|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E marte, 2 mars 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova priti Kryemisnirin e Shqipėrisė Fatos Nano

 • Kryeministri Nano u takua me shefin e UNMIK-ut Hari Holkerin

 • Nano u takua me Dacin dhe Rexhepin

 • Qeveria e Kosovės pėr kthimin e sigurtė tė tė zhvendosurve

 • Nano tha nė njė tribunė se Kosova tashmė e ka kalaur fazėn e emergjencės

 • Banka Botėrore ka ndarė 15 milionė dollarė ndihmė nė fushat e menaxhimit tė financave publike nė Kosovė

 • Takimi pėr energjetikė ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit do tė mbahet tė enjtėn

 • Punėtorėt e gjyqėsisė i dhanė fund grevės

 • Novicki ka reaguar ndaj njė deklarate tė Melihate Tėrmkollit

 • Kryetarė komunash nga Kosova nė vizitė nė SHBA

 • Varrimi i Presidentit tė Maqedonisė do tė bėhet tė premtėn

 • Cėrvenkovski kėrkoi nga kreu i NATO-s tė sqarime pėr aksidentin ajrore ku humbi jetėn Trajkovski

 • Nė katėr shpėrthimet nė Bagdad janė vrarė tė pakten 75 njerėz

 • Nė Qerbela janė vrarė tė pakten 50 njerėz

 • Tė paktėn 25 njerėz janė vrarė nė pesė shpėrthimet nė qytetin e shenjtė Qerbela

 • Nė njė atentat tė sotėm ėshtė vrarė kėshilltari i Arafatit

 • Shėprthim nė Bagdad - 33 tė vrarė

 • Vritet njė ushtar amerikan nė Bagdad

 • Uashingtoni hedh poshtė akuzat e ish-presidentit haitian

 • Shtetet e Bashkuara pėrshėndesin kushtetutėn e pėrkohshme irakiane

 • Amerikanėt do tė ndėrhyjnė nė Haiti

 • BE vendos sanksione tregtare ndaj Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės

 • Nė disa shpėrthime nė Bagdad e Qerbela janė vrarė tė pakten 124 njerėz

 • Persona tė armatosur kanė vrarė 29 persona nė Pakistan

 • Persona tė armatosur kanė vrarė 17 persona nė Pakistan

 
  
Presidenti Rugova priti Kryemisnirin e Shqipėrisė Fatos Nano
 
   
Prishtinė, 2 mars - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti sot Kryeministrin e Shqipėrisė Fatos Nano, me tė cilin bisedoi pėr situatėn aktuale nė Kosovė dhe pėr thellimin e bashkėpunimit mes dy vendeve nė tė gjitha fushat e jetės.

Presidenti Rugova pasi i uroi mirėseardhje zotit Nano, e falenderoi pėr ndihmėn qė Shqipėria i ka dhėnė Kosovės gjatė luftės dhe pas saj.
 
Fillimisht Presidenti Rugova e ka njoftuar Kryeministrin shqiptar pėr progresin qė ėshtė arritur nė Kosovė nė tė gjitha fushat e jetės, si dhe me objektivat pėr zhvillim ekonomik, pėr procesin e privatizimit, investimet si dhe pėr integrimin e grupeve etnike nė shoqėrinė dhe shtetin e Kosovės, por edhe pėr bashkėpunimin me UNMIK-un nė realizimin e rrugės sė pėrmbushjes sė standardeve, duke thėnė se shumė standarde tashmė janė pėrmbushur.
 
"Unė insistoj qė njohja formale e pavarėsisė sė Kosovės tė bėhet sa mė shpejt sepse do tė qetėsonte popullin e Kosovės e rajonin", tha Presidenti Rugova.

Poashtu Presidenti Rugova tha se nė kėtė takim ėshtė biseduar pėr njė bashkėpunim mė tė frytshėm nė tė gjitha fushat e jetės nė mes tė dy vendeve, Shqipėrisė dhe Kosovės, pėr integrim nė NATO. Pra Kosova (si dhe Shqipėria) aspiron integrimin nė NATO dhe nė BE dhe nė miqėsi tė pėrhershme me SHBA-tė.
 
Presidenti Rugova tha se dy vendet konkretisht do tė bashkėpunojmė nė fushėn e energjetikės qė ėshtė me rėndėsi pėr Kosovėn dhe Shqipėrinė, por edhe nė fushat e tjera, duke shtuar se duhet tė kryhet mė nė fund ndėrtimi i autostdradės Prishtinė-Durrės.

