|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E shtune, 5 mars 2004 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Hollbruk thotė se pavarėsia e Kosovės ėshtė e pashmangshme

 • Tirana zyrtare shpreh mospajtim me idenė Kryeministrit serb pėr kantonizimin e Kosovės

 • Podujevė: KFOR-i redukton trupat dhe pėrgatitet t'ia kalojė pėrgjegjėsitė tek vendorėt pėr tri pika

 • Bullgaria i njeh dokumentet e UNMIK-ut

 • Komisioni Evropian ka pėrshėndetur takimin e parė nė Prishtinė tė grupit tė punės pėr energjetikė

 • Holkeri mirėpriti takimin e parė tė grupeve punuese ndėrmjet Prishtinės dhe Begradit

 • Shefi i UNMIK-ut kėrkoi nga AKM qė tė bėhet shitja e menjėhershme e 11 ndėrmarrjeve

 • UNMIK-u dhe pėrfaqėsuesit serbė miratuan konceptin pėr kthimin e 40 familjeve nė dy fshatra tė Klinės

 • Nė Shkup sot po zhvillohet ceremonia e varrimit tė presidentit tė Maqedonisė Boris Trajkovski

 • Beograd: Mohohet kredibiliteti i tre ministrave tė rinj tė qeverisė sė Serbisė

 • Sot varroset presidenti Trajkovski

 • Subjektetet politike nė Luginėn e Preshevės u shprehėn me rezerva ndaj qeverisė sė re serbe

 • Policia e Gjirokastrės bllokoi rreth 17.5 kilogram heroinė

 • U largua nga detyra ndihmėsmiministri i brendshėm Sreten Llukiq, i akuzuar pėr krime lufte

 • Parlamenti i Rusisė ka zgjedhur Mihail Fradkovin pėr kryeministėr

 • Njė shpėrthim i fuqishėm ka tronditur qendrėn e Bagdadit

 • Personat e armatosur kanė vrarė 11 fshatarė nė Bregun e Fildishtė

 • Kėshilli Qeverisės i Irakut pritet tė nėnshkruajė njė ligj pėr kushtetutėn e pėrkohshme

 • Drejtuesi i Fondit Monetar Ndėrkombėtar dha dorėheqjen

 
  
Hollbruk thotė se pavarėsia e Kosovės ėshtė e pashmangshme
 
  
Nju-Jork, 5 mars 2004 - Ish-ambasadori amerikan nė OKB, Riēard Hollbruk, tha se komuniteti ndėrkombėtar duhet tė pėrparojė mė shpejt nė procesin e zgjidhjes sė statusit tė Kosovės.
 
Nė komentet qė i dha nė Nju-Jork shėrbimit boshnjak tė "Zėrit tė Amerikės", z. Hollbruk tha se pavarėsia pėr Kosovėn ėshtė e pashmangshme. Ajo qė ka rėndėsi, tha ai, ėshtė qė kjo pavarėsi tė shoqėrohet me garanci tė forta pėr tė drejtat e pakicės serbe nė Kosovė dhe mbrojtjen e monumenteve tė tyre fetare dhe historike.

Serbia, tha ambasadori Hollbruk, ka pėrballė saj njė alternativė historike: ose tė mbetet aty ku ėshtė sot dhe tė mos hyjė kurrė nė Bashkimin Evropian, ose tė zgjedhė Evropėn nė vend tė Kosovės, Brukselin nė vend tė Prishtinės.
 
Nėse zgjedh Kosovėn, tha ai, ajo nuk do tė marrė asnjerėn, prandaj serbėt duhet tė kuptojnė se pavarėsia e Kosovės ėshtė diēka e pashmangshme.
 
Hollbruk theksoi se Serbia dhe Mali i Zi janė aktualisht nė gjendje tė tillė qė nė Amerikė quhet martesė me detyrim. Ato duhet tė lejehohet tė vendosin nėse dėshirojnė apo jo qė kjo martesė tė vazhdojė.
 
