|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Ese

 
 

Identiteti nė Krizė

 
 

 

28 shkurt 2004 / TN

Ardian VEHBIU

Ne shqiptarėt qė jetojmė nė Perėndim ēdo ditė e pyesim veten sa shqiptarė kemi mbetur, madje ndonjėherė edhe se sa shqiptarė na mbetet tė jemi nė kontekstin e ri shoqėror ku kemi hyrė. Realitetet e mėrgatės kanė treguar se identiteti ynė kombėtar, edhe kur nuk ka rast tė shfaqet nė veprimtarinė e pėrditshme, mbetet i gjallė, nerv ende i paprekur nga arseniku i konformizmit. Midis atyre qė e refuzojnė ēdo lloj bashkėpunimi shpirtėror me kulturėn e vendit tė ri ku jetojnė dhe atyre qė bėjnė ēmos ta harrojnė tė kaluarėn, gjendet masa e madhe e tė moderuarve, qė nuk e vuajnė edhe aq shumė identitetin e vet kombėtar nė vetvete, por qė megjithatė nuk duan tė identifikohen me ato qė po ndodhin sot nė Shqipėri.

Pėr mė tepėr, mėrgatės sė re tė tė ikurve gjatė viteve 90, pas hapjes sė kufijve, i duhet tė gjejė mėnyra bashkėveprimi me mėrgatėn e vjetėr pak a shumė antikomuniste, qoftė edhe thjesht nė emėr tė ekzistencės tė atij komuniteti shqiptar tė cilin tė gjithė e pėrmendim dhe duam ta shohim tė konstituar. Njė faktor i tretė pėrfaqėsohet nga tė ikurit e shumtė nga Kosova e nga trojet e tjera shqipfolėse nė Ballkan, tė cilėt duken mė solidarė me njėri-tjetrin pėr shkak tė rrethanave historike tragjike, por qė edhe ata kanė pėrēarje e kontradikta mes tyre, pa pėrmendur marrėdhėniet e tyre ndonjėherė tė ndera me segmente tė tjera brenda komunitetit shqiptar nė pėrgjithėsi.

Identiteti i secilit prej nesh riprodhohet ēdo ditė edhe nėpėrmjet kėtyre kontradiktave, sepse duam s’duam, gjithnjė do tė ballafaqohemi me kė konsiderojmė si tė ngjashėm me veten, edhe kur e pranojmė, edhe kur e mohojmė. Natyrisht, kemi ēdonjėri jetėn tonė personale, e cila shpesh nuk ka asnjė lidhje me ēfarė ndodh aktualisht nė Shqipėri; kjo don tė thotė se kemi edhe tė drejtėn e pakundėrshtueshme tė kujdesemi pėr tė arritur ato objektiva qė i kemi vėnė vetes, personale, familiare ose publike, edhe pse mund tė ndodhė qė tė mos ketė asgjė shqiptare nė kėto objektiva.

Ndėrkohė opinoni publik i vendeve perėndimore po vjen duke e njohur gjithnjė e mė gjerė Shqipėrinė, dhe kjo jo nė sajė tė kontakteve tė drejtpėrdrejta, por thjesht falė ndėrmjetėsimit tė mjeteve tė kumtimit publik (mass mediave). E dimė edhe se natyra e kėtyre mjeteve, sidomos nė Perėndim, ėshtė e tillė qė ta manipulojė realitetin pėr tė kėnaqur sidomos atė pjesė tė publikut tė cilėn tanimė e kanė standardizuar. Identiteti ynė si shqiptarė, nė kėtė rast, shumė shpesh hyn nė krizė pėr shkak tė pėrplasjes mė kėtė lloj publiku standard. Ėshtė fjala pėr njerėz mė tė cilėt jemi nė marrėdhėnie tė pėrditshme; njerėz tė cilėt na pranojnė si tė barabartė, na respektojnė si pjesė e komunitetit tė tyre; shokė, miq, tė dashura. Mė ē’identitet t’i paraqitemi rrethit tonė shoqėror e kulturor, atje ku jetojmė?

