|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Sfidat amerikane me joamerikanėt

 
 

 

1 mars 2004 / TN

Nga Margaret DeB. TUTWILER
Nėn-Sekretare e Shtetit pėr Diplomacinė dhe Ēėshtjet Publike

Gjatė viteve kur kam shėrbyer si ambasadore nė Marok, unė pėrjetova, nga fare afėr, sfidat e shumta tė diplomacisė publike me tė cilat pėrballet vendi ynė, veēanėrisht nė botėn arabe dhe myslimane. Gjatė dy muajve qė kam shėrbyer si nėn-sekretare pėr diplomacinė publike dhe ēėshtjet publike, kam fituar njė kuptim dhe vlerėsim mė tė madh pėr atė ēka zyra e nėn-sekretarit, tri byrotė tona, zyrat e diplomacisė publike tė byrove rajonale dhe postet tona jashtė vendit bėjnė nė fushėn e diplomacisė publike.

Gjatė dy viteve tė fundit, ėshtė shkruar dhe debatuar shumė mbi efektshmėrinė apo paefektshmėrinė e veprimtarive dhe programeve tė diplomacisė publike tė qeverisė sė Sh.B.A. jashtė vendit. Raporte tė dobishme dhe tė pėrgjegjshme nga Grupi Kėshillues i Ambasadorit Ed Djerejian, Qendrės pėr Studimin e Presidencės tė Dr. Abshire, Kėshillit tė Marrėdhėnieve me Jashtė, dhe Fondacionit tė Trashėgimisė kanė shėrbyer pėr tė na ndihmuar tė shqyrtojmė atė ēka qeveria jonė e bėn mirė dhe atė qė mund tė pėrmirėsohet.

Tė gjithė ne mund tė biem dakort me shumė prej depėrtimeve dhe rekomandimeve tė tyre. Megjithatė, siē e dimė, vendi ynė ka probleme nė shumė e shumė pjesė tė botės sot, sidomos nė Lindjen e Mesme dhe nė Azinė Juglindore, njė problem tė cilin pėr fat tė keq e kemi zhvilluar gjatė shumė viteve nėpėr administratat si republikane ashtu edhe demokrate, dhe njė problem qė nė vetvete nuk paraqet ndonjė riparim tė shpejtė, njė zgjidhje tė vetme apo njė plan tė thjeshtė. Ashtu si na janė dashur shumė vjet pėr tė arritur nė kėtė situatė, po kėshtu do tė na duhen shumė vjet pune tė vėshtirė dhe tė fokusuar pėr tė dalė prej saj.

Besoj qė synimet tona strategjike janė tė qarta. Kemi nevojė tė vazhdojmė tė fokusohemi mbi ato pjesė tė botės ku ka pasur njė pėrkeqėsim tė vėshtrimit ndaj vendit tonė. Ky pėrkeqėsim ėshtė mė i fortė nė botėn arabe dhe myslimane. Nė tė njėjtėn kohė, ne duhet tė punojmė po aq fort edhe nė ato zona ku opinioni ndaj Shteteve tė Bashkuara nuk ka ndryshuar deri mė sot.

Duhet tė dėgjojmė mė shumė, jo vetėm audiencat e huaja, por edhe vetė personelin tonė tė diplomacisė publike jashtė vendit. Me pak fjalė, tė gjithė zyrtarėt e diplomacisė publike do tė jenė nė gjendje tė komunikojnė dhe ndajnė ide tė reja mes nesh vetė dhe nėpėr tė gjitha rajonet nėpėrmjet njė faqeje interneti interaktive qė i pėrkushtohet shqetėsimeve tė diplomacisė publike.

