|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Njė vėshtrim rreth disa OJQ-ve dhe zgjedhjeve te sivjetme!

 
 

 
3 mars 2004 / TN
 
Nga Mentor BARANI ( Prishtinė )
 
Ju jeni OJQ (disa) qė mbrapa u ndjek PD, AA, LP, LKĒ-K-ja. 
 
Zgjedhjet parlamentare qė do tė organizohen kėtė vit ju kanė bėrė tė dukeni mė tė KUQ se kurrė. Po dhe Po. Si jeni bėrė kėshtu. Kjo ėshtė turp.
 
Shoqėria duhet t’ju pėrkufizoj padyshim si personazhe me kombėsi tė paidentifikuar,si indeks tė librit  "Gines" pėr mėnyren e daljes nė publik e aspak qytetare tė reagimit ndaj zgjedhjeve tė sivjetme parlamentare.
 
Njolla mė e errėt nė kėtė debat jeni ju.Ju pėrbėni rastim mė tė paprecedent nė historinė e zgjedhjeve pėr mėnyren e sjelljes cinike dhe mizore.
 
Kjo shoqėri duhety t’ju gjykoj sėrish pėr moralin e munguar,pėr karakterin e deformuar,pėr paaftėsinė nė administrimin e pozicionit tė OJQ-ve, pėr cinizmin e tejkaluar dhe fyrjen kolektive qė i keni bėrė sistematikisht Djathtistėve.
 
Pak ditė mė parė zuzarėt vandal paramesjetar dhanė idet e tyre tė qelbura e prej fashistėsh tė zinjė rreth organizimit tė zgjedhjeve.
 
Kėto monstra tė llojit tė kafshėve me fytyrė njeriu e tru peshku, nė mos qofshin po ata vampirė anti Djathtista, janė monstra tė tjerė pėrbindėshish njėsoj si ata tė djeshmit.
 
Kėta zuzarė anti Djathtistė nuk mund t’i zėrė as gjumi i natės tek shohin se ēdo ditė po u rrėshqet majtistėve elektorati nga duart, se kanė arritur nė buzė tė greminės, kur ndėgjojnė se emri dhe lavdia e Djathtistėve po rriten me hapa tė shpejtė, e pėrditė po hyjn nė mendjet dhe zemrat e njerėzve tė mashtruar kėto vite nga fashisto-evgjitėt.
 
Me veprime tė tilla zuzare e anti-Djathtiste kėto monstra fashistoide,nuk bėjnė gjė tjetėr, veēse afishohen e damkosen para qytetarėve si zuzarė e hiena tė natės dhe nga ana tjetėr ia rrisin pambarimisht vlerat, meritat dhe lavdinė Djathtistėve qė janė e arrdhmja e padiskutueshme e Kosovės.
 
Nė tė gjitha sistemet zgjedhore Djathtistėt kanė dal fitues!                                         


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.