|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E mėrkure, 3 mars 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Zgjedhjet nė Kosovė: Sistemi me lista tė hapura shkakton konfuzion te votuesit

 • Njė delegacion i Parlamentit Evoripian sot arrin nė Prishtinė

 • Holkeri thotė se kthimi i tė zhvendosurve mbetet njė ndėr prioritetet e UNMIK-ut

 • Morina nė Malishevė ka premtuar asfaltimin e rrugės Lubizhdė – Mrasor

 • Nė Gjykatėn e Gjilanit ka vazhduar procesi gjyqėsor ndaj Shefket Musliut dhe katėr bashkėluftėtarėve tė tij

 • Njė gjerman ėshtė akuzuar pėr zjarvėnie ku patėn vdekur pesė shqiptarė

 • Subjektet politike shiptare nė Luginė tė Preshevės kanė debatuar pėr themelimin e Kėshillit Nacional

 • Nė Nepal janė vrarė 29 ushtarė dhe policė dhe tė pakten 10 kryengritės

 • Nė Kashmir janė vrarė tė pakten 6 persona dhe 12 tė tjerė janė plagosur

 • Tė paktėn 29 minatorė kanė vdekur nga njė shpėrthim nė Kinė

 • Keri fiton sėrish, Eduards tėrhiqet?

 • 170 tė vrarė nė disa shpėrthime

 • NASA: Gjenden prova tė ekzistencės sė ujit nė Mars

 • Irak: Bartja e sovranitetit nė qershor

 • Janė arrestuar 15 pesona lidhur me sulmet vetėvrasėse nė Irak

 • Venezuelė: Nė pėrleshjet me trupat qeveritare janė vrarė 2 protestues tė opozitės

 
  
Zgjedhjet nė Kosovė: Sistemi me lista tė hapura shkakton konfuzion te votuesit
 
Prishtinė, 3 mars 2004 - Sven Lindholm, zėdhėnės i OSBE-sė tha se pėrparėsia e sistemit me lista tė mbyllura, qė edhe kėsaj radhe me gjasė do tė pėrdoret, edhe pse kjo mbetet tė pėrcaktohet nga PSSP-ja, nuk ėshtė aq i thjeshtė, sepse duhet tė merren parasysh shumė ēėshtje.
 
"Njė prej ēėshtjeve qė e favorizon sistemin me lista tė mbyllura ėshtė pėrfaqėsimi gjinor nė parlament", tha Lindholm, nė njė deklaratė pėr gazetėn "Bota sot". Ai tha se edhe nė sistemin me lista tė hapura, edhe me atė me lista tė mbyllura, ėshtė sėrish partia ajo e cila vendos pėr kandidatėt e mundshėm qė do t'i ketė nė listė.

Lindhoml ka sqaruar problemet tė cilat i ka shkaktuar sistemi me lista tė hapura nė zgjidhjet e para komunale tė mbajtura nė Kosovė. "Nė zgjedhjet e para komunale, kur ėshtė pėrdorur sistemi me lista tė hapura, ka pasur njė numėr tė madh fletėvotimesh jovalide (tė pavlefshme), ngase nė tė shumtėn e rasteve votuesit kanė qenė tė hutuar pėr mėnyrėn se si duhet votuar. Ndėrsa, nė zgjedhjet tjera, kur janė pėrdorur listat e mbyllura, numri i fletėvotimeve jovalide ka rėnė dukshėm", tha ai.

Zėdhėnėsi i OSBE-sė tha se njė prej standardeve ėshtė qė tė ruhet kuota prej 30 pėr qind e pėrfaqėsimit gjinor.

Dy karakteristikat qė e veēojnė sistemin me lista tė mbyllura janė thjeshtėsia pėr tė votuar dhe pėrfaqėsimi i denjė i gjinisė femėrore. Ajo qė e veēon kėtė sistem nga ai me lista tė hapura, ėshtė edhe fakti tjetėr se sistemi me lista tė mbyllura do tė kushtojė mė lirė.
 