Nėse ato lirisht dhe me dėshirėn e tyre votojnė pėr shkėputjen, atėherė ato duhet tė lejohen ta bėjnė kėtė. "Aty ku dikur ishte Jugosllavia sot ka pesė shtete. Nėse mė lejohet tė parashikoj", tha z. Hollbruk, "unė do tė thosha se pas pesė vjetėsh aty do tė ketė shtatė shtete dhe kėtė do ta vendosin vetė popujt nė mėnyrė paqėsore".
 
 
Tirana zyrtare shpreh mospajtim me idenė Kryeministrit serb pėr kantonizimin e Kosovės
 
Tiranė, 5 mars 2004 - Duke marrė shkas nga deklarata e fundit e Kryeministrit tė Serbisė pėr kantonizimin pėrgjatė vijave etnike tė Kosovės, Ministria e Punėve tė Jashtme gjen rastin tė shprehė mospajtimin e saj me ide dhe qėndrime tė tilla tė cilat kategorikisht bien ndesh me frymėn e pėrgjithshme tė zhvillimeve nė Kosovė, ecurinė reformave dhe proceseve demokratike, konsolidimin e institucioneve vendore, zhvillimin dhe pėrparimin e dialogut dhe pėrpjekjet pėr krijimin e klimės sė pėrshtatshme pėr bashkėjetesė multietnike nė njė Kosovė evropiane.

Ministria e Punėve tė Jashtme nėpėrmjet njė komunikate rikonfirmon pėrkrahjen dhe mbėshtetjen e saj tė plotė ndaj Rezolutės 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB sė dhe implementimit tė politikės sė standarteve si baza themelore pėr tė ardhmen e njė Kosove e cila synon nė rritjen e mėtejshme tė stabilitetit e sigurisė nė rajonin e Ballkanit Perėndimor dhe nė intensifikimin e frymės sė bashkėpunimit dhe integrimit reciprok si prelud i integrimit europian.

Tashmė duhet tė jetė mėse e qartė pėr tė gjithė se e ardhmja e Kosovės nuk mund tė jetė produkt i ndonjė nisme imponuese tė njėanshme, thuhet nė njė komunikatė tė MPJ tė Shqipėrisė.
 
 
Podujevė: KFOR-i redukton trupat dhe pėrgatitet t'ia kalojė pėrgjegjėsitė tek vendorėt pėr tri pika
 
Podujevė, 5 mars 2004 - Komandanti i KFOR-it ēek e sllovak nė Podujevė, nėnkoloneli Josef Kopecki nė konferencėn e sotme pėr media deklaroi se situata e sigurisė mbetet e qetė dhe si rezultat i kėsaj do tė ketė reduktime tė trupave dhe ndryshime tjera.

"Me organizimin e ri tė Bashkėsisė shumėkombėshe tė Qendrės, trupat e KFOR-it ēek e sllovak qė aktualisht numėrojnė 500 pjesėtarė do tė reduktohen pėr 80 trupa", tha nėnkoloneli Kopecki, i cili njoftoi se kontigjenti i ri qė do tė marrė detyrat mė 15 prill do tė ketė dy njėsi nė kuadėr tė "Task Force" njėra qė do ta mbikqyrė vijėn kufitare dhe do tė operojė nė qytetin e Podujevės, kurse njėsiti i dytė do tė kryejė detyrat nė Podujevė dhe detyrat qė do t'i jipen nga komandanti i "Task Force".

I pyetur se cilat pika planifikon t'i lirojė KFOR-i ēek e sllovak, komandanti Josef Kopecki tha se do tė lirohet pika ushtarake nė Kėrpimeh, kurse pika nė Sekiraēė do tė kontrollohet nė kuadėr tė aktivitetit tė KFOR-it nė vijėn kufitare.

