|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Reagim mbi debatin e zhvilluar nė RTK, nė emisionin "Aktualitet" mė 26 shkurt , mbi konfliktin ndėrmjet drejtuesve tė Universitetit tė Prishtinė dhe njė grup studentėsh

 
 

 
27 shkurt 2004 / TN
 
Albana Balliu SOPA
 
E nderuar RTK!
 
Nė mbrėmjen e 26 shkurtit, ndoqa me vėmendje emisionin e drejtėpėrdrejtė satelitor “Aktualitet” nė valėt e RTK. Megjithėse nuk kisha lidhje direkte me temėn qė po trajtohej, pra me konfliktin ndėrmjet  njė grupi tė drejtuesve tė Universitetit tė Prishtinės dhe njė grupi studentėsh, instikti im gazetaresk mė bėri qė ta ndiqja deri nė fund emisionin me vėmėndje. Gjatė transmetimit tė emisionit mė bėri shumė pėrshtypje- dhe pėr fat tė keq nė kontekst negativ-, qėndrimi i njėanshėm i drejtueses sė emisionit, e cila quhej Alma.
 
Kjo jo vetėm pėr kahjet e gabuara qė i jepte zhvillimit tė debatit, por dhe pėr replikat e saj, tė cilat herė pas here paraqesnin jo vetėm tendenciozitet dhe mungesė kulture, por dhe mangėsi tė etikės gazetareske. Nuk e di nėse zonja, apo zonjusha qė drejtonte emisionin ka kryer studimet nė degėn e gazetarisė, por nė drejtimin e njė emisioni tė tillė motoja duhej tė ishte “ Gazetari duhet tė jetė neutral, por objektiv”.
 
Nė rastin konkret drejtuesja kishte aftėsi tė tė folurit rrjedhshėm, por i mungonte llogjika e shėndoshė etike, madje vihej re dukshėm tendencioziteti, duke krijuar njė atmosferė konfliktuoze dhe nė disa raste konfuze nė studio.
 
Gjatė bisedės drejtuesja gjatė gjithė kohės vuri nė dukje faktin se drejtuesit e Universitetit  duhet tė tregohen nė tė gjitha rastet tė hapur pėr mediat, por anashkaloi faktin se dhe mediat duhet tė jenė po aq tė hapura, e mbi tė gjitha objektive ndaj publikut dhe pėr tė arritur kėtė, gjėja mė elementare do tė ishte ftuarja nė studio 50% me 50% nga tė dy grupet, d.m.th. pedagog dhe student nga grupi akuzues dhe pedagog e student nga grupi i akuzuar.
 
Nisur nga vetė pėrvoja ime si studente pėr IT-Multimedia, mund t“ju them se nė shumė degė qė kanė lidhje me informacion dhe mediat, njė ndėr lėndėt qė zhvillohet nė universitetet perėndimore ėshtė dhe “komunikimi”, pra ku studentėt mėsojnė mėnyrat komunikative sė bashku me aspektet estetike.
 
Mendimi im ėshtė qė pėr tema tė tilla tė ndjeshme RTK-ja duhet tė bėjė njė pėrzgjedhje mė tė mirė  tė drejtuesve, tė cilėt duhet tė jenė tė pajisur jo vetėm me diplomėn e gazetarit, por dhe tė posedojnė ndėr tė tjera aftėsi profesionale komunikative e mbi tė gjitha kulturė e etikė gazetareske.
 
Me respekt
Albana Balliu Sopa
Danimarkė


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.