|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E shtune, 28 shkurt 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Hollbruk: Zgjidhja pėrfundimtare e gjendjes nė Ballkan nėnkupton shpalljen e Kosovės shtet tė pavarur

 • Deklaratė e kryetares sė Forumit tė Gruas sė LDK-sė pėr protestėn e djeshme rreth sistemit zgjedhor

 • Holkeri pritet tė nėnshkruajė rregulloren pėr zgjedhjet parlamentare nė Kosovė

 • Kryeministri Rexhepi pati takime tė rėndėsishme nė Itali

 • Gjykata Supreme e Kosovės liron gjeneral Veselin

 • Komiteti i Kryqit tė Kuq do tė kryesojė grupin pėr ēėshtjen e personave tė zhdukur

 • USAID-i mbėshtetė ndryshimin e sistemit zgjedhor dhe votimin me lista tė hapura nė Kosovė

 • Nė Stan Tėrg u shėnua 15-vjetori i grevės sė pėrgjithshme tė minatorėve

 • Rregulla tė reja pėr tifozėt e Euro 2004

 • Tė akuzuarit nga Tribunali i Hagės Limaj, Balaj dhe Musliu u shprehėn se nuk ndiehen fajtorė

 • Takimi i Pekinit nuk zgjidh ndryshimet

 • I bėhen homazhe Presidentit maqedonas

 • Krerėt e institucioneve tė Luginės sė Preshevės dėnojnė arrestimet e fundit nė Bujanoc

 • Amerikanėt po humbin durimin me Aristidin

 • Plaēkitjet dhe vrasjet hakmarrėse kanė pėrfshirė kryeqytetin e Haitit

 
  
Hollbruk: Zgjidhja pėrfundimtare e gjendjes nė Ballkan nėnkupton shpalljen e Kosovės shtet tė pavarur
 
Sarajevė, 28 shkurt 2004 - Riēard Hollbruk, arkitekti i marrėveshjes sė Dejtonit ka paralajmėruar se ėshtė i gatshėm qė tė angazhohet nė diplomacinė amerikane, nėse kandidati i demokratėve fiton nė zgjedhjet presidenciale amerikane. Hollbruk thotė se nė atė rast Ballkanin do ta bėnte prioritet tė politikės sė jashtme amerikane.

"Nėse mė ofrohet rasti tė jem nė shėrbim tė administratės nė cilindo pozicion, do ta bėj Ballkanin prioritet kryesor", ka thėnė Hollbruk pėr gazetėn e Sarajevės "Dnevni avaz".

Ish-ndėrmjetėsi amerikan pėr Ballkanin, ka thėnė hapur se zgjidhja pėrfundimtare e gjendjes nė rajon "nėnkupton edhe shpalljen e Kosovės shtet tė pavarur", sepse serbėt e "kanė humbur Kosovėn", thotė ai.

"Serbėt nė Beograd duhet tė pėrballen me realitetin dhe tė zgjedhin ose Kosovėn ose Evropėn", ka thėnė shrehimisht Hollbruk, duke shtuar se ndarja e Malit tė Zi nga Serbia poashtu ėshtė fare e qartė.

Nėse e serbėt e zgjedhin Kosovėn, do ta humbasin edhe atė, por edhe Evropėn, por nėse zgjedhin Evropėn, atėherė tėrė Ballkani me kohė do tė hyjė nė Bashkimin Evropian, duke pėrfshirė B e H, Maqedoninė, Kosovėn, Malin e Zi, Shqipėrinė dhe Kroacinė, thekson ish-ambasadori amerikan nė OKB.

Gjithashtu Hollbruk i konsideron qesharake disa kėrkesa tė politikanėve nė Serbi se humbja e Kosovės do tė kompensohet me territore tė tjera, sepse, siē ka thėnė, situata e tanishme ėshtė rezultat kryekėput i gabimeve tė tyre, si dhe pėr faktin se kanė humbur katėr luftėra, tė cilat i kanė filluar vetė, ka thėnė mes tjerash Hollbruk pėr kėtė gazetė tė Sarajevės.
 