Avokatia e efektshme e politikave mbetet njė pėrparėsi, dhe besoj qė thelbėsisht ne bėjmė njė punė tė mirė tė avokatisė pėr politikat tona dhe shpjegimin e veprimeve tona. Audiencat mund tė mos jenė dakort apo t’u pėlqejė ajo qė themi dhe bėjmė, por ne jemi duke i komunikuar politikat tona qeverive dhe elitave me influencė, pėrfshi edhe median e huaj. Zyrtarėt tanė tė lartė, ambasadorėt dhe stafet e ambasadave janė nė terren duke shpjeguar politikėn, synimet dhe nismat e Sh.B.A. Sigurisht, tė gjithė ne, mund tė dalim mė mirė.

Duhet tė bėjmė njė punė mė tė mirė pėr tė arritur pėrtej elitave tradicionale dhe zyrtarėve qeveritarė. Nuk i kemi kushtuar pėrpjekje dhe fokus tė mjaftueshėm jo-elitave, tė cilat sot, shumė mė tepėr se sa nė tė kaluarėn, janė njė forcė shumė e fortė brenda vendeve tė tyre. Ky duhet tė jetė njė fokus me pėrparėsi tani dhe nė tė ardhmen. Mjafton vetėm tė shohim veprimtaritė e arritjes sė njerėzve nga korporatat e Sh.B.A. jashtė vendit, pėr tė parė vlerėn e tė qenit tė pranishėm dhe tė angazhuar nė mjedise qė ne nė qeveri i kemi neglizhuar pėr tepėr kohė.

Kemi nevojė tė mbėshtesim ato programe dhe veprimtari qė arrijnė nė themelet e ndalimit dhe zmbrapsjes sė kėtij pėrkeqėsimi. Kemi nevojė qė gjatė gjithė kohės tė pyesim veten, “A vazhdon tė ketė efekt kjo veprimtari apo program ende sot nė botė?” Nėse po, duhet ta mbajmė. Nėse gjykohet se nuk kontribuon mė, atėhere duhet ta lėmė pas. Zhvillimi i mekanizmave tė efektshėm pėr vlerėsimin e ndikimit dhe efektshmėrisė sė programeve ėshtė njė pėrparėsi.

Unė kam ngritur njė ekip prej tri byrove tona pėr tė punuar me byrotė rajonale dhe postet jashtė vendit pėr tė filluar njė rishikim tė gjithanshėm tė tė gjitha programeve tė diplomacisė publike. Ky do tė jetė njė hap i parė pėr ngritjen e njė procesi tė vazhduar tė matjes sė performancės dhe vlerėsimit tė programeve.

Duhet tė vazhdojmė tė ndjekim nisma tė reja dhe tė pėrmirėsojmė tė vjetrat me shpresėn pėr tė arritur auditorė mė tė rinj, mė tė gjerė dhe mė tė thellė.

Besoj qė programet qė sjellin sėbashku amerikanė dhe tė huaj, qofshin fizikisht apo edhe nė njė video-konferencė apo konferencė shtypi, krijojnė njė mirėkuptim mė tė madh.

Si nėn-sekretare, unė do tė doja tė shihja qė ne t’i zgjerojmė programet tona tė shkėmbimeve nė ēfarėdo mėnyre qė tė mundemi. Vitin e kaluar, Departamenti i Shtetit sponsorizoi drejtpėrdrejt mė shumė se 30,000 shkėmbime akademike, profesionale dhe tė llojeve tė tjera nė mbarė botėn. Programet e shkėmbimeve pėrbėjnė pjesėn e vetme mė tė madhe tė buxhetit tė Departamentit tė Shtetit pėr diplomacinė publike, 316,633,000 dollarė nė vitin fiskal 2004, ēka, pėr fat tė keq, ėshtė 28,713,000 mė pak se kėrkesa e presidentit duke pėrfshirė edhe njė zbritje prej 3,367,000. Brenda kėsaj shume, ne duhet tė pėrcaktojmė pėrparėsitė.