Sfidat prirjes sonė instinktive pėr t’u quajtur ende shqiptarė i vijnė nga shumė drejtime. Mė i rėndėsishmi nga kėto drejtime lidhet mė fytyrėn aspak dinjitoze qė i ka treguar Shqipėria botės gjatė dhjetėvjeēarit tė shkuar: e kam fjalėn pėr trazirat, pėrleshjet, rrahjet politike, korrupsionin e jashtėzakonshėm, hajdutėrinė, bandat e armatosura, kriminalitetin e organizuar, vjedhjen e armatimit tė ushtrisė kombėtare, paqėndrueshmėrinė politike, riciklimin e paskrupullt tė shumė strukturave e kuadrove tė kohės sė totalitarizmit, dobesimin fatal tė shtetit, humbjen e autoritetit tė partive politike, paaftėsinė pėr tė pėrmirėsuar infrastrukturėn, shkatėrrimet e pronės publike, mosrespektimin e ligjit, krahinorizmin politik, bajraktarizmin, shthurrjen e mikrostrukturave sociale si p.sh. familja, papjekurinė e shoqėrisė civile, hipokrizinė dhe servilizmin diplomatik, mungesėn e njė shtylle kurrizore nė politikėn e jashtme, diletantizmin nė qeverisje, favoritizmin dhe nepotizmin, lulėzimin e skemave piramidale dhe pėrkrahjen e tyre nga pjesa mė e madhe e investitorėve potencialė, mospagimin e taksave, rrėgjimin e jetės kulturore, kolapsin e sistemit arsimor, paaftėsinė pėr tė mbajtur nė vend talentet.

Kėtu nuk dua tė diskutoj pėr shkaqet e kėsaj katastrofe, po pėr impaktin e saj ndaj identitetit tė atyre prej nesh qė nuk ndihen pėrgjegjės pėr asnjė nga kėto dukuri dhe as mund tė ndėrmarrin ndonjė hap konkret domethėnės, pėr ta pėrmirėsuar gjendjen. Zakonisht mendojmė qė e keqja ka tė bėjė me mungesėn e kulturės civile (publike) ndėr shqiptarė, sepse janė po kėta qė pėrshtaten fare mirė e kthehen nė individė tė suksesshėm sapo integrohen nė kontekste kulturore tė tjera, joshqiptare. Nė kėtė pikė njė mekanizėm psikologjik kompensimi vihet nė lėvizje dhe na bėn qė, pa dashje, tė ndihemi mė tė mirė sė ata qė kanė mbetur nė Shqipėri. Natyrisht kėtė nuk do ta pranonim po tė na shfaqej ballazi, por shpesh e kemi tė fshehur brenda nesh, dhe ia shijojmė efektin ngushėllues.

Sfida e dytė ndaj identitetit lidhet me ēka po bėjnė shqiptarėt sot nė Evropė e mė tej. Qė prej vitit 1990, mė shumė sė njė e pesta e popullsisė sė Shqipėrisė emigroi nė Perėndim, kryesisht nė Greqi (mė tė shumtėt) dhe nė Itali. Mendohet se njė numėr i pėrafėrt shtetasish shqiptarė do tė ishin gati tė ndiqnin tė njėjtėn rrugė, sikur t’u jepej mundėsia. Kjo hemorragji me pasoja shumė tė rėnda pėr vendin mund tė shpjegohet me mbylljen totale tė Shqipėrisė gjatė viteve tė regjimit komunist, varfėrinė e madhe, shtesėn e lartė tė popullsisė, papunėsinė e tmerrshme tė krijuar gjatė tranzicionit, pasigurinė ndaj sė ardhmes nė rrethanat e kaosit politik dhe social tė krijuar pas “shuarjes” sė diktaturės dhe sidomos me shkatėrrimin e raportit tė natyrshėm mes individit dhe pronės private, nga ana e totalitarizmit.