Lindholm mori shembull se sistemi me lista tė hapura do tė shkaktojė sėrish konfuzitet tek votuesit, sepse nėse pėrdoret lista e hapur, votuesit nė ditėn e zgjedhjeve, para vetės, do ta kenė njė fletėvotim tė gjatė me emrat e tė kandiduarve, pėr ēka do ta kenė mė vėshtirė pėr tė gjetur kandidatin e dėshiruar, ndėrsa me pėrdorimin e sistemit me lista tė mbyllura do tė jetė njė fletėvotim i vogėl, ku janė tė renditura vetėm partitė, qė do tė mundėsojė lehtėsi pėr votuesin.
 
"OSBE nuk ka ndonjė qėndrim konkret se cili sistem zgjedhor tė pėrdoret nė kėto zgjedhje, por, sido qė tė jetė, pėr pėrdorimin e sistemit me lista tė hapura apo tė mbyllura do tė vendoset nga pėrfaqėsuesi special i sekretarit tė pėrgjithshėm", - tha zėdhėnėsi i OSBE-sė.

Edhe zyrtarėt e lartė tė LDK-sė thonė se sistemi me lista tė hapura do tė shkaktonte konfuzion total te votuesit. Nė fletėvotim do tė gjendeshin me mijėra emra tė tė gjitha partive e koalicioneve tė mundshme dhe votuesi jo vetėm qė humb kohė, por edhe mund tė gabojė nė rrumbullakėsimin e kandidatit.
 
Dhe kjo ėshtė arsyeja e vetme qė LDK preferon sistemin me lista tė mbyllura, sepse ėshtė mė i thjeshtė dhe mė efikas gjatė votimit, por edhe gjatė numėrimit tė votave. Nė LDK thonė se sistemi me lista ta hapura, me njė zonė zgjedhore, nuk praktikohet askund nė botė.

Problemi me lista tė hapura a tė mbyllura ėshtė mistifkuar tejmase nga OJQ-tė e ndryshme, tė cilat ashiqare nuk e njohin kėtė problematikė.
 
 
Njė delegacion i Parlamentit Evoripian sot arrin nė Prishtinė
 
Bruksel, 3 mars 2004 - Njė delegacion i Parlamentit Evropian prej sot deri nė tė premtėn do tė qėndrojė nė Kosovė. Udhėheqėse e kėtij delegacioni do tė jetė Doris Pak, njohėse e mirė e zhvillimeve nė rajon. Nga Brukseli njoftohet se kjo vizitė konsiderohet si demostrim i pėrkushtimit tė Parlamentit Evropian pėr situatėn nė Kosovės.

Nė prag tė udhėtimit pėr nė Kosovė, eurodeputetja e PE Pak ka thėnė se dėshiron tė diskutojė konkretisht me tė gjitha palėt tė involvuara pėr tė gjitha problemet qė prekin Kosovėn dhe kosovarėt.
 
Doris Paka deklaroi se statusi pėrfundimtar i Kosovės duhet tė gjendet sa mė parė dhe se para kėsaj duhet tė hapet diskutimi pėr kėtė dhe pėr tė gjetur njė zgjidhje tė mundshme.
 
Ajo ka thėnė se statusi i Kosovės duhet tė gjendet deri nė gjysmėn e kėsaj dekade sepse nuk ka nevojė pėr zhagitje.

Interesimi i veēantė i delegacionit tė PE do tė jetė situata e pakicave nė Kosovė dhe nė kėtė kuadėr shefja e Komisionit pėr Evropėn Juglindore Doris Pak ėshtė e mendimit se serbėt e Kosovės duhet tė kenė mundėsi tė mbesin nė Kosovė dhe tė ndiehen kėtu si nė shtėpitė e tyre dhe pėr kėtė duhet tė kujdesen shqiptarėt.
 
 
Holkeri thotė se kthimi i tė zhvendosurve mbetet njė ndėr prioritetet e UNMIK-ut
 
Prishtinė, 3 mars 2004 - Kthimi i tė zhvendosurve dhe sigurimi i kushteve pėr jetesė tė tyre ėshtė dhe mbetet njė ndėr prioritetet e misionit tė UNMIK-ut nė Kosovė, ka thėnė kryeadministratori i Kosovės Hari Holkeri.
 
