|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E hėne, 1 mars 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Zyra e Presidentit Rugova dėnon ndalimin e gjeneral Ēekut nga autoritetet hungareze

 • B. Rexhepi: Bashkėsia ndėrkombėtare duhet ta detyrojė Serbinė t'i tėrheqė fletarrestet ndaj personaliteteve nė Kosovė

 • BE do tė shfrytėzojė autoritetin qė akuzat e Beogradit ndaj personaliteteve tė Kosovės tė zhduken nga rrjetet e Interpolit

 • Brajshou vizitoi komunėn e Prizrenit

 • Gjilan: UNMIK-u nuk lejon komunėn tė ndajė mjete pėr TMK-nė

 • Gjeneral Agim Ēeku u kthye nė Prishtinė: letė tė jetė kjo hera e fundit

 • Sot hyri nė fuqi Kodi i ri doganor nė Kosovė

 • Pas ndalimit disaorėsh, autoritetet hungareze kanė liruar komandantin e TMK-sė Agim Ēeku

 • Fatos Nano e filloi vizitėn dyditėshe nė Kosovė

 • Takim promovues kushtuar Ligjit pėr barazi gjinore

 • Podujevė: Pėrmbytjet kanė shkaktuar probleme tė mėdha

 • Fatos Nano sot arrin pėr njė vizitė dyditėshe nė Kosovė

 • Dyzetė pjesėtarė tė TMK-sė u kthyen dje nga njė trajnim nė Ēeki

 • Nė Gjykatėn e Qarkut nė Gjilan po mbahen dy procese gjyqėsore ndaj shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės

 • Pandeli Majko nė Shkup ka shprehur ngushėllime pėr vdekjen tragjike tė presidentit Trajkovski

 • Shkupi akuzon SFOR-in pėr gabime nė komunikime pas pėrplasjes sė aeroplanit qė shkaktoi vdekjen e Trajkovskit

 • Presidenti i Haitit ka mbėrritur sot nė Republikėn Qendrore tė Afrikės

 • Marinsat amerikanė nė Haiti

 • 11 Oskarė pėr Lord of the Rings

 • Marrėveshje pėr kushtetutėn e pėrkohshme nė Irak

 • Uashingtoni i shqetėsuar pėr pėrqėndrimin e madh tė pushtetet nė Kremlin

 • Putin ka propozuar kandidatin pėr kryeministėr tė Rusisė

 
  
Zyra e Presidentit Rugova dėnon ndalimin e gjeneral Ēekut nga autoritetet hungareze
 
Prishtinė, 1 mars 2004 - Muhamet Hamiti, zėdhėnės i Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova, ka lėshuar dje njė deklaratė, me tė cilėn dėnohet ndalimi i gjeneral Agim Ēekut, komandant i pėrgjithshėm i Trupave tė Mbrojtjes sė Kosovės (TMK), nga autoritetet hungareze.

Nė deklaratėn e zėdhėnėsit Hamiti thuhet:

"Presidenti Ibrahim Rugova e dėnon ashpėr ndalimin e gjeneral Agim Ēekut nga autoritetet hungareze.
Ndalimi i gjeneral Ēekut ėshtė akt i papranueshėm pėr institucionet dhe popullin e Kosovės, ka thėnė Presidenti Rugova.

Autoritetet hungareze nuk kanė tė drejtė qė mbi baza tė akuzave tė konstruktuara tė njė shtetit fqi tė Kosovės, qė ka qenė okupator i vendit tonė, tė ndalojnė qytetarė tė Kosovės, personalitete tė shquara apo bartės tė funksioneve tė rėndėsishme tė Kosovės.

Pėr popullin e Kosovės fletarrestet e Beogradit janė tė papranueshme.

Prandaj, Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova kėrkon nga autoritetet hungareze qė tė lirojnė menjėherė gjeneral Agim Ēekun dhe ta trajtojnė atė nė pajtim me personalitetin e tij dhe postin qė ai mban nė Trupat e Mbrojtjes sė Kosovės", thuhet nė fund tė deklaratės sė zėdhėnėsit tė Presidentit tė Kosovės.
 