Ėshtė e dhimbshme pyetja se ēfarė i ka sjellė Shqipėria botės, tė paktėn nė shekullin XX: kontributi ėshtė i reduktuar kryesisht nė shembuj pedagogjikė negativė. Opinioni publik nė Perėndim nuk do t’ia dijė dhe aq pėr lashtėsinė, racėn dhe artin e tė mbijetuarit: kėto vlera e humbėn magjinė me vjetėrimin e konceptimit romantik tė historisė. Tė mos harrojmė se jetojmė nė njė botė ku edhe njė vend i pasur e i qytetėruar si Finlanda po njihet mė shumė si atdheu i telefonave celularė Nokia sesa i Sibeliusit. Kjo do tė thotė edhe se, sa mė shumė qė informacioni bėhet i disponueshėm pėr tė gjithė – edhe pėr shkak tė zgjerimit tė hatashėm tė Internetit si mėnyrė komunikimi – aq mė tė lehtė e kanė konceptet dhe opinionet standard qė tė arrijnė edhe nė skajet mė tė largėta tė globit, e tė bashkojnė, virtualisht, komunitete nga mė tė pabashkėmatshmet. Pėr fat tė keq, shoqėria e televizionit satelitor dhe e WWW e njohu Shqipėrinė nė njė nga momentet e saj mė delikate: kur kjo nuk diti ta realizojė me urtėsi dhe pjekuri tranzicionin drejt ekonomisė sė tregut dhe strukturave politiko-sociale demokratike.

Ėshtė diskutuar shumė rreth potencialit kriminal tė turmave tė refugjatėve shqiptarė qė u dyndėn nė Perėndim, shpesh nė mėnyrė mjaft spektakulare. Por nuk mund tė diskutohet mė se sot, nė vitin 2000, njė pjesė jo e vogėl e emigrantėve shqiptarė nė Evropėn Perėndimore kanė pėrfunduar nė njė limbo ku veprimtaria e kundėrligjshme shpesh mbetet e vetmja rrugė pėr tė mbijetuar. Pa pėrmendur kėtu rolin gjithnjė e nė rritje tė shqiptarėve nė trafikun e armėve, refugjatėve klandestinė dhe tė drogės (pėrfshi kėtu edhe heroinėn), vjedhjet e grabitjet me pėrmasa tė mėdha dhe prostitucionin e organizuar, veprimtari nė tė cilat ekziston tashmė njė bashkėpunim sistematik midis vėllezėrve tanė, dhe grupeve kriminale lokale (sidomos nė Itali).

Nėse kjo i detyrohet ndonjė predispozicioni tė “homo enverians” pėr ta shpėrfillur ligjin, a nėse u kushtėzua edhe nga margjinalizimi i shqiptarėve pėr shkak tė miteve antishqiptare e anti-imigracion tė ushqyera nga mediat dhe nga disa forca politike tė sė djathtės nė vendet pritėse, mbetet pėr t’u ftilluar; por ka tė ngjarė qė tė dy kėta faktorė e ndoshta edhe tė tjerė minorė tė kenė ndikuar nė kėtė drejtim. Gjithsesi, ēdo ditė e mė tepėr bota po i njeh shqiptarėt nėpėrmjet kronikės sė zezė, dhe kjo na e bėn gjithnjė e mė tė vėshtirė ta konsiderojmė veten publikisht shqiptarė, sepse do tė na futte dashur pa dashur nė tė njėjtėn kategori me trafikantėt e refugjatėve, kodoshėt e prostitutave, dhe xhepistėt e stacioneve tė trenave. Aq mė tepėr qė, edhe nė kėtė rast, nuk mund t’i vemė vetes asnjė lloj pėrgjegjėsie pėr bėmat e bashkėkombėsve, e as mund tė ndikojmė nė to.

