|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E shtune, 6 mars 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Qeveria e Kosovės kundėrshton vendimin e Holkerit qė Lambsdorf t'i nėnshkruajė kontratat pėr shitjen e 11 ndėrmarrjeve

 • Urimet e ministrit tė Arsimit me rastin e Ditės sė Mėsuesit

 • Lindholn thotė se me lista tė hapura mund tė dėmtohet struktura gjinore e Kuvendit tė Kosovės

 • Melihate Tėrmkolli hedh poshtė kritikat e Ombudspersonit tė Kosovės nė lidhje me Ligjin pėr barazi gjinore

 • Engel: Pavarėsia ėshtė e ardhmja e vetme e arsyeshme pėr Kosovėn

 • Departamenti amerikan i Shtetit kundėrshton idenė pėr ndarjen e Kosovės

 • L.Zeneli: Nė Kosovėn e pavarur, demokratike e tė zhvilluar tė gjithė tė rinjtė duhet ta gjejnė perspektivėn e tyre

 • Bordi i AKM-sė ėshtė jofunksional

 • Mali i Zi do tė ndahet nga Serbia ndoshta pa pritur marsin e vitit 2005

 • Policia e ka deaktivizuar njė mjet shpėrthyes afėr Ambasadės amerikane nė Tiranė

 • Nė Afganistan janė vrarė njė inxhinier turk dhe njė roje sigurimi

 • Nė njė shkėmbim zjarri nė Irak, janė plagosur 4 ushtarė britanikė

 • Nė njė shpėrthim janė vrarė 2 policė palestinezė

 • Ushtarėt izraelitė kanė vrarė njė palestinez

 • Kushtetuta e pėrkohshme mund tė nėnshkruhet tė hėnėn

 • Libia zotėron 20 tonelata gaz helmues iprit

 • "Tigrat" pėrjashtojnė njė komandant tė tyre

 
  
Qeveria e Kosovės kundėrshton vendimin e Holkerit qė Lambsdorf t'i nėnshkruajė kontratat pėr shitjen e 11 ndėrmarrjeve
 
Prishtinė, 6 mars 2004 - Kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi megjithėse ėshtė shprehur i pakėnaqur me heshtjen e shefit tė UNMIK-ut nė lidhje me kėrkesat e Qeverisė rreth privatizimit, dje i vlerėsoi pozitivisht disa nga vendimet e UNMIK-ut pėr privatizimin.
 
Mirėpo, BSPK dhe Qeveria e Kosovės kanė kundėrshtuar vendimin e pardjeshėm tė kryeadministratorit tė Kosovės Hari Holkeri pėr autorizimin e shefit tė Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut Nikolas Lambsdorf, qė ky i fundit t'i nėnshkruajė kontratat pėr shitjen e 11 ndėrmarrjeve shoqėrore.

Zėdhėnėsja e Kryeministrit, Mimoza Kusari tha se qeveria edhe mėtej mbron qėndrimin e saj rreth privatizimit dhe shtoi se qeveria ende qėndron prapa kėrkesės sė vet qė duhet tė bėhet edhe shkarkimi i drejtoreshės sė AKM-sė Maria Fuēi.
 
 
Urimet e ministrit tė Arsimit me rastin e Ditės sė Mėsuesit
 
Prishtinė, 6 mars 2004 - Me rastin e 7 Marsit - Ditės sė Mėsuesit, Ministri i Arsimit, i Shkencės dhe i Teknologjisė, Rexhep Osmani uron tė gjithė mėsimdhėnėsit, nxėnėsit e studentėt e Kosovė.
 
Me suksese tė reja nė detyrėn e tyre fisnike pėr ngritjen e nivelit arsimor e kulturor tė brezit tė ri kosovar, qė ėshtė njė faktor i rėndėsishėm i zhvillimit tė pėrgjithshėm tė Kosovės, thuhet nė pėrgėzimet e ministrit Osmani me rastin e 7 Marsit.
 
 
Lindholn thotė se me lista tė hapura mund tė dėmtohet struktura gjinore e Kuvendit tė Kosovės
 
Prishtinė, 6 mars 2004 - Zėdhėnėsi i OSBE-sė Sven Lindholm ka thėnė me zgjedhjet me lista tė hapura mund tė dėmtohej struktura gjinore e Kuvendit tė Kosovės. "Debati ėshtė ėshtė zhvilluar rreth asaj se disa parti politike dhe organizata tė tjera kanė kėrkuar lista tė hapura, mirėpo ne duam tė sigurohemi pėr nivelin adekuat tė pėrfaqėsimit tė femrave nė Kuvend", tha Lindholm.
 