"Janė duke vazhduar bisedat pėr lirimin e kishės ortodokse serbe nė Podujevė meqė ne kemi bėrė vlerėsimin e sigurisė sė saj me UNMIKU-n, autoritetet komunale, SHPK-nė mirėpo do tė vendosė komandanti i KFOR-it nė Kosovė", deklaroi Kopecki.
 
 
Bullgaria i njeh dokumentet e UNMIK-ut
 
Sofje, 5 mars 2004 - Qeveria e Bullgarisė ka marrė njė vendim pėr tė njohur dokumentet e UNMIK-ut pėr qytetarėt e Kosovės, tė cilėt tani mund tė udhėtojnė nė kėtė vend, madje pa viza.

Siē dihet deri mė tash Bullgaria nuk i ka njohur dokumentet e udhėtimit tė UNMIK-ut, por me hapjen e zyrės bullgare nė Prishtinė nė vjeshtė tė vitit tė kaluar, shefi i saj pat paralajmėruar se Sofja zyrtare do t'i njohė kėto dokumente.
 
 
Komisioni Evropian ka pėrshėndetur takimin e parė nė Prishtinė tė grupit tė punės pėr energjetikė
 
Bruksel, 5 mars 2004 - Komisioni Evropian ka pėrshėndetur takimin e parė tė grupit tė punės pėr energjetikė nė kuadėr tė dialogut direkt ndėrmjet Beogradit e Prishtinės, duke e vlerėsuar se ky takim ka treguar potencialet e tė dy palėve qė tė punojnė bashkė nė frymėn pozitive dhe nė ēėshtjet me interes tė pėrbashkėt.

"Komisioni Evropian mbėshtet kėtė proces dhe i nxit dhe i inkuarajon tė dy palėt tė vazhdojnė tė punojnė me pėrkushtim nė kėtė drejtim dhe u bėn thirrje edhe tri grupeve tė tjera tė punės qė tė takohen sa mė parė qė ėshtė e mundur", theksohet nė komunikatėn e Komisionit Evropian tė publikuar mbėmė nė Bruksel.
 
 
Holkeri mirėpriti takimin e parė tė grupeve punuese ndėrmjet Prishtinės dhe Begradit
 
Prishtinė, 5 mars 2004 - Kryeadministratori i Kosovės Hari Holkeri e mirėpriti takimin e parė tė grupeve punuese ndėrmjet Prishtinės dhe Begradit pėr ēėshtje tė energjetikės dhe mjedisit, duke thėnė se kjo shėnon vazhdimin e procesit dhe hap njė faqe tė re nė vendosjen e kontakteve tė rregullta pėr ēėshtje praktike me interes tė pėrbashkėt ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit.
 
Holkeri nė njė deklaratė me shkrim pėrshėndeti udhėheqėsit e Kosovės dhe Serbisė pėr angazhimin e tyre nė kėtė proces, duke theksuar se kjo do tė jetė nė tė mirėn e dy palėve.
 
Ai shprehu shpresėn se grupet e punės do tė angazhohen nė njė dialog konstruktiv dhe serioz i cili ėshtė njė nga standardet qė duhet tė pėrmbushen.
 
 
Shefi i UNMIK-ut kėrkoi nga AKM qė tė bėhet shitja e menjėhershme e 11 ndėrmarrjeve
 
Prishtinė, 5 mars 2004 - Shefi i UNMIK-ut Hari Holkeri ka kėrkuar dje nga shefi i Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut dhe kryesues i Bordit tė AKM-sė Nikolas Lambsdorf klasifikimin, pėrkatėsisht shitjen e menjėherėshme tė 11 ndėrmarrjeve shoqėrore, kontratat pėr blerjen e tė cilave janė nėnshkruar mė parė.
 
Z. Holkeri kėrkoi qė Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM), e cila merret me procesin e privatizimit nė Kosovė, tė shpallė tenderin e tretė pėr shitjen e ndėrmarrjeve, si dhe paraqitjen e njė draftpropozimi nė ndryshimet, siē tha ai, tė domosdoshme nė politikat operacionale sipas Rregullores sė AKM-sė si dhe nė bazė tė udhėzimeve qė janė marrė nga Kombet e Bashkuara nė Nju-Jork.