Nė kėtė pikė, mendoj sė rrugėdalja ndaj dilemės mund tė na vijė nėpėrmjet pėrcaktimit tė pėrgjegjėsive. Megjithėse shumėkush prej nesh u largua nga Shqipėria me shije tė hidhur nė gojė dhe me bindjen se vendi i vet pak a shumė e kishte keqtrajtuar, prapė se prapė tė gjithė e morėm diēka me vete, njė esencė tė pėrbashkėt qė ėshtė vėshtirė tė pėrshkruhet, por shumė lehtė tė perceptohet. Nuk e kam fjalėn pėr strukturėn gjenetike kombėtare, sepse kjo ėshtė njė pėrrallė kalamajsh, po pėr ato njėsi tė transmetimit tė informacionit kulturor a tė kujtesės kolektive qė janė quajtur “meme” (ekuivalente sociale-kulturore tė genit nė biologji).

Mė duket se mėrgata e re e viteve 90 ka sjellė me vete nė Perėndim njė pasuri memesh tė pakrahasueshme dhe pikėrisht kėtu qėndron edhe pėrgjegjėsia e saj: tė bėjė tė mundur ruajtjen e tyre, t’i mbajė ato nė gjendje tė transmetueshme, t’i pasurojė edhe mė tej dhe tė garantojė mbijetesėn e njė embrioni tė shėndetshėm tė shoqėrisė civile, i cili do tė ketė vlerė tė paēmuar kur shqiptarėt nė atdhe t’i thėrresin mendjes dhe tė ulen nė tryezė pėr tė themeluar Shqipėrinė e shekullit XXI. Sepse nėse ėshtė e vėrtetė qė dualiteti sjell krizė, ėshtė gjithashtu e vėrtetė qė tensioni i krizės mund tė shfrytėzohet nė dobi tė kreativitetit. Edhe historia deri mė sot ka treguar se pjesa mė e ēmuar e vlerave tė kulturės sonė janė ruajtur, transmetuar dhe zhvilluar jashtė Shqipėrisė.

Pėrkundrazi, ajo qė ka bėrė Shqipėria, herė pas here, ėshtė ta marrė kėtė kulturė tė krijuar me shumė mundime e sakrifica e ta shkoklojė rrėmbyeshėm. Shembuj? Po kujtoj masakrėn e paparė tė intelektualėve ndėrmarrė prej rrugeēėve qė hipėn nė pushtet nė 1945 dhe brenda dy-tre vjetėsh vranė, burgosėn dhe detyruan ta lėnė vendin ajkėn e inteligjencės shqiptare tė formuar me aq vėshtirėsi nė vitet tridhjetė. Po aq fatale ishte edhe rrėnimi i kulturės kombėtare nė vitet nėntėdhjetė – kur u dogjėn bibliotekat, u shkatėrruan shkollat, u vodhėn ikonat dhe objektet arkeologjike, u kthyen kinematė e teatrot nė depo zarzavatesh, u prishėn qytetet antike pėr tė ndėrtuar nevojtore moderne, u zhgarravitėn afresket dhe praktikisht u dėbuan nga vendi njė brez i tėrė intelektualėsh prodhimtarė.

Nga ana e tyre, shoqėritė perėndimore e zhvillojnė individin duke i dhėnė atij mė shumė liri pėr tė zgjedhur grupet nė tė cilat bėn pjesė e duke e lejuar ta pėrcaktojė mė mirė identitetin e vet. Tė gjithė ne realizohemi si individė duke u aktivizuar nė jetėn e komuniteteve pjesė e sė cilave jemi, pavarėsisht nga vendi gjeografik ku jetojmė. Mundėsia e re qė na jepet tani – pėr tė komunikuar nė mėnyrė sistematike dhe selektive brenda njė botė virtuale si Interneti, ku pėrkatėsia gjeografike nuk ėshtė mė pertinente – pėrfaqėson edhe njė shans tė mirė pėr ta restauruar deri diku komunitetin e shijeve, pikėpamjeve dhe kujtimeve qė e braktisėm kur u larguam nga Shqipėria.

