|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E premte, 27 shkurt 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova ngushėllon familjen e shkrimtarit Zejnullah Halili

 • Disa organizata joqeveritare kėrkojnė nga Holkeri qė tė vendosė pėr lista tė hapura nė zgjedhje

 • Kryeministri Rexhepi vazhdon vizitėn nė Itali

 • Me nderime u varros shkrimtari Zejnullah Halili

 • UNMIK-ut thotė se dialogu pėr ēėshtje teknike ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit mund tė rifillojė me 4 mars

 • Koalicioni serb "Kthimi" sot do t'i dorėzojė UNMIK-ut vėrejtjet pėr planin rreth zbatimit tė standardeve

 • Kuvendi i Kosovės do tė angazhohet nė zgjidhjen e problemeve tė minatorėve

 • Grupi i Krizave thekson se shqiptarėt kudo nė Ballkan janė pėr pavarėsinė e Kosovės

 • BSPK shpreh habinė qė hartimi i Rregullores pėr pagat ėshtė bėrė pa konsultimin e kėsaj organizate

 • Podujevė: Shiu i mbrėmshėm ka shkaktuar vėrshime nė fshatrat pėrgjatė lumit Llap

 • Nė Brezovicė ka filluar konferenca dyditore mbi "Dialogun social" ku po debatohet pėr propozim-projektligjin pėr punė

 • Kėrkohet qė dialogu Prishtinė - Beograd tė mbahet pas kthimit nga Serbia tė kufomave tė identifikuara tė shqiptarėve

 • Punonjėsit e administratės sė gjyqėsisė vazhdojnė grevėn tė pakėnaqur me pagat e tyre

 • Nė vitin 2005 pritet tė startohet me fondet pėr sigurimet shėndetėsore pėr tė gjithė tė punėsuarit

 • Trupat e tė aksidentuarve nga Bosnja kthehen tė dielėn nė Maqedoni

 • Ėshtė gjetur trupi i pajetė i Presidentit maqedonsa Boris Trajkovski dhe tė tetė tė tjerėve

 • Katėr shpėrthime nė Athinė

 • Solana nė Shkup i jep mbėshtetje Maqedonisė

 • Vazhdojnė kėrkimet pėr avionin e rėrzuar tė Presidentit maqedonas

 • Tre ditė zie nė Maqedoni pėr vdekjen e Trajkovskit

 • Lokalizohet vendi ku ėshtė rrėzuar avioni i Presidentit maqedonas

 • Pauell: Presidenti i Haitit duhet tė shqyrtojė me kujdes nėse mund tė qėndrojė nė postin e tij

 • SHBA heqin kufizimet pėr udhėtime nė Libi

 
  
Presidenti Rugova ngushėllon familjen e shkrimtarit Zejnullah Halili
 
Prishtinė, 27 shkurt 2004 - Me rastin e vdekjes sė shkrimtarit Zejnullah Halili, Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova i ka dėrguar familjes Halili njė telegram ngushėllimi.

"Shkrimtari Zejnullah Halili gjatė viteve tė vėshtira tė Kosovės, me veprėn dhe me drejtimin e revistave, si dhe me punėn konkrete, dha kontribut tė madh pėr lirinė, pavarėsinė dhe demokracinė e vendit tonė.

Zejnullah Halili do tė mbetet nė historinė e letėrsisė si njėri ndėr shkrimtarėt mė tė famshėm nė fushėn e letėrsisė pėr fėmijė tė Kosovės dhe tė botės shqiptare", thuhet nė telegramin e ngushėllimit tė Presidentit Rugova dėrguar familjes Halili.
 
 
Disa organizata joqeveritare kėrkojnė nga Holkeri qė tė vendosė pėr lista tė hapura nė zgjedhje
 
Prishtinė, 27 shkurt 2004 - Disa organizata joqeveritare (KACI, Reforma 2004, Rrjeti i Grupeve tė Grave nė Kosovė), kanė protestuar sot para selisė sė UNMIK-ut dhe i kanė dėrguar njė letėr shefit tė UNMIK-ut, Hari Holkeri, nė tė cilėn kanė kėrkuar qė nė zgjedhje tė aplikohet sistemi i listave tė hapura.
 
