|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Me iniciativėn e Major Nazif Ramabajės, komandant i Njėsive Operative nė Lugun e Baranit

 
 

MIRĖNJOHJE HERONJVE, DĖSHMORĖVE, LUFTĖTARĖVE E AKTIVISTĖVE TĖ DALLUAR TĖ LUFTĖS

 
 

 
   
2 mars 2004 / TN
 
U jam mirėnjohės tė gjithė atyre, me tė cilėt kam pasur kontakte tė pėrditshme, kanė marrė detyra dhe zbatuar urdhėrat e komandės sė brigadės 131-tė nė Baran dhe tė Qendrės stėrvitore nė Kolsh, pėr punėn e tyre, angazhimin dhe rezultatet e arritura tė cilat nuk duhet mohuar, por vlerėsuar nė mėnyrė qė mos t“i mbulojė pluhuri i harresės. – thotė major Nazif Ramabaja.
Nė mesin e tė nderuarve me mirėnjohje janė edhe Redaksitė e gazetės kombėtare „Bota sot“ nė Prishtinė, Zürich e New York.
   
Nga Myftar DRAGIDELLA
 
Kohė mė parė me iniciativėn e Nazif Ramabajės, komandant i njėsiteve operative nė Lugun e Baranit dhe nė qendrėn stėrvitore nė Kolsh, u ndanė mirėnjohje pėr heronjtė, dėshmorėt, luftėtarėt dhe aktivistėt tjerė tė dalluar tė luftės dhe tė aktivieteve tė pasluftės nė Kosovė. Disa mirėnjohje i dorėzoi vet major Nazif Ramabaja, kurse disa prej tyre nė pamundėsi tė merrė pjesė, ato i dorėzoi pėrfaqėsuesi i tij Mėhill Berisha. Nė njėrin prej solemniteteve tė dorėzimit tė kėtyre mirėnjohjeve Mėhill Berisha lexoi letrėn tė cilėn e kishte dėrguar major Nazif Ramabaja. Nė atė rast ai ndėr tė tjera kishte shkruar:
 
Tė nderuar fėmijė tė dėshmorėve, bashkėshorte, nėna, baballarė, motra, vėllėzėr, familje dhe farefis propozoj njė minutė heshtje pėr kėta dėshmorė tė radhitur sipas rėnies sė tyre nė fushėn e nderit. Kujtojmė: Enver Alajn, Rrustem Bruēin, Lumni Surdullin, Skender Ēekun, Shpėtim Bobin, Sadri Vishajn, Agim Zenelin, Agush Gjocin, Valon Gashin, Agim Ramadanin, Sali Ēekajn, Izet Beqirajn, Rexhė Osajn, Bashkim Balėn, Sinan Musėn, Ramė Pejėn, Shehrije Sadrijajn, Smajl Hajdarajn, Asim Lokajn, Kolonel Tahir Zemajn, Enisin, Hasan Zemajn, Sabahate Tolajn, Isuf Haklajn dhe tė gjithė dėshmorėt e tjerė tė kėsaj treve, Lugu i Baranit, Rrafshi i Dukagjinit dhe tėrė territori i Kosovės. 
 
Kemi obligim moral, njerėzor dhe atdhetar qė t“i pėrkujtojmė dhe t“u jemi mirėnjohės veprės sė tyre 
 
Sa herė qė tubohemi mendja mė thotė dhe zemra e ndien se jemi duke e kryer njė lloj obligimi qė kemi pėr ta sepse ata mundėsuan dhe janė mė meritorėt pėr atė se ēka kemi mbėrrijtur deri mė sot dhe kėtė liri qė tani e gėzojmė ėshtė rezultat i sakrificės sublime tė kėtyre dhe tė gjithė dėshmorėve tė tjerė. Ne bashkėluftėtarėt dhe bashkėveprimtarėt e tyre kemi njė obligim moral, njerėzor dhe atdhetar qė sa herė qė ėshtė e mundur t“i pėrkujtojmė dhe tė jemi mirėnjohės veprės sė tyre  edhe pse ata nuk janė fizikisht nė mesin tonė nė gjithmonė do t“i kemi nė mendje, zemėr dhe vepra e tyre i bėn qė t“i nderojmė, kujtojmė dhe tė pavdekshėm, jo ata nuk kanė vdekur por vetėm kanė ndėrruar jetė. I lehtė u qoftė dheu i Kosovės dhe qofshin tė pėrjetshėm nė mendjet dhe zemrat tona.
 
