|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Botime

 
 

Luan Topēiu - “Paradigmat e mallit nė letėrsinė rumune dhe shqiptare”

 
 

 
   

2 mars 2004 / TN

Kėto ditė nė Bukuresht E pa dritėn e botimit njė libėr i ri i dr. Luan Topēiut - “Paradigmat e mallit nė letėrsinė rumune dhe shqiptare”, Editura Cartea Universitara, Bukuresht, 2004

Baki YMERI  / Bukuresht

Fjala ėshtė pėr njė libėr erudit, metodik, dhe bindės, njė studim i shkėlqyer, i letėrsisė krahasimtare. Autori pėrmes kėsaj vepre, demonstron  aftėsi tė rralla pėr tė dhėnė gjykime me vlera shkencore, nė fushėn e interferencave kulturore, nė lirikėn shqiptare dhe atė rumune.

Pas Fjalorit Shqip-Rumanisht dhe librit mė tė ri tė Halil Haxhosajt, kultura shqiptare nė veri tė Danubit, u pasurua edhe me njė vepėr tė re. Fjala ėshtė pėr librin mė tė ri tė dr. Luan Topēiut “Paradigmele dorului in poezia romana si albaneza” (Paradigmat e mallit nė poezinė rumune dhe shqipe), botim i Editurės “Cartea Universitara” (Libri Universitar). I pėrfshirė nė spektrin e veprave tė kritikės letrare, libri i kėtij studjuesi tė mirėnjohur shqiptar, del nė gjuhėn rumune, i shoqėruar me njė parathėnje nga akademiku bukureshtar, Alexandru Balaci, sipas tė cilit, fjala ėshtė “pėr njė studim tė shkėlqyer, tė  letėrsisė krahasimtare.

Autori i tij na demonstron  aftėsi tė rralla pėr tė dhėnė gjykime me vlera shkencore nė fushėn e interferencave kulturore, nė lirikėn shqiptare dhe atė rumune”.

Siē duket pra, edhe njėherė tėrhiqet vėmendja ndaj kulturės shqiptare nė Bukuresht, pėrmes librit mė tė ri, tė kėtij autori shqiptar. Libri ėshtė njė studim i letėrsisė krahasimtare tematike, ku sillen ngjashmėri dhe ndryshime midis dy letėrsive, gjegjėsisht midis lirikės rumune dhe asaj shqiptare, pėrmes njė kufizimi gjeografik tė dukurisė letrare. Dr. Luan Topēiu vėshtron fenomenin nė njė seri paralelesh nga pikpamja historike, socio-kulturore, gjeografike, filozofike, gjuhėsore, folklorike, psikologjike.

Autori i librit mbron idenė se popujt ballkanikė, kanė bashkėjetuar nė njė ndėrvarėsi, nė tė shumtėn e rasteve dhe nė tė njėjtat sisteme: ekonomike, administrative dhe politike, duke qėnė nėn dominimin e dikurshėm trako-ilir, pastaj romak, bizantin apo turk. Duke praktikuar pandėrprerje shkėmbime vlerash materiale dhe shpirtėrore, ata kanė kapur pėrpos ndryshimeve specifike, karakteristika tė pėrbashkta tė njė “familjeje tė madhe”, e ndjeshme ndaj tė gjitha manifestimeve historike.

“Kėto realitete, sipas parathėnėsit, i kanė imponuar botės ballkanike, pothuaj gjithmonė, ritmin e njė frymėmarrje tė vetme”. Libri pėrbėhet nga kėta kapituj: Malli si gjendje shpirtėrore. Konteksti socio-kultural; Malli nė literaturėn e lavruar rumune; Malli nė poezinė e lavruar shqipe; Malli nė letėrsinė postbelike rumune dhe shqiptare. Ndjenja e mallit dhe e vetmisė nostalgjike hetohet si nė poezinė gojore ashtu dhe nė krijimtarinė e disa poetėve tė rėndėsishėm rumunė dhe shqiptarė: Mihai Eminescu, Asdreni, Lucian Blaga, Lasgush Poradeci, Viktor Eftimiu, Mitrush Kuteli, Nichita Stanescu, Ismail Kadare, Fatos Arapi, duke i vendosur nė njė kontekst ballkanik.

Pėrmes analizės sė veprės sė autorėve qė merr nė shqyrtim, dr. Topēiu, sipas perspektivės sė tij tematike, paraqet njėherazi dhe njė imazh tė peisazhit lirik rumun e shqiptar. “Autorėt e analizuar  janė shndėrruar nė transmetues tė njė tipi tė ri ndjeshmėrie, tė njė vizioni mbi jetėn, me thekse tė qarta kombėtare dhe rajonale (ballkanike) Poezia e tyre, pėrndryshe, poezia e ndjenjave mė tė stėrholla njerėzore, tė rivitalizuara nė letėrsitė e vendeve gjegjėse, transmeton njė ndjenjė tė lashtė, tė trashėguar, tė ruajtur, e pasuruar me nga mė tė beftat nuanca semantike...

Nė kopertinėn katėrt janė vėnė fragmente nga konsideratat e botės akademike rumune rreth kėtij libri. Prof. univ. dr. Mircea Muthu, prorektor i Universitetit tė Kluzhit, do tė theksojė: “Studimi me njė nivel akademik i dr. Luan Topēiu, i inkuadruar nė linjėn e njė komparatizmi tematik - jo vetėm qė pėrmbledh vėzhgimet e mėparshme, por ēel nė tė njėjtėn kohė disa perspektiva tė disa studimeve qė, sė bashku me ato tė morfologjisė kulturore dhe tė etnologjisė, do tė thellojnė imazhin tonė pėr njė segment karakteristik tė kulturės letrare jug-lindore europiane.” Prof. Univ. Dr. Romul Munteanu do ta karakterizojė studimin nė mėnyrė lakonike: “Paradigmat e mallit ne poezinė rumune dhe shqiptare”, ėshtė njė libėr erudit, metodik, dhe bindės”.

Sipas albanologut Grigore Brancus, ky libėr sjell nė vemendjen e lexuesit tė specializuar, letėrsinė shqiptare nė njė vėshtrim krahasimtar me atė tė letėrsisė rumune, njė paraqitje e denjė e jona, njė sukses i merituar i autorit, njė ndihmesė e ēmuar pėr njohjen e tjetrit, e atij qė ėshtė pranė nesh. Ky studim i shkėlqyer, qė deshifron ndjenjėn e mallit te dy popuj tė fisėruar pėrnga lashtėsia, ka 178 faqe, del nė kondita tė shkėlqyera teknike, dhe kurorėzohet me njė bibliografi tė zgjedhur prej 126 burimesh. Pritet qė pėrgjatė kėtij viti, autori ta befasojė opinionin, edhe pėrmes botimit tė Fjalorit Rumanisht-Shqip, tė Antologjisė sė Poezisė Shqipe nė gjuhėn rumune, dhe tė njė serė veprash tė tjera, me karakter eseistik.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.