Kjo ėshtė njė formė e presionit mbi Holkerin qė tė vendosė pėr lista tė hapura tė kandidatėve para se tė nėnshkruajė kornizėn e rregullativės pėr udhėheqjen e zgjedhjeve nė Kosovė.

Kėto shoqata kanė kritikuar grupin e punės pėr shkak se nuk ka qenė transparent nė punėn e tij.
 
 
Kryeministri Rexhepi vazhdon vizitėn nė Itali
 
Romė, 27 shkurt 2004 - Nė vazhdim tė vizitės njė javore nė Itali, kryeministri i Kosovės, Bajram Rexhepi, u takua dje me ministrin e Jashtėm tė kėtij vendi Franko Fratini. Me kėtė rast u bisedua pėr zhvillimet mė tė reja nė Kosovė dhe pėr aktivitetin e Qeverisė sė Kosovės.
 
Fratini u pėrqėndrua nė angazhimin e Qeverisė italiane e posaēėrisht tė Ministrisė sė Jashtme pėr tė ndikuar drejtpėrdrejt nė arritjen sa mė tė shpejtė tė standardeve nė Kosovė, integrimin nė rrjedhat e standardeve evropiane, dhe ndikimin e institucioneve tė Bashkimit Evropian.
 
 
Me nderime u varros shkrimtari Zejnullah Halili
 
Gjilan, 27 shkurt 2004 - Shkrimtari i njohur Zejnullah Halili, dje nė orėt e mbrėmjes u varros me nderime nė fshatin Kokaj tė Gjilanit. Merrnin pjesė njė numėr i madh familjarėsh, miqsh, bashkėpunėtorėsh e dashamirėsh tė artit letrar.

Zejnullah Halili vdiq parmbrėmė nė moshėn 59 vjeēare. Pjesėn mė tė madhe tė kohės ka punuar nė programet e nė revistat pėr fėmijė.
 
Ai ka qenė gazetar e redaktor i programit pėr fėmijė nė Radio Prishtinė, e pastaj ka qenė kryeredaktor i revistės "Gazeta e Pionierėve" dhe i revistės letrare "Pionieri". Ai ka lėnė prapa njė opus prej rreth 20 veprash tė zhanreve tė ndryshme letrare pėr fėmijė e pėr tė rritur.
 
 
UNMIK-ut thotė se dialogu pėr ēėshtje teknike ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit mund tė rifillojė me 4 mars
 
Prishtinė, 27 shkurt 2004 - Zyrtarėt e UNMIK-ut kanė bėrė tė ditur se dialogu pėr ēėshtje teknike ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit do tė fillojė mė 4 mars nė Prishtinė. Misioni i OKB-sė nė Kosovė dhe Qeveria e Serbisė janė pajtuar parimisht qė ky dialog ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė e Malit tė Zi tė fillojė mė 4 mars, sipas njė marrėveshjeje qė kishin arritur njė javė mė parė nė Prishtinė kryeadministratori i Kosovės Hari Holkeri dhe Nebojsha Ēoviq.
 
Zėdhėnėsi i Misionit tė UNMIK-ut, Sunil Narula tha se synimi i UNMIK-ut ėshtė qė dialogu teknik tė rifillojė javėn e parė tė marsit. Ai tha se grupi i parė do tė fillojė pėr ēėshtjet e energjetikės, ndėrkaq sa i pėrket vetė axhendės ajo ėshtė pėrpiluar nga ekspertė, tha z. Narula. Sipas tij ēėshtja e tė zhdukurve nuk do tė jetė temė diskutimesh nė takimin e parė tė grupeve punuese.

Sunila Narula tha se takimi i parė i grupeve pėr energjetikėn do tė mbahet nė Prishtinė, por vendi i saktė ende nuk ėshtė pėrcaktuar, ndėrkohė qė takimet e tjera mund tė vazhdojnė nė Beograd.
 