Gjithashtu, nuk ka pse tė merret si e mirėqenė qė e vetmja mėnyrė qė njė mėrgatė tė ruajė vlerat dhe kujtesėn kolektive ėshtė tė izolohet nga pjesa tjetėr e shoqėrisė qė ka njė kujtesė kolektive tė tjetėrfarshme. Mėrgata ekziston objektivisht, pėr sa kohė qė ka shqiptarė jashtė Shqipėrie qė ende e quajnė veten tė tillė; problemi ėshtė se ē’vetėdije do tė ketė kjo mėrgatė nė shekullin e XXI, kush do t’ia japė tonin dhe si. Nė kėtė pikė kurrsesi nuk mund tė pajtohem me pikėpamjen se e vetmja mėnyrė pėr t’u integruar nė shoqėrinė perėndimore do tė ishte tė harronim se nga kemi ardhur (kolektivisht). Tek e fundit, komunitetet mbi baza etnike nuk ka pse tė mos konstituohen si njė realitet pozitiv, pse shpesh e ndihmojnė afirmimin e individit nė vend qė ta pengojnė; problemi ka pra lidhje mė shumė me selektivitetin, sesa me tė qenit pjesė e njė grupi.

Koncepti se mėrgata shqiptare duhet tė veprojė nė unison mbėshtetet mbi filozofinė romantike tė kombit e tė kombėtares, tė trashėgimisė gjenetike e tė kujtesės kolektive kombėtare; pėrkundrazi, koncepti i parashtruar prej meje ka tė bėjė me nyjtimin e mėrgatės nė disa (nėn)komunitete, kryesisht sipas diferencave qė shqiptarėt nuk i zhvilluan nė mėrgim, por qė i sollėn me vete. Pėrkatėsia kombėtare ėshtė ndoshta thjesht njė kusht minimal i aderimit nė komunitete tė tilla si yni; perceptimi i tė tjerave anė tė pėrbashkėta ėshtė vendimtar. Njė nga shkaqet e mundshme tė disafeksionimit tė shqiptarėve individė me komunitetet shqiptare ekzistuese nė Perėndim lidhet doemos me atė qė shpesh kėta pėrfundojnė nė kontakt me rrethe shoqėrore (gjithnjė shqiptarėsh) nė tė cilat nė rrethana tė tjera nuk do tė bėnin pjesė. Kjo sepse primati i pėrkatėsisė kombėtare (shqiptarėt me shqiptarė) merret si i mirėqenė.

Megjithatė, dhe me kėnaqėsi tė veēantė, komunikojmė me persona me tė cilėt ndajmė kujtime pak a shumė tė pėrbashkėta, dhe kjo jo thjesht pėr nostalgji ndaj viteve tė fėminisė e tė rinisė, por pėr shkak tė formimit shpirtėror tė ngjashėm. Mė fjalė tė tjera, mundėsia qė na jepet tani pėr tė qenė selektivė ofrohet edhe si zgjidhje e problemit tė diferencave. Shumė prej nesh janė treguar tė suksesshėm nė integrimin e tyre nė shoqėritė perėndimore dhe pėr kėtė sukses e kaluara do t’i ketė medoemos disa merita – edhe pse nuk e kam fjalėn kėtu pėr mitet kombėtare, po pėr historitė tona individuale (mitet personale). Atėherė pse na u dashka ta mohojmė shqiptarėsinė? Memet tona kolektive (tė kolektivitetit tonė, jo tė kolektivitetit kombėtar abstrakt) mund tė ruhen duke u transmetuar, jo nėpėrmjet izolimit.

