|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Dy lajme nga Podujeva

 
 

 

Podujevė: Shiu i mbrėmshėm ka shkaktuar vėrshime nė fshtrat pėrgjatė lumit Llap, gjendja sot ėshtė alarmante

   

Podujevė, 27 shkurt (TN) – Reshjet e mbrėmshme tė shiut nė komunėn e Podujevės kanė shkaktuar vėrshime nė tė dy anėt e lumit Llap, kurse sot gjendja sa vie e po keqėsohet sepse ka rritje tė nivelit tė ujit nė lumin Llap.  Sipas Drejtorisė pėr mbrojtje civile dhe emergjencė qė mbrėmė shumė qytetarė kanė kėrkuar ndihmė meqė uji ka vėrshuar shtėpi banimi por edhe lokale hoteliere nė qytet.

“Sipas raporteve tona fshtrat mė tė goditura nga vėrshimet e mbrėmshme janė Pollata, Metehia, Kėrpimehu, Zakuti, Dobėrdoli, Bajēina, Bradashi, Letanci, disa lagje tė qytetit, fshatrat Lupē, Popovė, Majac”, njoftoi drejtori i DMCE Fatmir Gashi.

Mirėpo burime tė informimit nga terreni njoftojnė se gjendja po keqėsohet edhe nė fshatrat Sfeēėl, Bellopojė, Gėrdofc, kurse nė Kushevicė dhe Brainė rrugėt janė tė paklaueshme njoftohet nga kėshilltari i Kuvendit komunal Fahri Hoxha. Sipas tij liqeni i Batllavės ka rritje tė madhe tė nivelit tė ujit dhe rreziku pėr fshatrat e Batllavės ėshtė evident.

Sipas z. Fatmir Gashi gjendje alarmante po mbretėron edhe nė qytet ku niveli i ujit tė lumit llap ėshtė nė nivel tė daljes nga shtrati. “Disa familje tė pėrmbytura nga uji qė janė larguar nga shtėpitė po ndihmohen me gjėra ushqimore e higjienike, por mbetet problem ēėshtja e strehimit”, njoftuan nė Drejtorinė pėr politikė sociale dhe shėndetėsi.

Me qėllim tė preventivės DMCE ka caktuar ankesin e shkollės fillore “Shaban Shala” nė parkun e qytetit pėr strehimore tė pėrkohshme pėr familjet e rrezikuara nė qytet. Kurse banorėt e fshatrave tė pėrfshira nga vėrshimet kanė probleme me ujin e pijshėm pėr ēka ėshtė kėrkuar ndihmė nga KFOR-i ēek e sllovak.

Zyrtarėt e DMCE-sė deklaruan se po bashkėpunohet me TMK-nė e Zonės sė Pestė, SHPK-nė, Shėrbimin e zjarrfikėsve dhe institucionet tjera pėrgjegjėse pėr tė pėrcjellur gjendjen dhe evituar pasojat e vėrshimeve, ndėrkaq qė po shqyrtohet mundėsia e funksionalizimit tė Shtabit tė krizės.

DMCE ka apleuar popullatėn e Podujevės pėr ti strehuar familjet qė kanė pėsuar nga pėrmbytjet, kurse individėt qė kanė makina tė rėnda tė ndihmojnė nė hapjen e vijave tė lumenjėve.
 
 
Nė komunėn e Podujevės sė shpejti fillon punėn zyrtarja e OSBE-sė pėr tė drejtat e njeriut

Podujevė, 27 shkurt 2004 (TN) – zv. kryetari i komunės Agim Kikaj priti sot eksperten e OSBE-sė pėr tė drejtat e njeriut znj. Oyuna Umuralieva e cila brenda javėve tė ardhshme do tė nisė punėn nė komunėn e Podujevės.

Zv. kryetari i KK tė Podujevės Agim Kikaj e njoftoi eksperten pėr tė drejtat e njeriut tė OSBE-sė me strukturėn dhe organizimin e komunės nė pėrgjithėsi, tė arriturat dhe projketet e realizuara, etj. Ndėrkaq znj. Umuralieva tha se roli i saj ėshtė pėr tė ndihmuar komunėn nė ndėrtimin e kapaciteteve ligjore.

Ekspertja pėr tė drejtat e njeriut e OSBE-sė deklaroi se qėllimi kryesor i kėtij aktiviteti ėshtė qė tė asistojė dhe ndihmojė komunėn nė ndėrtimin e kapacitetit tė shėrbimit civil. Sipas znj. Umuralieva pozita e saj nė komunėn e Podujevės nuk do tė jetė monitorimi por ndihma ligjore dhe se ky rol dallon nga ajo qė Departamenti i tė drejtave tė njeriut i OSBE-sė mė parė ka kryer.

Znj. Ojuna Umuralieva u prit edhe nga u.d i Kryeshefit tė ekzekutivit i cili e njoftoi ate pėr funksionimin dhe aktivitetin e shėrbimit civil tė komunės, punėn e deritanishme dhe aktivitet qė duhet zhvilluar gjatė periudhės sė ardhshme.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.