 
B. Rexhepi: Bashkėsia ndėrkombėtare duhet ta detyrojė Serbinė t'i tėrheqė fletarrestet ndaj personaliteteve nė Kosovė
 
Prishtinė, 1 mars 2004 - Kryeministri i Kosovės, Bajram Rexhepi ka deklaruar se bashkėsia ndėrkombėtare duhet ta detyrojė Serbinė t'i tėrheq fletarrestet ndaj personaliteteve nė Kosovė. Ai ka theksuar se arrestimi i sėrishėm i komandantit tė TMK-sė, Agim Ēeku mund ta rrezikojė edhe takimin e 4 marsit tė grupeve tė punės ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit.
 
Kryeministri Rexhepi thotė se kėto arrestime pėr shkak tė presionit tė pamjaftueshėm presioni tė pamjaftueshėm tė bashkėsisė ndėrkombėtare kundėr Serbisė pėr tė tėrhequr fletarrestet banale dhe pėr shuarjen e strukturave paralele.

Kryeministri Rexhepi ka thėnė se gjatė qėndrimit nė Itali ka realizuar njė vizitė tė suksesshme si nė aspektin politik ashtu edhe nė atė ekonomik.

Kėto komenti ai i bėri dje nė aeroportin e Prishtinės me t'u kthyer nga Italia, ku siē tha ka realizuar njė vizitė tė suksesshme si nė aspektin ekonomik ashtu edhe nė atė politik. Ėshtė kėrkuar qė Italia tė jetė shumė mė aktivisht e kyēur nė rrjedhat aktuale politike nė Kosovė dhe nė rajon.
 
 
BE do tė shfrytėzojė autoritetin qė akuzat e Beogradit ndaj personaliteteve tė Kosovės tė zhduken nga rrjetet e Interpolit
 
Bruksel, 1 mars 2004 - Zyrtarėt e Bashkimit Evropian thonė se gjėra tė tilla si arrestimi i gjeneral Ēekut nuk do tė ndodhin mė as atij, por as edhe ndaj politikanėve tė tjerė nga Kosova. Ata kanė pėrcjellė ngjarjet e ditės sė djeshme dhe faktin se ėshtė pėrsėritur i njėjti skenar si nė Slloveni me shumė shqetėsim.

Zyrtarėt e BE-sė pėrsėritėn qėndrimin se nuk pėrkrahin metoda tė kėtilla, sidomos kur bėhet fjalė pėr akuza tė ngritura qė nga koha e sundimit tė regjimit tė Milosheviqit dhe nė kėtė kuadėr nga Brukseli premtohet se komandanti i forcave tė TMK-sė, gjenerali Agim Ēeku apo cilido individ qė nė kėtė mėnyrė ėshtė i akuzuar nė Beograd nuk do tė ballafaqohet mė me momente tė kėtilla tė pakėndshme, siē ndodhi dy herė nė Lubjanė dhe Budapest.
 
BE siguron se do tė shfrytėzojė tėrė autoritetin nė mėnyrė qė akuza tė tilla tė zhdukėn nga rrjetet e Interpolit.
 
 
Brajshou vizitoi komunėn e Prizrenit
 
Prishtinė, 1 mars 2004 - Zv.kryeadministratori i Kosovės Ēarlls Brajshou vizitoi sot Kuvendin e komunės sė Prizrenit ku bisedoi me kyetarin e saj Eqrem Kryeziu. Brajshou vlerėsoi punėn dhe aktvitetin dhe komunės sė Prizrenit dhe theksoi se ajo njihet si e para nė Kosovė nė realizimin e projekteve.

Duke folur pėr institucionet paralele, Brajshou tha se ato janė formuar nė mėnyrė ilegale. "Ne e dimė se ka institucione paralele nėpėr Kosovė dhe Hari Holkeri nė Kėshillin e Sigurimit e ka bėrė kėtė tė qartė se kėto institucione janė kundėr interesave tė tė gjithė banorėve tė Kosovės, madje edhe kundėr komuniteteve".
 