Nikolas Lambsdorf ka bėrė tė ditur se kryeadministratori Hari Holkeri ka njoftuar Kryeministrin e Kosovės lidhur me kėtė vendim dhe ka shtuar se Holkeri po ashtu ka njoftuar anėtarėt e Kuintit, tė cilėt i kanė dhėnė mbėshtetje tė plotė.

Ndėrkohė, UNMIK-u tha se asnjė vendim nuk ėshtė marrė nė lidhje me kėrkesėn e Qeverisė sė Kosovės pėr dorėheqjen e drejtoreshės sė AKM-sė Marija Fuēi. Madje as nuk ėshtė diskutuar pėr kėtė ēėshtje.
 
 
UNMIK-u dhe pėrfaqėsuesit serbė miratuan konceptin pėr kthimin e 40 familjeve nė dy fshatra tė Klinės
 
Klinė, 5 mars 2004 - UNMIK-u dhe pėrfaqėsuesit serbė nė Grupin e punės pėr kthim nė njė takim qė zhvilluan dje, miratuan konceptin e kthimit tė 40 familjeve serbe nė fshatrat Dollc dhe Dersnik tė Klinės. Nė kėtė takim nuk kanė marrė pjesė udhėheqja komunale e Klinės dhe liderėt partiakė.

Miratimin e konceptit pėr kthim tė serbėve nė fshatrat Dollc dhe Dersnik nga UNMIK-u dhe serbėt, kryetari i Komunės sė Klinės Ramė Manaj e vlerėson si njė veprim tė njėanshėm, sepse nė kėtė takim nuk kanė marrė pjesė zyrtarėt komunalė dhe partitė politike tė Klinės e as familjarėt e tė zhdukurve, siē kanė kėrkuar strukturat dhe qytetarėt e kėsaj komune.
 
 
Nė Shkup sot po zhvillohet ceremonia e varrimit tė presidentit tė Maqedonisė Boris Trajkovski
 
Shkup, 5 mars 2004 - Nė Shkup sot po zhvillohet ceremonia e varrimit tė presidentit tė Maqedonisė Boris Trajkovski dhe pikėrisht nė mesditė kolona mortore u nis para ndėrtesės sė Parlamentit maqedonas drejt varrezave tė qytetit Butel. Rreth orės 14.45 me nderime mė tė larta shtetėrore e ushtarake do tė varroset shefi i dytė i shtetit nė historinė 13-vjeēare tė Maqedonisė.

Nė krye tė kolonės, pas trupit tė pajetė tė Presidentit Trajkovski, ndodhet agjutanti, anėtarėt e familjes, pėrfaqėsuesit mė tė lartė tė kreut shtetėror e politik tė vendit, tė Armatės sė Maqedonisė, tė organizatave fetare dhe tė tjera dhe shumė qytetarė tė Maqedonisė.
 
 
Beograd: Mohohet kredibiliteti i tre ministrave tė rinj tė qeverisė sė Serbisė
 
Beograd, 5 mars 2004 - Tre ministrat e rinj tė qeverisė sė Serbisė nga radhėt e partisė sė kryeministrit Vojisllav Koshtunica, janė gjetur tė pėrzier nė afera tė ndryshme dhe tani po u mohohet kredibiliteti. Fillimisht ky kredibilitet i ėshtė mohuar ministrit tė Drejtėsisė Zoran Stojkoviq, pėr shkak tė ndalimit tė librit tė Nebojsha Popovit dhe aktgjykimeve qė u ka shqiptuar gjashtė disidentėve nė vitin 1984.
 