Alokimi i burimeve pėr shkėmbimet tashmė pasqyron pėrparėsinė e botės arabe dhe myslimane. 25 pėrqind e financimeve pėr shkėmbimet do tė shkojė pėr programet nė Lindjen e Mesme dhe Azinė Jugore nė vitin fiskal 2004, nė krahasim me 17 pėrqind nė vitin fiskal 2002. Kemi rifilluar programin Fulbright nė Afganistan pas njė pauze prej 25 vjetėsh. Muajin qė vjen do tė arrijnė kėtu njėzetė bursistė Fulbright afganė. Vetėm pak ditė mė parė, kėtu arritėn 25 studentė Fulbright irakenė pėr orientim pėrpara fillimit tė studimeve tė tyre tė rregullta.

Nėpėrmjet Programit tonė tė Lidhshmėrisė me Internet tė Shkollave, 26,000 nxėnės tė shkollave tė mesme nga Lindja e Mesme, Azia Jugore, Europa Juglindore, Azia Qendrore dhe Kaukazi aktualisht bashkėpunojnė nė projekte on-line mbi aktualitetin, sipėrmarrjen, shėndetėsinė, dhe pėrgjegjėsinė qytetare me nxėnės tė Sh.B.A. 

Zgjerimi i rrethit tė mundėsisė ėshtė koncepti qė qėndron pas Partneritete pėr Mėsim (P4L), njė nismė e Byrosė sė Ēėshtjeve Arsimore dhe Kulturore (ECA), e cila kėrkon tė shtrijė programet tona tė shkėmbimeve tek studentėt e nivelit tė kolegjeve si dhe tek nxėnėsit e shkollave tė mesme. P4L ka filluar programin tonė tė parė tė shkėmbimeve pėr shkollėn e mesme me botėn arabe dhe myslimane.

Sot, 170 nxėnės tė shkollave tė mesme nga kryesisht vende islamike janė duke jetuar me familje amerikane dhe duke mėsuar nė shkolla tė mesme. 450 nxėnės tė tjerė shkollash tė mesme nga Lindja e Mesme dhe Azia Jugore do tė vijnė kėtu nė vitin 2004 pėr vitin e ardhshėm akademik: shifra tė vogla, por njė fillim.

Gjithashtu, 70 studentė universitarė, meshkuj dhe femra, nga Afrika Veriore dhe Lindja e Mesme do tė vijnė nė Sh.B.A. duke filluar nga muaji tjetėr pėr trainim intensiv nė gjuhėn angleze pėrpara hyrjes sė tyre nė programet pėr diploma universitare.

Nė forma tė tjera angazhimi, qysh nga 11 shtatori, Byroja e Ēėshtjeve Publike ka organizuar mė shumė se sa njė mijė videokonferenca dixhitale mes zyrtarėve e ekspertėve amerikanė dhe audiencave tė huaja. Gjatė vitit tė kaluar, ne mundėsuam afėrsisht 500 intervista dhe konferenca shtypi me zyrtarė tė lartė nga Departamenti i Shtetit pėr organizata tė huaja tė medias. Byroja e Programeve Ndėrkombėtare tė Informacionit (IIP) e ka katėrfishuar nxjerrjen e pėrkthimeve nė gjuhėn arabe pėr shpėrndarje.

Marrėdhėniet Publike punuan me ambasadėn tonė nė Xhakarta pėr tė transmetuar drejtpėrdrejt Fjalimin pėr Gjendjen e Unionit, me pėrkthim tė njėkohshėm nė indonezishten bahasa. Media e shkruar dhe e transmetuar e pasqyruan fjalimin gjerėsisht. Njė stacion radio e pėrcolli tė gjithė transmetimin drejtpėrdrejt, duke arritur miliona njerėz nė kėtė vend ku mbizotėrojnė myslimanėt.

Kėto janė pikėrisht ato lloje nismash qė unė besoj qė duhet tė ndjekim. Njė nismė e re qė jam duke e eksploruar ėshtė ideja e mikro-bursave pėr mėsimin e gjuhės angleze dhe pėr ndjekjen e Shkollave Amerikane tonat jashtė vendit. Sh.B.A. ka qenė jashtėzakonisht e suksesshme me mikro-kreditė pėr sipėrmarrėsit dhe bizneset e vogla. Pse tė mos e marrim po atė koncept dhe ta zbatojmė nė arsim dhe mėsimin e gjuhės angleze?

