|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

  

   

 

 

 

   

 

Shqipėria nė tranzicion: flirte me plagėt (1)

 
 

 

5 mars 2004 / TN

Dr. Zydi Dervishi

I

Nė vend tė hyrjes

Nė kohėt moderne, veēanėrisht gjatė shekullit XX, shoqėria njerėzore ėshtė zhvilluar me ritme tė pėrshpejtuara pothuajse nė tė gjithė fushat e jetės e tė veptimtarisė, edhe nė saje tė intensifikimit tė komunikimeve mė tė shpejta, mė tė shumanshme nė rrafsh ndėrindividual, ndėrkulturor e botėror. Sofistikimi i mjeteve tė komunikimit masiv, sidomos i atyre elektronike, mundėson nė disa orė ose minuta ndėrkombėtarizimin e informacioneve, tė pikėpamjeve, tė dijeve e tė mentaliteteve, tė historive jetėsore ose tė “mekanizmave” psikokulturor e ligjor tė zgjidhjes sė problemeve tė ndryshme.

Nė saje tė “funksionimit tė efektit trampolinė” (sipas tė cilit njė zbulim ose arritje shkencore, shoqėrore etj., shėrben si bazė pėr arritje tė tjera) difuzimi i elementeve kulturore nga njėri popull te tjetri i jep impulse tė vazhdueshme zhvillimit tė kulturės, tė shoqėrisė njerėzore nė tėrėsi. Pavarėsisht se nė cilin vend janė shpikur pėr herė tė parė rrota ose motori me avull, avioni ose kompjuteri, telefoni ose radioja, televizori ose pajisje tė ndryshme qė realizojnė mrekullira nė trajtimin mjekėsor tė njerėzve, arritje tė tilla janė vėnė nė shėrbim tė gjithė njerėzimit. Madje, rritja e shkallės sė bashkėpunimit, tė kooperimit nė shkallė botėrore dhe ndikimet e shumanshme, tė drejtpėrdrejta e tė tėrthorta tė pėrparimeve kulturore, shkencore e teknologjike po zbehin gjithnjė e mė shumė profilin kombėtar tė ēdo zbulimi, dukurie kulturore, shoqėrore etj.

1. Njė “diagnostikim i plagėve” sociale tė difuzuara

Veēanėrisht pas Luftės sė Dytė Botėrore ėshtė rritur shumė edhe shkalla e qarkullimit tė mallrave e tė njerėzve nė shkallė botėrore. Pėrvoja tregon se difuzioni i dukurive kulturore, i dijeve shkencore dhe i pajisjeve teknologjike tė pėrparuara ka mė pak disfunksione sociale ose, sė paku, disfunksionet shpėrfaqen nė trajta mė fluide. Ndėrsa qarkullimi i mallrave dhe i njerėzve pėrēon mė drejtėpėrdrejt, nė forma mė tė dukshme jo vetėm pėrparėsitė e komunikimeve tė shumėllojshme, por edhe “infeksionet” e plagėve sociale ose, tė paktėn mjegullėn e paragjykimeve qė i shoqėron ato kur pėrhapen nga njėra shoqėri nė tjetrėn. Aktualisht, nėpėrmjet bashkėpunimeve e lidhjeve tė shumėfishta shoqėritė formojnė, si tė thuash, njė sistem enėsh komunikuese, tė cilat, megjithė filtrat vetėmbrojtėse, turbullohen nga rrjedhojat problematike tė dukurive ekonomike e politike, sociale e kulturore tė njėra-tjetrės. Globalizimi i arritjeve nė shkallė botėrore nuk mund tė mos shoqėrohet me globalizimin nė masa tė caktuara edhe tė “sėmundjeve” shoqėrore, tė krizave kulturore e arsimore, tė perversiteteve tė ndryshme etj.

Gjatė periudhės sė regjimit socialist totalitar, veēanėrisht gjatė viteve ’70 dhe ’80, strukturat partiako – shtetėrore i pėrforcuan gjithnjė e mė shumė filtrat vetizoluese, tė cilat e mėnjanuan konsiderueshėm Republikėn e Shqipėrisė jo vetėm nga dukuritė disfunksionale tė shoqėrive tė tjera, veēanėrisht tė atyre mė tė urbanizuara tė Perėndimit, por edhe nga arritjet e tyre mė tė pėrparuara nė tė gjitha fushat e veprimtarisė. Vetizolimi u shoqėrua dhe u pėrforcua nga psikoza etnocentrike tė skajshme deri nė kufijtė e absurditetit.

