|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Kosovapress, ēfare domethenje kane thojzat (") per ju?

 
 

 
1 mars 2004 / TN
 
I. LAJQI
 
Me daten 2 shkurt (nje dite me vone) ne Kosovapress u publikua lajmi per nderimin e presidentit brahim Rugova senator nderi per Evropen. Por menyra e publikimit te ketij lajmi ishte ne thojza ( " ).
 
Citoj: Ibrahim Rugova nderohet me ēmimin "senator nderi" nga i "ashtuquajtruri senat Evropian". Ne bazime te gazetarise profesionale bashkekohore shprehja ne kete menyre (ne thojza) do te thote se burimi i lajmit eshte i pasigurt.
 
A doni te thoni ju Kosovapress, se kjo ngjarje nuk ka ndodhur, apo nuk eshte e sigurt qe ka ndodhur? Nese nuk e keni te sigurt qe kjo ngjarje e madhe per Kosoven ka ndodhur atehere detyroni ata gazetaret e juaj te hulumtojne ma shume deri sa te jene te sigurt ne publikimin e lajmeve.
 
Une ju garantoj se kjo ngjarje ka ndodhur dhe per kete shkruajn edhe ne cnn.com, bbc.co.uk e shume e shume agjenci tjera boterore. Une personalisht dhe shume te tjere e kuptojm shume qarte qellimin ketij publikimi por nga prevoja gazetareske ky publikim i ketij lajmi eshte qesharak.
 
Per ty gazetar dhe ty redaktor i Kosovapressit publikimi i ketij lajmi ne kete menyre ka nje nivel shume te ulet gazetarie.
 
Nese nje gazetar i huaj (Evropian) do te shihte kete lajm, do te ju qeshte ne fytyre.
 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.