|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E enjte, 26 shkurt 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova ngushėllon kryetarin e Kuvendit me rastin e vdekjes tragjike tė Presidentit tė Maqedonisė

 • Holkeri ngushėllon familjen e Trajkovskit

 • Kryetari i BSPK-sė Bahri Shabani pati dje njė takim me shefin e UNMIK-ut, Hari Holkerin

 • Daci i ka cilėsuar tė pavėrteta informacionet se parlamenti nuk po e kryen punėn si duhet

 • Ligjėratė pėr muajin e historisė sė zezakėve nė Amerikė

 • Nė Mitrovicė mbrėmė u shėnua 15-vjetori i grevave tė minatorėve

 • Filloi ndėrtimi i koridorit tė shpresės pėr fshatrat e Grykės sė Karadakut

 • Mbrėmė nė Prishtinė vdiq shkrimtari i njohur pėr fėmijė Zejnullah Halili

 • Grupi i punės pėr zgjedhjet nė Kosovė bėri publike rekomandimet pėrfundimtare

 • Kryetari i Parlamentit Evropian thotė se parakusht pėr inkuadrimin e Kosovės nė BE janė standardet para statusit

 • Pegi Hiks shpreson se gjatė kėtij viti kthimi i tė zhvendosurve serbė do tė shėnojė rritje

 • Ēapell i cilėson tė pavėrteta akuzat e mediave dhe politikanėve serbė se gjendja e serbėve nė Kosovė ėshtė e mjerueshme

 • Serbėt nuk dėshirojnė t'u kėrkojnė falje shqiptarėve pėr krimet nė Kosovė

 • Probleme serioze me gjendjen e tė drejtave tė njeriut nė Shqipėri

 • Zyrtarėt e lartė evropianė shprehin ngushėllime pėr vdekjen e Trajkovskit

 • Pėr shkak tė vdekjes tė Trajkovskit anulohet konferenca e Mostarit

 • Zyrtarėt e Federatės sė B e H konfirmojnė vdekjen e Trajkovskit

 • Presidenti maqedons Trajkovski ka humbur jetėn nga rrėzimi i avionit

 • Nė Bosnjė ėshtė rrėzuar avioni i Presidentit tė Maqedonisė Boris Trajkovski

 • Maqedonia sot nė Dublin paraqet kėrkesėn pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian

 • Opozita nė Shqipėri ka ndėrprerė protestat pėr t'i filluar mė 20 mars

 • Parlamenti i Maqedonisė miratoi propozimin pėr riorganizimin territorial tė Shkupit

 • Qeveria izraelite dhe palestineze planifikojnė njė takim mes kryeministrave tė tyre

 • Kancelari gjerman viziton SHBA-tė

 • Nga shpėrthimi i gazit nė Siberi kanė humbur jetėn 15 veta

 • Vriten dy plasetinezė dhe njė izraelit

 • Janė vrarė pesė punėtorė humanitarė afganė

 • Thellohet kriza nė Haiti

 
  
Presidenti Rugova ngushėllon kryetarin e Kuvendit me rastin e vdekjes tragjike tė Presidentit tė Maqedonisė
 
Prishtinė, 26 shkurt 2004 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, me rastin e vdekjes tragjike tė Presidentit tė Maqedonisė Boris Trajkovski, i ka dėrguar njė telegram ngushėllimi kryetarit tė Kuvendit tė Maqedonisė Lupēe Jordanovski.

"Me rastin e vdekjes tragjike tė Presidentit tė Maqedonisė Boris Trajkovski dhe tė bashkėpunėtorėve tė tij, Ju shpreh ngushėllimet e mia dhe tė popullit tė Kosovės.

E ēmojmė lart kontributin e Presidentit Trajkovski pėr zhvillimin, prosperitetin dhe demokracinė nė tė mirė tė tė gjithėve nė Maqedoni.

Ju lutem qė familjes Trajkovski dhe familjeve tė tjera qė kanė humbur mė tė dashurit e tyre t'ua pėrcillni ngushėllimet e mia tė sinqerta", thuhet nė ngushėllimet e Presidentit Rugova drejtuar kryeparlamentarit tė Maqedonisė.
 
 
Holkeri ngushėllon familjen e Trajkovskit
 
Prishtinė, 26 shkurt 2004 - Shefi i UNMIK-ut Hari Holkeri ėshtė shprehur se ėshtė i tronditur dhe i pikėlluar tė thellė em tė mėsuar lajmin pėr vdekjen e Presidentit tė Maqedonisė, Boris Trajkovski. Holkeri i ka shprehur ngushėllime familjes sė Trajkovskit, Qeverisė dhe popullit tė Maqedonisė.

"Unė dhe UNMIK-u kemi pasur raporte shumė tė mira me Presidentin Trajkovski. Lutemi qė familja e tij dhe Maqedonia tė gjejnė forcė pėr tė tejkaluar kėtė periudhė tė vėshtirė", thotė Holkeri nė ngushėllimet e tij.
 