Ai tha se kėto institucione kryesisht janė ilegale dhe janė kundėr interesave tė komuniteteve nė emėr tė cilave thirren se janė nė shėrbim tė tyre.

Brajshou me kėtė rast vizitoi fshatin Novak i banuar me serbė pėr t'u njohur me jetėn dhe problemet e tyre, ku kanė filluar kthimin nėpėr shtėpitė e tyre vitin e kaluar, si dhe romėt e kthyer nė Landovicė.
 
 
Gjilan: UNMIK-u nuk lejon komunėn tė ndajė mjete pėr TMK-nė
 
Gjilan, 1 mars 2004 - Komuna e Gjilanit i ka planifikuar nė buxhetin e sivjetėm 210 mijė euro pėr infrastrukturėn e TMK-sė, por ky fakt e ka nxitur kėshilltarin e UNMIK-ut, Sharl Mesie qė tė reagojė nė seancėn e fundit tė Kuvendit dhe tė kėrkojė nga anėtarėt e asamblesė qė tė rishikojnė edhe njėherė kėtė pozicion para se ta miratojnė buxhetin e specifikuar.

TMK-ja ėshtė pėrgjegjėsi e rezervuar e UNMIK-ut dhe komunat nuk kanė tė drejtė tė ndajnė mjete, ka thėnė Mesie, duke e pėrsėritur vėrejtjen qė mė herėt e kishte bėrė edhe nė Komitetin pėr politikė dhe financa.

Kryeshefi ekzekutiv Enver Muja tha se planifikimi i mjeteve pėr TMK-nė ėshtė bėrė nė bazė tė vullnetit politik tė qytetarėve tė Gjilanit, tė cilėt kanė shprehur dėshirėn qė tė ndihohet nė ndėrtimin e kazermės sė ngelur nė gjysmė.

Muja ka sqaruar se pėrkundėr faktit qė komuna i ka paraparė 210 mijė euro pėr kazermėn e TMK-sė, kryeadministratori i Kosovės, Hari Holkeri ka tė drejtė ta anulojė kėtė pozicion dhe tė ndėrmarrė edhe masa tjera, nėse vlerėson se ndarja e buxhetit nuk ėshtė bėrė nė bazė tė kritereve tė caktuara.

Sidoqoftė ai propozoi qė kėshilltarėt ta miratojnė buxhetin e specifikuar, me pozicionin e mjeteve tė parapara pėr TMK-nė, por duke e vėnė pranė sqarimin se kjo shumė mund t`i bartet TMK-sė, nėse kryeadministratrori dhe Ministria e Ekonomisė dhe Financave japin lejen pėr kėtė.
 
 
Gjeneral Agim Ēeku u kthye nė Prishtinė: letė tė jetė kjo hera e fundit
 
Prishtinė, 1 mars 2004 - Rreth orės 15.00, sot nė aeroportin e Prishtinės u kthye komandanti i TMK-sė gjeneral Agim Ēeku, i cili dje u ndalua pėr disa orė nga autoritetet kufitare hungareze nė aeroportin e Budapestit.

Me tė zbritur nga avioni, gjenerali Ēeku deklaroi para mediave se nuk ka asnjė sqarim dhe asnjė koment pėrveē atij qė ka bėrė para katėr muajve kur gjithashtu ishte ndaluar pėr tė njėjtat arsye nė Slloveni. Ky ėshtė rasti i njėjtė dhe i njėjti arsyetim, u shpreh Ēeku.

Me kėtė rast gjeneral Ēeku u shprehu mirėnjohje tė gjithė faktorėve ndėrkombėtarė dhe vendorė qė janė angazhuar pėr lirimin e tij, duke uruar qė kjo tė jetė hera e fundit.

Kjo ėshtė bėrė e tepėrt dhe theksoi se UNMIK-u, Departamenti i Drejtėsisė, policia e UNMIK-ut duhet tė bėjnė diēka qė kjo tė ndėrpritet dhe tė zhvleftėsohen fletarrestet serbe.

Gjenerali Agim Ēeku nė aeroportin e Prishtinės u prit nga eprorėt e lartė tė TMK-sė dhe shumė qytetarė.
 