Ai i bėri kėto komente me rastin e njė takimi pune lidhur me parimet udhėzuese tė OKB-sė pėr zhvendosjen brenda vendit tė organizuar nga UNHCR-ja nė Prishtinė.

Holkeri ka theksuar se kthimi i tė zhvendosurve nė Kosovė ka shėnuar rezultate krahasuar me vitet e mėparshme, por pėr njė njė kthim tė mirėfilltė duhet angazhim mė i madh i tė gjithė aktorėve qė merren me kėtė ēėshtje si nga ana e institucioneve vendore ashtu edhe ndėrkombėtare.
 
 
Morina nė Malishevė ka premtuar asfaltimin e rrugės Lubizhdė – Mrasor
 
Malishevė, 3 mars 2004 - Ministri i Transportit dhe Posttelekomunikacionit tė Kosovės, Zef Morina sė bashku me bashkėpunėtorėt e tij ka zhvilluar dje njė vizitė nė pesė fshatra tė Malishevės.
 
Me kėtė rast ministri Morina ka premtuar asfaltimin e rrugės Lubizhdė - Mrasor e gjatė 14 kilometra qė lidhė fshatrat e Lubizhdės, Turjakės, Panorcit, Rudit dhe Llapēevės. Rruga do tė asfaltohet sė shpejti pasi mjetet i kanė siguruar dhe po presin qė ato tė sigurojnė edhe banorėt e kėtyre fshatrave, ka thėnė ministri Zef Morina.
 
Kjo rrugė shpie deri tek Ujėvaret e Mirushės si dhe te njė shpellė e pahulumtuar nė Panorc tė kėsaj komune. Ndėrtimi i kėsaj rruge do tė kushtojė rreth 1.400.000 euro nga e cila shumė rreth 400 mijė euro duhet tė grumbullohen nga banorėt e kėtyre lokaliteteve.
 
 
Nė Gjykatėn e Gjilanit ka vazhduar procesi gjyqėsor ndaj Shefket Musliut dhe katėr bashkėluftėtarėve tė tij
 
Gjilan, 3 mars 2004 - Nė Gjykatėn e Qarkut nė Gjilan ka vazhduar procesi gjyqėsor ndaj ish-komandantit tė UĒPMB-sė Shefket Musliu dhe katėr bashkėluftėtarėve tė tij. Nė seancėn e djeshme u mor nė pyetje i akuzuari i dytė Besim Arifi, por ai ka zgjedhur mbrojtjen nė heshtje, duke mos u pėrgjigjur nė pyetjen e kryetarit tė trupit gjykues.
 
 
Njė gjerman ėshtė akuzuar pėr zjarvėnie ku patėn vdekur pesė shqiptarė
 
Berlin, 3 mars 2004 - Shtypi gjerman njofton se njė zjarrfikės gjerman ėshtė akuzuar pėr vėnie tė zjarrit nė njė bllok apartamentėsh nė qytetin Irli tė Gjermanisė nė nėntorin e kaluar. Si pasojė e zjarrit humbėn jetėn pesė anėtarė tė familjes Bunjaku nga fshati Shkabaj, ish-Gllanasellė i komunės sė Drenasit dhe njė 82-vjeēare gjermane.

Gjermani i akuzuar mund tė dėnohet me burgim tė pėrjetshėm nėse shpallet fajtor. Identiteti i tij nuk ėshtė bėrė i ditur.
 
 
Subjektet politike shiptare nė Luginė tė Preshevės kanė debatuar pėr themelimin e Kėshillit Nacional
 
Preshevė, 3 mars 2004 - Subjektet politike shqiptare qė veprojnė nė Luginė tė Preshevės kanė mbajtur dje njė takim tė pėrbashkėt ku ėshtė diskutuar themelimi i Kėshillit Nacional.
 