 
Kryetari i BSPK-sė Bahri Shabani pati dje njė takim me shefin e UNMIK-ut, Hari Holkerin
 
Prishtinė, 26 shkurt 2004 - Kryetari i Bashkimit tė Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės, Bahri Shabani, nė njė takim me kryeadministratorin e Kosovės, Hari Holkeri, e ka njoftuar atė pėr pakėnaqėsitė e punėtorėve tė Kosovės dhe pėr grevat e paralajmėruara nė fillim tė muajit tė ardhshėm.
 
Poashtu ėshtė biseduar edhe pėr procesin e privatizimit dhe pėr mundėsinė e pensionimit tė parakoshėm tė ish-punėtorėve tė ndėrmarrjeve shoqėrore.

Z. Shabani tha se nga Holkeri ka marrė premtimin se kėrkesat e punėtorėve janė marrė me shumė seriozitet dhe se ai u ka bėrė thirrje qė tė mos hyjnė nė grevė. Por, Shabani tha se shprehjen e pakėnaqėsisė sė punėtorėve nuk mund ta ndalė asnjė institucion derisa nuk plotėsohen kėrkesat e tyre.
 
 
Daci i ka cilėsuar tė pavėrteta informacionet se parlamenti nuk po e kryen punėn si duhet
 
Prishtinė, 26 shkurt 2004 - Nė fillim tė mbledhjes sė Kryesisė sė Kuvendit tė Kosovės, kryeparlamentari, Nexhat Daci, e ka njoftuar Kryesinė me takimin e qė ka pasur me Pėrfaqėsuesin e lartė pėr Siguri dhe Politikė tė Jashtme tė Bashkimit Evropian, Havier Solana dhe pajtimin e plotė pėr punėt qė duhet tė kryejnė institucionet e vendit pėr pėrmbushjen e standardeve pėr Kosovėn.
 
Kryesia ka vendosur qė tė kėrkojė nga Qeveria hartimin sa mė tė shpejtė tė ligjeve qė ndihmojnė pėrmbushjen e standardeve. Kryesia ka vendosur qė Qeverisė t'ia kalojė rekomandimet e Komisionit pėr Ēėshtje Gjyqėsore, Legjislacion dhe Kornizė Kushtetuese lidhur me projektligjin pėr Odėn Ekonomike tė Kosovės, me tė cilin kėrkohet mendimi i ekzekutivit lidhur me amendementet e propozuara nė kėtė projektligj.

Nė mbledhjen e sotme janė shqyrtuar edhe kundėrshtimet e koalicionit "Kthimi" nė katėr ligje tė miratuara nė Kuvend: Ligjin pėr transportin rrugor, nė Ligjin pėr shėndetėsinė, nė atė kundėr diskriminimit dhe ligjin pėr bashkėpunim me Tribunalin Penal tė Hagės.

Lidhur me emėrimin e anėtarit tė Kryesisė nga Grupi parlamentar "Tė tjerėt" ėshtė thėnė se nė dy takime tė tre anėtarėve tė Kryesisė me deputetėt e Koalicionit "Vatan", nuk ėshtė arritur tė gjendet zgjidhja. Ka mbetur qė "Vatan" tė bėjė tė gjitha propozimet e mundshme, anėtar kryesie tė zgjidhet kandidati i cili fiton mė shumė vota nga deputetėt e Grupit parlamentar ATė tjerėt, thuhet nė njė njoftim nga kjo mbeldhje.

Ndėrkaq, nė njė deklaratė para mediave kryeparlamentari Daci i ka cilėsuar tė pavėrteta informacionet sipas tė cilave parlamenti nuk po e kryen punėn e tij siē duhet.

"Sot e kam lutur prapė Qeverinė qė nė parlament tė vijnė ato ligje qė do tė na ndihmojnė nė pėrmbushjen e standardeve, d.m.th. ligjet bazike pėr ekonomi, pėr drejtėsi, pėr tė drejtat e qytetarėve tė Kosovės dhe ēdo gjė qė do ta lehtėsonte jetėn nė Kosovė", tha Daci dhe shtoi se parlamenti ėshtė i gatshėm ta sponsorizojė dha tė finalizojė ligjet. "Kjo ėshtė e vėrteta dhe ēdo gjė tjetėr nuk ėshtė e vėrtetė dhe ėshtė propagandė politike", tha ai.

Daci tha gjithashtu se shpreson qė do tė gjendet njė zgjidhje edhe pėr kthimin e deputetėve serbė nė Kuvend. Ndryshe, ende nuk dihet data e saktė se kur do tė mbahet mbledhja e ardhshme e Kuvendit, por pritet qė ajo tė mbahet kah mesi i marsit.
 