Mė kėtė, shfrytėzoj rastin dhe jam mirėnjohės tė gjithė atyre qė kam pasur ēfardo lloj kontakti pune gjatė pėrgjimeve, vėzhgimeve, pėrgatitjeve tė urdhėrave dhe dėrgimin e tyre sipas vijės vertikale tė hiearkisė ushtarake. Mirėnjohės u jam edhe atyre qė kanė pasur kontakte tė pėrditshme, kanė marrė detyra dhe zbatuar urdhėrat e komandės sė brigadės 131-tė nė Baran dhe qendrės stėrvitore nė Kolsh, pėr punėn e tyre, angazhimin dhe rezultatet e arritura tė cilat nuk duhet mohuar, por vlerėsuar nė mėnyrė qė mos t“i mbulojė pluhuri i harresės.
 
E them kėtė sepse kėtu ėshtė zhvilluar njė luftė okupuese pėr tė cilėn ėshtė pėrgjegjės shteti serb e jo siē tentohet tė klasifikohet si njė konflikt i armatosur pėr tė cilin ėshtė pėrgjegjės regjimi serb. Kjo tezė pėr ne ėshtė e panjohur dhe e papranueshme sepse regjimet shkojnė e vijnė ndėrsa shteti mbetet. Pėr kėtė me konsideratė tė lartė dhe respekt tė veēantė u jam mirėnjohės dhe u kam lėshuar mirėnjohje me shkrim luftėtarėve, aktivistėve dhe tė gjithė atyre qė u angazhuan nė kėtė luftė ēlirimtare tė kyqur nė njėsitet operative nė Lugun e Baranit e mė gjėrė dhe nė qendrėn stėrvitore nė Kolsh.
 
Mė nė fund ju njoftoj tė gjithė tė pranishmėve se nė mėnyrė tė dyfishtė i jam mirėnjohės Mėhill Berishės, pėr punėn, aktivitetin fizik, kohėn e humbur dhe mbulimin e tė gjitha shpenzimeve qė nga momenti i marrjes sė iniciativės nga ana ime pėr njė aktivitet tė tillė e deri mė tashti.
 
Qofshin tė pėrjetshėm heronjtė, heroinat dhe dėshmorėt!
 
Shpėtimi dhe paqja qofshin mbi ne!
 
Bartėsit e mirėnjohjeve
 
Personat tė cilėve iu ndanė mirėnjohje nga komandanti i njėsiteve operative nė Lugun e Baranit, major Nazif Ramabaja janė: Kolonel Tahir Zemaj, Sali Ēekaj, Agim Ramadani, Mėhill Berisha, Rrok Berisha, Smajl Hajdaraj, Rrustem Shala, Xhemė Shala, Sinan Shala, Nikė Krasniqi, Asim Lokaj, Ramiz Muriqi, Skender Rexhahmetaj,Rrustem Bruēi, Sylė Bruēi, Lumni Surdulli, Enver Alaj, Faruk Xhemajli, Hasan Zemaj, Rexhė Osaj, Skender Ēeku, Gani Gjukaj, Bota sot Zvicėr, Bota sot Prishtinė, Bota sot New York, Xhemė Berisha, Fehmi Berisha, Ramiz Berisha, Dritan Gashi, Imer Ahmetaj, Hajdar Bajraktari, Rrustem Geci, Qaush Shala, Mustafė Krasniqi, Esat Ademaj, Astrit Ademaj, Fak Sefaj, Zymer Sefaj, Sadri Vishaj, Farush Thaēi, Gjon Krasniqi, Hysen Krasniqi, Agim Krasniqi, Resmije Ademaj, Shehrije Sadrijaj, Bashkim Bala, Burim Gashi, Idriz Osdautaj, Faton Krasniqi, Agim Zeneli, Nezir Gashim, Sebahate Tolaj, Fadil Haderxhonaj, Sadri Selca, Ibrahim Gashi, Musa Gjakova, Musa Dtragaj, Shaban Dragaj, Naim Krasniqi, Magjun Hysenaj, Lah Zhuti, Bajram Stojkaj, Besim Gashi, Demė Gashi, Esat Berisha, Naim Hysenaj, Isuf Haklaj, Sadik Muriēi, Ismet Ēeku, Petrit Lokaj, Azem Gashi, Shemsije Shala,
 