 
Koalicioni serb "Kthimi" sot do t'i dorėzojė UNMIK-ut vėrejtjet pėr planin rreth zbatimit tė standardeve
 
Prishtinė, 27 shkurt 2004 - Koalicioni serb "Kthimi" sot do t'i dorėzojė UNMIK-ut vėrejtjet pėr planin e punės rreth zbatimit tė standardeve pėr Kosovėn, ka thėnė deputeti serb nė Parlamentin e Kosovės Oliver Ivanoviq.
 
Pėrfaqėsuesit e koalcionit "Kthimi" janė takuar dje nė Prishtinė me shefin e UNMIK-ut, Hari Holkeri, i cili u ka thėnė se vėrejtjet e tyre dhe ato tė Nju-Jorkut do t'i kyēė nė versionin final tė planit. Njoftohet se Ivanoviq ka kėrkuar qė nėpėrmjet vėrejtjeve tė sqarohet dokumenti standardet pėr Kosovėn dhe qė standardet tė jenė tė matshme dhe transparente.
 
 
Kuvendi i Kosovės do tė angazhohet nė zgjidhjen e problemeve tė minatorėve
 
Prishtinė, 27 shkurt 2004 - Kuvendi i Kosovės do tė angzhohet nė zgjidhjen e problemve tė minatorėve tė Kosovės, duke nxitur Qeverinė dhe institucionet tjera, ka thėnė Fatmir Sejdiu, anėtar i Kryesisė sė Kuvendit.
 
Ai tha se duhet tė "angazhohemi edhe mė tepėr", por nuk beson nė njė zgjidhje tė shpejtė tė kėtij problemi. Kėto komente ai i bėri pas njė takimi qė pati nė Kuvend me njė delegacion tė minatorėve nė kuadėr tė "Javės sė minatorit".

"Minatorėt ndodhen nė pozitė tejet tė rėndė dhe institucionet duhet tė angazhohen mė tepėr nė zgjidhjen e kėtij problemi. Pesėmbėdhjetė vjet pas grevės sė njohur tė vitit 1989 nuk ėshtė e drejtė qė minatorėt tė vuajnė pėr kafshatėn e gojės", kėto ishin disa nga shqetėsimet qė ata shprehėn gjatė kėtij takimi me z. Sejdiu.

Sipas Miftar Hysenit, menaxher i Minierės sė Stan Tėrgut institucionet e vendit nuk kanė bėrė sa duhet pėr problemin e minatorėve.
 
 
Grupi i Krizave thekson se shqiptarėt kudo nė Ballkan janė pėr pavarėsinė e Kosovės
 
Prishtinė, 27 shkurt 2004 - Grupi Ndėrkombėtar i Krizave nė njė raport tė publikuar ka konstatuar se kauza e Shqipėrisė sė Madhe ose ndryshimi i kufijve as nuk ka mbėshtetje tė madhe politike nė vendet me shqiptarėt dhe as nuk ėshtė e justifikuar moralisht.
 
Nė raportin e kėsaj organizate thuhet se Ushtria Ēlirimtare e Kosvės dhe Ushtria Ēlirimtare Kombėtare fituan mbėshtetje popullore nė Kosovė dhe nė Maqedoni kur iu larguan synimeve nacionaliste pėr panshqiptarizėm dhe u pėrqėndruan tek kėrkesat pėr mė shumė tė drejta pėr njerėzit qė pėrfaqėsonin.
 
Po ashtu nė raportin qė u publikua dje theksohet se AKSH-ja qė mbėshteste hapur konceptin e "Shqipėrisė sė madhe" nuk fitoi kurrė besueshmėrinė. Shqipėria nuk ėshtė e interesuar pėr ndryshimin e kufijve, ndėrkaq nė Kosovė thuhet nė kėtė raport, mbetet njė rrezik pėr konflikt pasi statusi pėrfundimtar i saj nuk ėsht zgjidhur ende.
 
Por Grupi i Krizave thekson se shqiptarė kudo nė Ballkan janė pėr pavarėsinė e Kosovės dhe pavarėsia ėshtė ēėshtje krejt e ndryshme nga ajo e Shqipėrisė sė Madhe.
 