Njė tjetėr program i cili premton ėshtė ai i Kėndeve Amerikane. Nė vitet e fundit ne kemi pasur rezultate tė mira nga programi ynė i Kėndeve Amerikane tė cilat, siē e dini, pėrbėjnė partneritete midis ambasadave tona dhe institucioneve tė vendeve tė tilla si bibliotekat, universitetet dhe dhomat e tregtisė. Kėto kėnde janė njė burim pėr pėrēim informacioni nė nivelet bazė.

Aktualisht kemi mė shumė se 100 Kėnde Amerikane nė mbarė botėn. Nė vitin fiskal 2004, kemi nė plan tė hapim 194 tė tjera nė 64 vende. Nga kėto 194, IIP po punon me byrotė e Ēėshtjeve tė Lindjes sė Afėrt dhe Azisė Jugore pėr tė ngritur 58 Kėnde Amerikane tė tjera nė kėto rajone, pėrfshi 10 nė Afganistan dhe pesėmbėdhjetė nė Irak deri nė vitin fiskal 2005.

Vetėm muajin e kaluar, ne hapėm dy Kėnde Amerikane tė reja nė Bosnje Hercegovinė, nė Zenica dhe Tuzla, qytete me popullsi tė konsiderueshme myslimane dhe qendra tė mėsimit fetar.

Konsullatat virtuale do tė ishin njė tjetėr mjet pėr tė arritur nė auditorė tė gjerė. Koncepti i konsullatės virtuale ėshtė njė angazhim nga personeli nė njė mision tė Sh.B.A. jashtė vendit pėr tė udhėtuar periodikisht nė njė zonė tė largėt tė zgjedhur me qėllim qė tė bėhen prezantime tė drejtpėrdrejta personale dhe pėr t’u pėrzier nė mėnyrė informale me popullsinė e rajonit tė zgjedhur.

Udhėtimi mbėshtetet nga njė faqe interneti e posaēme qė pasqyron lidhjet mes amerikanėve dhe popullit e institucioneve tė atij rajoni.

Mėsimi i gjuhės angleze: Pėr tė forcuar programet e mėsimit tė gjuhės angleze, ECA po pėrkushton 1,573,000 dollarė tė tjera kėtyre programeve. Kjo nuk mjafton, por ėshtė njė fillim. Qoftė me anė tė mėsimit tė drejtpėrdrejtė apo pėrmes trainimit tė mėsuesve, programet e gjuhės angleze ofrojnė njė gamė tė madhe pėr ēuarjen pėrpara tė synimeve tė diplomacisė publike. Pėr shembull, gjatė pesė viteve tė kaluara, ambasada nė Damask vlerėson qė ka trainuar mbi 9,000 prej 12,000 mėsuesve tė gjuhės angleze tė Sirisė, njė shembull i shkėlqyer i shtrirjes kuptimplote.

Programet e Librave: IIP ka zhvilluar “kompletet e librave” mbi historinė, kulturėn dhe vlerat amerikane pėr auditorė tė rinj nė mbarė botėn. Ambasadat i dhurojnė kėto “komplete librash” nė bilbiotekat vendore dhe shkollat fillore/tetėvjeēare. Deri nė shtator 2003, ambasadat nė mbarė botėn kishin shpėrndarė komplete librash me vlerė mbi 400,000 dollarė. Jemi duke shqyrtuar blerjet e librave dhe botimet e buletineve jashtė vendit gjithashtu.

Bashkėpunimi me Sektorin Privat: Kemi krijuar njė pozicion tė ri nė zyrėn time pėr tė eksploruar mėnyra pėr tė thithur ekspertizėn e sektorit privat pėr tė ēuar pėrpara objektivat e sektorit tonė publik.