Nė fund tė prononcimit tė tij para mediave, Presidenti Rugova kėrkoi pėrkrahjen e Shqipėrisė nė planin ndėrkombėtar pėr njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės si dhe thellimin e marrėdhėnieve mes dy vendeve.

Nga ana e tij, Kryeministri Fatos Nano nė fillim tha: "Kam kėnaqėsinė tė ndaj me ju emocionet e njė kulminacioni tė vizitės sime nė Prishtinė, ku me Presidentin Rugova, tashmė mė vital se ēdoherė tjetėr, mė funksionues se nė raport me simbolet pėrfaqėsuese dhe tė nderuara tė shqiptarėve tė Kosovės qė ai i ka patur nė vitet e rezistencės, nė vitet e afirmimit ndėrkombėtar tė Kosovės".

Zoti Nano tha se nė takimin e sotėm janė biseduar programe bashkėpunimi, tė cilat lidhin institucionet e Shqiprėisė me ato tė Kosovės, dhe siē u shpreh, "me tė njėjtėt aleatė tė mėdhenj ndėrkombėtarė, me njė axhendė zhvillimi normal qė po na afron pėr tė na integruar nė Evropėn e bashkuar, nė NAT0 dhe nė realitetet moderne ku jeton edhe vetė Ballkani i ri".

Kryeministri Nano bėri tė ditur se Presidenti Rugova "me ēeljen e kohės dhe me shkrirjen e borės do tė vijė nė Tiranė tė sjellė informacione tė freskėta dhe optimiste edhe shumė shqiptarėve tė Shqipėrisė qė e nderojnė dhe e respektojnė".

Nė fund Nano tha: "Kjo vizitė na dha tė gjithėve prova tė hapėsirave tona pėr tė krijuar standarde qeverisėse tė kohės, pra edhe aftėsive tona pėr statusin e vendeve qė e meritojnė integrimin sovran nė BE".
 
 
Kryeministri Nano u takua me shefin e UNMIK-ut Hari Holkerin
 
Prishtinė, 2 mars - Kryeministri i Shqipėrisė Fatos Nano pati dje pasdite njė takim me dyer tė mbyllura me shefin e UNMIK-ut Hari Holkerin. Nė njė deklaratė shumė tė shkurtėr pas kėtij takimi Nano tha se kishte pasur njė shkėmbim tė frytshėm mendimesh me z. Holkerin pas vizitės sė kėtij tė fundit nė Tiranė dy javė mė parė.
 
Nano tha se nė Kosovė po vazhdon pėrparimi rreth angazhimit tė misionit tė OKB-sė dhe autoriteteve tė ligjshme tė Kosovės tė cilat po e nxisin pėrparimin me plotėsimin e standardeve qė janė tė nevojshme pėr tė gjithė.

Kryeministri Nano gjatė ditės sė sotme do tė zhvillojė takime edhe me pėrfaqėsuesit e institucioneve mė tė larta tė Kosovės.
 
 
Nano u takua me Dacin dhe Rexhepin
 
Prishtinė, 2 mars - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci u takua me Kryeministrin e Shqipėrisė Fatos Nano. Pas takimit, Daci tha se me Kryeministrin shqiptar ka biseduar pėr sfidat nėpėr tė cilat po kalon Kosova dhe mundėsitė se si po i sheh Kuvendi zgjidhjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės.

"Kėrkova nga Kryeministri shqiptar ndihmė tė vazhdueshme qė argumentet qė ka Kuvendi i Kosovės, qė Shqipėria si shtet normal t=i manifestojė nėpėr strukturat ndėrkombėtare dhe tė argumentoje e tė lobojė tė vėrtetėn pėr Kosovėn", u shpreh Daci pas takimit.
 
Ndėrkaq Fatos Nano tha se Kuvendi i Kosovės ėshtė vendi qė i pėrpunon aftėsitė qeverisėse tė Kosovės, me vizion pėr hapėsirė tė barabartė pėr tė gjithė pėrfaqėsuesit nė partneritet shumė produktiv me UNMIK-un. "Besoj se viti 2005 ėshtė vit i mjaftueshėm pėr tė treguar aftėsi tė pėrbashkėt dhe njė qeverisje tė mirė ndėrmjet dy vendeve me kufij tė hapur, por tė mbyllur pėr keqbėrėsit", tha kryeministri Fatos Nano.

