|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

   
 

Nė Skėnderaj u mbajt takimi i tė rinjve tė kėsaj ane me Kryesinė e FR tė LDK-sė

 
 

Kryesia Qėndrore e Forumit tė Rinisė tė LDK-sė vizitoi Prekazin

 
 

 
   
Skėnderaj, 02.03.2004 –  Nė kuadėr tė aktiviteteve “Viti 2004 – Viti i LDK-sė – Viti i juaj”, dje Kryesia Qėndrore e Forumit tė Rinisė tė LDK-sė ka qėndruar nė Skėnderaj, ku nė selinė e degės sė LDK-sė, kanė pasur njė takim tė hapur me tė rinjtė e kėsaj ane. Interesimi i tė rinjve pėr pjesėmarrje nė kėtė debat ishte i madh.
  
Kėtė takim e hapi kryetari i degės sė FR-sė, Bujar Hajra, ndėrsa mė pas tė pranishmit i pėrshėndeten edhe z.Sejdi Koca, kryetar i degės sė LDK-sė dhe Halil Geci, anėtar i KP tė LDK-sė. Pėr qėllimin e realizimit tė kėtyre takimeve tė hapura me tė rinj anekėnd Kosovės njoftoi nėnkryetari i FR tė LDK-sė, z.Sejdė Tolaj, i cili ndėr tjera tha se debati i sotėm ėshtė i njė rėndėsie tė veēant ngase po zhvillohet nė kuadėr tė Vitit tė LDK-sė tė proklamuar nga presidenti i Kosovės dr. Ibrahim Rugova, nė ceremoninė e shėnimit tė 14 vjetorit tė LDK-sė.
 
Mė pas nga tė pranishmit u shtruan pyetje tė shumta, ndėrsa duke u pėrgjigjur nė njė pyetje rreth pėrfaqėsimit tė femrės nė strukturat e FR-sė, anėtarja e kryesisė Malsore Gashi tha se femrat janė tė pėrfaqėsuara nė tė gjitha strukturat e FR-sė  dhe apeloi edhe te vashat drenicake qė tė kyqen sa mė shumė nė FR ngase puna e tyre do tė shpėrblehet.
 
Pas pėrfundimit tė kėtij debati tė hapur delegacioni i Kryesisė Qėndrore dhe ai i degės sė kėtushme tė FR-sė, vizituan varrezat e Jasharajve nė Prekaz ku bėnė nderime dhe mė pas vendosen kurora me lule pranė varrit tė komandantit legjendar Adem Jashari.
 

                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.