Ai ka pėrkujtuar se sipas rregullores secila nga subjektet politike duhet tė ketė njė nivel prej 30 pėr qind tė pėrfaqėsimit tė femrave nė Parlamentin e Kosovės. Ai tha se OSBE-ja ia ka dhėnė rekomandimet kryeadministratorit Holkeri dhe atij i mbetet tė vendosė lidhur me koncensusin, i cili kryesisht ka ekzistuar pėrveē ēėshtjes sė listave nėse ato duhet tė jenė tė mbyllura apo tė hapura.

Ndėrkaq, zėdhėnėsi i UNMIK-ut Sunil Narula, ka thėnė se kryeadministratori i Kosovės Hari Hokeri ende nuk e ka nėnshkruar rregulloren pėr zgjedhjet. "Nuk ka ndodhur asgjė e re dhe nuk mund tė parashohim modelin zgjedhor, para se tė dalė rregullorja", ka thėnė z. Narula.
 
 
Melihate Tėrmkolli hedh poshtė kritikat e Ombudspersonit tė Kosovės nė lidhje me Ligjin pėr barazi gjinore
 
Prishtinė, 6 mars 2004 - Melihate Tėrmkolli, kryetare e Komisionit tė Kuvendit tė Kosovės pėr Barazi Gjinore, hedh poshtė kritikat e Ombudspersonit tė Kosovės tė bėra ditė mė parė nė lidhje me Ligjin pėr barazi gjinore.

"Duke mos dashur tė polemizoj me z.Nowicki do tė pėrpiqem tė paraqes vetėm disa fakte pėr tė cilat z.Nowicki mund tė polemizojė e tė shkruajė nė gazeta gjithė jetėn e tij dhe ato prapėseprapė tė mbesin fakte", thotė nė pėrgjigjen e saj Melihate Tėrmkolli.

"Po, ėshtė e vėrtetė se ju z Nowicki keni ndėrhyrė nė mėnyrė flagrante nė kompetencat e institucioneve tė Kosovės edhe ashtu tė cunguara. Keni ndėrhyrė nė mėvetėsinė e punės sė Kuvendit tė Kosovės, duke kontestuar kompetencat e tij dhe duke nėnēmuar nivelin e punės sė tij.
 
Pėr mė tepėr keni bėrė edhe njė gaf nė mesin e gafeve qė jo rrallėherė i publikoni nė mjetet e informimit. Nė emėr tė gjoja pėrmirėsimit tė gabimeve tuaja keni rrėshqitur nė gabime tė reja duke fyer dhe akuzuar pėrfaqėsuesit e Kuvendit tė Kosovės dhe mekanizmat e tij punues".

Mė tutje zj. Tėrmkolli pyet Novickin se nė cilin kod dhe nė cilin ligj ėshtė mbėshtetur ai pėr ta pėrligjur fyerjen dhe akuzėn si tė drejtė tė tij? Poashtu ajo thotė se Novicki ka ushtruar presione dhe ndėrhyrje tė palejuara pėr funksionin e institucionit tė Ombudspersonit.

"Ėshtė ēėshtje juaja pse nuk keni marrė pjesė nė asnjė takim me Komisionin pėr Barazi Gjinore tė Kuvendit tė Kosovės, ndėrsa ju pėrkujtoj se keni qenė tė ftuar sė paku tri herė pėr tė biseduar pėr ligjin. Dhe merrni kurajon dhe guximin ta thoni tė kundėrtėn nė media. Guxim paksa i tepruar z.Nowicki.
 
Ėshtė ēėshtje juaja pse nuk keni bėrė asnjė vėrejtje nė Projektligjin pėr Barazi Gjinore ndėrsa ju pėrkujtoj se Projektligjin e keni marrė pėr tė paraqitur vėrejtje dhe propozime sė paku dy muaj para se ligji tė hynte nė procedurat e Kuvendit", thekson znj.Tėrmkolli, duke nėnviziuar se "z. Nowicki padashje apo nga mosdija keni ngatėrruar institucionin e Avokatit pėr Barazi Gjinore me Ombudspersonin, institucion krejtėsisht i ndryshėm si pėr nga funksioni ashtu edhe pėr nga mėnyra e punės dhe gjerėsia e interesimeve".
 
 
Engel: Pavarėsia ėshtė e ardhmja e vetme e arsyeshme pėr Kosovėn
 
Shkup, 6 mars 2004 - Kongresisti amerikan Eliot Engel tha se kundėrshton idenė e kryeministrit tė ri serb Vojisllav Koshtunica pėr ndarjen nė kantone tė Kosovės. Populli i Kosovės ka tė drejtė tė pėrcaktojė tė ardhmen dhe mbėshtet njė referendum pėr popullin e Kosovės. Kėto komente Engel i bėri dje nė Shkup ku mori pjesė nė varrimin e Presidentit maqedonas Boris Trajkovski.

