|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E enjte, 4 mars 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova priti njė delegacion tė Parlamentit Evropian

 • Ministri i Arsimit i pėrgjigjet Ombudspersonit tė Kosovės

 • Delegacioni i Parlamentit Evropian u takua me Holkerin, Rexhepin dhe Novickin

 • U zhvillua raundi i parė i bisedimeve mes Prishtinės dhe Beogradit

 • Krerėt e institucioneve tė Kosovės dhe ai i UNMIK-ut nesėr nė Shkup marrin pjesė nė ceremoninė e varrimit tė Trajkovskit

 • Ballkani mbetet njė ndėr pėrparėsitė nė politikėn e jashtme amerikane

 • Njė doktor amerikan pėr rritjen e rasteve tė vetėvrasjes nė Kosovė

 • Zyrtarėt e NATO-s dhe BE-sė reagojnė ndaj deklaratave tė kryeministrit serb pėr kantonizimin e Kosovės

 • Qeveria holandeze financon njė projekt pėr riintegrimin e komunitetit nė Gjilan

 • Nė Kosovė arriti njė delegacion i Parlamentit Ėvropian nė krye me euro-deputeten Doris Pak

 • Ndarja e Kosovės pėr administratėn e UNMIK-un ėshtė e papranueshme

 • Amnesti Interneshėnell thekson skandalin e Batajnicės ku mbi 700 shqiptarė janė varrosur nė varrezat e fshehta

 • Sot do tė mblidhet Kėshilli Ekonomik Fiskal pėr tė diskutuar rreth mjeteve financiare qė janė ndarė pėr shumė projekte

 • UPS i Universitetit tė Prishtinės shpalli zgjedhjet pėr kuvendin dhe kryetarin e kėtij unioni

 • Nė Shkup mbėrriti trupi i Presidentit maqedonas dhe tė shoqėruesve tė tij

 • Njė nxėnės palestinez ėshtė vrarė dhe katėr tė tjerė janė plagosur

 • Gjykata gjermane ka anuluar dėnimin kundėr njė marokeni nė lidhje me sulmet e 11 shtatorit

 • Policia indiane ka vrarė 4 kryengritės nė Asam

 • Guerilėt kanė sulmuar me mortaja dhe kanė plagosur 3 vetė

 • Tė paktėn 13 minatorė kanė humbur jetėn nė njė minierė nė Indonezi

 • Nė Jemen ėshtė arrestuar njė lider i Al Kaidės dhe 12 militantė tė tjerė

 • Senatori Xhon Keri kandidat i demokratėve pėr president

 • SHBA mund tė mbėshtesin njė rezolutė, qė kritikon tė drejtat e njeriut nė Kinė

 • Rebelėt ulin armėt nė Haiti

 • Disidenti i shquar kinez ėshtė liruar nga burgu

 

 
  
Presidenti Rugova priti njė delegacion tė Parlamentit Evropian
 
   
Prishtinė, 4 mars 2004 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti sot njė delegacion tė Parlamentit Evropian, i cili ndodhet pėr njė vizitė triditėshe nė Kosovė, e udhėheq eurodeputetja Doris Pak.

Presidenti Rugova tha se nė kėtė takim ėshtė biseduar pėr situatėn aktuale nė Kosovė dhe pėr progresin e arritur, si dhe pėr objektivat pėr zhvillimin ekonomik, pėr procesin e privatizimit, integrimin e minoriteteve dhe pėr bashkėpunimin me UNMIK-un nė lidhje me transferin e kompetencave, sidomos nė fushėn e ekonomisė.
 
Edhe nė kėtė takim presidenti Rugova ka kėrkuar njohjen sa mė tė shpejtė tė pavarėsisė sė Kosovės, sepse kjo do t'i pėrshpejtonte tė gjitha proceset demokratike dhe ekonomike tė Kosovės.
 
"Pra njė Kosovė e pavarur, prosperuese, e integruar nė NATO nė BE dhe nė miqėsi tė pėrhershme me SHBA-tė", tha Presidenti Rugova, duke shtuar se "Kosova e integruar nė BE ėshtė perspektiva e Kosovės dhe e vendeve tė tjera tė kėsaj pjese tė Evropės". Ai falenderoi zonjėn Pak, tė cilėn e quajti mike tė Kosovės dhe e cila tash 15 vjet interesohet pėr Kosovėn dhe tash ka rastin ta shohė progresin e arritur dhe ta ndihmojė edhe nė tė ardhmen.