 
Sot hyri nė fuqi Kodi i ri doganor nė Kosovė
 
Prishtinė, 1 mars 2004 - Sot ka hyrė nė fuqi Kodi doganor, tė cilin e kohė mė parė e ka nėnshkruar edhe kryeadministratori i Kosovės. Kodi i ri do tė mundėsojė njė mbikėqyrje mė tė madhe tė eksport-importit tė mallrave nga Kosova dhe do tė ndikojė dukshėm nė rritjen e buxhetit tė Kosovės.

Ky kod ėshtė njė pjesė shumė e rėndėsishme e legjislacionit dhe i plotėson tė gjitha standardet evropiane si dhe ato tė organizatave doganore botėrore dhe pėrputhet me regullat moderne tė doganave, tha Kris Pier Litie. Ai ndėr gjėrat mė tė rėndėsishme vlerėsoi provizionet tė cilat do tė ndihmojnė nė zhvillimin ekonomik tė vendit, si dhe tė inkurajojė aktivitetet e importuesve.
 
"Ky kod ėshtė rregullluar dhe monitorohet gjatė gjithė kohės, ēka do tė thotė se kompanitė individuale do tė monitorohen nga doganat. Kjo do tė thotė se ato nuk mund tė shtijnė mall nė Kosovė pa paguar taksat. Ata pra do tė paguajnė taksat pėr tė gjitha komponentat qė u duhen pėr prodhimin e produktit tė tyre, ekskluzivisht pėr eksportim nga Kosova, e cila gjė do tė bėjė njė rritje financiare nė buxhetin e pėrgjithshėm", tha Litie.
 
Ēėshtje tjetėr me rėndėsi qė pėrfshihet nė kėtė kod janė ndryshimet nė garancionet bankare. Kėto garancione dihet se nuk kanė qenė tė mundėshme tė bėhen deri mė sot sepse sistemi bankar i garancioneve nuk ka ekzistuar, thotė Litier. "Tani ekziston edhe tranziti i tė mirave materiale nė garacinet bankare, sepse e dini se njė gjė e tillė ka qenė e pamundur deri mė tani, sepse sistemi i garancionit bankar nė Kosovė nuk ka ekzistuar.
 
Kjo do tė thotė se nė tė kaluarėn ēdo tranzicion i tė mirave materile ėshtė dashur tė bėhej nėn mbikėqyrjen e doganės nė mėnyrė qė tė sigurohej fitimi, sepse ne duam tė jemi tė sigurtė qė tė gjitha tė mirat materiale tė cilat sillen nė Kosovė, por qė deklarohen si tė mira materiale tranzitore, do ta lėshojnė Kosovėn", tha Litie.
 
 
Pas ndalimit disaorėsh, autoritetet hungareze kanė liruar komandantin e TMK-sė Agim Ēeku
 
Budapest - Prishtinė, 1 mars 2004 - Autoritetet e Hungarisė e kanė ndaluar dje nė aereportin e Budapestit komandantin e TMK-sė, gjeneral Agim Ēekun, nė bazė tė njė fletarresti lėshuar nga Beogradi tė cilat e akuzojnė gjeneral Ēekun pėr krime kundėr serbėve nė Kosovė.
 
Zyrtarėt e Misionit tė OKB-sė nė Kosovė thanė se kanė marrė njoftime nga Ministria e Jashtme e Hungarisė se gjeneral Ēeku ėshtė liruar dhe ai sot do tė kthehet nė Kosovė.

Njoftohet se shefi i UNMIK-ut, Hari Holkeri ka biseduar personalisht nė orėt e pasditės sė djeshme edhe me ministrin e Jshtėm tė Hungarisė, i cili siē thuhet, e ka siguruar atė se gjeneral Ēeku ėshtė i lirė dhe sot do tė kthehet nė Prishtinė.

Ndalimi i gjeneral Ēekut ka nxitur reagime tė rrepta tė institucioneve vedndore nė Kosovė, tė cilat vėjnė nė dukje me zemėrim se kjo nuk ėshtė hera e parė qė personalitete tė Kosovės ndalohen nė bazė tė fletarresteve tė Beogradit.

