|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Edhe nherė shkurt pėr 97-tėn

 
 

 
1 mars 2004 / TN
 
Arbėr PASHTRIKU
 
Ndoqa me vemendje lajmin qe Presidenti i Republikes Alfred Moisiu ka dekoruar dy viktimat e sherbimit ushtarak kombetar ne trazirat e vitit 1997. Duke qene i bindur qe zoti Moisiu eshte president kukull dhe asgje nuk ben me koken e tij do ndalem pak ne reagimet qe ka shkaktuar dekorimi dhe jo drejtesia ose jo e vendimit.
 
Dekorimi i viktimave ne fjale behet ne nje kohe kur skenaristet dhe pergjegjesit e asaj katastrofe shume tragjike per Shqiperine jane ministra, deputete dhe punonjes te larte ne Perandorine Kriminale te Fatos Nanos.
 
Dekorimi i Leke Qokut behet ne kohen kur gjakpiresja e tij ne kuptimin me te drejtperdrejte te fjales eshte Prefekte e Beratit.  
 
Reagimet e socialisteve mjerane te Vlores tregon qe akoma sot e kesaj dite shoqeria vlonjate eshte mjaft e infektuar me virusin antiverior dhe eshte shume larg sensit te realitetit dhe Vlores se Ismail Qemalit. Per me teper kjo eshte nje shenje qe Partia Socialiste e Shqiperise eshte nje parti e ngujuar fort ne llogoret e antishqiptarizmit.
 
Punonjesit e ndjere te SHIK-ut jane viktima teresisht te pafajshme qe kane dhene jeten ne mbrojtje te popullit te Vlores, ne mbrojtje te instuticioneve shteterore per te cilat aq shume cirren banditet e sotem ne pushtet.
Shqiptaret akoma nuk e kane harruar analistin e "famshem" Fatos Lubonja qe ne krye te Forumit (famekeq) per Demokraci" u be promotori  dhe katalizatori i protestave shkaterruese.
 
Shqiptaret e Vlores i mbajne fare mire takimet e celulave te krimeve me Skender Gjinushin, Sabit Brokajn dhe gazetarin me malinj qe ka njohur gazetaria shqiptare, Frrok Cupin. Shqiptaret nuk kane si te harrojne Gjeneral Imamin qe per ironi eshte ulur ne krah te Sali Berishes ndoshta per te ju bere te ditur shqiptareve se sa thelle eshte e kriminalizuar politika ne Shqiperi.
 
Nderimi qe Zoti Moisiu eshte munduar te ju beje djemve te SHIK-t nuk mund te kete efektin e duhur sa kohe qe shkaktaret dhe inspiruesit e trazirave famekeqe bredhin te lire ne sallonet qeveritare.
 
 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.