"Ne jemi kėtu pėr shkak tė miqėsisė sė vjetėr me Kosovėn. Ne duam qė tė dijmė se cila ėshtė pikėpamja e Presidentit pėr tė ardhmen e Kosovės", tha Doris Pak pas takimit me Presidentin Rugova.

"Nuk ėshtė e mjaftueshme tė themi se ne do ta kemi pavarėsinė. Unė mendoj se tė gjithė politikanėt nė kėtė rajon duhet tė punojnė pėr kėtė, nėse me tė vėrtetė e duan atė atėherė duhet tė tregojnė gatishmėrinė dhe aftėsinė pėr tė drejtuar kėtė vend", theksoi zonja Pak.

Ajo tha se delegacioni qė kryeson ajo do tė takohet me kolegėt deputetė tė Parlamentit tė Kosovės, pėr tė parė mė pėrafėr se ku janė problemet e shoqėrisė sė Kosovės. "Ne kemi ardhur me disa propozime pėr ta, qė do tė realizohen nė tė mirė tė qytetarėve tė Kosovės", tha zonja Pak, e cila bėri vėrejtje pse nė rezidencėn e Presidentit nuk ishte vendosur flamuri evropian.

"Unė pashė shumė flamuj, por nuk e pashė flamurin evropian. Sido qė tė jetė, e ardhmja e Kosovės ėshtė nė Evropė, por njė gjė e tillė merr kohė, dhe unė shpresoj se tė gjithė politikanėt kėtu do tė punojnė pėr kėtė, dhe ne do tė ecim pėrpara sa mė shpejt qė tė jetė e mundur", tha nė fund Doris Pak.

Nė pyetjen e njė gazetari se kohė mė parė nė njė takim nė Budapest zonja Pak kishte shfaqur njė opinion negativ pėr Presidentin Rugova, zonja Pak u pėrgjegj: "Kjo ėshtė ēėshtje e mediave, unė po them se nuk e kam bėrė".
 
 
Ministri i Arsimit i pėrgjigjet Ombudspersonit tė Kosovės
 
Prishtinė, 4 mars 2004 - Ministri i Arsimit Rexhep Osmani i ėshtė pėrgjegjur Ombudspersonit tė Kosovės Marek Antoni Novicki, i cili pėrmes njė letre kishte reaguar lidhur me rastin e njė nxėnėseje nė gjimnazin "Sami Frashėri" nė Prishtinė, sė cilės i ėshtė ndaluar mbajtja e shamisė nė shkollė.

Ministri Osmani thotė se nxėnėsja nuk ėshtė pėrjashtuar nga shkolla, por asaj i ėshtė tėrhequr vėrejtja se mbajtja e shamisė nė shkollė ėshtė nė kundėrshtim me Ligjin mbi Arsimin Fillor dhe tė Mesėm nė Kosovė.

Po ashtu, Osmani nė letėr pėrkujton se "Rregullorja e Kodit tė Mirėsjelljes sė Nxėnėsve nė Shkollė", parasheh qė nxėnėsit duhet ta mbajnė uniformėn shkollore gjatė tėrė kohės sa janė nė shkollė.

"Drejtoresha e shkollės vetėm ia ka tėrhequr vėrejtjen nxėnėses lidhur me kėtė ēėshtje dhe ajo nuk ėshtė pėrjashtuar, prandaj mendojmė se nuk ka asnjė arsye qė ankesa e saj ėshtė drejtuar te ju", thekson nė letrėn e tij ministri Rexhep Osmani.
 
 
Delegacioni i Parlamentit Evropian u takua me Holkerin, Rexhepin dhe Novickin
 
Prishtinė, 4 mars 2004 - Delegacioni i Parlamentit Evropian, i cili ndodhet pėr njė vizitė triditėshe nė Kosovė, i udhėhequr nga zonja Doris Pak, u takua sot me shefin e UNMIK-ut Hari Holkeri, kryeministrin Bajram Rexhepi, Ombudspersonin Novicki dhe me Presidentin Rugova.

Eurodeputetja Doris Pak tha se problemet kryesore nė Kosovė janė strukturat paralele, provatizimi etj. Ajo tha se ardhmja e Kosovės ėshtė nė Bashkimin Evropian, por, sipas saj, kjo do tė marrė kohė.
 
Ajo vlerėsoi se mesi i vitit 2005 nuk do tė sjellė asgjė pėr Kosovėn nėse politikanėt "rrinė dhe vetėm presin". Zonja Pak tha se duhet tė punohet pėr standardet, sepse "ato nuk janė tė nevojshme pėr ne, por pėr qytetarėt e Kosovės".