 
Deklaratė e kryetares sė Forumit tė Gruas sė LDK-sė pėr protestėn e djeshme rreth sistemit zgjedhor
 
Prishtinė, 28 shkurt 2004 - Njė deklaratė e dhėnė dje nga znj. Edita Tahiri para mediave nė njė "protestė" tė disa OJQ rreth sistemit zgjedhor pėr zgjedhjet e ardhshme nacionale nė Kosovė ėshtė vetėm njė gėnjeshtėr ordinere dhe njė veprim i ulėt nė shėrbim tė interesave tė disa OJQ tė cilat kanė marrė para tė mėdha pėr shfaqje tė tilla duke mos u brengosur shumė madje tė pėrdhosin ēdo familje shqiptare dhe vlerat aq tė ēmuara tė kombit, thuhet nė njė deklaratė tė Melihate Tėrmkollit, kryetare e Forumit tė Gruas, deputete dhe anėtare e Kryesisė sė LDK-sė.

Znj. Tahiri po tė interesohej vetėm pak pėr qėndrimin e partisė nė tė cilėn thirret ende do tė shihte se qėndrimi i LDK-sė pėr sistemin e listave tė mbyllura ėshtė qėndrim i LDK-sė dhe LDK gjithsesi ka Kryetar dhe President tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugovėn.

Qėndrimi pėr kėtė sistem, pra ėshtė pėrcaktim i gjerė i LDK-sė, i Kryesisė sė LDK, i Forumit tė Gruas sė LDK-sė, i Forumit tė Rinisė sė LDK-sė, i tė gjitha degėve tė saj, madje edhe mekanizmave tė tjerė institucionalė, siē ėshtė Komisioni pėr Barazi Gjinore i Kuvendit tė Kosovės, dhe tė gjitha kėto janė shumica e qytetarėve tė Kosovės, thekson zonja Tėrmkolli.

Nė fakt ky nuk ėshtė sistemi pėrzgjedhės i LDK-sė, sepse LDK ka insistuar dhe insiston nė nxjerrjen e Ligjit zgjedhor dhe njė sistem tė shumicės i kombinuar me sistemin proporcional i cili do tė ishte shprehja mė e lartė e njė sistemi demokratik dhe qė do tė siguronte stabilitet mė tė madh tė institucioneve.
 
Ky sistem, thota ajo, nuk ėshtė pėrmendur asnjėherė nga goja e znj. Tahiri dhe tė gjithė atyre OJQ tė cilat ēirreshin para mediave pėr gjoja demokraci e transparencė. Nuk ka dalė asnjėherė nga goja e tyre ta thonė njė fjalė tė vetme pėr vendet e rezervuara pėr serbėt dhe minoritetet e tjera qė ėshtė burimi kryesor i strukturės jostabile tė institucioneve. Ata dhe ato e dinė pse nuk e bėjnė kėtė, thotė nė kėtė deklaratė zonja Tėrmkolli.

Njė gjė ėshtė e sigurt se pavarėsisht pėr cilin variant do tė vendosė z.Holker, LDK do tė fitojė edhe nė zgjedhjet e ardhshme nacionale dhe pikėrisht pėr faktin se ėshtė parti e realizimit tė interesave kombėtare dhe parti qė kultivon demokracinė e brendshme dhe nė institucione, nėnvizon nė deklaratėn e saj, Melihate Tėrmkolli, kryetare e Forumit tė Gruas sė LDK-sė.
 