Njė pėrvojė tė ngjashme, gjeneral Ēeku e pėrjetoi edhe nė tetor tė vitit tė kaluar nė Slloveni kur autoritetet e atjeshme e ndaluan atė mė shumė se 12 orė nė bazė tė njė fletarresti tė lėshuar nga Beogradi.
 
 
Fatos Nano e filloi vizitėn dyditėshe nė Kosovė
 
Prizren, 1 mars 2004 - Kyeministri i Shqipėrisė Fatos Nano, ndodhet pėr njė vizitė dyditėshe nė Kosovė. Pas mbėrritjes nė Prishtinė, Nano i shoqėruar nga kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi dhe Zv.kryeadministratori Ēarlls Brajshou pėruruan pikėn e ronovuar doganore nė Morinė.

Nano tha se kjo ėshtė njė ngjarje e rėndėsishme, cila do tė thellojė dhe zgjerojė bashkėpunimin mes Shqipėrisė dhe Kosovės.

Ndėrkaq Bajram Rexhepi tha se vija kufitare e Morinės tashmė ka marrė pamjen e njė pike moderne doganore. Edhe Brajshou mbėshteti kėtė projekt si dhe projektet e tjera qė do tė bėhen.

Kėtė e projekt e ka financuar Banka Botėrore me 900 mijė dollarė.

Kjo ėshtė vizita e parė e Kryeministrit shqiptar Fatos Nano nė Kosovė.
 
 
Takim promovues kushtuar Ligjit pėr barazi gjinore
 
Prishtinė, 1 mars 2004 - Komisioni pėr Barazi Gjinore i Kuvendit tė Kosovės dhe Zyra e Qeverisė pėr qeverisje tė mirė, tė drejta tė njeriut, mundėsi tė barabarta dhe ēėshtje gjinore mbajtėn sot njė takim promovues tė Ligjit pėr barazi gjinore tė miratuar nga Kuvendi i Kosovės.
 
Duke pėrshėndetur tė pranishmit, Melihate Tėrmkolli, kryetare e Komisionit pėr barazi gjinore tė Kuvendit tė Kosovės, theksoi se ky Kigj i aprovuar nga ana e Kuvendit tė Kosovės dėshmon pėrkushtimin e institucioneve pėr realizimin e barazisė gjinore dhe pėr demokratizim tė vendit. Ajo me kėtė rast pėrshėndeti edhe tė gjitha subjektet dhe ekspertėt qė kontribuan pėr hartimin e kėtij ligji.

Nė emėr tė Qeverisė sė Kosovės, ministri i Arsimit, Rexhep Osmani, theksoi se ky Ligj ėshtė njė argument i fuqishėm pėr tė dėshmuar rėndėsinė qė institucionet tona i kushtojnė ēėshtjes sė barazisė gjinore nė tė gjitha segmentet e shoqėrisė sonė. Realizimi i barazisė gjinore pėrbėn edhe njė fryt tė arritjeve nė realizimin e standardeve nė Kosovė.
 
 
Podujevė: Pėrmbytjet kanė shkaktuar probleme tė mėdha
 
Podujevė, 1 mars 2004 - Si pasojė e reshjeve tė shiut dhe shkrirjes sė borės ditėve tė fundit pėrmbytjet kanė shkatuar probleme tė mėdha nė shumė fshatra tė komunės sė Podujevės, deklaroi sot drejtori i Drejtorisė pėr mbrojtje civile dhe emergjencė, Fatmir Gash. Situata aktuale ėshtė mė e qetė sepse niveli i ujit ka rėnė, mirėpo qytetarėt po ballafaqohen me pasojat e vėrshimeve dhe tė pėrmbytjeve.
 
Raportet nga terreni njoftojnė se fshatrat mė tė goditura nga vėrshimet e ditėve tė fundit janė: Zhitia, Pollata, Metehia, Kėrpimehu, Pakashtica, Zakuti, Dobėrdoli, Bajēina, Bradashi, Letanci, Lupēi, Popova, Majaci, Sfeēla, Bellopoja dhe disa lagje nė qytet.
 