Pas takimit mes Kryeministrit tė Shqipėrisė Fatos dhe atij tė Kosovės Bajram Rexhepi, ata thanė se angazhohen pėr vazhdimin e bashkėpunimit nė fushėn e energjetikės, turizmit dhė n fusha e tjera me interes tė pėrbashkėt.
 
 
Qeveria e Kosovės pėr kthimin e sigurtė tė tė zhvendosurve
 
Prishtinė, 2 mars - Nė Prishtinė sot po mbahet njė takim pune pėr parimet udhėzuese tė Kombeve tė Bashkuara pėr zhvendosje brenda vendit. Trajnohen organet vendore e ndėrkombėtare tė involvuara nė kėto ēėshtje.

Marrin pjesė strukturat qeverisėse tė Unmik-ut, strukturat vendore, OSBE-sė, agjencitė, NGO-tė si dhe organizatat donatore. Kėtė takim me prezencėn e tyre e pėrkrahėn edhe administratori Holkeri dhe kryeministri Rexhepi.

Kryeministri Rexhepi tha se ėshtė i bindur se ky takim do t'u krijojė mundėsi tė gjithėve qė tė angazhohen nė zhvillimin dhe pėrparimin e proceseve tė filluara demokratike. "Ky takim ėshtė rast qė tė na ndihmojė ndihmojė nė pėrcaktimin e veprimtarive nė ēėshtjet e zhvendosjes brenda vendit.
 
Qeveria e Kosovės ėshtė pėr krijimin e njė ambienti qė mundėson kthimin e sigurtė dhe dinjitoz tė tė zhvendosurve. Qeveria angazhohet pėr krijim tė kushteve tė cilat tė kthyerve do tu garantojnė jetė tė qetė tė sigurtė dhe me perspektivė", tha Rexhepi.

Edhe administratori Holkeri theksoi rėndėsinė e kėsaj ēėshtjeje si njė ndėr tetė standardet qė duhet tė plotėsohen.
 
 
Nano tha nė njė tribunė se Kosova tashmė e ka kalaur fazėn e emergjencės
 
Prishtinė, 2 mars - Kryeministri i Shqipėrisė Fatos Nano dje pasdite mori pjesė nė njė tribunė me pjesėmarrjen e intelektualėve dhe analistėve tė politikės sė mediave. Ai me kėtė rast foli nė temėn: "Integrimet evroatlantike tė Shqipėrisė".
 
Nė kėtė temė Nano ka vlerėsuar se Kosova tashmė e ka kalaur fazėn e emergjencės, apo atė qė ai e ka quajtur fazė e solidaritetit. Sipas tij Kosova ndodhet nė njė periudhė tejet delikate, ngase aktualisht ėshtė koha e angazhimit tė pėrbashkėt tė institucioneve ndėrkombėtare dhe atyre vendore pėr tė pėrmbushur standardet e pėrcaktuara nga bashkėsia ndėrkombėtare".
 
Ai ka shfaqur besimin se diku nė gjysmėn parė tė vitit 2005 afrohet faza e tretė, ajo e statusit pėrfundimtar tė Kosovės. Nano ėshtė angazhuar pėr njė ekonomi pėr njė ekonomi tė hapur, pėr njė shoqėri tė tregut tė lirė, pėr institucione demokratike, administratė civile, pėr siguri tė kufijve e tė tjerė.

Ai ka folur edhe pėr realitetin aktual nė Shqipėri dhe ka thėnė se pavarėsisht nga kundėrshtimet e shumta politike atje, tė gjitha forcat politike nė Shqipėri kanė njė synim tė pėrbashkėt: integrimin e Shqipėrisė nė strukturat evroatlantike.

Kėtė tryezė tė rrumbullakėt e organizoi Aksioni pėr Nisma Qytetare nė Prishtinė.
 
 
Banka Botėrore ka ndarė 15 milionė dollarė ndihmė nė fushat e menaxhimit tė financave publike nė Kosovė
 
Prishtinė, 2 mars - Banka Botėrore e ka mbėshtetur financiarisht Kosovėn me 15 milionė dollarė nė 18 muajtė e ardhshėm. Kėtė lajm e konfirmoi nė takimin me ministrin e Financave Ali Sadriun pėrfaqėsuesi i Bankės Botėrore pėr Kosovė Sidi Bubakar.
 
Me kėtė rast u diskutuan ēėshtjet aktuale tė ekonomisė sė Kosovės dhe mėnyrat e vazhdimit tė asistencės dhe mbėshtetjes sė Bankės Botėrore.