Ndėrkaq, pėr sekretarin e Sekretaritit tė Judikaturės, Zoran Balinovac, thuhet se para 5 tetorit tė vitit 2000 ka qenė anėtar i sė majtės jugosllave - JUL dhe zėvendėsministėr i Drejtėsisė. Mediat serbe gjithashtua kanė publikuar fakte se ministri i policisė Dragan Joēiq mė 1981 ėshtė dėnuar me njė dėnim gjashtėmujor me kusht pėr shkak tė thyerjes sė njė kiosku nė Beograd.
 
 
Sot varroset presidenti Trajkovski
 
Shkup, 5 mars 2004 - Sot nė Shkup do tė zhvillohet ceremonia e varrimit tė presidentit tė Maqedonisė, Boris Trajkovski, i cili e humbi jetėn mė 26 shkurt nė njė aksident ajror bashkė me tetė persona tė tjerė. Pritet qė nė ceremoninė e varrimit tė marrin pjesė zyrtarė tė lartė nga dhjetra vende tė botės dhe ajo do tė ndiqet nga rreth 700 gazetarė tė huaj dhe vendas.

Presidenti Trajkovski do tė varroset nė varrezat e Shkupit Butel, nė Kėndin e kolosėve me nderimet mė tė larta shtetėrore dhe ushtarake.
 
 
Subjektetet politike nė Luginėn e Preshevės u shprehėn me rezerva ndaj qeverisė sė re serbe
 
Preshevė 5 mars 2004 - Subjektetet politike shqiptare nė Luginėn e Preshevės u shprehėn me rezerva ndaj qeverisė sė re serbe dhe nuk presin ndonjė ndryshim. Pėr shkak tė qėndrimit tė Koshtunicės nė lidhje me Kosovėn subjektet politike shqiptare nė Luginėn e Preshevės mendojnė se qeveria e re nuk do tė sjellė efekte pozitive as pėr shqiptarėt e Luginės sė Preshevės.

Pėrkrahja e Partisė Socialiste tė Serbisė dhe programi i kryeministrit tė sapozgjedhur, Vojisllav Koshtunica, janė arsyet kryesore qė subjektet politike shqiptare tė jenė skeptike ndaj qeverisė sė re.
 
 
Policia e Gjirokastrės bllokoi rreth 17.5 kilogram heroinė
 
Gjirokastėr, 5 mars 2004 - Policia e Gjirokastrės bllokoi dje pasdite rreth 17.5 kilogram heroinė nė pikėn e kalimit kufitar tė Kakavijes. Burimet zyrtare tė Drejtorisė sė Policisė sė Gjirokastrės kanė konfirmuar se droga ėshtė gjetur e fshehur nė njė autoveturė tė tipit "Audi" me targa tė Fierit, e cila po udhėtonte drejt Greqisė fqinje.
 
Po sipas kėtyre burimeve, njė person, banor i qytetit tė Fierit ėshtė arrestuar, ndėrkaq policia nisi mbrėmė njė seri hetimesh, qė shtrihen jo vetėm nė Gjirokastėr, por edhe nė Fier.
 
 
U largua nga detyra ndihmėsmiministri i brendshėm Sreten Llukiq, i akuzuar pėr krime lufte
 
Beograd, 5 mars 2004 - Kryeministri serb, Vojisllav Koshtunica, ka larguar nga detyra e ndihmėsit tė ministrit tė brendshėm gjeneralin e policisė Sreten Llukiq, i akuzuar pėr krime lufte nga Gjykata e Hagės. Llukiq akuzohet nga Tribunali i Hagės pėr veprat kriminale qė ēuan nė dėbimin e mbi 800 mijė shqiptarėve nga Kosova gjatė kohės sė luftės.
 
 
Parlamenti i Rusisė ka zgjedhur Mihail Fradkovin pėr kryeministėr
 
Moskė, 5 mars 2004 - Parlamenti i Rusisė ka miratuar me shumicė votash zgjedhjen e Mihail Fradkovin pėr kryeministėr sipas zgjedhjes dhe propozimit tė befasishėm tė presidentit Vladimir Putin, pa mėdyshje me qėllim tė fuqizimit tė qeverisė njė javė para zgjedhjeve presidenciale, njofton AFP.
 