 
Ligjėratė pėr muajin e historisė sė zezakėve nė Amerikė
 
Prishtinė, 26 shkurt 2004 - Xhems Erli nga Instituti amerikan Smithsonian, do mbajė njė ligjėratė nė Universitetin e Prishtinės, tė premtėn mė 27 shkurt. Ai do tė flasė pėr rėndėsinė qė e ka nė Shtetet e Bashkuara "Muaji i historisė sė zezakėve", nė Bibliotekėn Kombėtare dhe Universitare nė Prishtinė.

Erli ėshtė drejtor i Departamentit pėr Studime dhe Komunikime Kulturore nė Qendrėn e Programeve tė Folklorit Popullor dhe Studimeve Kulturore qė gjendet nė kuadėr tė Institutit Smithsonian, Uashington.
 
 
Nė Mitrovicė mbrėmė u shėnua 15-vjetori i grevave tė minatorėve
 
Mitrovicė, 26 shkurt 2004 - Nė qendrėn e kulturės "Rexhep Mitrovica", nė organizim tė Forumit tė Rinisė tė LDK-sė nė Mitrovicė, dje u shenua 15-vjetori i grevave tė minatorėve tė Trepēės.

Pas intonimit tė Himnit kombėtar tė pranishmit i nderuan me njė minutė heshtje tė gjithė minatorėt e vdekur. Pastaj foli kryetari i degės sė Forumit tė Rinisė tė LDK-sė nė Mitrovoicė Safet Kamberi, i cili theksoi se "pėrkujtojmė me pietet tė lartė sakrificėn e minatorėve tė Minierės sė Stan Tėrgut, grevės sė shkurtit tė vitit 1989, qė tronditi themelet e ish jugosllavisė dhe njėherit ishte edhe gurėthemel pėr shtetin e pavarur tė Kosovės".

"Ne sot po pėrkujtojmė sakrificėn e atyre qė na udhėzuan qė sot tė jemi tė lirė dhe qė tė mund tė ndėrtojmė ardhmėrinė tonė ashtu siē dėshirojmė ne", tha Kamberi, cili ceku se fatkeqėsisht nga njė gjigant indistrual qė i prinin mu minatorėt e Trepēės Mitrovica ka mbetur njė nga qytetet me gjendje mė tė vėshtirė sociale. Ai bėri thirrje qė tė ndėrmerren tė gjitha masat qė Trepēa prapė tė vihet nė funksion tė plotė.

Po ashtu para tė pranishmėve foli edhe kryetari i Sindikatės sė Minatorėve tė Trepēės Hasan Potoku.
Manifestimi vazhdoi me njė program tė pasur kulturor.
 
 
Filloi ndėrtimi i koridorit tė shpresės pėr fshatrat e Grykės sė Karadakut
 
Gjilan, 26 shkurt 2004 - Ministri i Tronsporit dhe Telekomunikacionit, Zef Morina nė njė ceremoni dje ka pėruruar fillimin e punimeve nė hapjen e rrugės Zhegėr-Stanēiq, e cila nė fazėn e parė do tė shtrihet deri nė Shurdhan.

Parashihet nė fazėn tjetėr kjo rrugė tė ndėrtohet deri nė kufi me Maqedoninė dhe tė jetė njė portė shumė e rėndėsishme edhe pėr Kosovėn, pėrmes sė cilės do tė lidhet me koridorin e tetė ndėrkombėtar tė trafikut.

Xhemajl Hyseni, zėvendėskryetar i komunės sė Gjilanit tha me kėtė rast se rruga Gjilan-Zhegėr-Stanēiq ėshtė njė nga projektet mė madhore tė karakterit kombėtar dhe ndėrkombėtar, sepse ajo lidhė fshatra, qytete, rajone, shtete e kontinente.
 
Ndėrtimi i kėsaj rruge, e cila lidhė edhe shumė vendbanime shqiptare tė Kosovės dhe tė Maqedonisė, ka qenė jo vetėm njė ėrndėrr e kahershme, por edhe njė gjakim i shumė gjeneratave tė pėrparshme.

Ministri Zef Morina theksoi se shpreson se rikonstrumi i kėsaj rruge do tė shėnojė progres tė mėtejmė nė zhvillimin ekonomik tė kėsaj ane, e nė veēanti do tė ketė efekt pozitiv nė parandalimin e zhvendosjes sė popullatės nga fshtarat e kėsaj Gryke.

Morina tha se kjo rrugė ka qenė njėri nga prioritetet kryesore tė Ministrisė sė Transporteve, ndėrtimi i sė cilės do tė mundėsojė veē tjerash edhe lidhjen mė tė mirė tė vendbanimeve qė shtrihen nė rripin e vargmaleve tė Karadakut, pėrkatėsisht nė zonėn kufitare me Maqedoninė me vendbanimet shqiptare nė pjesėn e rajonit tė Kumanovės.