Avantazhi ynė ėshtė se jetojmė nė pikėtakimin e dy botėve mes tė cilave jemi psikologjikisht tė dyzuar: Shqipėrisė (qė e mbartim nė kujtesė) dhe Perėndimit. Ky pikėtakim nuk do parė thjesht si njė metaforė gjeometrike, sepse ėshtė pikėrisht atje ku ndodh edhe osmoza e ideve, nė kuptimin qė kontributi ynė (sado modest) ndaj vendeve ku jetojmė ėshtė edhe njė kontribut (sado i tėrthortė) i Shqipėrisė vetė, nė njė kohė qė Perėndimi, pėrndryshe model i paarritshėm dhe objekt kulti shpesh irracional, na modifikon nė mėnyrė graduale, por tė pakthyeshme, duke na modernizuar. Kulturalisht, secili prej nesh pėrfaqėson njė ballafaqim tė paprerė mes dy sistemeve tė vlerave: ky ballafaqim na e rrezikon pa dyshim identitetin, por njekohėsisht na vė edhe nė pozita tė privilegjuara nė raport me kė e bėn botėn sehir nga Shqipėria. Dhe nuk ka dyshim qė arritjet tona tė sotme u detyrohen edhe vlerave tona tė djeshme, qė i morėm me vete kur dolėm matanė kufirit; vlera qė me komunizmin nuk kanė fare tė bėjnė, por qė pėrkundrazi, nė kohėn e tyre, i rezistuan totalitarizmit dhe ia dolėn tė mbijetojnė.

E kam fjalėn pėr kėmbėnguljen, ambicjen, interesat e gjera, aftėsinė pėr t’u pėrshtatur, mospajtimin me ekzistuesen, kreativitetin, ndjeshmėrinė artistike, perceptimin e vetvetes si qytetarė tė botės, interesin pėr inovacionin teknologjik, aftėsinė pėr t’u nyjtuar, racionalizmin, intuitėn profesionale, perceptimin pluralist tė ambientit rrethues dhe pasionin pėr tė ecur pėrpara. Nėse neve si individė kėto vlera na duhen tė paktėn edhe pėr tė vazhduar tė jetojmė me dinjitet, Shqipėrisė do t’i duhen nesėr, kur tė rikrijojė imazhin e shėndoshė tė vetvetes. Fati i kulturės shqiptare, pėr sa kohė mund tė flitet pėr kulturė shqiptare, ka qenė i tillė qė mėrgata kurdoherė ka luajtur nė tė rol tė dorės sė parė nė konceptimin dhe riprodhimin e saj: qė nga Barleti e Bardhi, duke kaluar te Veqilharxhi, De Rada e Naimi, duke vijuar me Nolin e Luigj Gurakuqin, e duke pėrfunduar me Martin Camajn e Arshi Pipėn.

Por nėse figurat ndriēimtare tė diasporės nė tė kaluarėn kanė qenė mė sė shumti shkrimtarė e publicistė, kjo nuk do tė thotė aspak sė edhe sot protagonizmi u mbetet tė tillėve, pse tashmė kulturės sė mbėshtetur nė fjalėn e shkruar refleksive po i mbivendoset (duke iu integruar) njė kulturė e themeluar mbi komunikimin e ēastit, ndėrlidhjen mbarėbotėrore, shkėmbimin e ideve. Vlerat e kėsaj kulturė janė tė bazuara nė tolerancėn, inkluzivitetin dhe bashkėpunimin; objektivat e saj kanė tė bėjnė mė nyjtimin e strukturave, programimin e sė ardhmes dhe integrimin.

Nė kėto rrethana, tė gjithė ne mund tė luajmė njė rol vendimtar pėr t’i mbajtur tė hapura kanalet e komunikimit ndėrshqiptar dhe pėr tė funksionuar si njė komunitet mendjesh aktive dhe krijuese. Duke u realizuar kjo e duke e kėrkuar gjithsekush konsolidimin intelektual nėpėrmjet dialogut me shqiptarė tė tjerė, ndoshta mė tė shumtit prej nesh do tė shohin edhe njė arsye praktike tė mjaftueshme pėr tė vazhduar tė ndihen krenarė si shqiptarė – pėrtej retorikės sė flamurit, shkabės me dy krena, Skėnderbeut me pėrkrenare me brire dhie, ilirėve tė lashtė dhe tė tjerave relike nė naftalinė.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.