Ministri Sadriu tha se nga pėrfaqėsuesi i Bankės Botėrore mori informatėn se Kosovės i dedikohen pėr 18 muajtė e ardhshėm 15 dollarė ndihmė nė fushat e menaxhimit tė financave publike dhe krijimin e njė ambienti tė mirė tė biznesit.
 
Pėrveē ndihmės pėr ndėrmarrjet e vogla dhe tė mesme, asistenca nė periudhėn afatmesme do tė dedikohet edhe pėr zhvillim tė sektorėve nė bujqėsi, enrgjetikė dhe miniera, ka thėnė ministri Sadriu.

Ndėrkaq z. Bubakar tha se ka marrė shumė kėshilla nga Ministria e Financave lidhur me draftin e strategjisė, dhe se ekipi i tij do tė kthehet nė Uashington pėr tė inkorporuar tė gjitha kėto komente, duke shpresuar se do tė gjejė mėnyra pėr tė vazhduar mbėshtetjen e nevojshme pėr Kosovėn.
 
 
Takimi pėr energjetikė ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit do tė mbahet tė enjtėn
 
Prishtinė, 2 mars - Zėdhėnėsja e UNMIK-ut Izabela Karlovic ka konfirmuar se takimi i nėngrupeve tė punės pėr energjetikė ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit do tė mbahet tė enjtėn nė Prishtinė, por pa dhėnė detaje tė tjera.
 
Ajo ka shtuar se tė gjitha detajet do tė bėhen tė ditura tė mėrkurėn.

Takimi tjetėr i paraparė qė tė disutohet ēėshtja e tė zhdukurve tė luftės ėshtė shtyrė ngase anėtarėt shqiptarė tė grupit nė Prishtinė kanė dhėnė dorėheqje, duke u solidarizuar me thirrjet e nėnave tė familjarėve tė zhdukur se fati i kėtyre personave nuk mund tė trajtohet si njė ēėshtje teknike.

Ndėrkaq, zyrtarėt e UNMIK-ut thonė se po bėhen pėrpjekje qė takimi pėr tė zhdukurit tė organizohet mė 9 mars nė Beograd.
 
 
Punėtorėt e gjyqėsisė i dhanė fund grevės
 
Prishtinė, 2 mars - Punėtorėt e Gjykatave tė Kosovės i dhanė fund grevės njė javore pas premtimeve tė institucioneve tė Kosovės se kėrkesat e tyre qė kanė tė bėjnė me rritjen e pagave do tė realizohen. Udhėheqėsit e kėshillit grevist thanė sot se greva ndėrpritet pėr kohė tė pacaktuar dhe ajo mund tė fillojė pėrsėri nėse kėrkesat nuk realizohen.

Punėtorėt e administratės sė gjykatave dhe prokurorive, nė shumė komuna tė Kosovės, i dhanė fund grevės njėjavore pas njė takimi tė zhvilluar dje me drejtues tė Ministrisė sė Shėrbimeve Publike. Naim Shala, udhėheqės i kėshillit grevist tha se nė takimin e djeshėm janė dhėnė premtime tė arsyeshme se do tė punohet nė realizmin e kėrkesave tė punėtorėve tė gjykatave nė njė afat tė shkurtėr.
 
Sipas tij institucionet e Kosovės kanė kohė tė majftueshme qė me njė angazhim mė tė shtuar tė realizojnė kėrkesat e punėtorėve tė gjykatave qė kanė tė bėjnė kryesisht me nivelizimin dhe ngritjen e pagave.
 
 
Novicki ka reaguar ndaj njė deklarate tė Melihate Tėrmkollit
 
Prishtinė, 2 mars - Ombudspersoni i Kosovės Marek Atnoni Novicki ka reaguar ndaj njė deklarate tė Melihate Tėrmkollit, kryetare e Komisionit pėr Barazi tė Gjinive, gjatė promovimit tė Projektligjit pėr Barazi tė Gjinive, e cila kinse e ka akuzuar Ombudspersonin pėr shkelje flagrante tė tė drejtave tė njeriut.

"Kjo deklaratė, pėrveē qė ishtė e gabueshme dhe shpifėse pėr punėn e Institucionit tė Ombudspersonit, ishte edhe e befasueshme pėr mua. Ajo zbulon qė edhe anėtarėt e Kuvendit tė Kosovės, nė veēanti ata qė supozohet tė jenė tė pėrfshirė nė promovimin e tė drejtave tė njeriut, si duket nuk hamenden tė kritikojnė gjėrat tė cilat, si duket, nuk i kanė kuptuar nė tėrėsi", thuhet nė reagimin e Novickit.