Brigada e zjarrfikėsve e Podujevės deri mė sot ka interevenuar nė 16 raste pėr thithjen e ujit nga vendbanimet dhe shtėpitė dhe nė 3 raste ka evakuar familjarė nga shtėpitė ku kishte depėrtuar uji, ndėrkaq qė NKPSH ka intervenuar nė hapjen e kanalizimeve, lumenjve e pėrrockave nė qytet dhe fshatra.

Pėrmbytjet kanė ērregulluar edhe procesin mėsimor nė disa shkolla tė komunės sė Podujevės. Nė fshatin Popovė mėsimi nuk po zhvillohet fare sepse uji ka depėrtuar nė lokalet e shkollės. Probleme ka edhe nė Batllavė, Lluga, Lupē dhe Batllavė.
 
 
Fatos Nano sot arrin pėr njė vizitė dyditėshe nė Kosovė
 
Prishtinė, 1 mars 2004 - Kryeministri i Shqipėrisė, Fatos Nano arrin sot pėr njė vizitė dyditėshe nė Kosovė. Ai do tė marrė pjesė nė ceremoninė e inaugurimit tė pikės doganore nė Morinė, si dhe do tė zhvillojė takime me udhėheqėsit mė tė lartė ndėrkombėtarė e vendorė nė Kosovė. Qėllimi i kėsaj vizite ėshtė thellimi i bashkėpunimit ndėrmjet UNMIK-ut dhe institucioneve vendore me Shqipėrinė
 
 
Dyzetė pjesėtarė tė TMK-sė u kthyen dje nga njė trajnim nė Ēeki
 
Prishtinė, 1 mars 2004 - Dyzetė pjesėtarė tė Gardės sė sė TMK-sė u kthyen dje nga njė trajnim nė Ostrava tė Republikės Ēeke, ku ishin pėr njė kurs aftėsimi nė fushėn e kėrkim-shpėtimit dhe ndėrhyrjes sė shpejt. Ky ėshtė trajnimi i shtatė me radhė qė TMK-ja realizon nė kėtė fushė dhe me kėtė fundit pėrmbyllet ky cikėl i trajnimeve tė tilla jasht vendit.
 
 
Nė Gjykatėn e Qarkut nė Gjilan po mbahen dy procese gjyqėsore ndaj shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės
 
Gjilan, 1 mars 2004 - Nė Gjykatėn e Qarkut nė Gjilan po mbahen dy procese gjyqėsore ndaj shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės. Kėshtu mė 7 mars tė vitit 2003 nė pikėkalimin kufitar ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė nė magjistralen Gjilan - Bujanoc u vranė nga forcat serbe Shaban Bajrami dhe Besim Xhemaili me pretekst se ata kinse kanė sulmuar punktin policor tė serbėve nė kėtė vendkalim kufitar.
 
Nė Gjykatėn e Qarkut nė Gjilan po mbahen nė arrest dhe po gjykohen babai dhe vėllai i Shaban Bajramit dhe Basri Xhemailit, tė cilėt po akuzohen pėr "terrorizėm, fabrikim dhe zotėrim tė materialit eksplodues me qėllim tė kryerjes sė atentateve terroriste".

Avokati mbrojtės nė kėtė proces dhe njėherėsh edhe avokat mbrojtės nė procesin kundėr ish-komandantit tė UĒPMB-sė, Shefket Musliut, Halit Azemi thotė se klienti i tij Musliu ka thėnė se incidenti nė kufirin Kosovė-Serbi ka qenė atentat i pėrgatitur nga forcat serbe kundėr tij.
 
 
 
Pandeli Majko nė Shkup ka shprehur ngushėllime pėr vdekjen tragjike tė presidentit Trajkovski
 
Shkup, 1 mars 2004 - Ministri shqiptar i Mbrojtjes Pandeli Majko ėshtė takuar dje nė Shkup me homologun e tij maqedonas Vllado Buēkovski, tė cilit i ka shprehur ngushėllimet e tij dhe tė Qeverisė sė Shqipėrisė pėr vdekjen tragjike tė presidentit tė Maqedonisė Boris Trajkovski dhe shoqėruesve tė tij.
 
