsuar nga 914 tė reja e tė rinj tė grup-moshės 15-24 vjeē.

Sipas tė dhėnave tė publikuara nga Instituti i Statistikės, nė Republikėn e Shqipėrisė gjatė janarit 2001 banonin rreth 567314 tė rinj e tė reja tė grup-moshės 15-24 vjeē, tė cilėt nė strukturėn e pėrgjithėshme tė popullsisė pėrbėnin rreth 16.68 pėr qind. Nė kėtė grup-moshė femrat pėrbėnin rreth 54.32 pėr qind dhe meshkujt 45.68 pėr qind (INSTAT; 2001; 9; pėrllogaritje e autorit). Pėr llogari tė kėtij studimi janė anketuar njė ndėr 523 tė reja dhe njė ndėr 797 tė rinj tė grup-moshės 15-24 vjeē. Nė kampionin e tė anketuarve femrat pėrbėnin 64.44 pėr qind dhe meshkujt 35.56 pėr qind.

Mendojmė se tė anketuarit pėrfaqėsojnė nė masė tė kėnaqėshme opinionet, mendėsitė e tė rinjve dhe tė rejave qė banonin nė Republikėn e Shqipėrisė nė vitin 2001-2002, duke iu referuar sė paku dy profileve kryesore socialkulturore tė realitetit shqiptar.

1. Mjaft udhėpėrshkrues, vėzhgues e studiues tė huaj dhe vendas kanė argumentuar se kultura shqiptare pėrfaqėson njė mozaik tė larmishėm subkulturash, me tipare tė dallueshme qartė. Sipas mendimtarit tė shquar Faik Konica subkulturat kanė profile aq specifike saqė ngjajnė me njė numėr tė madh republikash tė vockla dhe njėsish mjaft tė veēuara e tė mėnjanuara nga njėra-tjetra (1993:423-424). Pėr tė formuluar pėrfundime sa mė pėrgjithėsuese pėr gjithė kulturėn shqiptare anketimi ėshtė realizuar nė rrethet Shkodėr, Peshkopi, Tiranė, Korēė dhe Vlorė, qė pėrfaqėsojnė subkulturat kryesore, mė influente nė Republikėn e Shqipėrisė. Rreth 22.98 pėr qind e tė anketuarve  pėrfaqėsonin subkulturat e zonave jugore dhe 37.31 pėr qind subkulturat e krahinave veriore tė vendit. Janė anketuar me pėrparėsi mė shumė tė reja e tė rinj nga Shqipėria veriore ngaqė ata janė mė tė rezervuar nė shprehjen e opinioneve tė tyre pėr “botėn” e trazuar tė marrėdhėnieve intime, seksuale.

2. Rreth 39.71 pėr qind e anketave janė plotėsuar nė Tiranė, ku sidomos gjatė dhjetėvjeēarit tė fundit banojnė tė reja dhe tė rinj tė ardhur nga tė gjithė rrethet e Republikės sė Shqipėrisė. Kėsisoj dhe vetėm tė anketuarit nė kryeqytet dhe rrethinat e tij pėrfaqėsojnė nė masė tė konsiderueshme kėtė grup-moshė nė shkallė vendi.

Nė parashtrimin e kėtij punimi monografik janė realizuar mjaft analiza komplekse, tė cilat kanė zbuluar tė vėrtetat edhe pėrmes qėmtimit tė kontradiktave nė opinionet e pėrgjigjė-dhėnėsve dhe nė tė dhėnat e grumbulluara nga burime tė ndryshme.

U shpreh mirėnjohje drejtueseve tė organizatės joqeveritare “Shoqata Shqiptare e Planifikimit Familjar”, tė cilat ndėrmorėn nismėn, financuan kėtė studim dhe ma besuan mua parashtrimin shkencor tė tij. Falenderoj tė gjithė ata veprimtarė qė me pėrgjegjėsi tė lartė qytetare e me pėrkushtim profesional plotėsuan anketat si dhe tė rejat, tė rinjtė e prindėrit e tyre, tė cilėt na ofruan mendėsitė e opinionet vetjake pėrmes bisedave tė lira, rrėfimeve tė tėrthorta ose pėr tė tretėt etj. Gjithashtu i shpreh mirėnjohje zonjės Ema Strati dhe Prof. As. Dr. Lulzim Hanelli, tė cilėt kanė realizuar pėrkatėsisht pėrpunimin kompjuterik, matematikor tė tė dhėnave tė anketimit si dhe grafikat.

 


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.