"Ėshtė fakt qė une e kam kritikuar Projektligjin e ri pėr Barazi tė Gjinive, por jo pėr shkak tė caqeve dhe qėllimit tė tij, tė cilin unė e pėrkrah nė masė tė madhe, por pėr shkak qė Projektligji pėrfshin edhe themelimin e njė Ombudspersoni tė ri tė specializuar nė mbrojtjen e barazisė sė gjinive", thotė Novicki.

"E pėrsėris dėshpėrimin tim rreth vėrejtjeve tė gabueshme dhe diskredituese tė znj. Tėrmkolli rreth Ombudspersonit dhe punės sė tij dhe shpresoj qė ato nuk do tė jenė shkatėrruese pėr bashkėpunimin e mėtutjeshėm mes Institucionit tė Ombudspersonit dhe Kuvendit tė Kosovės", thekson mes tjerash nė reagimin e tij Ombudspersoni i Kosovės, Marek Antoni Novicki.
 
 
Kryetarė komunash nga Kosova nė vizitė nė SHBA
 
Uashington, 2 mars - Ka disa ditė qė nje grup zyrtarėsh tė lartė bashkiakė shqiptarė e serbė nga Kosova ndodhet nė Shtetet e Bashkuara nė kuadėr tė njė programi katėrjavor pėr specializim e shkėmbim pėrvoje.
 
Programi ku marrin pjesė 15 kryetarė komunash, financohet nga Departamenti amerikan i Shtetit, dhe zhvillohet me ndėrmjetsinė e qendrės ndėrkulturore pranė universitetit Xhorxhtaun dhe shoqatės lobiste, Kėshillit Kombėtar Shqiptaro Amerikan.

Pjesė e kėtij programi ishte edhe diskutimi zhvilluar kėto ditė nė qėndrėn Udrou Uillson nė Uashington. Kryetarėt e komunave, shqiptare e serbe u pėrpoqėn tė shprehnim shqetėsimet me te cilat ndeshen zonat e tyre. Dhe problemet qė ata shtruan ishin tė shumta e ndonjėhere krejt tė ndryshme, nė varėsi me pėrkatėsinė e tyre etnike.

Pa mohuar ndihmėn e dhėnė nga komuniteti ndėrkombetar, Kryetari i Komunės sė Prishtinės, Ismet Beqiri foli rreth veshtirėsive nė infrastrukturė; furnizimin me ujė dhe energji, dhe shtoi se gjatė programit nė Shtete e Bashkuara dhe vizitave nė bashkitė e qyteteve tė ndryshme do tė pėrpiqet tė mėsoje nga pėrvoja e kolegėve tė tij amerikanė.

Kryetari i komunės sė Suharekės, Sali Asllanaj tha se komuna e tij ndeshet me problemin e papunėsise, dhe shtoi se statusi ende i papėrcaktuar i Kosovės vazhdon tė shkurajojė investuesit vendas e tė huaj pėr zhvillime nė ekonomi.

Ndėrsa, Agim Veliu, kryetar i Komunės sė Podujevės u shpreh i pakėnaqur me ecurinė e procesit tė privatizimit. Ai tha se shumė ndėrmarrje ose prona tė pėrfshira nė listat e privatizimit tashmė mbahen tė bllokuara, megjithė aftėsitė e tyre prodhuese.

"Problemet ekonomike dhe papunėsia pėrbėjnė shqetėsim edhe pėr banorėt e Leposaviēit", tha kryetari Velimir Bojoviē, i kėsaj komune tė banuar kryesisht nga serbė.
 
Por zoti Bojoviē ėshtė kunder vazhdimit ose shpejtimit tė procesit tė privatizimit tė pronave, ndėrkohė qė sipas tij, rreth 200 mijė serbė tė Kosovės ende ndodhen nė qendra refugjatesh nė Serbi. "Nė se kryehet procesi i privatizimit, atehere ēdo tė ndodhte me pronat e braktisura tė serbėve tė shpėrngulur", pyet i shqetesuar zoti Bojoviē.

Debati vazhdoi gjatė me pyetje, pėrgjigje e kundėrpėrgjigje, nė kerkim tė rrugėve pėr pėrmirėsimin e gjendjes.