Fradkov ėshtė i njohur si teknokrat pa ambicie serioze politike, qė do tė marrė urdhėrat drejtpėrdrejt nga Kremlini dhe do tė sigurojė se qeveria nuk do tė orvatet tė ndryshojė apo tė luftojė politikat e Putinit.
 
 
Njė shpėrthim i fuqishėm ka tronditur qendrėn e Bagdadit
 
Bagdad, 5 mars 2004 - Njė shpėrthim i fuqishėm ka tronditur sot (e premte) qendrėn e Bagdadit, njofton Rojter. Shpėrthimi ka ndodhur vetėm pesė orė para ceremonisė sė nėnshkrimit tė kushtetutės kalimtare, kanė thėnė dėshmitarėt. Po kėshtu njoftohet se gjatė mėngjesit tė sotėm kanė ndodhur disa shpėrthime, por s'ka tė dhėna pėr viktima dhe dėme materiale. Shpėrthimi i fundit ka qenė nė orėn 11,30 sipas kohės lokale.
 
 
Personat e armatosur kanė vrarė 11 fshatarė nė Bregun e Fildishtė
 
Bregu i Fildisht, 5 mars 2004 - Personat e armatosur kanė vrarė me armė zjarri tė pakten 11 fshatarė dhe kanė plagosur edhe 14 tė tjerė nė njė sulm nė fshatin Gagnoa, qė gjendet nė njė zonė shumė kultivuese tė kakaos nė Bregut tė Fildishtė, ka bėrė tė ditur njė zyrtar i lartė komunal i rajonit, njofton BBCWorld.
 
 
Kėshilli Qeverisės i Irakut pritet tė nėnshkruajė njė ligj pėr kushtetutėn e pėrkohshme
 
Bagdad, 5 mars 2004 - Kėshilli Qeverisės i Irakut pritet tė nėnshkruajė sot nė ligj kushtetutėn e pėrkohshme tė vendit.

Nėnshkrimi u shty si pasojė e sulmeve tė sė martės nė Bagdad dhe Keebala, nė mėnyrė qė irakianėt tė mbanin 3 ditė zi kombėtare pėr viktimat.

Kushtetuta e pėrkohshme, e miratuar pas njė debati tė gjatė, pėrmban njė bill tė tė drejtave dhe strukturėn e njė Asambleje Kombėtare Kalimtare, sė cilės do t=i ngarkohet detyra e hartimit tė kushtetutės sė re dhe tė ligjit elektoral pėr zgjedhjet mbi njė qeveri tė pėrhershme, qė do tė mbaheshin vitin e ardhshėm.
 
 
Drejtuesi i Fondit Monetar Ndėrkombėtar dha dorėheqjen
 
Berlin, 5 mars 2004 - Drejtuesi i Fondit Monetar Ndėrkombėtar, Horst Koehler, dha dorėheqjen nga posti i tij nė mėnyrė qė tė vėjė kandidaturėn pėr postin e presidentit tė ardhshėm tė Gjermanisė. Opozita e qendrės sė djathtė nė Gjermani emėroi zotin Koehler nė kėtė post mė shumė ceremonial.

Gjatė njė konference shtypi kėtu nė Uashington, zoti Koehler tha se e ka pėr nder qė i kėrkohet tė vėrė kandidaturėn pėr president dhe shtoi se mund ta pėrdorė pėrvojėn e tij ndėrkombėtare pėr tė ndihmuar Gjermaninė.

Zoti Koehler ka qėnė drejtues i FMN-sė qė nga viti 2000. Mė parė ai ndihmoi negociatat pėr ribashkimin e Gjermanisė si dhe shkroi traktatin pėr ta bėrė euron monedhėn e pėrbashkėt tė Bashkimit Evropian.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

>