Sipas njė kumtese tė Ombudspersonit tė Kosovės me delegacionin e Parlamentit Evropian "ėshtė biseduar pėr situatėn aktuale tė tė drejtave tė njeriut nė Kosovė, posaēėrisht pėr problemet me tė cilat balafaqohėn komunitetet joshqiptar dhe kushtet e tyre, po ashtu edhe pėr kthimin e tė zhvendosurve".
Pasdite delegacioni takohet me kryeparlamentarin Daci dhe me deputetėt e Kuvendit tė Kosovės.
 
 
U zhvillua raundi i parė i bisedimeve mes Prishtinės dhe Beogradit
 
Prishtinė, 4 mars 2004 - Nė Prishtinė sot nė selinė e UNMIK-ut, u zhvillua raundi i parė i bisedimeve me njė delegacion nga Serbia pėr ēėshtje praktike tė interesit tė pėrbashkėt. Bisedimet nė mes grupeve punuese pėr energjetikė mes pėrfaqėsusesve tė Prishtinės dhe Beogradit pėrfunduan me konstatimin se ato do tė vazhdojnė mė 1 prill nė Beograd.

Bisedimet u zhvilluan nė nivel ekspertėsh, ndėrsa ndėrmjetėsues ishte pėrfaqėsuesi i posaēėm i Bashkimit Evropian, Xholi Dikson.

Ndryshe, Dikson takimin e vlerėsoi si tė "frytshėm dhe shumė produktiv". Sipas tij, takimi kishte mė shumė karakter njohės nė tė cilėn delegacionet prezentuan temat dhe metodat e punės qė priten tė diskutohen.

Por ai u shpreh se ėshtė shumė i lumtur qė dialogu i filluar nė Vjenė po vazhdon tani me kėtė takim. Dikson tha se nė Beograd pritet tė diskutohet pėr bashkėpunim nė fushėn e energjetikės dhe mbrojtjen e ambientit.
 
 
Krerėt e institucioneve tė Kosovės dhe ai i UNMIK-ut nesėr nė Shkup marrin pjesė nė ceremoninė e varrimit tė Trajkovskit
 
Prishtinė, 4 mars 2004 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, kryeminisitri Bajram Rexhepi dhe shefi i UNMIK-ut Hari Holkeri do tė marrin pjesė nesėr nė Shkup nė ceremoninė e varrimit tė Presidentit tė Maqedonisė Boris Trajkovski, i cili javėn e kaluar vdiq tragjikisht nė njė aksident ajror. Mė herėt tė gjitha ata kanė ngushėlluar krerėt e institucioneve tė larta tė Maqedonsiė pėr vdekjen e Presidentit maqedonas.

Trajkovski do tė varroset nė varrezat e qytetit nė Shkup dhe pjesėmarrjen e tyre nė ceremoninė varrimit tashmė e kanė paralajmėruar me dhjetra burrė shtetesh tė Evropės dhe tė botės, si dhe shumė ministra e zyrtarė tė lartė tė vendeve tė ndryshme.
 
 
Ballkani mbetet njė ndėr pėrparėsitė nė politikėn e jashtme amerikane
 
Uashington, 4 mars 2004 - Ndihmės sekretarja amerikane e Shtetit Elisabet Xhons nė njė seancė dėshmish pėrpara Komisionit tė marrėdhėnieve ndėrkombėtare tė Dhomės sė Pėrfaqėsuesve, komentoi pėr zhvillimet nė vendet e Evropės Juglindore, pėrfshirė Shqipėrinė, Kosovėn dhe Maqedoninė.

Pėrsa i pėrket Ballkanit, si pjesė problematike e Evropės dhe ku Shtetet e Bashkuara kanė forca ushtarake, Ballkani natyrisht qė ėshtė njė ndėr pėrparėsitė nė politikėn e jashtėme amerikane.

Zonja Xhons tha se Shtetet e Bashkuara duan tė shpejtojnė ditėn kur forcat e Natos tė mund tė kthehen nė shtėpitė e tyre dhe kur kėto vende tė mund tė marrin pėrgjegjėsinė pėr sigurimin e brendshėm dhe tė jashtėm.

Si nė Bosnje edhe nė Kosovė, komuniteti ndėrkombėtar po punon pėr tė krijuar kushtet qė ta pakėsojė rolin e tij duke ia dhėnė kontrollin autoriteteve vendase. Nė Maqedoni, tha ajo, ky proces ka pėrfunduar.