 
Holkeri pritet tė nėnshkruajė rregulloren pėr zgjedhjet parlamentare nė Kosovė
 
Prishtinė, 28 shkurt 2004 - Kryeparlamentari i Kosovės, Hari Holkeri pritet tė nėnshkruajė sot rregulloren pėr zgjedhjet parlamentare nė Kosovė, e cila pėrcakton sistemin zgjedhor me lista tė mbyllura nė tėrė Kosovėn vetėm si njė njėsi zgjedhore. Si tė tillė kėtė rregullore e kanė kundėrshtuar disa parti politike dhe pėrfaqėsues tė shoqėrisė civile.
 
 
Kryeministri Rexhepi pati takime tė rėndėsishme nė Itali
 
Romė, 28 shkurt 2004 - Kryeministri i Qeverisė sė Kosovės, Bajram Rexhepi, i cili po qėndron nė njė vizitė njė javshe nė Itali, dje e pati njė varg takimesh tė randėsishme.

Ai fillimisht u takua me udhėheqėsin e Partisė Demokratike Majtiste Pietro Fassino. Nė kėtė takim u diskutuan zhvillimet aktuale politike nė Kosovė si dhe angazhimi i matejm i qeverisė italiane nė Kosovė. Udhėheqėsi i tė Majtės Demokratike Fassino, deklaroi se pėrkrah njė angazhim mė tė madhė tė Italisė nė proceset demokratike dhe tė zhvillimit tė Kosovės.
 
Ai tha se pėrkrah angazhimet nė rrugėn e Kosovės drejt zgidhjes sė statusit final. Zoti Fassino me kėtė rast inkurajoi kryeministrin Rexhepi dhe Qeverinė qė ai udhėheq nė drejtim tė implementimit dhe plotėsimit tė standardeve pėr Kosovėn. Nė kėtė bisedė tė gjatė dhe miqėsore z. Fassino ripohoi gadishmerinė e Italisė pėr tė ndihmuar zhvillimin e Kosovės.

Mė pastaj kryeministri Rexhepi u takua me kardinalin Anxhelo Sadano, sekretar i shtetit tė Vatikanit. Nė kėtė takim tė dy bashkėbiseduesit u pajtuan pėr nevojėn e angazhimit pėr vlera demokratike dhe paqe tė qendrueshme nė Ballkan.
 
Kardinali Sadano deklaroi se gjithsesi duhet tė respektohet dėshira dhe vullneti i popullit dhe inkurajoi kryeministrin Rexhepi nė rrugėn qė ai dhe Qeveria e tij janė duke ndjekur pėr plotėsimin e standardeve.

Po sot pasdite kryeministri Rexhepi u takua edhe me z. Francesko Rutteli, udhėheqės i Qendrės Demokratike, dhe z. Sergio Matarela ish zėvendėsministėr nė kohėn e qeverisė sė Prodit.
 
Gjatė kėtij takimi ata kanė pėrkrahur angazhimet e Qeverisė sė Kosovės dhe premtuan ndihmėn pėr zhvillimin mė tė shpejtė ekonomik tė Kosovės, thuhet nė njė njoftim tė Zyrės sė Kryeministrit pėr Informim Publik.
 
 
Gjykata Supreme e Kosovės liron gjeneral Veselin
 
Prishtinė, 28 shkurt 2004 - Gjykata Supreme e Kosovės e ka liruar si tė pafajshėm gjeneral Sali Veselin, ish-komandant tė Zonės sė Dytė Mbrojtėse tė TMK-sė nė Prizren.

Gjeneral Veseli ishte akuzuar se kishte nxitur vrasjen e Ekrem Rexhės, tė njohur si 'komandant Drini'.
Gjykata e Qarkut nė Prizren, mė 24 mars tė vitit tė shkuar e pati dėnuar Sali Veselin me dhjetė vjet heqje lirie.

Gati njė vit mė pas Gjykata Supreme e Kosovės e ka shpallur tė pavlefshėm vendimin e Gjykatės sė Qarkut nė Prizren dhe Sali Veselin e ka shpallur tė pafajshėm dhe e ka liruar nga vuajtja e dėnimit.