Ministri Majko ka thėnė se presidenti Trajkovski ishte arkitekt i bashkėjetesės nė Ballkan. Ai ka shtuar se nė ceremoninė e varrimit tė Presidentit maqedonas do tė marrė pjesė edhe delegacioni shqiptar nė krye me presidentin Alfred Moisiu.

Ministri Majko nėnshkroi nė librin e ngushėllimit, ndėrkaq homologu i tij maqedonas Buēkovski tha se Shqipėria e dėshmon se mike e sinqertė e Maqedonisė.
 
 
Shkupi akuzon SFOR-in pėr gabime nė komunikime pas pėrplasjes sė aeroplanit qė shkaktoi vdekjen e Trajkovskit
 
Shkup, 1 mars 2004 - Kryeministri i Maqedonisė Branko Cėrvenkovski nėpėrmjet njė kumtese tė zyrės sė tij ka akuzuar misionin paqeruajtės ndėrkombėtar nė Bosnje SFOR pėr gabime nė komunikime pas pėrplasjes sė aeroplanit qė shkaktoi vdekjen e presidentit Boris Trajkovski. Kryeministri Cėrvenkovski ėshtė takuar me njė zyrtar tė lartė tė SFOR-it nė Sarajevė pėr ta diskutuar kėtė ēėshtje. Nė kumtesėn e kryeministrisė sė Maqedonisė thuhet se SFOR-i ka pranuar kritikat.
 
 
Presidenti i Haitit ka mbėrritur sot nė Republikėn Qendrore tė Afrikės
 
Bangui, 1 mars 2004 - Presidenti i Haitit Zhan Bernar Aristid, i cili ėshtė arratisur nga vendi i tij tė dielėn, ka mbėrritur sot nė kryeqytetin e Republikės Qendrore tė Afrikės.

Dėshmitarėt kanė thėnė se e kanė parė Aristidin kur ka mbėrritur nė portin Mpoko. Atij mirėseardhje i ka uruar ministri pėr telekomunakacion Parfe Mbaje.
 
 
Marinsat amerikanė nė Haiti
 
Port o Prens, 1 mars 2004 - Grupi i parė i disa qindra marinsave amerikanė, qė janė urdhėruar tė dislokohen nė Haiti, ka mbėrritur nė kryeqytetin e vendit Port o Prens.

Detyra e tyre ėshtė tė pėrgatisin terrenin pėr dislokimin e njė force mė tė madhe paqeruajtėse, pėrfshirė forca franceze e kanadeze, dėrgimin e ndihmave humanitare dhe mbrotjen e qytetarėve amerikanė.

Marinsat po dislokohen nė njė qytet ku mungon ligji. Megjithėse ėshtė vendosur njė ndalim-qarkullimi gjatė natės nė tė gjithė kryeqytetin dėgjohen tė shtėna armėsh.

Banda tė armatosura besnike tė presidentit tė larguar sillen ende nėpėr rrugė, por tani nėpėr rrugė ka edhe grupe qė thonė se janė me forcat rebele qė kontrollojnė veriun e vendit.
 
 
11 Oskarė pėr Lord of the Rings
 
Holivud, 1 mars 2004 - "The Return of the King" (Kthimi i Mbretit), pjesa e fundit e triologjisė epike "The Lord of the Rings" (I zoti i unazave), ka fituar ēmimet Oscar si filmi mė i mirė, si dhe pėr regjizorin mė tė mirė.

Ky film ishte paralajmėruar se do tė merrte lavdinė nė Ceremoninė e Ēmimeve Oskar dhe ai fitoi nė tė 11 kategoritė nė tė cilat ishte kandiduar.

Kjo reflekton numrin e madh tė shikuesve tė filmit nėpėr kinema duke nxjerrė fitime deri nė njė miliardė dollarė deri tani, diēka qė ėshtė arritur vetėm nga filmi Titanik .

Ēarliz Theron dhe Shon Pen fituan ēmimet pėr aktoren dhe aktorin mė tė mirė pėrkatėsisht nė filmat "Monster" dhe "Mystic River".