Kjo organizatė mendon se gjendja nė Maqedoni dhe nė Luginėn e Preshevės nuk paraqet ndonjė rrezik pėr krizė tė afėrt. Nė raport thuhet se nė synimet afatgjata nacionalizmi shqiptar do tė zbutet me zbatimin e plotė tė marrėveshjeve ndėrkombėtare, si dhe me trysni ndaj ekstremistėve shqiptarė dhe politikanėve qė kanė lidhje me ta.
 
 
BSPK shpreh habinė qė hartimi i Rregullores pėr pagat ėshtė bėrė pa konsultimin e kėsaj organizate
 
Prishtinė, 27 shkurt 2004 - Projektrregullorja pėr nivelizimin e pagave tė punėtorėve tė Shėrbimit Civil nė Kosovė, e cila ėshtė hartuar me pėrkrahjen e Agjencisė Ėvropiane pėr Rindėrtim nė bashkėpunim me Ministrinė e Shėrbimeve publike dhe me Ministrinė e Ekonomisė e Financave do t'i dėrgohėt sė shpejti pėr miratim Qeverisė sė Kosovės.
 
Sekretari i pėrhershėm i Ministrisė sė Shėrbimeve Publike, Bahri Hyseni shpjegon se nė nivelizimin e pagave pėrfshihen punėtorėt e tė gjitha institucioneve tė Kosovės nė tė gjitha nivelet. Ai ka thėnė se nė kėtė projektrregullore nuk pėrfshihet nivelizimi i pagave tė ndėrmarrjeve publike, siē janė KEK-u, Posttelekomi i Kosovės dhe ndėrmarrjet tjera publike.

Mirėpo, nėnkryetari i Bashkimit tė Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės, Ukė Bashota ka shfaqur habinė qė hartimi i Rregullores pėr pagat ėshtė bėrė pa konsultimin e kėsaj organizate. Ai ka theksuar se BSPK ėshtė shumė e interesuar qė tė bėhet nivelizimi i pagave.

Drejtuesit e BSPK-sė dje janė takuar me pėrfaqėsuesit e Qeverisė sė Kosovės pėr tė diskutuar lidhur me Projektligjin pėr marrėdhėnien e punės, por kanė diskutuar edhe rreth ēėshtjes sė projektrregullorės pėr nivelizimin e pagave tė punėtorėve tė Shėrbimit Civil.
 
 
Podujevė: Shiu i mbrėmshėm ka shkaktuar vėrshime nė fshatrat pėrgjatė lumit Llap
 
Podujevė, 27 shkurt 2004 - Reshjet e mbrėmshme tė shiut nė komunėn e Podujevės kanė shkaktuar vėrshime nė tė dy anėt e lumit Llap, ndėrkaq, sot gjendja sa vjen e pėrkeqėsohet pėr shkak tė rritjes sė nivelit tė lumit Llap.

Sipas Drejtorisė pėr mbrojtje civile dhe emergjencė qė mbrėmė shumė qytetarė kanė kėrkuar ndihmė meqė uji ka vėrshuar shtėpi banimi, por edhe nė lokalet e ndryshme nė qytet.

Fshtrat mė tė goditura nga vėrshimet e mbrėmshme janė Pollata, Metehia, Kėrpimehu, Zakuti, Dobėrdoli, Bajēina, Bradashi, Letanci, disa lagje tė qytetit, fshatrat Lupē, Popovė, Majac, njoftoi drejtori i DMCE Fatmir Gashi.

Mirėpo, burime nga terreni njoftojnė se gjendja po pėrkeqėsohet edhe nė fshatrat Sfeēėl, Bellopojė, Gėrdofc, kurse nė Kushevicė dhe Brainė rrugėt janė tė paklaueshme njoftohet nga kėshilltari i Kuvendit komunal Fahri Hoxha. Sipas tij, liqeni i Batllavės ka rritje tė madhe tė nivelit tė ujit dhe rreziku pėr fshatrat e Batllavės ėshtė evident.