Gjeneral Sali Veseli ishte arrestuar pak kohė mbas luftės, dhe procesi gjyqėsor ndaj tij ishte njėri ndėr proceset mė tė gjata.

Ai ka qenė njėri ndėr katėr komandantėt e zonave tė TMK-sė, qė ishin arrestuar pėr krime tė kryera nė periudhėn e pasluftės.
 
 
Komiteti i Kryqit tė Kuq do tė kryesojė grupin pėr ēėshtjen e personave tė zhdukur
 
Prishtinė, 28 shkurt 2004 - Pėrfaqėsuesit e Kryqit tė Kuq Ndėrkombėtar kanė pranuar ftesėn e shefit tė administratės ndėrkombėtare nė Kosovė, Hari Holkeri, pėr tė kryesuar grupin punues pėr ēėshtjen e personave tė zhdukur nė dialogun pėr ēėshtje teknik ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit. Komiteti i Kryqit tė Kuq Ndėrkombėtar ka kumtuar se kėtė rol e ka pranuar pėr shkaqe humanitare.
 
 
USAID-i mbėshtetė ndryshimin e sistemit zgjedhor dhe votimin me lista tė hapura nė Kosovė
 
Prishtinė, 28 shkurt 2004 - Zyra e Agjencisė Amerikane pėr Zhvillim nė Kosovė (USAID) mbėshtet ndryshimin e sistemit zgjedhor dhe votimin me lista tė hapura nė zgjedhjet e ardhshme parlamentare tė Kosovės.
 
Shefi i kėsaj zyreje Dejl Fajfer nė njė intervistė dhėnė "Zėrit tė Amerikės", thotė se qytetarėt e Kosovės duhet tė kenė tė drejtėn tė zgjedhin vetė pėrfaqėsuesit e tyre. Ai ka theksuar se USAID-i ka mbėshtetur fuqishėm ndryshimin e sistemit zgjedhor nė njė mėnyrė tė tillė qė jo vetėm tė ketė lista tė hapura, por edhe zona zgjedhore.
 
Nė fakt duhet tė ketė zona zgjedhore pėr tė pasur lista tė hapura. Sipas tij ka mundėsi tė krijohen zona nė shumė mėnyra edhe pa regjistrim tė popullėsisė, atėherė njerėzit do tė kenė njė listė tė zgjedhur tė atyre qė ata njohin nė zonėn e vetė pėr tė cilėt mund tė votojnė.
 
 
Nė Stan Tėrg u shėnua 15-vjetori i grevės sė pėrgjithshme tė minatorėve
 
Mitrovicė, 28 shkurt 2004 - Minatorėt e "Trepēės" nė prani tė pėrfaqėsuesve tė institucioneve mė tė larta tė Kosovės, si dhe liderė politikė tė asaj kohe, kanė shėnuar dje nė Stan Tėrg 15-vjetorin e grevės sė pėrgjithshme tė minatorėve.
 
Rikujtojmė se minatorėt ishin ndėr tė parėt qė kundėrshtuan okupimin e Kosovės nga Serbia, si dhe u angazhuan kundėr ndryshimeve tė Kushtetutės sė vitit 1974, me tė cilėn faktikisht regjimi serb suspendoi mėvetėsinė e atėhershme politike tė Kosovės.
 
 
Rregulla tė reja pėr tifozėt e Euro 2004
 
Lisbonė, 28 shkurt 2004 - Tifozėt e ndeshjeve tė futbollit tė finaleve tė kampionatit evropian 2004 nė Portugali do tė pėrballen me teste pėr tė provuar se sa tė pirė mund tė jenė, ndėrsa arrijnė pėr tė parė ndeshjet.

Testet pėr pije alkoolike midis tifozėve nuk do t'i bėhen ēdokujt nga 500 mijė tifozėt qė priten tė shohin ndeshjet e Euro 2004, por ata do t'i nėnshtrohen rregulave tė tilla nė rrethana tė veēanta.