Pėrsa i pėrket Kosovės, zonja Xhons tha se Shtetet e Bashkuara e ka pėrqendruar vemendjen tek standardet e qeverisjes sė mirė dhe tek demokracia shumė-etnike. Populli i Kosovės, tha ajo, e di se komuniteti ndėrkombėtar do t'i kushtojė vemendje tė veēantė standardeve qė kanė tė bėjnė me tolerancėn, lirinė e lėvizjes dhe me kthimin e tė zhvendosurve.

Ajo tha se institucionet vendase nė Kosovė po marrin pėrgjegjėsitė konkrete dhe forca policore shumėkombėshe ka fituar respektin e njerėzve.

Ligjvėnėsi Eliot Engel shtroi shqetėsimin se vėnia e standarteve para statusit pėr Kosovėn ėshtė njė formulė pėr tė vonuar tė ardhmen e Kosovės.

Ai kritikoi administratėn duke thėnė se Shtetet e Bashkuara kanė plane pėr njė shtet palestinez por nuk kanė njė plan pėr Kosovėn. Nėnsekretarja amerikane e Shtetit tha se nė listėn e pėrparėsive pėr Ballkanin janė sidomos pėrpjekjet pėr tė luftuar krimin e organizuar. Nė Shqipėri, tha ajo, ndihma amerikane ka rezultuar nė disa suksese nė luftėn kundėr korrupsionit dhe krimit tė organizuar.

Vitin tjetėr, Shtetet e Bashkuara, nė bashkėpunim me Italinė dhe Greqinė, do ta angazhojnė Shqipėrinė nė njė nismė tė rėndėsishme kundėr trafikut sidomos tė fėmijėve.

Pėrsa u pėrket ndihmave pėr Ballkanin gjatė vitin financiar 2005, administrata i ka kėrkuar Kongresit pothuajse tė njėjtin nivel fondesh pėr Kosovėn (72 milion dollarė), pėr Serbinė 87 milionė dhe pėr Bosnjen (41 milionė), ndėrsa ulje do tė pėsojnė ndihmat pėr Kroacinė, Malin e Zi dhe Maqedoninė, njofton Z.A.
 
 
Njė doktor amerikan pėr rritjen e rasteve tė vetėvrasjes nė Kosovė
 
Uashington, 4 mars 2004 - Lufta nė Kosovė shkaktoi shumė trauma, por edhe sot pesė vjet mė pas, shenjat e tyre janė tė pranishme. Gjendja e keqe ekonomike dhe mungesa e perspektivės janė gjithashtu elemente qė pengojnė kapėrcimin e traumave.
 
Njė organizatė nga Uashingtoni, Qendra pėr Kurimin e Mendjes dhe Trupit, po bashkėpunon me specialistėt nė Kosovė pėr t'u ardhur nė ndihmė njerėzve me shqetėsime psikologjike. Drejtori i saj doktor Xhems Gordon, ka qenė mbi 10 herė nė Kosovė shpreh shqetėsimin pėr njė dukuri mė parė pothuajse tė panjohur nė Kosovė: rritjen e rasteve tė vetėvrasjes. Nė njė intervistė pėr "Zėrin e Amerikės", doktor Gordon shpjegoi se si kujtimet e luftės, ashtu edhe pasiguria pėr tė ardhmen janė shkaqe pėr problemet psikologjike.

"Qė nga pėrfundimi i luftės, kemi parė njė rritje tė konsiderueshme tė problemeve tė ndryshme psikologjike, si ndjenja ankthi, depresioni dhe stres pastraumatik. Kėto probleme janė shumė tė pėrhapura dhe bėhen shumė mė tė mprehta kur gjendja ekonomike ėshtė e keqe dhe nuk ka shumė shpresė", thotė doktor Gordon.

Sipas tij, para luftės, pėr vite me radhė dukej sikur shoqėria, lidhjet e ngushta, familjet e mėdha, i mbronin njerėzit emocionalisht. "Qėkur mbaroi lufta, jo vetėm qė pati humbje tė mėdha, pėrsa u takon tė vrarėve, por gjithashtu ka njė ndjesi shkėputjeje, mungesė lidhjesh. Shumė familje tė mėdha u ndanė, shpesh pėr arsye ekonomike, kanė ndoshur ndryshime tė mėdha nė kulturėn e jetesės".
 
Gordon thotė se tė gjitha kėto kanė luajtur rol nė shtimin e rasteve tė vetėvrasjeve, qė dikur ishin shumė tė pakta. "Tani pėrqindja e vetėvrasjeve ėshtė e krahasueshme me ato tė shumė vendeve tė tjera, madje e pėrafėrt me atė nė Shtetet e Bashkuara, ku pėrqindja e vetėvrasjeve ėshtė mjaft e lartė", tha doktor Xhems Gordon.
 