Sipas z. Fatmir Gashi gjendje alarmante po mbretėron edhe nė qytet ku niveli i ujit tė lumit Llap ėshtė nė nivel tė daljes nga shtrati. "Disa familje tė pėrmbytura nga uji qė janė larguar nga shtėpitė po ndihmohen me gjėra ushqimore e higjienike, por mbetet problem ēėshtja e strehimit", njoftuan nė Drejtorinė pėr politikė sociale dhe shėndetėsi.
 
 
Nė Brezovicė ka filluar konferenca dyditore mbi "Dialogun social" ku po debatohet pėr propozim-projektligjin pėr punė
 
Brezovicė, 27 shkurt 2004 - Nė Brezovicė ka filluar punimet dyditore konferenca pėr "Dialogun social" tė organizuar nga Ministria e Punės dhe Mirėqenies Sociale. Nė kėtė konferencė partnerėt socialė, si dhe ekspertė ndėrkombėtarė po debatojnė pėr ēėshtje tė ndryshme qė rregullojnė aspektin e punėsimit nė Kosovė.

Gjatė debatit tė djeshėm ėshtė theksuar se njė prej ēėshtjeve tė rėndėsishme ėshtė kontrata kolektive dhe efektet e saj dhe se kjo ndikon edhe nė procesin e privatizimit, investimet e jashtme, krijimin e ndėrmarrjeve.
 
Me kėtė rast u theksua se projekligji pėr punė ėshtė i domosdoshėm dhe miratimi i tij nga Kuvendi i Kosovės duhet tė bėhet mė sė largu deri nė muajin maj tė kėtij viti. Ekspertė tė ndryshėm ndėrkombėtarė pėr projektligjin mbi promovimin e punėsimit pėrmenden edhe format se si mund tė konkretizohet ky pilot-program.

Nė kėtė konferencė po ashtu u theksuar se statusi i padefinuar i Kosovės vazhdon tė mbetet pengesė kyēe nė realizimin e interesit tė qytetarit tė Kosovės.
 
 
Kėrkohet qė dialogu Prishtinė - Beograd tė mbahet pas kthimit nga Serbia tė kufomave tė identifikuara tė shqiptarėve
 
Prishtinė, 27 shkurt 2004 - Kėshilli Koordinues i Asociacioneve Familjare pėr Pengjet, tė Zhdukurit dhe Familjet me Viktima tė Luftės nė Kosovė, ka kėrkuar qė dialogu Prishtinė - Beograd tė mbahet vetėm pas kthimit tė pakusht nga Serbia tė kufomave tė identifikuara tė shqiptarėve, qė kjo ēėshtje tė mos trajtohet si ēėshtje teknike dhe qė nė bisedime tė pėrfshihen edhe anėtarė tė kėtij asociacioni.
 
 
Punonjėsit e administratės sė gjyqėsisė vazhdojnė grevėn tė pakėnaqur me pagat e tyre
 
Prishtinė, 27 shkurt 2004 - Rreth 120 punėtorė qė punonjnė nė organet gjyqėsore tash dy ditė janė futur nė grevė tė pakėnaqur me kushtet nė tė cilėt ndodhen. Sipas tyre ata nuk do tė fillojnė punėn deri nė realizimin e kėrkesave tė tyre.
 
Grevistėt e organizuar nga sindikatat kėrkojnė qė pagat e tyre tė nivelizohen me ato tė punėtorėve tė shėrbimeve publike, 25 pėr qind nė rritje page, si dhe 200 euro kompensim nga viti i kaluar.
 
Punonjėsit po qėndrojnė nė ndėrtesėn e Gjykatės komunale nė Prishtinė thonė se pagat janė 100-130 euro. Ndėrkaq anėtari i Kėshillit grevist Milaim Bislimi thotė se ata do tė qėndrojnė nė grevė deri nė grevė deri nė plotėsimin e kėrkesave tė tyre.
 
 
Nė vitin 2005 pritet tė startohet me fondet pėr sigurimet shėndetėsore pėr tė gjithė tė punėsuarit
 
Prishtinė, 27 shkurt 2004 - Vėnia e bazave pėr krijimin e sigurimit shėndetėsor ishte qėllimi i njė takimi pune tė organizuar nga Agjencioni Komisiomer i Pėrkujdesjes Shėndetėsore tė mbajtur nė Prishtinė, ku morėn pjesė ekspertė tė shėndetėsisė kosovare. Me kėtė rast u tha se nė vitin 2005 pritet tė startohet me fondet pėr sigurimet shėndetėsore pėr tė gjithė tė punėsuarit.