Xhavit Thaēi, Bekim Kastrati, Bajrami, Agim Jonuzaj, Cufė Kurtalaj, Rasim Bojku, Haxhi Gashi, Lulzim Gashi, Besim Gėrvalla, Sadik Berisha, Bekim Kadrijaj, Xhevdet Imeraj, Bashkim Ahmetaj, Shpetim Bali, Reshat Beqiraj, Milaim Berisha, Zenun Lulaj,  Lokaj, Imer Elezaj, Halit Shala, Bekim Berisha, Fatmir Zekaj, Bekim Ahmetaj, Atdhe Bekaj, Sheremet Bujari, Valdet Dukaj, Safet Bytyēi, Bekim Hasani, Rrahim Beka, Zymer Kryeziu, Skender Ahmetaj, Shpetim Bobi, Ramė Berisha, Muharrem Gashi, Muhamet Vishaj, Izet Beqiraj, Bajram Ahmeti, Ahmet Kukalaj, Agim Gagica, Abedin Rrustemaj, Valon Gashi, Agush Gjoci, Cufė Krasniqi, Tahir Malushaj, Shpend krasniqi, Shefqet Gjoci, Qazim Gashi, Mujė Dervishaj, Gjelil Krasniqi, Gazmend Gjoci, Elmi Krasniqi, Arsim Hysenaj, Arianit Krasniqi, Ahmet Isufi, Ahmet Thaēi,, Shyqeri Spahiu, Armend Agolli, Agron Salihaj, Albert Hyseni, Bekim Krasniqi, Gani Morina, Gjemė Dervishaj, Imer Gashi, Halil Margataj, Mujė Berisha, Nazmi Gashi, Ragip Kastrati, Ramadan Gashi, Sadik Krasniqi, Tal Ibrahim Krasniqi, Osman Jasiqi, Halil Rexhahmetaj, Enver  Cakolli, Bejtush Maliqi, Shtabi lokal ”Iliria” Sverkė, Binak Rexha, Ryve Loshaj, Naser Vllasi dhe Shoqata Nėnė Tereza Prishtinė.
 
Me mirėnjohje u nderuan edhe anėtarėt e brigadės “Mėrgimi” dhe pjesėmarrėsit nė homazhe dhe nė Akademinė pėrkujtimore pėr kolonel Tahir Zemajn, mbajtur nė Prishtinė mė 4 janar 2004: Muhamet Sadikaj, Valdet Sinanaj, Enver Kurtulaj, Hamit Binakaj, Bashkim Tahiraj, Arben Shala, Vėllaznim Nitaj, Mustafė Shala, Elez Bacaj, Astrit Zemaj, Ardian Baraj, Bekim Rabushaj, Sanush Hylaj, Nebih Binakaj, Demė Shala, Bekim Berisha, Mehdi Berisha, Riad Shala, Islam Tetaj, Sadik Berisha, Petrit Bajraj, Sami Berisha, Valdet Dukaj, Enver Kapitaj, Fatmir Hasanmetaj, Rasim Bojkaj, Astrit Shabanhaxhaj, Cufė Kurtulaj, Muahmet Bruēi, Zenun Lulaj, Besnik Ēekaj, Shpend Kurmehaj, ismet Gėrvalla, Imer Elezaj, Sajmir Idrizaj, Selman Gecaj, Avdyl Bruēi, Brahim Berisha, Ahmet Kapitaj, Agim Bajramaj, Elbasan Ukaj, Halit Shala, Gon Ukaj, Fehmi Shala, Azem Ukaj, Reshat Beqiraj dhe Fatmir Zekaj.
 
Ato mirėnjohje qė deri mė tashti, pėr shkak tė kushteve dhe largėsisė se vendbanimeve tė personave qė duhet t“i marrin ato, nuk janė dorėzuar, do tė dorėzohen mė vonė.
 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.