Engel tha se e mbėshtet pavarėsinė pėr Kosovėn dhe se pavarėsia ėshtė e ardhmja e vetme e arsyeshme pėr Kosovėn. Kosova asnjėherė nuk mund tė jetė pjesė e Serbisė apo e Jugosllavisė sepse kjo nuk ėshtė e mundėshme mė, duke pasur parasysh atė qė ndodhi nė vitin 99 dhe para kėsaj, tha ai.

Engel tha se ministritė dhe administrimi duhet dorėzuar mė shpejt kosovarėve, ndėrkohė qė standardet para statusit mund tė funksionojė nėse ka njė datė pėr referendumin e popullit tė Kosovės. Ai poashtu i vė theksin nevojės sė pėrshpejtimit tė proceseve tė privatizimit nė Kosovė.
 
 
Departamenti amerikan i Shtetit kundėrshton idenė pėr ndarjen e Kosovės
 
Uashington, 6 mars 2004 - Uashingtoni nuk pėrkrah deklaratat e Koshtunicės pėr ndarjen e Kosovės. Zėdhėnėsi i Departamentit amerikan tė Shtetit, Riēard Bauēer ka deklaruar se tash nuk duhet tė bėhen kurrėfarė deklaratash lidhur me statusin final tė Kosovės, pasi ēdo qėndrim rreth statusit ėshtė i parakohėshėm mė parė se tė arrihet pėrmbushja e standardeve, tė cilat i kanė pėrcaktuar Kėshilli i Sigurimit dhe Kombet e Bashkuara.

Drejtori i Institutit Amerikan pėr Iniciativa Ballkanike, Daniel Server deklaroi se nėse Serbia insiston nė ndarjen e Kosovės dhe nėse nuk bashkėpunon me Tribunalin e Hagės, nuk do tė pranohet nė Programin Partneritet pėr Paqe dhe as nė Bashkimin Evropian.
 
 
L.Zeneli: Nė Kosovėn e pavarur, demokratike e tė zhvilluar tė gjithė tė rinjtė duhet ta gjejnė perspektivėn e tyre
 
     
Prishtinė, 6 mars 2004 - Forumi i Rinisė sė LDK-sė organizoi sot nė Prishtinė njė takim pėrmbyllės, pas njė muaji takimesh tė rregullta nė terren me tė rinjtė e kėsaj partie nė kuadėr tė manifestimit "Viti i LDK-sė - viti juaj".

Duke folur para tė rinjve tė kryeqytetit, kryetari i FR tė LDK-sė Lulzim Zeneli tha se pėr njė muaj janė zhvilluar debate tė kėsaj natyre nė tė gjitha qytetet e Kosovės, aty ku shtrihet dhe funksionon LDK dhe vetė Forumi i Rinisė.
 
Ai konstatoi se gjatė gjithė debateve tė zhvilluara nė terren ka ardhur nė pėrfundim se rinia e Kosovės ka halle dhe shqetėsime tė njėjta, pavarėsisht se ku jeton dhe vepron.
 
"Preokupimet e rinisė sonė janė preokupime qė shqetėsojnė njė brez tė tėrė, shqetėsojnė njė shoqėri e mė gjerė", tha Zeneli. Ai shtoi se brengat, kėrkesat dhe shqetėsimet e kėsaj gjenerate janė tė kuptueshme dhe krejt tė pranueshme, por edhe obliguese pėr FR tė LDK-sė, si organizatė rinore politike, si dhe pėr vetė institucionet qeverisėse, si nė rang komunal ashtu edhe nė atė qendror.
 
Qėllimi i kėtij takimi, tha kryetari i FR tė LDK-sė, ėshtė pėr tė bashkėbiseduar me tė rinjtė pėr tė gjitha hallet dhe brengat qė i kanė ata dhe pėr tė shqyrtuar mundėsitė pėr tejkalimin e tyre sa mė tė shpejt dhe sa mė mirė. Ai tha se njė nga problemet qė e shqetėson brezin e ri ėshtė papunėsia duke premtuar pėrkujdesje mė tė madhe dhe mė shumė ndihmė institucionale.

"Edhe ne bashkė me ju punojmė qė ėndrrėn tonė pėr njė Kosovė tė pavarur, demokratike e tė zhvilluar ta kthejmė nė njė realitet tė prekshėm, ku do ta gjenin perspektivėn e tyre tė gjithė tė rinjtė pa dallim", tha Zeneli.