Pėrmbysja e sistemit socialist nė vendin tonė u shoqėrua me kalimin nga vetizolimi bunkerizues drejt njė hapjeje tė plotė ndaj ndikimeve tė vendeve tė tjera. Procese tė tilla komplekse, mjaft shqiptarė i pėrjetuan edhe si zhvendosje nga psikozat etnocentrike tė skajshme drejt atyre ksenocentrike. Nė kėtė “klimė” ndryshimesh tė shpejta shoqėrore e politike, ekonomike e psikokulturore strukturat e komunikimit tė shtetit shqiptar, si tė thuash, i ēmontuan filtrat me sita etnocentrizmi, gati tė padepėrtueshme, por nuk i zėvendėsuan me filtra tė tjerė, mė fleksibėl, tė cilėt pėrdoren pėrgjithėsisht nė marrėdhėniet ndėrmjet shteteve me demokraci tė konsoliduar. Pėrvoja tregon se filtra tė tilla ndihmojnė pėr tė pėrzgjedhur dhe “modifikuar” nga kulturat e tjera ata elementė qė i pėrshtaten mė mirė kulturės kombėtare.

Komunikimi i shoqėrisė shqiptare me shoqėritė e tjera u deformua dhe u frenua jo vetėm nga filtrat e pėrforcuara me dogmatizėm etnocentrik. Edhe mungesa e filtrave bashkėkohorė e traumatizoi njė komunikim tė tillė jetėdhėnės, sė paku nė dy rrafshe kryesorė: Sė pari, edhe dukuritė mė pėrparimtare tė kulturave e tė shoqėrive mė tė urbanizuara, si tė thuash, u importuan bruto nė vendin tonė, tė pakorrektuara nė pėrputhje me veēoritė mė tė qėnėsishme sociokulturore tė shqiptarėve. Si tė tilla kėto dukuri jo vetėm nuk i shpėrfaqėn tė gjithė kapacitetet zhvilluese nė realitetin shqiptar, por herė-herė provokuan disfunksione problematike. Sė dyti, mjaft shqiptarė nxituan tė afrohen me realitetin e vendeve mė tė urbanizuara tė Perėndimit, me modelet e sjelljes e tė tė menduarit tė banorėve tė tyre, ē’ka u ishte ndaluar gjatė disa dhjetėvjeēarėve tė regjimit totalitar monopartiak. Nė mungesė tė “filtrave skanerues e seleksionues” shumica e shqiptarėve nuk ishin, dhe ende nuk janė nė gjendje tė dallojnė ndėr modele tė tillė ata qė janė pėrparimtarė, qė ndikojnė pėr konsolidimin e vlerave kulturore dhe zhvillimin e gjithanshėm tė shoqėrisė nga ata qė realizojnė disfunksione problematike, qė janė e trajtohen si plagė sociale.

Ndėr ta ndikime mė traumatizuese provokojnė rendja pas lojrave tė fatit, pėrdorimi i lėndėve narkotike, veēanėrisht nga tė rinjtė, rritja e shkallės sė pėrhapjes sė marrėdhėnieve seksuale paramartesore e jashtėmartesore, sidomos e prostitucionit dhe e rrjedhojave mė shqetėsuese qė nxiten prej tyre si shtimi i virulencės sė sėmundjeve seksualisht tė transmetueshme, i infeksionit vdekjeprurės HIV-AIDS etj. Nga padija ose frustrimi, nga pakujdesia ose dėshpėrimi mjaft shqiptarė, veēanėrisht nė moshė tė re, dashur pa dashur, si tė thuash, flirtuan me kėto plagė. Flirte tė tilla u kanė helmuar nė mėnyrė tė pakthyeshme jetėn jo vetėm kėtyre “dashnorėve” fatkeqė, por edhe familjarėve, tė afėrmve e miqve tė tyre. Madje, si tė thuash, edhe hija e flirteve tė kėsaj natyre ka tendosur e modifikuar gjithė sistemin e mentaliteteve e tė marrėdhėnieve ndėrmjet shqiptarėve, ka traumatizuar gjithė jetėn e shoqėrisė tonė.

Shoqėria shqiptare nė tranzicion pėrballet me vėshtirėsi e sfida tė shumėllojshme. Njė nga sfidat mė tė rėnda ėshtė kufizimi i pėrhapjes dhe shėrimi i plagėve tė tilla sociale, i spazmave tjetėrsuese psikokulturore qė provokojnė ato. Nė vendin tone, pothuajse mungon pėrvoja profesionale pėr diagnostikimin e kėtyre plagėve sociale, si kusht i parė i domosdoshėm pėr parandalimin e maisjes dhe shėrimin e tyre. Ky studim monografik synon tė plotėsojė kėtė kėrkesė tė kohės, tė realizojė, si tė thuash, radiografinė e problematikės sociale e veēanėrisht psikokulturore tė praktikės sė planifikimit familjar, tė marrėdhėnieve seksuale paramartesore e jashtėmartesore, tė pėrhapjes sė prostitucionit, tė sėmundjeve seksualisht tė transmetueshme e sidomos tė infeksionit HIV-AIDS, tė turbullimit tė vetėdijes sė tė rinjve nga mbidozat e pijeve alkoolike, tė degradimit fiziologjik e shpirtėror nga pėrdorimi i lėndėve narkotike etj.

 


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.