Gjatė kėtij takimi u shqyrtua edhe ēėshtja e shpalljes sė zgjedhjeve tė parakohshme lokale pėr Kuvendin komunal tė Preshevės, pasi kanė kaluar mė tepėr se tre muaj nga vendosja e masave tė parakohshme nė Kuvendin komunal tė Preshevės.
 
Nė kėtė takim, pėrveē liderėve tė subjekteve politike shqiptare tė Luginės, ishin tė pranishėm edhe pėrfaqėsuesit e Misionit tė Vėzhguesve ndėrkombėtarė tė vendosur nė Preshevė.
 
 
Nė Nepal janė vrarė 29 ushtarė dhe policė dhe tė pakten 10 kryengritės
 
Katmandu, 3 mars 2004 - Kryengritėsit maoistė kanė vrarė sot (e mėrkurė) 29 ushtarė dhe policė gjatė pėrleshjeve tė sotme nė lindje tė kryeqytetit Katmandu, njofton BBCWorld. Po kėshtu, autoritet zyrtare thonė se tė pakten 10 kryengritės janė vrarė gjatė kėtyre luftimeve.
 
 
Nė Kashmir janė vrarė tė pakten 6 persona dhe 12 tė tjerė janė plagosur
 
Xhamu, Kashmir, 3 mars 2004 - Tė pakten 6 vetė janė vrarė dhe 12 tė tjerė janė plagosur gjatė njė tentimi pėr sulm vetėvrasės nė Kashmirin e administruar nga India, ka bėrė tė ditur policia, njofton BBCWorld.
 
Nė njoftim thuhet se militantėt kanė hapur zjarr nė automjetet e policisė tė parkuara pranė burgut, por janė vrarė nga rojet e burgut. Automjeti transportonte njė grup tė burgosurish nė gjykatėn e kryeqytetit Xhamu.
 
 
Tė paktėn 29 minatorė kanė vdekur nga njė shpėrthim nė Kinė
 
Pekin, 3 mars 2004 - Tė paktėn 29 minatorė kanė vdekur nga shpėrthimi nė njė minierė thėngjilli nė veri tė Kinės, njofton agjencia kineze e lajmeve Ksinhua.

Pronari i minierės nuk posedon lejen e qeverisė pėr prodhim.

Minierat kineze tė thėngjillit janė mė tė rrezikshmet nė botė dhe me numrin mė tė madh tė minatorėve qė pėsojnė me vdekje. Vetėm vitin e kaluar kanė humbur jetėn 6.702 minatorė nė aksidentet e ndryshme.
 
 
Keri fiton sėrish, Eduards tėrhiqet?
 
Uashington, 3 mars 2004 - Senatori Xhon Keri i shtetit Maseēusets korri njė numėr fitoresh nė garat e djeshme, thuajse duke i siguruar emrimin si kandidat i Partisė Demokratike pėr t=i bėrė sfidė Presidentit Bush nė zgjedhjet e nėntorit.

Nga Nju Jorku nė Kalifornia, nga Ohajo nė Gjeorgjia, Senatori Keri mbizotėroi garat e ditės mė tė madhe tė zgjedhjeve paraprake tė Partisė Demokratike.

Senatori Xhon Eduards i Karolinės sė Veriut nuk arriti tė siguronte asnjė fitore nė dhjetė garat e sė martes, megjithėse u paraqit shumė mirė nė shtetin Gjeorgjia. Agjencitė amerikane tė lajmeve njoftojnė se Senatori Eduards ka vendosur tė tėrhiqet nga gara presidenciale. Ai do ta bėjė kėtė njoftim tė merkurėn nė shtetin e tij, Karolinėn e Veriut.
 
 
Irak: 170 tė vrarė nė disa shpėrthime
 
Bagdad, 3 mars 2004 - Njė numėr shpėrthimesh tė bashkėrenduara vetėvrasėse nė Bagdad dhe qytetin Qerbela shkaktuan vdekjen e 170 vetave, tė cilėt po festonin Hashurenė, njė nga ditėt mė tė shėnuara tė myslimanėve shiitė.