Nė kėtė takim u prezentua modeli i veprimit dhe politika zhvillimore nė marrėdhėniet ndėrmjet Ministrisė sė Shėndetėsisė dhe tė Financave, qė do tė marrin vendimin mbi strategjinė e financimit tė shėndetėsisė publike.

Implementimi i fondeve pėr sigurime shėndetėsore nga Ministria e Shėndetėsisė ende nuk ėshtė gati, u tha nė kėtė takim. Ndėrkaq zyrtarėt e Ministrisė sė Financave nuk kanė vendosur lidhur me politikėn e vetė se a do ta pėrkrahin kėtė agjencion apo jo.
 
 
Trupat e tė aksidentuarve nga Bosnja kthehen tė dielėn nė Maqedoni
 
Shkup, 27 shkurt 2004 - Trupi i pajetė i Presidenti maqedonas Boris Trajkovski dhe i tė tjerėve nga Bosnja do tė tė transferohen nė Maqedoni tė dielėn e ardhshme, ka njoftuar qeveria maqedonase.

Poashtu ajo ka konfirmuar se janė gjetur trupat e tė gjithė udhėtarėve tė avionit tė rrėzuar tė enjtėn.
Nga Shkupi bėhet e ditur se tashmė ėshtė gjetur edhe kutia zezė e avionit tė rrėzuar.
 
 
Ėshtė gjetur trupi i pajetė i Presidentit maqedonsa Boris Trajkovski dhe tė tetė tė tjerėve
 
Sarajevė, 27 shkurt 2004 - Ėshtė gjetur trupi i pajetė i Presidentit maqedonsa Boris Trajkovski dhe tė tetė tė tjerėve, tė cilėt vdiqėn nga rrėzimi i avionit, thanė zyrtarėt maqedonas dhe boshnjakė, njofton Rojter.
"Nuk ka tė mbijetuar. Trupat janė gjetur tė vdekur", tha Mirsad Teskerexhiq, koordinator i ekipit tė kėrkimit.
 
 
Katėr shpėrthime nė Athinė
 
Athinė, 27 shkurt 2004 - Mbrėmė nė Athinė kanė ndodhur katėr shpėrthime: dy para selisė sė Partisė Socialiste, PASOK dhe dy para Demokracisė sė Re. Policia ka njoftuar se pėrveē dėmeve materiale nuk ka pasur viktima.

Nė tė katėr rastet kanė shpėrthyer bombola tė vogla gazi. Deri mė tash askush nuk e ka marrė pėrgjegjėsinė pėr kėto shpėrthime.
 
 
Solana nė Shkup i jep mbėshtetje Maqedonisė
 
Shkup, 27 shkurt 2004 - Nė Shkup sot pėr qėndron pėrfaqėsuesi i lartė pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri i BE-sė Havier Solana. Pas takimit me kryeministrin maqedonas Branko Cėrvenkovski, Solana ka thėnė: "Ky ėshtė njė moment kur duhet treguar unitetin e shtetit me qėllim qė tė vazhdojė rruga drejt Evropės. BE vazhdon tė jetė me ju dhe t'ju mbėshtes".

Cėrvenkovski nga ana e tij ka nėnvizuar se vizita e Solanės nė Shkup ėshtė gjest i miqėsisė dhe i mbėshtetjes pėr vendin dhe qytetarėt.
 
 
Vazhdojnė kėrkimet pėr avionin e rėrzuar tė Presidentit maqedonas
 
Mostar, 27 shkurt 2004 - Sot nė mėngjes kanė vazhduar kėrkimet pėr tė gjetur avionin e rrėzuar dje tė Presidentit maqedonas Boris Trajkovski. Ekipet e shpėtimit, pjesėtarėt e SFOR-it dhe ekipet e tjera, qė nga shtatė e mėngjesit po kėrkojnė nė hapėsirėn ku supozohet se ėshtė rrėzuar avioni i Trajkovskit.
Zyrtarėt e B e H kanė hedhur poshtė pohimet se dje janė gjetur pjesėt e avionit tė rrėzuar.
 
