|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Analizė

 
 

Ndarja e Mitrovicės ėshtė bėrė pėr arsye tė prodhimit tė sigurisė ndėrkombėtare

 
 

 
27 shkurt 2004 / TN
 
TRYEZA E RRUMBULLAKĖT “NYJA E MITROVICĖS”
(Hoteli “Grand”, Prishtinė, 25 shkurt 2004, ora 11:00 a.m.)
 
Enver HASANI, PhD
Profesor i sė Drejtės dhe i Marrdhėnieve Ndėrkombėtare
  
 
Dy dimensionet e analizės sė qytetit tė ndarė tė Mitrovicės
 
Problemi i qytetit tė ndarė tė Mitrovicės , sipas mendimit tim, duhet tė vėshtrohet nga kėndi i dinamikės sė brendshme politike nė Kosovė dhe Serbi, por edhe nga kėndi i sigurisė rajonale dhe mė gjėrė , si dhe i rolit tė faktorėve tė jashtėm nė procesin e zgjidhjes sė problemit tė Mitrovicės. Ky kėndvėshtrim i fundit spejgon vetė rrėnjėt e  procesit tė ndarjes fizike tė Mitrovicės kėtu e katėr vite mė parė.
 
Nga kėndvėshtrimi i parė, Mitrovica ka tri nivele diskutimi. Niveli i parė flet se problemi nė fjalė nuk ėshtė problem i administratės vendore aty, por njė problem i insitucioneve dhe i politikės qėndrore kosovare e ndėrkombėtare. Kjo ėshtė kėshtu pėr faktin e thjeshtė se problemi i Mitrovicės dhe ndarja e saj ėshtė krijuar si rezultat i njė politike progresive tė riciklimit tė dhunės dhe pasigurisė ndėr  banorėt joserb tė veriut tė Mitrovicės, ēka ka pasur pėr pasojė boshatisjen graduale tė anės veriore tė qytetit. Si pikė prerėse e kėsaj gjendje duhet tė ketė qenė fillimi i vitit 2000 dhe ngjarjet tragjike tė terrorizimit dhe vrasjes barbare tė banorėve shqiptarė e turq tė veriut tė Mitrovicės. Dua tė them, pa asnjė dyshim, se Mitrovica nuk ėshtė ndarė pėrgjatė vijave tė fronteve tė luftės, ēka ėshtė praktikė qė prej ndarjes sė “Indisė Britanike” (India, Paksitani dhe Bangladeshi: 1948-1971) e deri te Mostari (1991-1995), por si rezultat i rrethanave tė krijuara nė mėnyrė progresive gjatė kohės sė paqes dhe pas mbarimit tė tėrsishėm tė operacioneve luftarake. Nė fakt, nė Mitrovicė kurrė nuk ka pasur njė vijė fornti qė nga viti i largėt 1943.
 
Kjo mė sjell deri te niveli i dytė i analizės sė problemit tė Mitrovicės, i cili ka tė bėjė me tolerancėn dhe jotolerancėn e serbėve tė veriut tė Mitrovicės ndaj qyetetarėve dhe kulturave joserbe. Deri sa nė jugun e Mitrovicės ka pasur pėrpjekje serioze pėr integrim tė serbėve dhe punėsim gradual tė tyre, nė anėn tjetėr tė lumit  Ibėr ka ekzistuar dhe ekziston njė jotolerancė e theksuar ndaj elementit joserb. Nė fakt, deri sa andej Ibirit janė shėnuar raste tė vrasjes dhe terrorizimit sistematik tė civilėve tė pafajshėm, nė anėn jugore ka pasur pėrpjekje dhe programe serioze pėr reintegrim tė qytetit. Jotoleranca sistematike e serbėve spjegohet, pėr mendimin tim, edhe me rolin e UNMIK-ut dhe tė faktorėve tjerė relevant ndėrkombėtarė nė Mitrovicė dhe mė gjėrė. Ky, nė fakt, ėshtė niveli i tretė i diskutimit tim. UNMIK-u do tė mund tė bėnte kėtė propozim si tani pėr bashkim tė veriut tė Mitrovicės me Zveēan vetėm nė rast se ai vetė do tė kishte pasur rezultate dhe sikur tė kishte provuar ndonjėherė seriozisht, me plan dhe nė mėnyrė sistematike, reintegrimin e qytetit tė ndarė tė Mitrovicės. Kjo, nė esencė, nuk ka ndodhur dhe nuk ka asnjė rezultat sepse nuk ka pasur pėrpjekje serioze nė kėtė drejtim.
 
 
Krijimi i kushteve pėr lėvizje tė lirė dhe pėr njė perspective jetėsore
 
Kjo, nga sa mė sipėr, don tė thotė se UNMIK-u dhe faktorėt tjerė relevant ndėrkombėtarė duhet tė provojnė krijimin e kushteve pėr lėvizje tė lirė, diēka qė kurrė seriozisht nuk ėshtė provuar,  por edhe pėr krijimin e njė perspektive tė qartė pėrtė gjithė, diēka qė poashtu  kurrė nuk ėshtė provuar. Pėrpjekjet pėr hapjen e njė universiteti ndėrkombėtarė dhe anglofon nė Mitrovicė janė njė ndėr hapat e qėlluar pėr arritjen e kėtij qėllimi , pra pėr krijm tė njė perspektive tė ndritshme pėr mitrovicasit.
 