 
Zyrtarėt e NATO-s dhe BE-sė reagojnė ndaj deklaratave tė kryeministrit serb pėr kantonizimin e Kosovės
 
Bruksel, 4 mars 2004 - Zyrtarėt e NATO-s dhe Bashkimit Evropian kanė reaguar ndaj deklaratave tė kryeministrit tė ri serb Vojisllav Koshtunica pėr kantonizimin e Kosovės. "Ėshtė e qartė se nuk i takon Kushtunicės qė tė vendosė nėse Kosova do tė jetė e ndarė nė kantone.
 
Gjithashtu ėshtė i qartė qėndrimi ynė se jemi kundėr ndarjes sė vendit", ėshtė shprehur njė zyrtar i lartė i NATO-s, duke reaguar nė paraqitjen e kryeministrit tė ri serb ndaj Kosovės.
 
Ai i porositi serbėt se Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė mund tė vendosė pėr Kosovėn. Veprimet e kėtilla, pėrkatėsisht pėrbėrja e Qeverisė sė Serbisė, ndikimi i socialistėve tė Millosheviqit nė kėtė qeveri, si dhe qėndrimet rreth Tribunalit tė Hagės, kontribuojnė jashtėzakonisht nė largimin e Serbisė nga bashkėsia ndėrkombėtare, sidomos nga partneriteti pėr paqe, qė deri para pak kohėsh dukej shumė afėr, porositi ky zyrtar nga Aleanca Veriatlantike.

Ndėrkaq, zėdhėnėsja e Havier Solanės, Kristina Galak, tha se ndarja, kantonizimi dhe ide tė kėtilla nuk janė aspak nė nivel tė mendimit me atė evropian rreth asaj se ēfarė do tė duhej tė ishte ardhmėria e Kosovės.

"Bashkimi Evropian pėrkrah qartė Rezolutėn 1244, implementimin e politikės sė standardeve dhe pėrkrah hapjen e debatit pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės pas realizimit tė standardeve", tha zėdhėnėsja e Solanės.
 
 
Qeveria holandeze financon njė projekt pėr riintegrimin e komunitetit nė Gjilan
 
Gjilan, 4 mars 2004 - Dy pėrfaqėsues tė Qeverisė holandeze, znj. Marie Balt dhe z. Karel Brands kanė vizituar tė mėrkurėn komunėn e Gjilanit, ku do tė realizohet njė projekt pėr riintegrimin e komunitetit, i financuar nga Holanda dhe janė takuar me banorėt e lagjes "Abdullah Presheva" si dhe me kryetarin e komunės, Lutfi Haziri.

Nė kėtė lagje, ku jetojnė bashkarisht shqiptarėt dhe komuniteti rom, tanimė kanė filluar parapėrgatitjet pėr ndėrtimin dhe meremetimin e afro 70 shtėpive pėr tė zhvendosurit qė janė shprehur tė gatishėm tė kthehen nga komuna e Bujanocit, si dhe pėr komunitetin vendor.

Z. Haziri ka falėnderuar qeverinė holandeze pėr pėrkrahjen qė i ka dhėnė dhe po i jep Gjilanit nė programin e stabilizimit tė komunitetit dhe konkretisht tani nė projektin pėr lagjen "Abdullah Presheva", i cili do tė realizohet nga ARC-ja, nė bashkėpunim me komunėn.

Qeveria holandeze ėshtė ndėr donatorėt mė tė mėdhenj tė projekteve nė Gjilan edhe nė vitin 2004.
Znj. Marie Balt tha se gjatė vizitės nė kėtė lagje ka vėrejtur dėshirėn e madhe tė njerėzve pėr jetė mė tė mire dhe ka shfaqur shpresėn e saj se programi, pėr tė cilin janė ndarė njė milion e 500 mijė Euro, do tė krijojė kushte pėr riintegrimin edhe tė komuniteteve qė tani gjenden nė Serbi ose Maqedoni.

Sipas ARC-sė, nga projekti pėr riintegrim do tė pėrfitojnė afro 70 familje shqiptare e rome nė kėtė lagje tė Gjilanit.

"Dėshirojmė tė krijojmė kushte mė tė mira jetese pėr tė gjithė banorėt e kėsaj lagje, nė mėnyrė qė ata tė mund tė bashkėjetojnė nė paqe dhe harmoni. Bashkarisht do tė ndėrtojmė paqe pėr tė gjithė dhe me ndihmen e tė gjithėve", ka thėnė para disa ditėsh Birame Sarr ngas ARC-ja.
 