Kjo rrugė ka gjatėsi 11 kilometra, nga Zhegra deri nė Stanēiq, ndėrsa nė fazėn e tashme ajo do tė ndėrtohet deri nė Shurdhan dhe ėshtė e gjatė 8 kilometra, ndėrsa gjerėsia e saj do tė jetė 6 metra. Projekti ka vlerėn mbi 527 mijė euro dhe parasheh zgjerimin e rrugės ekzistuese dhe shtruarjen e saj me tampon, nė trashėsi prej 30-35 cm.
 
 
Mbrėmė nė Prishtinė vdiq shkrimtari i njohur pėr fėmijė Zejnullah Halili
 
Prishtinė, 26 shkurt 2004 - Papritmas mbrėmė nė Prishtinė, nė moshėn 59-vjeēare, vdiq shkrimtari i njohur pėr fėmijė Zejnullah Halili.

Autor i shumė veprave pėr fėmijė, shkrimtari Halili tėrė krijimtarinė e tij ia ka kushtuar lexuesve mė tė vegjėl, duke shkruar me pėrkushtim tė madh pėr botėn e tyre.

I ndjeri njė kohė tė gjatė ka punuar nė Redaksinė pėr fėmijė tė Radio Prishtinės, pastaj nė Redaksinė e revistave tė ndėrmarrjes sė dikurshme "Rilindja", ku ka qenė edhe kryeredaktor i "Gazetės pėr fėmijė".

Varrimi i shkrimtarit Zejnullah Halili bėhet sot nė vendlindjen e tij nė fshatin Kokaj tė komunės sė Gjilanit.
 
 
Grupi i punės pėr zgjedhjet nė Kosovė bėri publike rekomandimet pėrfundimtare
 
Prishtinė, 26 shkurt 2004 - Grupi i punės pėr zgjedhjet nė Kosovė bėri dje publike rekomandimet pėrfundimtare nė lidhje me kornizėn rregulluese, tė cilat ia ka dėrguar kryeadministratorit tė Kosovės Hari Holkeri.
 
Shefi i OSBE-sė nė Kosovė Paskal ka thėnė se ky dokumentacion do t'i japė z. Holkerit njohuri tė konsiderueshme pėr tė menduar pėr faktorėt kryesorė nė procesin e zgjedhjeve.
 
Sipas kėtyre rekomandimeve, Parlamenti i Kosovės do tė vazhdojė tė ketė 120 vende, ku 100 prej tyre do t'u ndaheshin subjekteve politike nė bazė tė proporcionit tė votave qė do tė fitojnė.
 
Nė kėto zgjedhje do tė ketė vetėm njė njėsi zgjedhore. Njėherėsh ende ėshtė e paqartė nėse do tė votohet me lista tė hapura apo tė mbyllura. Grupi i punės rekomandon qė mandati i Parlamentit nga tre vjet qė ėshtė tash tė bėhet katėr vjet.

Vendimet pėrfundimtare do t'i marrė Kryeadministratori i Kosovės, i cili do tė shpallė datėn e zgjedhjeve.

Shefi i Misionit tė OSBE-sė nė konferencėn e djeshme pėr gazetarė ka lavdėruar punėn e grupit, duke shtuar se nė rekomandime figurojnė edhe ēėshtje pėr tė cilat nuk ka koncensus, sidomos nėse Kosova duhet tė jetė njė apo disa njėsi zgjedhore, nėse do tė ketė lista tė hapura apo tė mbyllura.
 
 
Kryetari i Parlamentit Evropian thotė se parakusht pėr inkuadrimin e Kosovės nė BE janė standardet para statusit
 
Londėr, 26 shkurt 2004 - Problemi kryesor pėr vendet e Ballkanit drejt inkuadrimit evropian ėshtė korrupsioni, thotė Pet Koks, kryetar i Parlamentit Evropian. Nė njė takim nė Londėr, Koks i ka bėrė njė vėshtrim bashkėsisė evropiane nė prag tė zgjerimit nė lindje dhe sfidat aktuale qė e presin komunitetin evropian.

Kur ėshtė fjala pėr ēėshtjen e Kosovės, pėrkatėsisht zgjidhjen e statusit pėrfundimtar tė saj, si parakusht drejt inkuadrimit evropian, z. Koks thotė se qėndrimi ėshtė i njohur, standardet para statusit. Ai thekson rėndėsinė e vazhdimit tė procesit tė bisedimeve ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit.
 
"Nėse vėshtrohen marrėdhėniet ndėrmjet Serbisė dhe Kosovės dhe Serbisė e Malit tė Zi, vėrehet se kėto marrėdhėnie janė komplekse. Pėr tė ndėrtuar strukturat evropiane ne duhet tė dimė cilat janė bazat solide pėr ndėrtimin e tyre", ka thėnė ndėr tė tjera, kryetari i Parlamentit Evropian.
 