Duke e quajtur vitin e sivjemė, "vit tė sfidave tė mėdha nė rrafshin politik dhe ekonomik", ai tha se do tė bashkėbisedohet me tė rinjtė pėr tė krijuar njė paltformė se si tė pėrballohen sfidat e brezit tė ri tė LDK-sė, por edhe tė Kosovės.

Nė diskutimin e tij, Lulzim Zeneli theksoi se sivjet mbahen zgjedhjet partiake, si dhe ato nacionale, tė cilat, siē tha, do tė jenė njė sfidė qė duhet tejkaluar me shumė kujdes dhe me njė ide e vizion tė qartė, duke shtuar se tė rinjtė janė ata qė me angazhimin e tyre nė proceset e gjithėmbarshme nė Kosovė do tė vendosin se nė ē'drejtim do tė shkojnė rrjedhat.

Takimi po vazhdon me debatet e tė rinjve tė Prishtinės rreth preokipimeve tė tyre aktuale.
 
 
Bordi i AKM-sė ėshtė jofunksional
 
Prishtinė, 6 mars 2004 - Zėdhėnėsi i Shtyllės sė Katėrt Kris Litie thotė se Bordi i AKM-sė ėshtė jofunksional dhe pėr kėtė arsye Hari Holkeri e ka udhėzuar z. Nikolas Lambsdorf qė tė vazhdojė procesin e privatizimit me disa udhėzime tė reja. Ai ka shtuar se kjo ėshtė njė rrugė pėrpara. "Ne duhet tė shesim kompanitė, duhet tė vazhdojmė me tenderėt dhe tė ecim para nė privatizim", ka thėnė zėdhėnėsi Litie.
 
 
Mali i Zi do tė ndahet nga Serbia ndoshta pa pritur marsin e vitit 2005
 
Podgoricė, 6 mars 2004 - Qėndrimi i Koshtunicės ashpėr ėshtė kritikuar nga presidenti i Unioni Serbi Mali i Zi Svetozar Maroviq. Ai ka paralajmėruar pėr pasoja direkte nėse qeveria serbe nuk bashkėpunon me Tribunalin e Hagės.
 
Zėdhėnėsi i Partisė Demokratike tė Socialistėve nė Mal tė Zi, Predrag Sekuliq ka folur pėr mundėsinė e ndarjes nė mėnyrė paqėsore tė Malit tė Zi nga Serbia ndoshta edhe para muajit mars tė vitit 2005.
 
 
Policia e ka deaktivizuar njė mjet shpėrthyes afėr Ambasadės amerikane nė Tiranė
 
Tiranė, 6 mars 2004 - Policia shqiptare ka deklaruar se ka gjetur njė mjet shpėrthyes afėr Ambasadės amerikane nė Tiranė, tė cilėn mė pas e kanė deaktivizuar me sukses. Zėdhėnėsi i policisė ka thėnė me kėtė rast se nuk pati tė lėnduar, ndėrkaq hetimet rreth rastit po vazhdojnė.
 
Shqipėria ka shtuar masat e sigurisė nė ambasadat perėndimore dhe institucionet ndėrkombėtare nė kėtė vend qė nga sulmi me bombė vetėvrasėse nė Stamboll nė nėntor, ku u vranė 62 persona.
 
 
Nė Afganistan janė vrarė njė inxhinier turk dhe njė roje sigurimi
 
Kabul, 6 mars 2004 - Njė inxhinier turk dhe njė roje sigurimi vendės janė vrarė me armė zjarri sot (e shtunė) nė njė sulm nė jug tė Afganistanit, njofton BBCWorld. Pėr vrasjen e tyre, zyrtarėt kanė fajėsuar militantėt islamikė.

Po kėshtu, bėhet e ditur se njė tjetėr punėtor turk dhe njė tjetėr afgan, roje sigurimi, janė kidnapuar nė provincėn Zabul. Tė dy turqit kanė punuar pėr njė projekt amerikan nė rindėrtimin e autostradės Kabul-Kandahar.
 
 
Nė njė shkėmbim zjarri nė Irak, janė plagosur 4 ushtarė britanikė
 
Bagdad, 6 mars 2004 - Katėr ushtarė britanikė janė plagosur nė njė shkėmbim zjarri tė djeshėm afėr vendbanimit al-Amarah nė Irak, njofton BBCnews. Ministria britanike e Mbrojtjes ka thėnė se kundėr patrullės ėshtė hapur zjarr me pushkomitralozė dhe granata raketore afėr fshati Qal At Sahil.
 
