|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Reshjet e shumta tė shiut nė komunėn e Mitrovicės kanė shkaktuar vėrshime dhe dėme tė konsiderueshme

 
 

 
Mitrovicė, 27 shkurt 2004 / TN / Hysni SYLA - Shiu qė ka rėnė gjatė tėrė natės, ka bėrė qė pothuaj tė gjithė lumenjtė e komunės tė dalin nga shtrati i tyre, me ē’rast edhe janė bėrė vėrshime nė shumė pjesė tė komunės, tė cilat kanė rrezikuar edhe jetėn e qytetarėve dhe kanė shkaktuar dėme tė konsiderueshme.
 
Gjendja mė e rėndė ishte nė njė pjesė tė “Bairit”, ku lumi Lushta ka dalur nga shtrati dhe ka vėrshuar rreth 20 shtėpi. Probleme tė mėdha nga reshjet e shiut dhe vėrshimet si pasojė e kėtyre reshjeve, janė shkaktuar edhe nė njė pjesė tė *Iliridės” dhe nė vendbanimet deri nė Tunelin e Parė, nėpėr tė cilat kalon lumi “Trepēa”. Pėr shkak tė daljes nga shtrati, ky lum ka shkaktuar edhe dėme nė rrugėn qė shpie pėr nė Stan Tėrg.
 
Vėrshime tė rrezikshme ka patur edhe nė fshatin Vaganicė dhe fshatrat tjera pėrreth. Nė kėto fshatra lumi “Lushta” dhe lumenjtė tjerė mė tė vegjėl qė kanė dalur nga shtrati, kanė vėrshuar dhjetra hektarė tokė buke dhe kanė rrezikuar shumė shtėpi banimi, si dha kanė dėmtuar rrugėt dhe rrjetin elektrik.
 
Pėr shkak tė gjendjes sė krijuar, zėvendėskryetari i Kuvendit tė Komunės, Mursel Ibrahimi, kryeshefi i Ekzekutivit, Mustafė Pllana dhe drejtori i Drejtorisė pėr Urbanizėm, Gani Beshiri, kanė vizituar zonat e pėrfshira nga vėrshimet dhe kanė urdhėruar organet kompetente qė tė marrin tė gjitha masat e nevojshme pėr evitimin e rreziqeve pėr qytetarė dhe pasojat e vėrshimeve.
 
Kontribut tė posaqėm nė ofrimin e ndihmės popullatės dhe evitimin e pasojavė tė vėrshimeve kanė dhėnė pjestarėt e Zonės sė IV-tė Mbrojtėse tė TMK-sė, tė cilėt kanė dalur menjėherė nė zonat e rrezikuara.
 
Poashtu edhe Brigada e Zjarrėfikėsve e komunės ka intervenuar me kohė pėr ofrimin e ndihmės pėr popullatėn e rrezikuar dhe pėr zbutjen e pasojave tė reshjeve tė mėdha tė shiut. Pjestarėt e kėsaj brigade kanė intervenuar me popmpat e tyre motorike me sukses pėr largimin e ujit nga shtėpitė e rrezikuara, nė disa prej tė cilave niveli i ujit tė grumbulluar kishte arritur thellėsinė prej 120 centimetrash.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.