|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Dy lajme nga Podujeva

 
 

 

Kryetari i komunės sė Podujevės: Pėrvoja interesante dhe tė dobishme

Ajova (SHBA) – Podujevė, 3 mars 2004 (TN) - Kėtė javė nė Quad City tė shtetit Iowa (Ajova) kemi pasur nė program trajnimi me temėn pėr ndarjet politike tė kėtij shteti, bashkėpunimin ndėrmjet zyrtarėve lokalė dhe zyrtarėve tė shtetit, mirėkuptimi pėr ēėshtjet me interes tė pėrbashkėt nė nivelin lokal dhe shtetėror, tha kryetari i komunės sė Podujevės Agim Veliu.

Veliu informoi se kryetarėt e 10 komunave tė Kosovės u pritėn nga Kancelari dr. John T. Blong dhe nė Senat e Kongres takuan kongresistė dhe senatorė, kurse nė takimin me zyrtarė lokalė tė Ajovės u bisedua edhe pėr qeverisjen e shtetit, pėrvojat e funksionimit tė organeve shtetėrore dhe ēėshtjet me interes tė pėrbashkėt.

Gjatė ditėve nė vijim kryetarėt e komunave do tė takohen me kryetarin e Bashkisė sė Illinois Mark Shwiebert, kryetarin e qytetit ruaral qytetin Eldridge Frank Wood.

“Java e parė nė Washington dhe nė Illinois ishte njė pėrvojė mjaft interesante dhe e dobishme”, deklaroi kryetari Veliu duke njoftuar se aktualisht po i vazhdojnė trajnimet nė shtetin Ajova tė SHBA-ve.

Asistentja pėr shkėmbime kulturore nė Zyrėn Amerikane nė Prishtinė znj. Afėrdita Krasniqi ka njoftuar se qėllimi i vizitės sė kryetarėve tė komunave ka tė bėjė me pėrkrahjen e zhvillimit tė pushtetit lokal nė Kosovė, kurse organizator i kėtij programi tre javor ėshtė Univerziteti i Georgetown – Qendra pėr zhvillim dhe Arsim Ndėrkulturor, sponsoruar nga Departamenti i shtetit Amerikan, pėrkatėsisht Byroja e ēėshtjeve arsimore dhe kulturore e Zyrės sė programeve tė shkėmbimit tė pėrvojave.

Kryetarėt e dhjetė komunave tė Kosovės: Prishtinės, Podujevės, Fushė Kosovės, Kaēanikut, Suharekės, Gllogovcit, Vitisė, Rahovecit, Leposaviqit dhe Shtėrpcės vazhdojnė trajnimin nė SHBA.
 
 
Shoqatat e dala nga lufta protestuan nė Podujevė
 
Podujevė, 3 mars 2004 (TN) – Qytetarė tė shumtė tė Podujevės protestuan sot nė qendėr tė qytetit duke kėrkuar lirimin e ish luftėtarėve tė UĒK-sė dhe rishqyrtimin e politikės sė UNMIK-ut ndaj Kosovės.

Protestuesit defiluan nė rrugėn “Zahir Pajaziti” duke mbajtur nė dorė pankarta ku shkruanet: “Liri pėr ēlirimtarėt”, “Poshtė UNMIK-u”, “Institucione zgjohuni”, “Poshtė Rezoluta 1244” si dhe borohoritėn emrat e Komandant Remit dhe luftėtarėve tjerė.  

Nė sheshin e flamurit protestuesve iu drejtuan, kryetari i Shoqatave tė dala nga lufta Afrim Kuleta dhe nėnkryetari i kėtyre shoqatave nė nivel qendror Sherif Krasniqi tė cilėt ndėr tjera theksuan se arrestimet e fundit nė Prizren janė vazhdimėsi e politikės sė UNMIK-ut sikur edhe arrestimet e mėhershme qė u bėnė nė komunat tjera.

Protesta kaloi e qetė dhe pa probleme, kurse u organizua nga Shoqata e  Veteranėve, shoqata e invalidėve dhe shoqata e familjeve tė dėshmorėve tė UĒK-sė.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.