Mund tė zgjerojmė partneritetet publike-private, fillimisht duke u fokusuar nė industritė kyēe, tė tilla si teknologjia, kujdesi shėndetėsor dhe arsimi. Ka shumė mė tepėr qė mund tė bėjmė nė fushėn e sportit. Dimė nga pėrvoja e kaluar qė njė arritje e efektshme tek rinia bėhet nėpėrmjet veprimtarive sportive.

Me anė tė programit Lidhja e Kulturės tė ECA, program i ri ky, udhėheqja kulturore e Amerikės komunikon drejtpėrdrejt me rininė e huaj elitare dhe joelitare mbi vendin dhe vlerat tona. Aktualisht kemi 10 ambasadorė tė Lidhjes sė Kulturės, dhe programi do tė zgjerohet gjatė kėtij viti.

Televizioni ofron njė mjet tė fuqishėm pėr diplomacinė publike dhe ēėshtjet publike. jemi duke pėrdorur programimin bashkėpunues me transmetuesit lokalė dhe po shfrytėzojmė kanale dhe teknologji tė reja shpėrndarjeje pėr tė krijuar njė panoramė mė tė saktė tė Sh.B.A. pėr auditorėt e pėrgjithshėm jashtė vendit.

Gjatė dy viteve tė kaluara, kemi financuar disa qindra gazetarė tė huaj tė medias sė shkruar dhe tė transmetuar jashtė vendit, mė shumė se gjysma e tė cilėve kanė qenė nė vende me shumicė myslimane. Synojmė tė rrisim kėto lloj turesh tė gazetarėve.

Meqenėse ra fjala pėr televizionin, nuk mund tė neglizhoj pėrmendjen e Alhurrah, rrjeti i ri televiziv satelitor pėr Lindjen e Mesme, krijuar nga Bordi i Guvernatorėve tė Transmetimit, nė tė cilin unė shėrbej si pėrfaqėsuese e Sekretarit. Alhurrah ėshtė nė transmetim nė 22 vende nė rajon; do tė fillojė transmetimin 24 orė nė ditė nė 7 ditė tė javės nė mes tė marsit. Reagimi i medias arabe ėshtė skeptik, ashtu siē do tė pritej. Por shikuesit e zakonshėm janė duke u pėrgjigjur nė mėnyrė shumė mė pozitive.

Po citoj veēse njė mesazh elektronik (e-mail) tė marrė nė faqen e internetit tė Alhurrah: “Ajo qė keni filluar ėshtė njė hap shumė i madh drejt zbatimit tė demokracisė sė vėrtetė dhe edukimit nė Lindjen e Mesme. Misioni ėshtė i qartė, vetėm lutuni qė tė keni sukses nė pėrcjelljen e mesazhit dhe misionit tuaj tek ata qė kanė nevojė pėr tė.” Sido qė ta bėjmė, duhet tė angazhohemi, tė dėgjojmė dhe tė ndėrveprojmė – sidomos me tė rinjtė. Ata janė ēelėsi drejt njė tė ardhmeje paqėsore.

Bashkėrendimi mes agjencive ėshtė thelbėsor pėr efektshmėrinė e diplomacisė publike. Nisma e presidentin pėr Partneritetin nė Lindjen e Mesme (MEPI), misioni i sė cilės ėshtė tė mbėshtesė reformėn ekonomike, politike dhe edukative nė Lindjen e Mesme dhe nė Afrikėn e Veriut, integron politikėn, diplomacinė publike, programet e asistencės pėr zhvillim dhe teknike anembanė rajonit. Ne do tė vazhdojmė tė punojmė me Shtėpinė e Bardhė pėr tė siguruar bashkėrendim tė ngushtė tė mesazheve tona.

