|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Dy lajme nga Podujeva

 
 

 

Podujevė: Vėrshimet kanė shkaktuar ērregullime dhe probleme tė mėdha

 
   
   

Podujevė, 1 mars 2004 (TN) - Si pasojė e reshjeve tė shiut dhe shkrirjes sė borės ditėve tė fundit vėrshimet kanė shkatuar probleme tė mėdha nė shumė fshatra tė komunės sė Podujevės, deklaroi sot drejtori i Drejtorisė pėr mbrojtje civile dhe emergjencė  Fatmir Gashi nė takimin me zv. kryetarin e komunės z. Agim Kikaj dhe u.d tė Kryeshefit tė Ekzekutivit Mehmet Gashin ku u shqyrtua ecuria dhe zhvillimet pas pėrmbytjeve dhe motiti tė lig qė vazhdon tė mbretėrojė nė rajonin e Llapit.

z. Gashi tha se situata aktuale ėshtė mė e qetė sepse niveli i ujit ka rėnė, mirėpo qytetarėt po ballafaqohen me pasojat e vėrshimeve dhe tė pėrmbytjeve. Raportet nga terreni njoftojnė se fshatrat mė tė goditura nga vėrshimet e ditėve tė fundit janė: Zhitia, Pollata, Metehia, Kėrpimehu, Pakashtica, Zakuti, Dobėrdoli, Bajēina, Bradashi, Letanci, Lupēi, Popova, Majaci, Sfeēla, Bellopoja dhe lagjet e Duriqėve, Haxhiajve, Fushalive dhe Blakqorėve nė qytet.

 

Brigada e zjarrfikėsve e Podujevės  deri sot ka interevenuar nė 16 raste pėr thithjen e ujit nga vendbanimet dhe shtėpitė dhe nė 3 raste ka evakuar familjarė nga shtėpitė ku kishte depėrtuar uji, ndėrkaq qė NKPSH ka intervenuar nė hapjen e kanalizimeve, lumenjėve e prrockave nė qytet dhe fshatra. DMCE njoftoi se Zona e Pestė e TMK-sė ka shprehu gatishmėri qė tė ndihmojė nė tejkalimin e situatės duke hapur rrugėt dhe pastruar shtretėrit e lumenjėve dhe prrockave.

Gjatė ditėve tė vikendit ka pasur disa intervenime pėr hapjen e rrugėve nė fshtarat Popovė ku mbi 20 familje kanė probleme me qarkullimin e lirė pėr shkak tė dėmtimit tė rrugės nga vėrshimet, nė Lagjen e Qunakėve nė Lluga, nė Pakashticė, Repė, Lupē, Segashė, etj. “Sot ekipet tona kanė intervenuar nė Popovė e Majac ku kanė evkuar dy familje, kurse Divizioni pėr menagjimi e emrgjencave nga Prishtina ka pastruar rrugėn Batllavė-Orllan ku pati shembje tė dheut”, tha Fatmir Gashi. Ai njoftoi se ura tek Xhamia e qytetit ėshtė e pakalueshme pas dėmtimeve nga rritja e nivelit tė ujit nė lumin Llap.

Vėrshimet dhe pėrmbytjet kanė ērregulluar edhe vijueshmėrinė e nxėnėsve nė disa shkolla tė komunės sė Podujevės. Mr. Shpejtim Bulliqi drejtor i drejtorisė pėr arsim njoftoi se nė Popovė mėsimi nuk po mbahet fare sepse uji ka depėrtuar nė lokalet e shkollės. “Probleme ka edhe nė Batllavė, Lluga, Lupē dhe Batllavė”, theksoi Bulliqi.

Zyrtarėt e drejtorisė pėr politikė sociale dhe shėndetėsi kanė interevenuar me gjėra ushqimore vetėm nė njė familje tė evakuar, kurse KFOR-i ēek e sllovak ka intervenuar nė fshatin Bradash dhe fshatra tjera duke dėrguar ujė tė pijshėm me cisterna pėr shkak tė ndotjes sė bunarėve nė tė dy anėt e lumit Llap.

 

Karitasi i Prishtinės vazhdon tė ndhmojė skamnorėt llapjan

Podujevė, 1 mars 2004 (TN) – Karitasi i Prishtinės shpėrndau ndihma nė artikuj higjienik dhe veshmbathje pėr 15 familje skamnore llapjane, njoftoi sot kordinatori i Karitasit nė fshatin Lluzhan Zejnun Bunjaku.

z. Bunjaku deklaroi se lista e pėrfituesve tė kėtyre ndihmave ėshtė bėrė nė bashkėpunim me Drejtorinė pėr politikė sociale dhe shėndetėsi, kurse ndihma e ofruar nga Karitasi pėrmbanė veshmbathje pėr fėmijė, gra dhe njerėz tė moshuar.  “Karitasi nė bashkėpunim me drejtorinė pėr politikė sociale ka kompletuar dokumentacionin pėr 40 fėmijė  jetimė tė komunės sė Podujevės i cili do tė dėrgohet nė Lipeland Lipshtat tė Gjermanisė dhe pritet qė nė tė ardhmen kėta fėmijė tė ndihmohen me mjete materiale”, tha Bunjaku.

Sipas Zejnun Bunjakut Karitasi i Prishtinės pėrkujdeset pėr shumė familje skamnore llapjane qė nga viti 1999 kur ėshtė hapur nėndega nė Lluzhan.

“Karitasi i Prishtinės deri mė tash ka ndihmuar mbi 8248 familje me gjendje jo tė mirė sociale, kurse prioritet u ėshtė dhėnė familjeve qė rrisin jetimė”, tha Bunjaku.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.