 
Pegi Hiks shpreson se gjatė kėtij viti kthimi i tė zhvendosurve serbė do tė shėnojė rritje
 
Prishtinė, 26 shkurt 2004 - "Megjithė rritjen prej 33 pėr qind tė numrit tė kthyerve serbė nė Kosovė ne nuk mund tė jemi tė kėnaqur, por shpresojmė se nė vitin 2004 ky numėr do tė shėnojė rritje", tha Pegi Hiks, zyrtare nė Zyrėn koordinuese pėr kthim nė UNMIK. Ēelėsi pėr kthimin e tyre, sipas zonjės Hiks, ėshtė plotėsimi i kėrkesave tė tyre, kuptohet konform mundėsive ekzistuese.

"Pėr tė arritur rezultate edhe mė tė mira nė kthimin e serbėve ne duhet tė sigurojmė kushte pėr jetesė dhe sigurinė e lėvizjes. Kėtu krahas ndėrkombėtarėve duhet tė angazhohen edhe institucionet vendėse, gjė qė vullneti i angazhimit tė vendorėve nuk mungon. Qeveria e Kosovės pėr kthim ka dhėnė 7 milionė euro nga buxheti i konsoliduar i saj", ka thėnė zonja Hiks.
 
 
Ēapell i cilėson tė pavėrteta akuzat e mediave dhe politikanėve serbė se gjendja e serbėve nė Kosovė ėshtė e mjerueshme
 
Prishtinė, 26 shkurt 2004 - Policia ndėrkombėtare nė Kosovė hodhi poshtė akuzat e shpifura nė disa shkrime tė botuara nė mediat e Beogradit dhe tė politikanėve serbė se gjendja e serbėve nė Kosovė ėshtė e mjerueshme.
 
Kėto deklarime i bėri zėdhėnėsi i policisė sė UNMIK-ut Derek Ēapell, i cili i cilėson tė pavėrteta dhe thotė se gjendje e sigurisė nė Kosovė ėshtė e qėndrueshme dhe nė mėnyrė tė veēantė sulmet me motive etnike kanė shėnuar rėnie.
 
Por, fatkeqėsisht mediat serbe ēdo vrasje tė serbėve nė Kosovė e cilėsojnė me motive etnike dhe ato i legjitimojnė tė kryera nga terroristėt shqiptarė. Kjo nuk ėshtė e vėrtetė thotė Ēapell. Sipas tij shumė krime kanė ndodhur prej komunitetit tė njėjtė.

"Fatkeqėsia mė e madhe ėshtė kur grupe tė caktuara i pėrdorin kėto vrasje pėr qėllime tė veta", ka thėnė Ēapell. Ai ka shtuar se nė mediat e Beogradit ėshtė shkruar se 40 serbė janė vrarė nė Lipjan, qė nga ardhja e forcave paqeruajtėse nė Kosovė, qė ėshtė njė gėnjeshtėr. Numri i vrasjeve, thotė ai, ėshtė 22 dhe vetėm nė njė rast pas pėrfundimit tė luftės janė vrarė 14 persona.
 
Ėshtė ky rast i Grackės nė qershor tė vitit 1999 kur nė Kosovė ende nuk ka pasur polici ndėrkombėtare thotė Derek Ēapell. Po ashtu nė mediat e Beogradit thuhet se nė rajonin e Lipjanit nga 17 mijė serbė sa ishin nė vitin 1999 tash aty jetojnė vetėm 2000. Edhe kjo ėshtė gėnjeshtėr thotė Ēapell.
 
Sipas tij tė dhėnat e vėrteta janė se pas pėrfundimit tė luftės nė komunėn e Lipjanit kanė jetuar pak mė shumė se 9000 serbė, ndėrkaq edhe tash aty jetojnė rreth 900 serbė, ka nėvizuar Ēapell, duke shtuar se gjendja e sigurisė nė mėnyrė tė veēantė pėr pjesėtarėt e komunitetit serb, kudo qė jetojnė ata ėshtė pėrmirėsuar dukshėm.
 
 
Serbėt nuk dėshirojnė t'u kėrkojnė falje shqiptarėve pėr krimet nė Kosovė
 
Prishtinė, 26 shkurt 2004 - Serbėt nuk dėshirojnė t'u kėrkojnė falje shqiptarėve pėr krimet e bėra nga regjimi i Millosheviqit. Po ashtu mund tė numėrohen me gishta tė dorės edhe qytetarėt e tjerė nė Serbi, tė cilėt mendojnė se shqiptarėve duhe t'u kėrkohet falje.
 
Kėto komente i bėri publicisti serb nga Beogradi Nikolla Radash. Ai ka ardhur nė Kosovė pėr tė marrė pjesė nė promovimin e revistės sė pėrmuajshme e cila mbanė emrin "Dialogu pėr Kosovėn".
  
