|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Ali Ahmeti: Presidenti Trajkovski luftoi pėr drejtėsi, barazi dhe humanizėm

 
 

 
27 shkurt 2004 / Intervistoi: Laura Konda "Zėri i Amerikės"

E premtja nė Maqedoni ishte ditė zie pėr Presidentin Boris Trajkovski, i cili humbi jetėn mė 26 shkurt nė Bosnje Hercegovinėn jugore. Maqedonasit ndezėn qirinj para zyrės sė Presidentit Trajkovski, ndėrkohė qė flaumrėt valėviteshin nė gjysmė shtizė. Edhe nė Bosnje u shpall ditė zie. Avioni dy-motorėsh i Presidentit Trajkovski u rrėzua nė njė zonė malore me mjegull tė dendur nė afėrsi tė qytetit Mostar. Autoritetet kanė gjetur kutitė e zeza tė avionit dhe presin qė ato t’i ndihmojnė pėr tė pėrcaktuar shkakun e pėrplasjes.
 
Por, zyrtarė tė tjerė kanė shprehur shqetėsim rreth avionit tė zotit Trajkovski, duke thėnė se mirėmbajtja e tij kishte qenė e dobėt dhe se ai duhet tė ishte nxjerrė jashtė pėrdorimit shumė kohė mė parė. Shefi i Politikės sė Jashtme tė Bashkimit Evropian, Havier Solana u bėri thirrje maqedonasve tė ruajnė unitetin e tyre kombėtar dhe tė tregojnė kurajo nė kėtė kohė tė vėshtirė. Mesazhe ngushėllimi pėr zotin Trajkovski u dėrguan nga tė gjitha anėt e botės. Po si e shikojnė politikanėt shqiptarė tė ardhmen e Maqedonisė pa zotin Trajkovski? Nė emisionin ”Ditari”, Zėri i Amerikės i mori kėtė intervistė zotit Ali Ahmeti, Kryetari i Partisė Bashkimi Demokratik pėr Integrim.
 
Zėri i Amerikės: Zoti Ahmeti, Partia juaj ėshtė e vetmja parti shqiptare-pjesėtare e qeverisė sė koalicionit tė Maqedonisė, pra ju keni patur rastin ta njihni nga afėr zotin Trajkovski. Nga kontaktet qė keni patur me tė kėto vite, qė pas Marrėveshje sė Ohrit, si do ta mbani ju mend Presidentin Trajkovski dhe si do ta vlerėsonit kontributin e tij pėr Maqedoninė?
 
Ali Ahmeti: Sigurisht qė ėshtė njė humbje dhe njė dhembje pėr tė gjithė qytetarėt e Maqedonisė, sepse zoti Trajkovski mori njė pėrgjegjėsi shumė tė madhe qė nė periudhėn e luftės dhe nuk ka qenė e lehtė asaj kohe, por tek ai nuk mungoi asnjėherė guximi qė tė luftojė pėr drejtėsi, barazi dhe humanizėm qė tė gjithė qytetarėt e Maqedonisė tė jenė tė barabartė para shtetit dhe para ligjit. Kėshtu qė unė kam patur njė varg takimesh me zotin Trajkovski dhe vėrtetė pėr nga shpirti ka qenė njė njeri human qė mendonte nė tė mirė tė tė gjithė qytetarėve tė Maqedonisė.
 
Zėri i Amerikės: Ju ishit sot nė takimin me kryeministrin Ēerevnkovski. Ēfarė masash konkrete po merr qeveria pėr sigurinė e vendit?
 
Ali Ahmeti: Sigurisht qė unė kam marrė pjesė nė nivel tė udhėheqve tė partisė do tė thotė tė liderėve. Kam shkuar nė takim me zotin Ēervenkovski dhe nė nivel tė partive me zotin Penov. Ai dhe unė kemi ndarė mendim se nė ditė dhimbje dhe zie nacionale nuk kemi hyrė nė drejtim tė trajtimit se si do tė veprojmė pėr zgjedhjet e ardhshme, por tė bėjmė solidarizim dhe ndajmė dhimbjen me familjet e viktimave dhe nė familjen e presidentit.Tė japim kontributin tonė qė tė gjitha institucionet e shtetit dhe ato ligjvėnėse tė jenė nė krye tė detyrės dhe tė pėrgjegjėsisė.
 
Zėri i Amerikės: Ju thatė se zoti Trajkovski njihej si njė president qė mbante qėndrime tė moderuara, sidomos kur ėshtė fjala pėr respektimin e tė drejtave tė shqiptarėve. Kam parasysh sidomos rolin e tij nė miratimin nė Parlament tė ligjit pėr Universitetin e Tetovės. Si e shikoni ju tė ardhmen e Maqedonisė pa zotin Trajkovski? Zgjedhjet presidenciale janė caktuar tė zhvillohen atje pas rreth 40 ditėsh...
 
Ali Ahmeti: Sigurisht qė unė e theksova qė nė fillim, humbja ėshtė e madhe, mirėpo tė gjithė duhet tė bėjmė pėrpjekje qė nė krye tė kėtij vendi tė vihet njė njeri qė do tė respektojė tė gjithė qytetarėt e Maqedonisė, qė do tė respektojė vullnetin e tė gjithė partive politike dhe tė marrė pėrgjegjėsinė qė e kish vetė zoti Trajkovski qė ne, pa hezitim dhe me guxim tė ecim pėrpara drejt integrimit tė Maqedonisė nė Nato dhe nė shtetet e Bashkimit Evropian. Ky ishte synimi i zotit Trajkovski dhe pėr kėtė synim ne tė gjithė bashkėrisht duhet tė punojmė.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.