Televizioni Al Xhazira ka thėnė se nė kėtė incident janė vrarė dy civilė irakianė dhe se nė tė ėshtė involvuar milicia shite. Ushtarėt britanikė janė dėrguar nė spital, ndonėse nuk ėshtė thėnė se janė nė gjendje pėr rrezik jete.
 
 
Nė njė shpėrthim janė vrarė 2 policė palestinezė
 
Gaza, 6 mars 2004 - Dy policė palestinezė janė vrarė sot (e shtunė) dhe 5 tė tjerė janė plagosur pasi automjeti i tyre ėshtė hedhur nė erė afėr vendkalimit kufitar Erez ndėrmjet Rripit tė Gazės dhe Izraelit, kanė thėnė dėshmitarėt, tė cilėt kanė shtuar se mund tė jetė sulm vetėvrasės, njofton AFP.
 
Fill pas shpėrthimit, trupat izraelite kanė hapur zjarr, por nuk ėshtė e qartė nėse policėt palestinezė janė vrarė nga plumbat e tyre apo nga shpėrthimi.
 
 
Ushtarėt izraelitė kanė vrarė njė palestinez
 
Jerusalem, 6 mars 2004 - Ushtarėt izraelitė kanė vrarė sot (e shtunė) njė palestinez gjatė njė konfrontimi nė qytetin Tulkarm nė Bregun Perendimor, kanė bėrė tė ditur njė burim ushtarak izraelit dhe banorėt vendės, njofton Rojter.
 
Vendėsit kanė thėnė se i vrari ėshtė njė polic i paarmatosur palestinez nė uniformė, i cili po shkonte nė shtėpi. Po kėshtu, nė tė njėjtin njoftim thuhet se nė pjesėn veriore tė Rripit tė Gazės janė plagosur tė pakten tre policė palestinezė afėr vrendkalimit kufitar Erez me Izraelin, kanė bėrė tė ditur burimet e sigurimit palestinez.
 
 
Kushtetuta e pėrkohshme mund tė nėnshkruhet tė hėnėn
 
Bagdad, 6 mars 2004 - Kėshilli Qeverisės i Irakut shfaqi shpresėn pėr tė nėnshkruar kushtetutėn e pėrkohshmwe tė vendit tė hėnėn, pasi ceremonia e djeshme e nėnshkrimit u shty pėr shkak tė kundėrshtimeve nė momentet e fundit nga pesė anėtarė shiit tė Kėshillit Qeverisės.

Kėshilli Qeverisės lėshoi sot nė mėngjes njė deklaratė, nė tė cilėn thuhej se kėshilli shpreson tė zgjidhė ēėshtjet e mbetura nėpėrmjet dialogut. Politikanėt shiitė kundėrshtuan dy klauzola, njėra kishte tė bėnte me pėrbėrjen e presidencės sė vendit dhe tjetra me tė drejtat e vetos kundėr njė kushtetute tė pėrhershme.
 
 
Libia zotėron 20 tonelata gaz helmues iprit
 
Tripoli, 6 mars 2004 - Libia bėri deklaratėn e saj tė parė mbi armėt bėrthamore, duke thėnė se nė arsenalin e saj tė armėve kimike pėrfshihen mė shumė se 20 tonė gaz helmues, iperit.

Libia i tha gjithashtu Organizatės pėr Ndalimin e Armėve Kimike me seli nė Hagė se kishte mbyllur njė uzinė armėsh kimike dhe se zotėronte dy depo armėsh tė tilla. Nė tė njėjtėn kohė, Libia kishte pranuar se ishte angazhuar nė zhvillimin e gazit nervor sarin.

Drejtori i pėrgjithshėm organizatės i cilėsoi pohimet si tė mira pėr Libinė, rajonin dhe komunitetin ndėrkombėtar dhe shtoi se ato pėrbėjnė njė hap konkret drejt asgjėsimit tė plotė tė armėve tė shkatėrrimit nė masė.
 
 
"Tigrat" pėrjashtojnė njė komandant tė tyre
 
Kolombo, 6 mars 2004 - Rebelėt Tigrat e Tamilit nė Sri Lanka kanė pėrjashtuar nga radhėt e tyre njė prej komandantėve tė tyre me akuzėn pėr tradhti. Komandanti nė fjalė, qė vepron nė lindje tė ishullit, ishte shkėputur prej kohėsh nga lėvizja.

Kreu i krahut politik tė tigrave dhe forcat qė ende janė besnikė tė udhėheqjes, thonė se kolonel Karuna, ėshtė i vetėm dhe nuk ka mbėshtetės.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.