 
Probleme serioze me gjendjen e tė drejtave tė njeriut nė Shqipėri
 
Uashington, 26 shkurt 2004 - Nė kapitullin pėr Shqipėrinė, raporti i Departamentit tė Shtetit thekson se gjendja e tė drejtave tė njeriut nė kėtė vend, vazhdon tė mbetet e dobėt nė disa fusha dhe megjithė pėrparimet e bėra, ka ende probleme serioze.

Policia thuhet nė raport, keqtrajton tė ndaluarit dhe tė arrestuarit dhe herė pas here kryen edhe arrestime arbitrare. Nė muajin janar tė vitit 2003, policia nė Korēė keqtrajtoi njė shtetas i cili vdiq mė pas nė spital. Fillimisht autoritetet e fshehėn rastin si helmim, por pas ndėrhyrjes sė zyrės sė Avokatit tė Popullit, hetimet arritėn nė pėrfundimin se vdekja ishte shkaktuar nga hemorragjia si rezultat i keqtrajtimit.

Nė Shqipėri thuhet nė raportin e Departamentit amerikan tė Shtetit, niveli i krimeve tė dhunshme vazhdon tė jetė i lartė dhe shumė prej tyre kanė tė bėjnė me gjakmarrjen ose konfliktet e bandave kriminale.

Korrupsioni, thuhet nė raport, pėrbėn njė problem mes forcave policore dhe pagat e tyre tė ulta si dhe korrupsioni tejet i pėrhapur nė gjithė shoqėrinė, e bėjnė atė tė vėshtirė pėr t=u luftuar.
Raporti i Departamentit tė Shtetit thekson se pjesa mė e madhe e sistemit gjyqėsor nuk funksion nė mėnyrė tė pavarur dhe me efektivitet pėr shkak tė trysnisė politike, kėrcėnimit, korrupsionit tė thellė, rryshfeteve dhe burimeve tė pamjaftueshme.

Njė problem tjetėr serioz pėr Shqipėrinė ėshtė trafiku i qenieve njerėzore, veēanėrisht i grave dhe fėmijve. Policia vazhdon tė jetė e pėrfshirė nė kėtė trafik. Organizatorėt e trafikut edhe kur arrestohen, shpesh lirohen pėr mungesė provash, ose edhe nė se gjykohen marrin dėnime pėr krime mė tė lehta.
 
 
Zyrtarėt e lartė evropianė shprehin ngushėllime pėr vdekjen e Trajkovskit
 
Bruksel, 26 shkurt 2004 - Me rastin e vdekjes tragjike tė Presidentit tė Maqedonisė, kryetari i Parlamentit Evropian Pat Koks i ka shprehur ngushėllime familjes sė tij dhe popullit maqedonas.

"Posa kemi mėsuar pėr fatkeqėsinė tragjike tė aeroplanit me tė cilin presidenti Trajkovski udhėtonte pėr nė Bosnjė dhe jam thellė i tronditur dhe i pikėlluar pėr vdekjen e tij.
 
Kemi patur kėnaqėsinė ta mirėpresim presidentin Trajkovski vitin e kaluar nė PE dhe iu shpreh ngushėllimet e mia mė tė thella familjes sė presidentit, miqėve dhe popullit tė Maqedonisė, me rastin e vdekjes sė tij tragjike", thuhet nė deklaratėn e kryetarit tė Parlamentit Evropian, Pat Koks.

Ndėrkaq, pėrfaqėsuesi i lartė i BE-sė pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri, Havier Solana, ka shprehur dhembje pėr siē ka thėnė shkuarjes sė njė 'burri tė madh' dhe njė miku tė Evropės. "Kjo ėshtė njė ditė tragjike pėr Maqedoninė, pėr popullin e saj, por edhe pėr shumė evropianė. ėshtė shprehur Solana.

"Presidenti Trajkovski ka qenė njė burrė i madh, njeri i cili ka punuar pėr progresin e vendit tė tij, jo vetėm nė reforma, por edhe nė afrimin e pėrshpejtuar nė Bashkimin Evropian", thoėt Solana.
Poashtu keqardhje tė thellė pėr vdekjen e Trajkovskit ka shprehur edhe kryetari i Komisionit Evropian Romano Prodi.
 
 
Pėr shkak tė vdekjes tė Trajkovskit anulohet konferenca e Mostarit
 
Mostar, 26 shkurt 2004 - Ėshtė anuluar konferenca ndėrkombėtare pėr investimet, e cila ėshtė dashur tė mbahet sot nė Mostar, pas rrėzimit tė avionit presidencial maqedonas, nė tė cilin ndodheshin Presidenti i Maqedonisė Boris Trajkovski dhe tetė pasagjerė dhe anėtarė tė ekuipazhit.