Drejtori i zyrės pėr studime evropiano lindore,pranė qėndrės Udrou Uillson, Martin Stelzinger thotė se ēėshtjet dhe problemet qė e shqetėsojnė Kosoven dhe banorėt e saj njihen prej kohėsh thuajse nga tė gjithė.
 
Prandaj, qellimi i kėsaj tryeze tė rrumbullaket ishte mė tepėr nxitja e dialogut tė hapur shqiptaro serb nė nivel ndėrkomunal, dhe paraqitja e problemeve nga njė kėndvėshtrim sa mė i pėrbashkėt@, thotė zoti Stelzinger.

Tryeza e rrumbullakėt u drejtua nga Mark Baskin, ish administratori i Unmikut pėr Prizrenin gjatė viteve 1999-2000 dhe njohės nga afėr i problemeve tė rajonit, thuhet nė njė njoftim tė Z.A.
 
 
Varrimi i Presidentit tė Maqedonisė do tė bėhet tė premtėn
 
Shkup, 2 mars - Qeveria e Maqedonisė dje pasdite ka marrė konfirmim zyrtar se ėshtė bėrė identifikimi i trupit tė pajetė tė Presdientit maqedonas Boris Trajkovski, i cili humbi jetėn tragjikisht gjatė rrėzimit tė aeroplanit nė afėrsi tė Mostarit.
 
Bėhet e ditur se trupat e pajetė tė Presidentit tė ndjerė Trajkovski dhe shoqėruesve tė tij tė mėrkurėn do tė sillen nė Shkup, ndėrkaq tė premtėn do tė bėhet ceremonia e varrimit.

Varrimi i Presidentit tė ndjerė Trajskovski do tė bėhet tė premtėn nė varrezat e Butelit nė Shkup nė Alenė e kolosėve me nderime tė larta shtetėrore dhe ushtarake. Ndėrkaq, varrimi i tetė anėtarėve tė kabinetit tė Trajkovskit do tė bėhet tė enjten.

Deri mė tash pjesėmarrjen nė varrimin e presidentit tė ndjerė Trajkovski e kanė paralajmėruar mė shumė se 20 udhėheqės tė shteteve ose qeverive tė vendeve tė rajonit dhe Evropės.
 
 
Cėrvenkovski kėrkoi nga kreu i NATO-s tė sqarime pėr aksidentin ajrore ku humbi jetėn Trajkovski
 
Shkup, 2 mars - Kryeministri i Maqedonisė Branko Cėrvenkovski u ka kėrkuar zyrtarėve tė NATO-s tė ndihmojnė nė sqarimin e rrethanave qė pėrcollėn vdekjen e presidentit Boris Trajkovski. Cėrvenkovski nė njė letėr dėrguar sekretarit tė pėrgjithshėm tė NATO-s Shefer kėrkoi qė personalisht tė sigurohet qė NATO-ja plotėsisht tė bashkėpunojė me hetimet zyrtare lidhur me rrėzimin e aeroplanit nė Bosnje.
 
"Nė asnjė mėnyrė askush nuk mund t'i shmanget pėrgjegjėsisė pėr rrėzimin e aeroplanit", ka thėnė Cėrvenkovski. Ai madje ka kėrkuar qė Aleanca t'i vėrė nė dispozicion tė gjitha tė dhėnat relevante pėr aksidentin e rrėzimit tė aeroplanit, ku humbi jetėn presidenti Boris Trajkovski.
 
 
Nė katėr shpėrthimet nė Bagdad janė vrarė tė pakten 75 njerėz
 
Bagdad, 2 mars - Nė katėr shpėrthimet, qė ndodhen sot nė njė xhami shiite nė Bagdad, janė vrarė tė pakten 75 njerėz, kanė thėnė zyrtarėt e spitalit tė afėrm, njofton Rojter. Nė njoftim thuhet gjithashtu sė tė 75 trupat e pajetė ndodhen nė morgun e spitalit.
 
 
Nė Qerbela janė vrarė tė pakten 50 njerėz
 
Qerbela, 2 mars - Nė shpėrthimet e sotme raketore nė dhe rreth njė spitali nė qytetin irakian Qerbela, kur rreth njė milion shit festonin Ditėn e sotme tė Shenjtė tė tyre, janė vrarė tė pakten 50 njerėz, trupat e pajetė tė tė cilėve janė parė nė morgun e spitalit, njofton AFP. Mjekėt kanė thėnė se presin qė numri i viktimave tė jetė rreth 100 sosh.
 
