|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Botime

 
 

FLETĖZA TĖ SHKĖPUTURA PREJI NACIONALIZMĖS SHQIPTARE

 
 

 

28 shkurt 2004 / TN

 

( Nue Oroshi „Dėshmi kohėrash“ Shtėpia botuese “Lumbardhi” Prizren 2003 )

 

Enver SULAJ

 

Shtjellimi i shumė temave, i ngjarjeve historike dhe shumė portrete tė personaliteteve tona kombėtare, shpeshherė nė librin „Deshmi Kohėrash“, paraqitenė pėr herė tė parė.

 

Kėto shkrime vijnė nė duar tė lexuesit pasi autori i libritė nė njė kohė bukurė tė gjatė ka defiluar me shkrimet e ti nėpėr shtypin ditorė, javorė e jo rrallė edhe nė revista shkencore. Shkrimet e mbledhura dhe tė botuara nė shtypin e kohės, Nue Oroshi i botonė tė pėrmbledhura nė kėt libėr.

 

E tė gjitha sė bashku paraqesin zėrin dhe shpirtinė e publicistit, i cili nė kėto shkrime na paraqitet me njė karakter shumė tė fortė, shkrimet e tij nė tė shumtėn e rasteve kanė karakter tė veēantė, e sidomos aty ku autori i kėtij libri ka dhėnė njė material tė fortė historikė, me njė fjalė autori i kėti libri ka arritur qė ta fitoji besimin e duhurė tek e djathta nacionaliste nė diasporė, tek atdhetarėt e Shqipėrisė Etnike, tė cilėt nė kėtė rastė autorin e kėtij libri e kanė furnizuar me material tė bollshėm dhe faktografikė, pėr ngjarjet e ndodhura nė kohė dhe hapėsira tė ndryshme, ndėrsa ky i funditė ka diturė qė mjaftė bukur, tė thithė nektarin e kėtyre ngjarjeve historike, pėr ti paraqiturė kėto ngjarje, qė nė tė ardhmen tė mbesin tė shenuara si dėshmi tė gjalla.

 

Nė kėt libėr, Nue Oroshi pėrpos shumė ngjarjeve dhe personaliteteve, ai nuk harron njė rol tė rėndėsishem t’u lė edhe heronjėve kombėtar mė tė rinjė tė cilėt tė bashkuar rreth UCK-sė u flijuan pėr lirinė e Kosovės. Nė veēanti na paraqitet me shkrime rreth Betejės sė Kosharės apo siqė e cilėson autori, Luftės pėr bashkimin kombėtar, ku pėrmend shumė figura kyqe tė kėsaji beteje, tė madhe historike tė kohės sonė mė tė re.

 

Libri „Deshmi Kohėrash“ tregon edhe njėherė se ne shqiptarėt kemi edhe shumė gjėra pėr ti thėnė dhe shkruar nė historinė tonė kombėtare, kemi shumė personalitete qė duhet ti vendosim nė vendin e merituar ashtu siqė kanė vepruar, ashtu siqė janė pėrpjekur qė me ēdo sakrificė ti dalinė nė ndihmė Shqipėrisė, pa pretendime tė ndryshme djallėzore, karrieriste, por tė cilėt tė betuar nė emėr tė zotit e kombit vazhduan rrugėn kastriotase dhe si tė tillė vepruan nėpėr kohra tė ndryshme, qė herėt a vonė do tė shėnohen nė historinė tonė, pėr aqė sa e merituan. Dhe si tė tilla kėto shkrime janė fletėza tė bukura tė shkėputura, nga nacionalizma shqiptare nė kohėra dhe hapėsira tė ndryshme.

 

Nė kohėn kur historiografia shqiptare do tė pėrballet me njė rishikim tė ngjarjeve dhe rivlerėsimė tė shumė figurave tona kombėtare, qė pėr njė kohė tė gjatė ishin tė mbuluara me pluhurin e harresės ideologjike, libri „Dėshmi Kohėrash“ do tė shėrbeji si njė burim i vyer pėr tė plotėsuar atė qė historiografisė sonė i ka munguar.

 

Pėr mė tepėr „Dėshmi Kohėrash“, i Nue Oroshit, ėshtė njė vijimsi e mbarė tė cilėn ai shpresoi ta vijojė dhe ta pasuroi edhe me tituj tjerė ,si nga fusha e historisė, e publicistikės, por edhe e artit poetik, ku ai e ka sprovuar sukseshem penėn e tij.

 

Libri “Dėshmi Kohėrash” ka 344 faqe dhe ėshtė botuar nė kuadėr tė Shtėpis Botuese “Lumbardhi” nė Prizren. 


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.