Pėr shkak tė motit tė lig, shiut tė fuqishėm dhe mjegullės sė dendur nė B e H - udhėtimin pėr nė Mostar e ka anuluar kryeministri shqiptar Fatos Nano, presidenti i Serbisė dhe Malit tė Zi dhe kryeministri sllovak.
 
 
Zyrtarėt e Federatės sė B e H konfirmojnė vdekjen e Trajkovskit
 
Sarajevė, 26 shkurt 2004 - Presidenti i Maqedonisė ka humur jetėn nga rrėzimi i avionit afėr vendit Stolac nė Hercegovinėn lindore, ka konfirmuar zėdhėnėsi i Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Federatės sė Bosnjės e Hercegovinės Nexhad Vejzagiq.

Ai u ka thėnė gazetarėve se ekipet e shpėtimit qė janė dėrguar nė terren kanė gjetur mbeturinat e avionit tė Presidentit maqedonas dhe se askush nuk ka mbijetuar aksidentin.

Supozohet se avioni pėr shkak tė motit tė lig ėshtė pėrplasur nė malin Hėrgud mes Stolacit dhe Lubinjės.

Sipas lajmeve tė pakonfirmuara, me Presidentin Trajkovski nė avion ndodheshin kėshilltarja e tij Ginka Ilkova-Boshkoviq dhe tre anėtarė tė kabinetit tė tij.
 
 
Presidenti maqedons Trajkovski ka humbur jetėn nga rrėzimi i avionit
 
Dublin, 26 shkurt 2004 - Presidenti i Maqedonisė Boris Trajkovski ka humbur jetėn kur avioni me tė cilin po udhėtonte ėshtė pėrplasur nė malet e Bosnjės jugore, tha kryeministri i Irlandės Berti Ahern.

Ahern foli shkurt pas takimit me kryeministrin maqedonas nė Dublin. Ai tha se takimi ėshtė anuluar "pėr shkak tė lajmit tragjik se Presidenti Boris Trajkovski ka vdekur nga rrėzimi i avionit nė Bosnjė", njofton Rojter.
 
 
Nė Bosnjė ėshtė rrėzuar avioni i Presidentit tė Maqedonisė Boris Trajkovski
 
Mostar, 26 shkurt 2004 - Njoftohet se avioni i Presidentit tė Maqedonisė Boris Trajkovski ėshtė rrėzuar sot nė jug tė Bosnjės e Hercegovinės, 50 km nė jug tė Mostarit.

Trajkovski bashkė me anėtarėt e njė delegacioni maqedonas po udhėtonte nė konferencėn ndėrkombėtare pėr investime nė Mostar. Kontrolli i fluturimeve nė orėt e paradites ka humbur kontaktin me avionin qeveritar maqedonas, i cili nė atė moment ndodhej mbi qytetin Stoc.

Policia dhe ekipet e shpėtimit ndodhen nė terren dhe po pėrpiqen tė verifikojnė se ēfarė ka ndodhur me avionin.

Ende nuk dihet se sa anėtarė tė delegacionit maqedonas ndodheshin nė avion dhe pėr ēfarė tipi avioni bėhet fjalė.
 
 
Maqedonia sot nė Dublin paraqet kėrkesėn pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian
 
Shkup - Dublin, 26 shkurt 2004 - Maqedonia pritet tė parashtrojė sot zyrtarisht nė Dublin tė Irlandės aplikimin pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian. Kėtė e konfirmoi kryeministri maqedonas Branko Cėrvenkovski para nisjes sė delegacionit maqedonas pėr nė Irlandė.

Aplikimi do t'i dorėzohet kryeministrit irlandez Berdi Ahen si kryesues aktual i Bashkimit Evropian.
"Parashtrimi i aplikimit ėshtė ngjarje e madhe dhe e rėndėsishme qė nė masė tė madhe do tė definojė rrugėn nėpėr tė cilėn do tė ecim gjatė periudhės sė ardhshme si popull dhe si shtet", ka deklaruar kryeministri maqedonas para nisjes sė delegacionit tė Maqedonisė nė Dublin.
 
Ai ka shtuar se Maqedonia duhet tė kalojė edhe njė rrugė shumė tė vėshtirė nė realizimin e reformave dhe harmonizimin e legjislaturės me vendet e Bashkimit Evropian.
 
 
Opozita nė Shqipėri ka ndėrprerė protestat pėr t'i filluar mė 20 mars
 
Tiranė, 26 shkurt 2004 - Tryeza e partive opozitare nė Shqipėri vendosi dje nė Tiranė qė tė ndėrpresė protestat pėr t'i filluar ato me 20 mars. Ndėrkohė, partia mė e madhe opozitare e Salih Berishės nuk e hedh poshtė mundėsinė e arritjes tė njė koncensusi politik me socialistėt nė pushtet pėr ēėshtje tė rėndėsishme si pėrmirėsimi i kodit elektoral, ligji pėr pronat dhe shpejtimin e reformave.