 
Nė Kosovė arriti njė delegacion i Parlamentit Ėvropian nė krye me euro-deputeten Doris Pak
 
Prishtinė, 4 mars 2004 - Mbrėmė nė Kosovė ka arritur njė delegacion i Parlamentit Ėvropian, i kryesuar nga eurodeputetja Doris Pak, tė cilėt do tė qėndrojnė tri ditė nė Kosovė. Nga Brukseli njoftohet se kjo vizitė konsiderohet si demonstrim i pėrkushtimit tė Parlamentit Evropian pėr situatėn nė Kosovė.

Njoftohet se standardet, zhbllokimi i procesit tė privatizimit, gjendja e pakicave dhe procesi i kthimit tė tė zhvendosurve pritet tė jenė nė fokus tė interesimit tė parlamentarėve evropianė. Parlamentarėt evropian sot do tė kenė takime me shefin e UNMIK-ut Hari Holkerin, presidentin e Kosovės Ibrahim Rugova, me kryetarin e Kuvendit Nexhat Daci, kryeministrin Bajram Rexhepi dhe me personalitetet tė tjera tė Kosovės.
 
 
Ndarja e Kosovės pėr administratėn e UNMIK-un ėshtė e papranueshme
 
Prishtinė, 4 mars 2004 - Ndarja e Kosovės pėr UNMIK-un ėshtė e papranueshme, ka thėnė zėdhėnėsi i UNMIK-ut, Sunil Narula, duke iu referuar fjalimit tė kryeministrit tė Serbisė Vojisllav Koshtunica, i cili e paraqiti kantonizimin si zgjidhje pėr Kosovėn. Narula ka shtuar se definimi i statusit tė Kosovės do tė bėhet nga ana e KS tė OKB-sė. Ngjashėm u shpreh edhe edhe zėdhėnėsja tjetėr e UNMIK-ut, Izabela Karlovic:

"Deklarimet e tilla nga kushdoqoftė, nuk do tė ēojnė peshė nė zgjidhjen e statusit tė Kosovės sepse sa i pėrket statusit tė Kosovės Kombet e Bashkuara do tė jenė ato qė do tė kujdesen si pėr kohėn ashtu edhe pėr zgjidhjen e tij dhe askush tjetėr".
 
 
Amnesti Interneshėnell thekson skandalin e Batajnicės ku mbi 700 shqiptarė janė varrosur nė varrezat e fshehta
 
Londėr, 4 mars 2004 - Organizata pėr tė drejtat e njeriut Amnesti Interneshėnell me seli nė Londėr ka shprehur shqetėsime pėr mospėrmbushjen e obligimeve qė Unioni Serbi - Mali i Zi i mori pėr sipėr kur u pranua nė Kėshillin e Evropės nė mars 2003.
 
Kjo organizatė thotė se ėshtė e dėshpruar me refuzimin e autoriteteve tė Beogradit pėr mosdorėzimin e katėr tė akuzuarve pėr krimet e luftės nga Tribzunali i Hagės. Nė raportin e Amnesti Interneshėnell veēanėrisht theksohet skandali i Batajnicės, ku mbi 700 shqiptarė civilė ishin varrosur nė varrezat e fshehta, nė njė pronė tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Serbisė.
 
 
Sot do tė mblidhet Kėshilli Ekonomik Fiskal pėr tė diskutuar rreth mjeteve financiare qė janė ndarė pėr shumė projekte
 
Prishtinė, 4 mars 2004 - Pėrfaqėsuesi i administratės sė UNMIK-ut Krist Pier Lidier ka thėnė se sot do tė mblidhet Kėshilli Ekonomik Fiskal pėr tė diskutuar rreth mjeteve financiare qė janė ndarė pėr shumė projekte ekonomike nė Kosovė.
 
 
UPS i Universitetit tė Prishtinės shpalli zgjedhjet pėr kuvendin dhe kryetarin e kėtij unioni
 
Prishtinė, 4 mars 2004 - Komisioni Qendror i Zgjedhjeve tė Unionit tė Pavarur tė Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės ka bėrė shpalljen e zgjedhjeve pėr kuvendin dhe kryetarin e kėtij Unioni. Kandidati pėr kryetar duhet tė pėrmbushė disa kritere, ndėr tė tjera edhe do tė dėshmojė se nuk i pėrket asnjė grupacioni apo partie politike.

