|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

HASHIM THAĒI APO KOMISIONERI I PERKOHĖSHEM I MEDIAVE

 
 

 
1 mars 2004 / TN
 
Shkruan: Abdullah THAĒI
 
Ditė mė parė e pėrditėshmja kosovare “Zėri” patė botuar njė shkrim nga burimet e policisė sė UNMIK-ut pėr pėrgaditjen e atentateve politike  ndajė tre zyrtarėve tė lartė tė LDK-sė.
 
Tė themi tė drejtėn ky shkrim  ngjalli reagime tė ashpra  nga forcat kundershatre tė vetė LDK-sė,si dhe ndaj vetė gazetės e cila ka botuar informatėn atė ditė nga burime mirė tė informuara.
 
Kjo informatė paralajmruese e botuar nė “Zėri” si dukėt ia prishi planet parakohe dikujt nė Kosovė.
 
Burrat e PDK-sė dhe tė AAK-sė reaguan nėprmes organeve tė tyre “informative”se gjėja kėto informata janė spekulime tė policis ndėrkombėtare e cila po na e kryeka punėn e parafushatės sė  LDK-sė,dhe nė raste tė tilla LDK-ja po na e lujka rolin e viktimės.Kuriozitet se jo mahi.
 
Mirė, ēka i duhet zotit Thaēi takimi me Hollkerin dhe Fellerin pėr kėtė rast??!!
 
Pse zoti Thaēi pas takimit nėn ethe jep deklaratė tė njėanshme se kinse ati i ėshtė kofirmuar se bėhet fjalė pėr spekulim medial!!
 
Shumė e ēuditahme,por e vėrtetė z.Thaēi po na kryen edhe punėn e komisionerit tė pėrkohshėm pėr media nė Kosovė…Atėher urime z.Thaēi. Suksese…
 
Po ēka ti bėsh “rrena i ka kėmbėt e shkurta”thotė njė fjalė e urtė popullore.Kėshtu vetė Shtefan Feller demantoi z.Thaēi,edhe njė herė vėrtetoi se informata e publikuar ėshtė e saktė,rreziku pėr atentate politike ndajė zyrtarėve tė LDK-sė ėshtė dhėnė nga zėdhėnsi Derek Ēapėll.
 
Zoti Thaēi nėse pėr vrasjet e mė parshme nė Kosovė ,dhe pėr planet e tanishme “e ke mizen nėn kapuē”, juve dhe argatėve tė tu nuk mė mbetėt gjė tjetėr vetėm tė ju kėrku falje publike dhe dėshtim tė mėtutjeshėm…..
 
Nė fundė fare pėrshendes guximin e gazetarėve pėr zbardhjen e tė vėrtetės nė Kosovė,edhe pse nuk jam profesionist i kėsaj lamije detyrohem qė nga kandi i njė qytetari tė reagoj nė formėn ma demokratike tė mundėshme,pėr tė mirėn e Kosovės dhe qytetarėve tė saj.
 
Mendoj se koka e njė intelektuali vlen ma tepėr pėr Kosovėn se sa thjeshtė njė figurė kundėrshtare.
 
 
A. Thaēi
Prizren,16.02.2004


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

  

>