Si Tim Robins ashtu edhe Rene Zelueger morėn ēmimet e para Oskar pėr rolet e tyre shoqėruese.
Tim Robins pritej tė fitonte ēmimin pėr portretizimin e tij prekės tė njė personi tė dėmtuar emocionalish nga abuzimi me tė gjatė fėmijėrisė nė filmin "Mystic River".

Dhe nuk u shpreh shumė ēudi kur Rene Zelueger, e cila nuk ka mundur tė marrė ndonjė ēmim Oscar gjatė viteve tė kaluara, fitoi ēmimin pėr kategorinė e aktores mė tė mirė nė rol shoqėrues.

Ceremonia e kėtij viti ka shėnuar njė kthim nė shkėlqimin e zakonshėm pėr herė tė parė qė nga sulmet e 11 shtatorit nė vitin 2001, dhe shumė aktorė ishin veshur me ngjyra tė ēelta dhe tė shkėlqyera krahasuar me pamjen mė serioze gjatė ceremonive tė dy viteve tė shkuara.
 
 
Marrėveshje pėr kushtetutėn e pėrkohshme nė Irak
 
Bagdad, 1 mars 2004 - Afati i vendosur nga administratori amerikan nė Irak, Pol Bremer, qė Kėshilli Qeverisės Irakian tė arrijė marrėveshje pėr kushtetutėn kalimtare u kapėrcye me njė ditė.

Por pas diskutimesh intensive dhe mosmarrėveshjesh tė thella lidhur me rolin e Islamit dhe nivelin e autonomisė pėr rajonet kurde, duket se ėshtė arritur njė marrėveshje.

Kushtetuta, apo ligji administrativ kalimtar, ėshtė nė fakt njė dokument i pėrkohshėm qė do tė zbatohet vetėm deri kur tė mbahen zgjedhjet kombėtare nė Irak.

Por si koalicioni, ashtu edhe fraksionet irakiane tė pėrfaqėsuara nė Kėshillin Qeverisės Irakian besojnė se shumica e asaj qė ėshtė pėrfshirė nė kėtė ligj do tė mbetet edhe nė kushtetutėn pėrfundimtare.
 
 
Uashingtoni i shqetėsuar pėr pėrqėndrimin e madh tė pushtetet nė Kremlin
 
Uashington, 1 mars 2004 - Kėshilltarja amerikane pėr siguri kombėtare Kondoliza Rajs ka deklaruar se ekzistojnė "arsye tė mira pėr shqetėsim" sa i pėrket Rusisė, pėr shkak tė rrezikut nga "pėrqendrimi tepėr i madh i numrit tė autorizimeve nė Kremlin".

"Ekzistojnė arsye tė mira qė tė jemi tė shqetėsuar dhe kėtė ia kemi bėrė me dije krerėve rusė", ka thėnė zonja Rajs pėr gazetėn gjermane "Velt", duke u pėrgjegjur nė pyetjen nėse e shqetėson Rusia kur ėshtė fjala pėr demokracinė nė atė vend.

Rajs ka thėnė se "vėrehen disa trende shqetėsuese, sidomos Presidenca e fuqishme sė cilės asnjė institucion nuk ėshtė nė gjendje t'i kundėrvehet. Duma ka ndikim tė dobėt. Judikatura, sipas shumė ekspertėve, vetėm sa nuk e ka humbur mėvetėsinė, ndėrkaq njė pjesė e ish-media tė pavarura elektronike sot nė pjesėn mė tė madhe kontrollohen nga shteti", ka thėnė Rajs.
 
 
Putin ka propozuar kandidatin pėr kryeministėr tė Rusisė
 
Moskė, 1 mars 2004 - Presidenti rus Vladimir Putin ka propozuar Mihal Fradkovin pėr kryeministėr tė Rusisė. Fjala ėshtė pėr njė zgjedhje tė papritur, meqenėse Fradkov nuk ka qenė mė mesin e kandidatėve nė tė cilėt kanė bėrė me dije analistėt rusė. Fradkov aktualisht ėshtė pėrfaqėsues i Rusisė nė Bashkimin Evropian.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.