 

Shtėpia e Bardhė bashkėrendon njė telefonatė konferencė tė pėrditshme mbi diplomacinė publike pėr sa i pėrket Irakut. Kėshilli i ri i Pėrbashkėt i Politikės Departamenti i Shtetit-USAID dhe Kėshilli i Menaxhimit Departamenti i Shtetit-USAID synojnė tė pėrmirėsojnė bashkėrendimin e programeve nė diplomacinė publike, ashtu si dhe nė fusha tė tjera, dhe tė ndihmojnė qė tė sigurohet pėrdorimi mė i efektshėm i burimeve tė programeve si nė Departament ashtu edhe nė Agjencinė e Sh.B.A. pėr Zhvillimin Ndėrkombėtar.

Pėr fat tė keq, tepėr shpesh, asistenca jonė e rėndėsishme dhe domethėnėse pėr vendet nė zhvillim kalon pa u vėnė re dhe pa u vlerėsuar, ndėrkohė qė asistenca e vendeve tė tjera pėr tė njėjtat vende ėshtė gjerėsisht e njohur dhe e vlerėsuar. Kjo duhet tė ndryshojė.

Nė mbarė qeverinė, ne duhet tė bėjmė njė punė shumė mė tė mirė pėr t’u siguruar qė pėrpjekjet e Sh.B.A. tė jenė tė mirėnjohura pėrtej zyrtarėve tė qeverive tė huaja. Nuk mund tė pėrballojmė mė qėmarrėsit jashtė vendit tė mos e kenė idenė qė populli i Shteteve tė Bashkuara ėshtė duke i ofruar asistencė vendit tė tyre.

Nė pėrfundim mė lejoni tė them pėrsėri qė tė gjithė ne e dimė qė ka shumė mė tepėr punė pėr tė bėrė. Tė gjithė e dimė qė programet tona tė diplomacisė publike, ato qė kam pėrmendur dhe tė tjera, duhet tė ēojnė pėrpara interesat tona kombėtare, dhe tė bėjnė njė punė mė tė mirė pėr tė shpjeguar qė jo vetėm politikat tona, por edhe se kush jemi ne si popull.

Nė njė botė financimesh tė mirėllogaritura, ne duhet tė sigurohemi qė burimet tona tė diplomacisė publike tė pėrdoren sa mė efektshėm qė tė jetė e mundur. Ne duhet tė vendosim pėrparėsi dhe tė pyesim veten, “A po e bėn punėn veprimtaria qė jam duke bėrė?” Duhet tė dėgjojmė forcėn tonė nė terren. Sot, Departamenti i Shtetit ka afėrsisht 1,200 punonjės qė punojnė nė fushėn e diplomacisė publike. Sipas meje, ēdo amerikan, pavarėsisht nga agjencia apo departamenti, duhet tė bėjė njė pėrpjekje ekstra pėr tė komunikuar, dėgjuar dhe angazhuar jo vetėm me audiencat tona tradicionale, por me audiencat tė cilae mė parė nuk u kemi kushtuar aq pėrpjekje dhe kohė. Duhet tė lėvizim pėrtej mureve tė ambasadave tona jashtė vendit dhe zyrave tė qeverive tė huaja.

Jam optimiste me realizėm qė me kohė mund tė arrijmė njė pėrshtypje mė tė mirė, mė tė shėndoshė dhe shumė mė tė saktė pėr vendin tonė dhe popullin tonė. Askusht, sidomos unė, nuk nėnvlerėson sfidėn dhe detyrėn e vėshtirė pėr tė cilėn bėhet fjalė.

Zyrtarėt e diplomacisė publike me tė cilėt punoj janė duke arritur, hulumtuar dhe kėrkuar mėnyra mė tė efektshme pėr tė artikuluar politikat tona dhe pėr tė bėrė qė vlerat tona tė kuptohen.

Ne do tė vazhdojmė tė bėjmė disa gabime por besoj vėrtet qė nė fund tė fundit do tė arrijmė ku duam. Zgjidhje tjetėr nuk kemi. Duhet ta bėjmė kėtė.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.