|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  | 

 

OPINIONE

   
 

Dega LDK-sė Norvegji: Mbėshtetje deklaratės sė znj. Melihate Tėrmkolli

 
 

 
1 mars 2004 / TN
 
Daut HAXHAJ
 
Me anė tė kėsaj deklarateje, nė emėr tė kryesisė, anėtarsisė dhe simpatizantėve tė Degės sė LDK-sė nė Norvegji,  shprehim mbėshtetje ndaj deklaratės sė znj. Melihate Tėrmkolli, kryetare e Forumit tė Gruas sė LDK-sė lidhur me reagimet e disa OJQ-ve dhe individėve,  pėr sistemin zgjedhor nė Kosovė pėr lista tė mbyllura.
 
Angazhimet e OJQ-ve ne i shofim si angazhime tė tyre dhe si pjes e domokratizimit nė Kosovė, edhe pse nė disa raste kalojn kufijt e realitetit dhe situatės nė tė cilen gjendet vendi ynė, por ėshtė e vėshtir tė kuptojm deklaratat e individėve tė cilėt dalin nė kundėrshtim me partinė qė i takojn duke i jepė tė drejtė vehtes tė flasė nė emėr tė njė shumice ndėrsa vendimet e liderit i quajn si vendime individuale ?!
 
Dega e LDK-sė nė Norvegji mbėshtetė edhe njėher qėndrimin e struktirave udhėheqėse tė LDK-sė lidhur me listat e mbyllura tė sistemit zgjedhor si mėnyra mė e mirė e mundėshme pėr momentin, tė pėrfaqėsimit tė gjinis sė femres nė zgjedhje, njėherit apelojm tek individėt e caktuar nga rradhėt e LDK-sė tė tregohen mė tė arsyeshėm nė dekrarata publike.
 
Njėherit i pėrkujtojm se koha e ” dekratave tė mėdha ” ka pėrfunduar nė vitin 1999 dhe tani gjėndemi nė vitin 2004, ku vota e popullit dhe angazhimet konkrete vendosin se kush ka tė drejt tė flasė nė emėr tė popullit.
 
Ne gjithashtu besojm dhe jemi tė sigurt se LDK-ja edhe nė kėto zgjedhje do tė fiton shumicėn, dhe pėr dallim nga tė kaluarat, kėto zgjedhje LDK-ja do ti fiton nė pėrqindje mė tė madhe.
 
Kryesia e Degės
Daut HAXHAJ - kryetar
Njėherit dhe anėtar i KP tė LDK-sė
 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.