Sipas kryetarit tė Komisionit Qendror Zgjedhor Nysret Mjekiqit tė drejtė pjesėmarrje nė kėto zgjedhje kanė tė gjithė studentėt e Universitetit tė Prishtinės tė cilat sipas tij duhet tė jenė nė moshėn 27 vjeē, tė kenė tė mbaruar vitin e parė tė studimeve.

Pasi tė kryhen zgjedhjet nė fakultete dhe shkolla tė larta me datėn 30 tė kėtij muaji do tė mbahet mbledhja e Kuvendit tė ri zgjedhor tė UPS tė UP, ku do tė zgjedhet kryetari i ri i Kuvendit dhe ai i Unionit tė Pavarur tė Studentėve.
 
 
Nė Shkup mbėrriti trupi i Presidentit maqedonas dhe tė shoqėruesve tė tij
 
Shkup, 4 mars 2004 - Dje mbėrriti nė Shkup trupi i Presidentit maqedonas Boris Trajkovski dhe tė tetė tė vdekurve tė tjerė nė aksidentin ajror. Para selisė sė Parlamentit disa mijėra qytetarė ishin mbledhur nė pritje tė arkivolit me trupin e presidentit. Nė parlament trupi i pajetė i Trajkovskit do tė ekspozohet para publikut i cili mund t'i japė lamtumirėn e fundit tė enjtėn prej orėve tė mėngjesit deri nė mbrėmje.

Ceremonia e varrimit do tė bėhet nė ditėn e premte. Ndėrkohė Ministria e Punėve tė Jashtme tė Maqedonisė ka njoftuar se pjesėmarrjen e tyre pėr nė ceremoninė e varrimit tė presidentit Trajkovski e kanė paralajmėruar kryetarėt, kryeministrat dhe ministrat e punėve tė jashtme nga 47 vende tė botės.
 
 
Njė nxėnės palestinez ėshtė vrarė dhe katėr tė tjerė janė plagosur
 
Gaza, 4 mars 2004 - Njė nxėnės palestinez ėshtė vrarė dhe katėr tė tjerė janė plagosur kur ushtria izraelite hapi zjarr nė Rafah nė Rripin e Gazės, njofton AFP.

Mohamed Othamane i vrarė 14-vjeēar dhe katėr tė miturit e plagosur ndodheshin nė oborrin e shkollės, kur u qėlluam nga zjarri izraelit.

Edhe njė i mitur tjetėr palestinez ėshtė plagosur mė herėt nga zjarri izraelit afėr shkollės nė Rafah.
 
 
Gjykata gjermane ka anuluar dėnimin kundėr njė marokeni nė lidhje me sulmet e 11 shtatorit
 
Hamburg, 4 mars 2004 - Njė gjykatė gjermane ka anuluar tė vetmin dėnim tė shqiptuar nė lidhje me sulmet e 11 shtatorit 2001 nė SHBA, njofton BBCWorld. Gjykata Federale Kriminale ka vendosur qė rasti t'i kthehet gjykatės mė tė ulėt "pėr rigjykim dhe vendim" kundėr marokenit Mounir al-Motasadik. Vitin e kaluar gjykata kishte konstatuar se Motasadik kishte qenė anėtar i njė qelule tė Al Kaidės nė Universitetin e Hamburgut.
 
 
Policia indiane ka vrarė 4 kryengritės nė Asam
 
Nju Delhi, 4 mars 2004 - Policia indiane ka thėnė se ka vrarė katėr kryengritės nė shtetin verilindor Asam, njofton BBCnews. Polica thotė gjithashtu se kanė zėnė njė sasi tė konsiderueshme armėsh nė dy vendstrehime tė kryengritėsve nė kėtė zonė. Kryengritėsit kanė hyrė nė Asam nga Butani.
 
 
Guerilėt kanė sulmuar me mortaja dhe kanė plagosur 3 vetė
 
Mosul, Irak, 4 mars 2004 - Guerilėt kanė shkrepur sot (e enjte) tė pakten pesė rrathė mortajash dore nė njė stacion policie dhe nė njė xhami nė qytetin verior tė Irakut, Mosul dhe kėshtu janė plagosur tre persona, ndėr tė cilėt njė oficer policie, kanė bėrė tė ditur burimet policore, njofton Rojter. Njėri nga tė plagosurit ėshtė nė gjendje tė rėndė. Sulmuesit kanė ikur me makinė.
 