 
Tė paktėn 25 njerėz janė vrarė nė pesė shpėrthimet nė qytetin e shenjtė Qerbela
 
Qerbela, 2 mars - Tė paktėn 25 njerėz janė vrarė nė pesė shpėrthimet qė ndodhėn sot nė mėngjes nė qytetin e shenjtė shiit Qerbela, nė tė cilin mbi njė milion besimtarė po festonin kremtėn e tyre fetare, njofton Rojter.

Pas shpėrthimeve nė Qerbela mbretėronte panik. Besimtarėt ishin mbledhur tė martėn nė Qerbela gjatė festės sė ashurės, pėrkatėsisht nė shėnimin e pėrvjetorit tė vrasjes sė imamit Huesin, nip i profetiti Muhamet, i varrosur nė kėtė qytet tė shenjtė. Sipas njoftimeve bėhet fjalė pėr shpėrthime tė automobilave bombė afėr mauzoleut tė Huseinit.
 
 
Nė njė atentat tė sotėm ėshtė vrarė kėshilltari i Arafatit
 
Gaza, 2 mars - Njė person i armatosur e ka vrarė me armė zjarri kėshilltarin pėr media tė liderit palestinez, Jaser Arafat nė njė atentat tė sotėm (e martė), njofton BBCword.
 
Atentati ka ndodhur jashtė zyės zyrės sė Arafatit nė qytetin Gaza. I vrari Hlil al-Zaben ka qenė gazetar i shquar, i cili gjithashtu ka qenė kėshiltar i Arafatit pėr tė drejta tė njeriut. Ai ėshtė qėlluar me dhjetėra plumba kanė thėnė burimet zyrtare palestineze.

I njėjti burim thotė se forcat izraelite kanė vrarė po sot njė palestinez tė paarmatosur nė Bregun Perendimor gjatė njė operacioni arrestimi.
 
 
Shėprthim nė Bagdad - 33 tė vrarė
 
Bagdad, 2 mars - Tė paktėn 33 njerėz janė vrarė sot nga shpėrthimet nė njė xhami tė shenjtė shiite nė Bagdad, thanė burimet spitalore, njofton Rojter. Ata kanė thėnė se tashmė 33 trupa ndodhen nė morgun e spitalit.
 
 
Vritet njė ushtar amerikan nė Bagdad
 
Bagdad, 2 mars - Njė ushtar amerikan ėshtė vrarė dhe njė tjetėr ėshtė plagosur kur kryengritėsit kanė hedhur njė bombė mbi automjetin e tyre, ka thėnė zėdhėnėsi ushtarak amerikan. Ai ka shtuar se bomba ka shkatėrruar automjetin qė e drejtonin ushtarėt nė Bagdad, njofton Rojter.
 
 
Uashingtoni hedh poshtė akuzat e ish-presidentit haitian
 
Uashington, 2 mars - Zyrtarė tė lartė tė administratės sė Presidentit Bush mohuan me forcė pohimet e ish presidentit haitian, Zhan Bertrand Aristide, se Shtetet e Bashkuara e detyruan atė tė jepte dorėheqjen.

Zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė, Skot Meklelen, i cilėsoi akuzat si absurde. Ai tha se zyra e zotit Aristide kishte rėnė nė kontakt me ambasadėn amerikane nė Porto-Prense para se ai tė jepte dorėheqjen dhe kishte kėrkuar ndihmėn amerikane pėr t=u larguar nga vendi.

Edhe Sekretari i Shtetit Kolin Pauėll i cilėsoi akuzat si qesharake. Ai tha se Uashingtoi dėrgoi njė avion pėr ta marrė zotin Aristide pasi ai kishte dhėnė dorėheqjen.
 
 
Shtetet e Bashkuara pėrshėndesin kushtetutėn e pėrkohshme irakiane
 
Uashington, 2 mars - Administrata e Presidentit Bush pėrshėndeti miratimin e kushtetutės sė pėrkohshme nga Kėshilli Qeverisės irakian. Sekretari i Mbrojtjes Donald Ramsfeld e quajti ditėn e hėnė ditė historike pėr popullin e Irakut.
 
Ai tha se garancitė pėr tė drejtat e njeriut tė pėrfshira nė kėtė dokument janė tė pashmebullta jo vetėm pėr Irakun por pėr gjithė Lindjen e Mesme.

Kėshilli Qeverisė prej 25 anėtarėsh arriti marrėveshjen tė hėnėn pas disa ditė debatesh shpesh herė tė zjarrta nėn mbikėqyrjen e administratorit amerikan nė Irak, Paul Bremer.
 