Ndeshjet midis 16 ekipeve fillojnė nė qershor dhe pajisje tė ngjashme me ato qė pėrdoren pėr tė matur sasinė e alkoolit tė pirė nga shoferėt, do tė pėrdoren dhe do tė jenė pranė stadiumeve ku zhvillohen ndeshjet.

Limiti i alkoolit nė gjak qė lejohet nė Portugali ėshtė 0.5 gram pėr njė litėr. Ata tifozė qė kanė mė shumė se dyfishin, pra 1.2 gram nuk do tė lejohen tė hyjnė nė stadium.

Organizuesit e kampionatit, UEFA thanė se njė nga sfidat e autoriteteve portugeze ėshtė kontrolli i turmave, transporti dhe zbatimi i kufizimeve alkoolike.
 
 
Tė akuzuarit nga Tribunali i Hagės Limaj, Balaj dhe Musliu u shprehėn se nuk ndiehen fajtorė
 
Hagė, 28 shkurt 2004 - Tė akuzuarit nga Tribunali i Hagės Fatmir Limaj, Haradin Balaj dhe Isak Musliu dje pasdite i kanė hedhur poshtė akuzat plotėsuese pėr krimet e luftės. Secili prej tyre individualisht ka thėnė se nuk ndiehet fajtor, duke u pėrgjigjur nė pyetjen e gjyqtarit lidhur me pikat plotėsuese me tė cilat i ngarkon Tribunali i Hagės.

Prokuroria e Tribunalit nė rastin kundėr Fatmir Limajt dhe tė tjerėve ka zgjeruar aktakuzėn kundėr tyre duke shtuar si vepėr tė re krimi edhe "pjesėmarrjen nė ndėrmarrje e bashkuar kriminale qė ka pasur pėr qėllim dhunėn ndaj popullatės civile serbe dhe shqiptare" qė janė quajtur pėr ta si kolaboracionistė.

Tre tė akuzuarit shqiptarė tė Kosovės, ish-pjesėtarė tė UĒK-sė janė deklaruar se ndiehen tė pafajshėm pėr vepra tė reja qė u ngarkohen e qė thuhet t'i kenė kryer gjatė vitit 1998.

Deri mė tash vetėm Fatmir Limaj nga tė tre tė akuzuarit ishte akuzuar edhe pėr pėrgjegjėsi komanduese, ndėrkaq tash me kėtė aktakuzė ėshtė ngarkuar edhe i akuzuari Isak Musliu. I akuzuari i parė Fatmir Limaj ka thėnė se nuk pranon tė ketė pasur njė kamp tė tillė nė Llapushnik.
 
 
Takimi i Pekinit nuk zgjidh ndryshimet
 
Pekin, 28 shkurt 2004 - Raundi i fundit i bisedimeve gjashtėpalėshe mbi programin bėrthamor tė Koresė sė Veriut ka pėrfunduar me njė pranim tė ministrit tė jashtėm Kinez, Li Zhaoxing se ende ekzistojnė ndryshime serioze.

Konferenca pėrfundoi mė vonė nga ē'ishte planifikuar nė mes njoftimeve se Korea e Veriut po kėrkonte ndryshime tė minutės sė fundit tė deklaratės sė pėrbashkėt.

BBC thotė se nuk duket tė ketė pasur ndonjė shenjė tė arritjes gjatė katėr ditė bisedimeve.
Uashingtoni kėrkon qė Phenjani tė japė siguri se do tė ēmontojė tė gjitha objektet bėrthamore qė ka nė shkėmbim tė ndihmės dhe garancive tė sigurisė.

Por Phenjani akuzon Uashingtonin se ende mban politikė armiqėsore ndaj tyre.
 
 
I bėhen homazhe Presidentit maqedonas
 
Shkup, 28 shkurt 2004 - Homazhe nga e gjithe bota po i bėhen Presidentit maqedonas, Boris Trajkovski i cili humbi jetėn pasi avioni i tij u rrėzua nė Bosnjė Hercegovinė, tė enjten. Kanė filluar ndėrkohė pėrgatitjet pėr njė funeral shtetėror.