Zyrtarėt nė Bagdad thonė se tre autorė shpėrthimesh vetėvrasėse vranė 58 veta nė afėrsi tė faltores Kazamija tė kryeqytetit. Njoftohet se njė autor i mundshėm shpėrthimesh ėshtė arrestuar.

Mė nė jug, nė qytetin e shenjtė shiit tė Qerbelasė, njė gėrshetim sulmesh vetėvrasėse, shpėrthime bombash tė telekomanduara dhe zjarr mortajash shkaktoi vdekjen e 112 vetave ndėrkohė qė mė shumė se njė milion besimtarė ishin mbledhur pėr ceremonitė fetare pėrreth xhamisė sė Imam Husenit dhe xhamisė Abaz. Mė shumė se 400 njerėz u plagosėn nė kėto dy sulme.
 
 
NASA: Gjenden prova tė ekzistencės sė ujit nė Mars
 
Kemp Dejvid, 3 mars 2004 - Agjencia amerikane e hapėsirės, Nasa njoftoi se njė prej sondave tė saj nė planetin Mars ka gjetur prova tė ekzistencės sė ujit nė planetin e kuq.

Nė njė konferencė shtypi qė dha tė martėn, njė zyrtar i lartė i Nasės tha se roboti Opportunity ndodhet nė njė zonė tė Marsit qė dikur ka qenė e zhytur nė ujė.

Ai tha se ky zbulim pėrbėn njė hap gjigant pėrpara nė pėrpjekjet pėr tė pėrcaktuar nėse nė Mars kanė ekzistuar dikur kushtet e jetės.

Sonda Opportunity dhe binjakja e saj, sonda Spirit, po kryejnė kėrkime nė anėt e kundėrta tė Marsit, pėr tė gjetur shenja uji, elementit kryesor qė bėn tė mundur jetėn.
 
 
Irak: Bartja e sovranitetit nė qershor
 
Uashington, 3 mars 2004 - Shtetet e Bashkuara thonė se bartja e sovranitetit nė duart e Irakianėve do tė bėhet sipas planit nė muajin qershor, pėrkundėr vargut tė sulmeve me bomba, nga tė cilat thonė zyrtarė irakianė janė vrarė tė paktėn njėqind e tetėdhjetė veta.

Njė zėdhėnės i Shtėpisė sė Bardhė tha se Amerika do tė mbetet nė Irak pėr aq kohė sa nevojitet pėr ta pėrmirėsuar sigurinė.

Por klerikėt shiitė irakianė kanė akuzuar koalicionin e udhėhequr nga amerikanėt pėr dėshtim tė parandalimit tė sulmeve ose pėr mos dhėnie tė mjeteve nė duart e irakianėve pėr ta mbrojtur veten.
 
 
Janė arrestuar 15 pesona lidhur me sulmet vetėvrasėse nė Irak
 
Bagdad, 3 mars 2004 - Policia e Bagdadit dhe trupat amerikane kanė arrestuar 15 pesona, ndėr tė cilėt edhe 4 vetė, qė supozohet tė jenė iranianė, lidhur me sulmet vetėvrasėse kundėr besimtarėve shitė nė Bagdad dhe Qerbela, ka bėrė tė ditur sot (e merkurė) njė zyrtar, njofton AP.
 
 
Venezuelė: Nė pėrleshjet me trupat qeveritare janė vrarė 2 protestues tė opozitės
 
Karakas, Venezuelė, 3 mars 2004 - Dy protestues tė opozitės janė vrarė gjatė pėrleshjeve me trupat qeveritare pasi zyrtarėt elektoralė tė kundėrshtarėve tė presidentit Hugo Ēavez kishin dėshtuar tė mbledhin nėnshkrime tė mjaftueshme pėr njė referendum kundėr tij, njofton Rojter.
 
Tė pakten 6 persona janė vrarė dhe dhjetėra tė tjerė janė plagosur gjatė protestave tė dhunshme pesėditėshe nė Venezuelė.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.