 
Amerikanėt do tė ndėrhyjnė nė Haiti
 
Uashington, 2 mars - Shtetet e Bashkuara thonė se do tė pėrdorin trupat e tyre pėr tė vendosur rendin nė Haiti.

Por, Uashingtoni thekson se situata nė kėtė vend nuk ėshtė njė ēėshtje e Uashingtoinit, por njė ēėshtje pėr tė gjithė kontinentin amerikan.

Sekretari i mbrojtjes, Donald Rumsfeld, tha se mbi dy mijė trupa amerikane mund tė dislokoheshin nė Haiti.
Por kėto do tė ishin vetėm njė fraksion i forcės paqeruajtėse tė Kombeve tė Bashkuara.

Zyrtarėt amerikanė thanė se donin tė takoheshin me njė grup haitianėsh me influencė pėr tė parė, se cilat ishin nevojat mė emergjente.
 
 
BE vendos sanksione tregtare ndaj Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės
 
Bruksel, 2 mars - Bashkimi Evropian ka vendosur sanksione tregtare ndaj Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės tė para nė historinė e marrėdhėnieve ndėratlantike, kanė njoftuar mbrėmė masmediat e huaja.

Uashingtoni ka shprehur keqardhje pėr vendimin e Bashkimit Evropian tė vendosė sanksione tregtare kundėr Shteteve tė Bashkura tė Amerikės. Komesioneri i BE-sė pėr Tregti, Paskal Lami tha se sanksionet do tė ngriten kur Shtetet e Bashkuara t'i ndryshojnė ligjet kontestuese.
 
Sa mė shpejt qė ata e tėrheqin ligjin aq mė parė do tė ngriten sanksionet. Ai ka thėnė se ėshtė i gatshėm t'i tėrheqė sanksionet nė ditėn kur presidenti i Shteteve tė Bashkuara ta tėrheq ligjin, ka thėnė Lami.

Ndėrkaq, zėdhėnėsja e Komisionit Evropian tha se BE nuk kishte zgjidhje pasi priti dy vjet qė SHBA-tė ta ndryshojnė ligjin i cili kompanive amerikane u mundėson pėrfitime nga taksat e reduktuara dhe eksporti.
 
 
Nė disa shpėrthime nė Bagdad e Qerbela janė vrarė tė pakten 124 njerėz
 
Bagdad, Qerbela 2 mars - Nė disa shpėrthimet qė ndodhen sot nė njė xhami shiite nė Bagdad dhe nė Qerbela, janė vrarė tė pakten 124 njerėz, njofton Rojter.

Trupat polake nė Qerbela dhe trupat amerikane nė Bagdad kanė thėnė se shpėrthimet janė shkaktuar nga sulmet me mortaja qė kanė tė sinkronizuara kudnėr shiitėve.

Trupat amerikane thanė se muajin e kaluar kanė guerilėt e Al Kaidės kishin planifikuar tė sulmojnė shiitėt.

Tė paktėn pesė shpėrthime kanė tronditur Qerbelanė, qytet i shenjtė ku ndodheshin mbi dy milionė shiitė tė Irakut dhe Iranit. Koloneli Raed Nabil, shef i policisė sė qytetit, tha se tė paktėn 70 irakianė dhe iranianė janė vrarė nė kėto sulme.
 
 
Persona tė armatosur kanė vrarė 29 persona nė Pakistan
 
Kueta, Pakistan, 2 mars - Persona tė armatosur kanė hapur zjarr sot (e martė) kundėr besimtarėve muslimanė shiitė gjatė njė rituali religjioz nė qytetin Kueta nė jugperendim tė Pakistanit dhe kėshtu kanė vrarė 29 persona dhe kanė plagosur mbi 150 tė tjerė, ka bėrė tė ditur prefekti i qytetit, njofton AP.
 
 
Persona tė armatosur kanė vrarė 17 persona nė Pakistan
 
Kueta, Pakistan, 2 mars - Persona tė armatosur kanė hapur zjarr sot (e martė) kundėr besimtarėve muslimanė shiitė gjatė njė rituali religjioz nė qytetin Kueta nė jugperendim tė Pakistanit dhe kėshtu kanė vrarė 17 persona dhe kanė plagosur 33 tė tjerė, kanė bėrė tė ditur zyrtarėt e qytetit, njofton Rojter. Nė qytet ėshtė shpallur ora policore, por ende nuk ėshtė arrestuar askush.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

l>