|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Dy lajme nga Podujeva

 
 

 
KFOR-i redukton trupat dhe pėrgatitet ti kalojė pėrgjegjėsitė tek vendorėt pėr tri pika
 
   
Podujevė, 5 mars 2004 (TN) - Komandanti i KFOR-it ēek e sllovak nė Podujevė, nėnkoloneli Josef Kopecki nė konferencėn e sotme pėr media deklaroi se situata e sigurisė mbetet e qetė dhe si rezultat i kėsaj do tė ketė reduktime tė trupave dhe ndryshime tjera.
   
“Me organizimin e ri tė Bashkėsisė shumėkombėshe tė Qendrės, trupat e KFOR-it ēek e sllovak qė aktualisht numrojnė 500 pjestarė do tė reduktohen pėr 80 trupa”, tha nėnkoloneli Kopecki i cili njoftoi se kontigjenti i ri qė do tė marrė detyrat mė 15 prill do tė ketė dy njėsi nė kuadėr tė “Task Force” njėra qė do ta mbikqyrė vijėn kufitare dhe do tė operojė nė qytetin e Podujevės, kurse njėsiti i dytė do tė kryejė detyrat nė Podujevė dhe detyrat qė do ti jipen nga komandanti i “Task Force”.
 
Nė pyetjen tonė se cilat pika planifikon ti lirojė KFOR-i ēek e sllovak, komandanti Josef Kopecki tha se do tė lirohet pika ushtarake nė Kėrpimeh, kurse pika nė Sekiraqė do tė kontrollohet nė kuadėr tė aktivitetit tė KFOR-it nė vijėn kufitare. “Janė duke vazhduar bisedat pėr lirimin e kishės ortodokse serbe nė Podujevė meqė ne kemi bėrė vlerėsimin e sigurisė sė saj me UNMIKU-n, autoritetet komunale, SHPK-nė mirėpo do tė vendosė komandanti i KFOR-it nė Kosovė”, deklaroi Kopecki.
 
Ai tha se lirimi i pikave tė propozuara lidhet me pėrparimet qė janė bėrė nė aspektin e sigurisė nė Podujevė dhe KFOR-i e sheh tė panevojshme prezencėn ushtarake. Sipas z. Kopecki, KFOR vlerėson se nuk ka aktivitetet kriminale pos atyre qė ndodhin nė gjithė botėn. Komandanti i KFOR-it tha se pika e Kėrpimehut do tė lirohet, kurse pėr kishėn dueht tė pėrkujdesen komuna nė bashkėpunim me UNMIK-un dhe KFOR-in.
 
Komandanti i stacionit policor Reinmann Bernd vlerėsoi tė qetė situatėn nė Podujevė dhe njoftoi se protesta e ditėve tė kaluar ishte e qetė dhe kaloi pa incidente. Bernd vlerėsoi punėn e SHPK-sė me rastin e vėrshimeve dhe tha  se pjesėmarrja e SHPK-sė dhe ndihma ofruar popullatės ėshtė shenjė e kalimit tė kompetencave tek vendorėt.
 
 
MASHT-i mbajti trajnim pėr zbatimin e reformave nė arsim me theks tė veēantė pėr rolin e drejtorit tė shkollės
 
   
Podujevė, 5 mars 2004 (TN) – Sekretari i pėrhershėm i MASHT-it Jusuf Zeneli dhe Drejtori i Departamentit tė arsimit nė kėtė minsitri Xhavit Rexhaj mbajtėn mbrėmė nė Podujevė njė takim pune me drejtorėt e shkollave fillore dhe tė mesme tė komunės sė Podujevės.
  
Temė kryesore e kėtij takimi tė punės ishte zbatimi i reformave nė arsim, me theks tė veēantė roli i drejtorit tė shkollės nė procesin e zbatimit tė ndryshimeve nė shkolla.  Sekretari i pėrhershėm nė MASHT z. Jusuf Zeneli tha se qėllimi ėshtė qė politikat e zhvilluara nė Ministrinė e arsimit ti bartim drejtėpėrdrejtė tek drejtorėt e shkollave nė funksion tė zbatimit tė reformave.
 
“Meqė ka pėrfunduar cikli i emėrimit tė drejtorėve tė shkollave, ne kemi parė nevojėn  e domosdoshme pėr njė trajnim tė drejtorėve dhe kjo ėshtė faza e parė e cila paraqet njė ligjėratė tė pėrgjithshme politikat e pėrgjithshme tė sistemit arsimor me theks tė veēantė nė rolin e drejtorit i cili ėshtė figura kyqe nė zbatimin e reformave tė arsimit nė shkollė” tha Zeneli.
 
Ai tha se MASHT-i nuk ėshtė i kėnaqur me zbatimin e reformave nė Kosovė pėrgjithėsisht, nė veēanti nė Podujevė sepse rezultatet e testit kombėtar pėr klasėn e nėntė tregojnė se nuk ėshtė gjendja mirė nė arsimin llapjan. Zeneli e ilustroi kėtė me rezultatet e testit prej 51% pozitiv nė gjuhė dhe shkenca shoqėrore dhe 41% nė Matematikė dhe shkenca natyrore tė nxėnėsve tė klasėve tė nėnta nė Podujevė.
 
Sekretari i pėrhershėm nė Ministrinė e Arsimit, shkencės dhe teknologjisė Jusuf Zeneli ligjėroi para drejtorėve tė shkollave fillore dhe tė mesme tė Podujevės pėr rolin e drejtorit tė shkollės e cila me reforma ėshtė shndėrruar nė institucion tė nxėnies. Ndėrkaq lidhur me zbatimin e ndryshimeve nė arsim njė bisedė interaktive me drejtorėt e shkollave fillore dhe tė mesme tė Podujevės e mbajti Drejtori i Departamentit tė arsimit nė MASHT z. Xhavit Rexhaj.
 
Drejtori i Drejtorisė pėr arsim i Podujevės Mr. Shpejtim Bulliqi deklaroi se trajnimi i drejtorėve ka shtjelluar mjaft mirė obligimet, detyrat dhe pėrgjegjėsitė e drejtorėve tė shkollave me qėllim tė zbatimit sa mė funksional tė reformave qė janė duke u zhvilluar nė sistemin arsimor.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.