Deri mė tani nuk ėshtė provuar krijimi i njė hapsire pėr qarkullim tė lirė dhe pėr njė perspektivė dinjitoze pėr qytetarėt e Mitrovicės, pėr tė parė se ku jemi dhe kush jemi ne si popull shumicė. Dua tė them se nga materiali qė sot diksutohet kėtu, ne duhet tė pranojmė diskutimet pėr sa i takon vetėm pikave njė, tre dhe katėr, por jo dhe pikės dy, e cila duhet tė lihet anash. Duhet tė refuzohet ēdo diksutim pėr pikėn dy, nė mėnyrė tė vendour dhe tė fuqishme. Pse?! Pėrgjigja nė kėtė pyetje mė sjell nė pikėn e fundit tė analizės sė problemit tė Mitrovicės sė ndarė.
 
 
Faktorėt e jashtėm tė sigurisė si shkak pėr ndarje tė Mitrovicės
 
Rrėnjėt e ndarjes sė Mitrovicės kanė tė bėjnė me ate qė ne e quajmė siguri, pra me mungesėn e kėrcnimeve serioze ndaj vlerave tė shtrenjėta e tė rralla, siē janė ekzistenca ( e inidvidit dhe e popullit), puna dhe perspektiva , mirėqenia, e kėshtu me radhė. E vėshtruar nė kėtė kontekst, Mitrovica paraqitet si problem sigurie ndėrkombėtare , por edhe si zonė e sigurtė pėr sigurim tė jetės sė serbėve dhe tė gjithė atyre qė u identifikuan nga populli shumicė si pėrkrahės tė regjimit represiv tė Millosheviqit. Nė rastin e parė, Mitrovica nuk ka si mos tė shikohet si pjesė e enkllavave tė gjata serbe nė rajon, qė nga Bosnje-Hercegovina e deri te jug-lindja e Kosovės, qė duket sikur kanė fituar njė rol tė “korridorit sanitar”, me kuptim rolin e penguesit tė ideologjive e politikave tė cilat vijnė nga Lindja e Mesme dhe gjetiu mė larg dhe tė cilat janė tė huaja e shkatėrrimtare pėr projektet integruese e civilizuese evro-atlantike.
 
Nė vijim tė kėsaj duhet shikuar aspekti individual i sigurisė sė serbėve, tė cilėt, tė vetėdijshėm pėr rolin gjeostrategjik tė enklavave tė tyre, kanė kombinuar nė mėnyrė mjaft tė efektshme sigurinė e tyre me sigurinė ndėrkombėtare, e cila si pikė referimi ka Mitrovicėn. Unė mendoj, megjithatė, se qasjet e ndarjeve fizike ēfarė po zbatohen nė Kosovė (dhe nė Bosnje-Hercegovinė), si njė ndėr mėnyrat pėr prodhim tė sigurisė, janė tė gjykuara pėr dėshtim, nė veēanti nėse bėhen ndaj hapsirave aq tė ngushta fizike, tė cilat kanė pėr pasojė ndrydhjen dhe deformimin e degjenerimin e marrdhėnieve nė pjesėn tjetėr qė mbetet prapa vijės ndarėse ose ndėrmejt dy vijave ndarėse, ēfarė ėshtė rasti me Kosovėn. Mėnyra mė e mirė e prodhimit tė sigursė ėshtė pėrmes promovimit tė punės konstante nė frontin kulturor, politik e demokratik, nė zhvillim tė mirėqenies, si dhė nė krijimin e mekanizmave modern institucional qė garantojnė sundimin e ligjit, respektimin e tė drejtave tė njeriut dhe tė minoriteteve.
 
Prodhimi i sigurisė  si po synohet dhe veprohet tani pėr tani, pėrmes zmadhimit tė komunės sė Zveēanit, vetėm sa shftyron  mė tutje proceset socio-politike nė pjesėn tjetėr tė Kosovės, duke inkurajuar zhvillimin e politikave e praktikave violente, tė cilat janė imanencė e frustrimeve njerėzore. E kundėrta e kėsaj, inkurajimi i edukimit sipas standardeve evro-atlantike perms, inter alia, hapjes sė njė universiteti ndėrkombėtar anglofon  vetėm sa kontribon nė sigurinė afatgjate rajonale dhe mė gjėrė. Ndarja fizike si mėnyrė sigurie individuale e ndėrkombėtare mbase pėr njė kohė tė shkurtėr krijon mundėsi pėr reduktim tė kontigjenteve ndėrkombėtare ushtarake, por nė rrugė tė gjatė sigurisht se kushton shumė shtrenjėt . Nuk shoh se kosovarėt deri mė tani kėtyre katėr viteve kanė pasur ofertė dhe mundėsi pėr zgjedhje nė mes tė kėtyre dy rrugėve sa mė sipėr. Kėtė pėrzgjedhje e kanė bėrė ata qė efektivisht menaxhojnė sot pushtetin nė Kosovė. Mendoj se duhet tė zgjedhet opsioni afatėgjatė pėr Mitrovicėn, tė fuqizohen strukturat vendore duke u bėrė bashkėudhėtarė e partner nė kėtė rrugė tė gjatė, por civilizuese, tė prodhimit  tė sigurisė , siē e thotė edhe vetė Rezoluta 1244 e Kėshillit tė Sigurmit, “pėr tė gjithė”. Alternativat tjera vetėm sa reciklojnė dhunė e mjerim njerėzor.

 


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.