 
Tre ditė zie nė Maqedoni pėr vdekjen e Trajkovskit
 
Shkup, 27 shkurt 2004 - Qeveria e Maqedonisė ka shpallur tre ditė zie pėr atė qė duket vdekje e presidentit tė vendit, Boris Trajkovski. Tė gjithė flamujt shtetėrorė do tė jenė nė gjysėm shtize pas rrėzimit tė avionit me 9 anėtarė nė bord.

Kėshilli i Sigurisė kombėtare nė Shkup ka vlerėsuar tė enjten nė mbrėmje se tė gjitha institucionet e sistemit po kryejnė detyrimet e tyre ligjore dhe kushtetuese me kapacitet tė plotė dhe po ndėrmarin tė gjitha masat dhe aktivitetet pėr rrethana tė tilla.

Por, kryetari i partisė mė tė madhe opozitare, VMRO DPMNE, Nikolla Gruevski u largua nga mbledhja pasi tha se qeveria do tė duhej tė vazhdonte tė merrte masa pėr tė kėrkuar tė mbijetuarit.
Sipas Gruevskit ėshtė e papranueshme qė qeveria ka shpallur tė vdekur delegacionin.
 
 
Lokalizohet vendi ku ėshtė rrėzuar avioni i Presidentit maqedonas
 
Mostar, 27 shkurt 2004 - Ekipe tė shpėtimit nė Bosnjė thanė se kanė lokalizuar vendin ku ėshtė rrėzuar avioni i Presidentit maqedonas, Boris Trajkovski. Njė zyrtar i Bosnjės ka thėnė se nė atė zoznė janė gjetur edhe gjurmė tė gjakut tė njeriut.

Nė ekipet e kėrkimit janė angazhuar edhe helikopterė, por thuhet se zona e lokalizuar ka qenė shumė e minuar gjatė luftės nė Bosnjė tė viteve 99. Ekspertė tė ēminimeve po dėrgohen nė zonė.
 
 
Pauell: Presidenti i Haitit duhet tė shqyrtojė me kujdes nėse mund tė qėndrojė nė postin e tij
 
Uashington, 27 shkurt 2004 - Sekretari amerikan i Shtetit Kolin Pauell tha se presidenti i Haitit Aristid duhet tė shqyrtojė mėnyrat se si mund t'i shėrbejė tani mė sė miri popullit haitian. Pauell shprehu gjithashtu zhgėnjim rreth udhėheqėsit haitian, duke thėnė se zyrtarėt amerikanė nuk kanė parė ende atė lloj pėrparimi qė kishin shptresuar gjatė presidencės sė zotit Aristid.

Administrata e presidentit Bush gjatė gjithė krizės sė Haitit ka mbajtur tė njėjtin qėndrim, duke thėnė se zoti Aristid duhet tė jetė nė gjendje tė pėrfundojė mandatin e tij, i cili pėrfundon nė fillim tė vitit 2006.
 
 
SHBA heqin kufizimet pėr udhėtime nė Libi
 
Uashington, 27 shkurt 2004 - Shtetet e Bashkuara hoqėn kufizimet e udhėtimit pėr nė Libi, njė hap i madh ky drejt normalizimit tė marrėdhėnieve me qeverinė e Tripolit.

Nė njė deklaratė tė Shtėpisė sė Bardhė thuhej se ky veprim ėshtė nė pėrgjigje tė vendimit tė Libisė pėr tė hequr dorė nga pėrpjekjet pėr tė zhvilluar armė tė shkatėrrimit nė masė.
 
Nė deklaratė thuhej gjithashtu se heqja e kufizimeve tė udhėtimit ka pėr qėllim tė ndihmojė qeverinė libiane tė hedhė themelet pėr rikthimin nė bashkėsinė ndėrkombėtare.

Libia ėshtė ende nė listėn amerikane tė vendeve qė sponsorizojnė terrorizmin.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.