Zyrtarėt e NATO-s nė Bosnjė-Hercegovinė e kanė konfirmuar se ekipet e kėrkimit kanė gjetur trupat e tė nėntė personave qė ishin nė bord tė avionit qė barte presidentin maqedonas, Boris Trajkovski qė u rrėzua tė enjten.

Ekipe boshnjake dhe maqedonase tė mjekėsisė ligjore shkuan nė vendin e ngjarjes pėr tė filluar procesin e identifikimit zyrtar. Dy kutitė e zeza janė nxjerrė nga avioni i rrėzuar.

Maqedonia mban tri ditė zie zyrtare pėr presidentin Trajkovski.
 
 
Krerėt e institucioneve tė Luginės sė Preshevės dėnojnė arrestimet e fundit nė Bujanoc
 
Bujanoc, 28 shkurt 2004 - Krerėt e institucioneve tė Luginės sė Preshevės i kanė gjykuar negativisht arrestimet e fundit dhe bastisjet e forcave serbe tė sigurimit tė cilat kanė arrestuar dy shqiptarė.
 
Prefekti i Bujanocit Nagip Arifi ka deklaruar se kjo ėshtė njė tendencė drejt destabilizimit tė gjendjes nė rajon dhe kundėr institucioneve tė Luginės sė Preshevės. Ai tha se nuk ka qenė aspak i njoftuar lidhur me rastin nga ana e policisė ngase nė aksionin e pardjeshėm ėshtė arrestuar edhe njė punėtor i administratės komunale, cila udhėheqet nga vetė ai.
 
 
Amerikanėt po humbin durimin me Aristidin
 
Uashington, 28 shkurt 2004 - Situata nė kryeqytetin haitian po pėrkeqėsohet dhe nė njė shenjė tė qartė se qeveria amerikane po humb durimin me presidentin e vendit, nė njė deklaratė tė administratės amerikane thuhet se presidenti Aristide duhet tė verė nėn kontroll pėrkrahėsit e tij dhe t'i japė fund asaj qė u pėrshkrua si dhunė e verbėr qė po pėrfshin kryeqytetin.

Gangsterė tė armatosur qė kanė deklaruar aleancė me presidentin Aristide kanė filluar grabitjet e portit dhe vrasje tė civilėve tė pafajshėm.

Qeveria amerikane duket se sugjeron se dora e presidentit ėshtė pas kėtij kaosi dhe i kėrkon atij tė marrė masat e nevojshme pėr ta ndaluar atė.
 
 
Plaēkitjet dhe vrasjet hakmarrėse kanė pėrfshirė kryeqytetin e Haitit
 
Porto Prens, 28 shkurt 2004 - Anarkia ka pėrfshirė kryeqytetin e Haitit, Porto Prins, me plaēkitje dhe vrasje hakmarrėse. Ndėrkohė kryengritėsit kėrcėnuan tė marrin nėn kontroll kryeqytetin dhe presidenti Zhan-Bertrand Aristid refuzoi pėrsėri tė jepte dorėheqje.

Gjendja nė Porto Prens doli jashtė kontrollit, ndėrsa bandat e forcave tė armatosura besike tė presidentit Aristid qarkullonin nėpėr kryeqytet, duke kėrcėnuar tė digjnin shtėpitė e kundėrshtarėve tė tij.

Ambasada amerikane nė Porto Prins i bėri thirrje presidentit Aristid si dhe kryengritėsve qė tė ndalin dhunėn. Po dje, Presidenti Bush tha se administrata e tij po vazhdon pėrpjekjet pėr arritjen e njė zgjidhjeje politike nė Haiti, por ai nuk i kėrkoi drejtė pėr drejtė zotit Aristid qė tė jepte dorėheqjen.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

l>