 
Tė paktėn 13 minatorė kanė humbur jetėn nė njė minierė nė Indonezi
 
Xhakartė, 4 mars 2004 - Tė paktėn 13 minatorė kanė humbur jetėn nė minierėn e arit nė Bogor nė Indonezi, pasi qė mė parė ishte vėnė zjarri me qėllim pėr tė dalė nga miniera minatorėt e punėsuar ilegalisht.

Tė 13 trupat janė nxjerrė tė mėrkurėn nė mbrėmje nga miniera nė malin Pongor, rreth 60 km nė jug tė Xhakartės. Besohet se nė minierė janė bllokuar edhe 80 minatorė tė tjerė.
 
 
Nė Jemen ėshtė arrestuar njė lider i Al Kaidės dhe 12 militantė tė tjerė
 
Abixhan, 4 mars 2004 - Forcat e sigurimit tė Jemenit kanė arrestuar sot (e enjte) njė lider vendor tė rrjetit tė Al Kaidės gjatė njė operacioni nė provincėn jugore tė Abixhanit, kanė bėrė tė ditur zyrtarėt, njofton BBCWorld. I dyshimti ėshtė Abdul Rauf Nasib dhe ėshtė arrestuar nė zonėn e largėt Lauder sė bashku me 12 militantė tė tjerė. Trupat kanė qenė tė mbėshtetura me tanke dhe helikopter.
 
 
Senatori Xhon Keri kandidat i demokratėve pėr president
 
Uashington, 4 mars 2004 - Senatori Xhon Keri siguroi emėrimin e Partisė Demokrate si kandidat pėr President tė SHBA-ve, pasi fitoi nė nėntė nga dhjetė shtetet qė mbajtėn dje zgjedhje paraprake, ose konferenca zgjedhore.

Rivali kryesor i tij, senatori Xhon Eduards nuk fitoi dje nė asnjė nga shtetet dhe do tė shpallė sot tėrheqjen nga gara. Presidenti Bush i telefonoi senatorit Keri pėr ta uruar, duke thėnė se shpreson pėr njė garė tė fortė nė zgjedhjet e nėntorit.

Analistėt kanė filluar ndėrkohė tė shprehin hamendje pėr njeriun qė zoti Kerry do tė zgjedhė si kandidat pėr postin e nėnpresidentit. Kėshilltarėt e zotit Edauards thonė se ai mund ta pranojė postin nėse i ofrohet.
 
 
SHBA mund tė mbėshtesin njė rezolutė, qė kritikon tė drejtat e njeriut nė Kinė
 
Uashington, 4 mars 2004 - Shtetet e Bashkuara prishėn njė traditė jozyrtare vitin e kaluar duke mos sponsorizuar njė rezolutė mbi Kinėn, me shpresė qė Pekini tė vazhdonte atė qė zyrtarėt amerikanė thanė se ishte njė pėrparim gradual por i pashembullt i gjendjes sė tė drejtave tė njeriut nė vitin 2002.

Por departamenti i shtetit, nė raportin e tij vjetor mbi tė drejtat e njeriut, qė publikoi javėn e kaluar, tha se Kina u zbraps nė fushėn e tė drejtave tė njeriut vitin e kaluar, duke cituar mes tė tjerash arrestimin e veprimtarėve tė demokracisė dhe shtypjen e vazhdueshme tė tibetianėve dhe tė anėtarėve tė lėvizjes shpirtėrore Falun Gong.
 
 
Rebelėt ulin armėt nė Haiti
 
Port o Prens, 4 mars 2004 - Gjendja nė Haiti vazhdon tė jetė e tensionuar dhe plotė zhvillime dramatike.Udhėheqėsi i rebelėve nė Haiti, Gaj Filip, i ka urdhėruar luftėtarėt e tij qė tė ulin armėt.

Filip, i cili tė martėn e shpallii veten tė jetė nė kontroll tė vendit, tha se ėshtė pajtuar qė tė ēarmatoset pėr shkak se forcat ndėrkombėtare tė sigurisė kanė premtuar tė garantojnė sigurinė pėr qytetarėt e Haitit.
 
 
Disidenti i shquar kinez ėshtė liruar nga burgu
 
Peking, 4 mars 2004 - Njė disident i shquar kinez, Vang Juēaj, ėshtė liruar nga burgu dhe ėshtė nisur tė shkojė nė SHBA, njofton BBCWorld. Z.Vang, njė nga themeluesit e Partisė Demokratike tė jashtėligjshme tė Kinės ėshtė dėnuar me 11 vjet burg mė 1998. Ai ėshtė nisur pėr nė San Francisko, ku do t'i jipet sė pari ndihma mjekėsore.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

l>