Spartak Ngjela, sekretar i PD-sė pėr Marrėdhėniet me publikun, e konsideron uljen e socialistėve nė tryezėn e bisedimeve me opozitėn tė vetmen rrugė qė u ka mbetur atyre pasi kanė dėshtuar sipas tij nė qeverisjen e vendit dhe nė garantimin e votės sė lirė.
 
 
Parlamenti i Maqedonisė miratoi propozimin pėr riorganizimin territorial tė Shkupit
 
Shkup, 26 shkurt 2004 - Parlamenti i Maqedonisė miratoi me shumicė votash propozimin pėr riorganizimin territorial tė Shkupit. Kundėr kėtij propozimi votuan vetėm dy deputetė, ndėrkaq deputetė e partive opozitare maqedonase gjatė votimit nuk ishin tė pranishėm nė kuvend.
 
Nė kėtė propozim theksohet se nxjerrja e ligjit pėr qytetin e Shkupit ka pėr qėllim rrumbullakėsimin e rregullativės ligjore me tė cilėn realizohet reforma e sistemit tė pushtetit vendor me kornizėn e re kushtetuese.
 
Me kėtė propozim Shkupi ėshtė ndarė nė nėntė komuna, ndėrkaq ekziston mundėsia alternative qė Haraēina gjithashtu tė inkuadrohet nė kuadėr tė kryeqytetit, por pėr kėtė do tė bisedohet nė fazėn e dytė.
 
 
Qeveria izraelite dhe palestineze planifikojnė njė takim mes kryeministrave tė tyre
 
Jeruzalem, 26 shkurt 2004 - Qeveria izraelite dhe palestineze planifikojnė njė takim tė nivelit tė lartė mes kryeministrave tė tyre Ariel Sharon dhe Ahmed Korej. Siē u konfirmua nga tė dyja palėt, drejtuesit e zyrave tė dy kryeministrave janė takuar nė parapėrgatitjen e kėtij takimi.
 
Bisedimet kanė qenė pozitive thuhet nė Jeruzalem. Megjithatė nuk ėshtė bėrė me dije se kur do tė zhvillohet takimi Sharon - Korej.
 
Nga ana tjetėr presidenti palestinez Jaser Arafat ka shprehur dhe njėherė gatishmėrinė e tij pėr njė marrėveshje paqėsore me Izraelin. Siguria dhe paqja nuk janė me interes vetėm pėr palestinezėt por edhe pėr izraelitėt, theksoi Arafat nė Ramallah.
 
 
Kancelari gjerman viziton SHBA-tė
 
Berlin, 26 shkurt 2004 - Kancelari gjerman Gerhard Shrėder udhėton sot pėr nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės ku do tė takohet edhe me presidentin amerikan Xhorxh Bush. Stacioni i parė i vizitės sė tij do tė jetė Ēikago. Atje Shrėder do tė mbaj njė fjalim para pėrfaqėsuesėve tė ekonomisė amerikane.
 
Takimi me presidentin Bush ėshtė paraparė tė zhvillohet tė premten. Kjo ėshtė vizita e parė e kancelarit Shrėder nė Shtėpinė e Bardhė prej dy vitesh.
 
Nė qendėr tė bisedimeve pritet tė jetė konflikti i Irakut. Edhe pse Shrėder ka pėrjashtuar mundėsinė e angazhimit ushtarak gjerman nė Irak, Gjermania ėshtė e gatshme tė ndihmojė nė sektorin civil dhe tė ofrojė faljen e borxheve pėr vendin arab.
 
 
Nga shpėrthimi i gazit nė Siberi kanė humbur jetėn 15 veta
 
Moskė, 26 shkurt 2004 - Nga shpėrthimi i gazit nė qytetin siberian Ēita kanė humbur jetėn 15 veta dhe janė plagosur tė paktėn 17 tė tjerė, njofton Ministria ruse e Emergjencės.

Shpėrthimin e ka shkaktuar rrjedhja e gazit nė njė restoran nė qytetin Ēita, cili ndodhet afėr kufirit me Mongolinė dhe Kinėn.

Nga shpėrthimi plotėsisht ėshtė shkatėrruar ndėrtesa. Shpėrthimet e gazit janė dukuri e shpeshtė nė Rusi pėr shkak tė mirėmbajtjes sė dobėt tė infrastrukturės.
 
 
Vriten dy plasetinezė dhe njė izraelit
 
Gaza, 26 shkurt 2004 - Dy palestinezė dhe njė izrealit janė vrarė sot nė mėngjes nė njė konflikt nė Gaza, njoftuan burimet izraalite tė sigurimit.

Incidenti ka ndodhur nė kalimin kufitar Erez nga Rripi i Gazės nė Izrael. Sė pari dy militantė palestinezė pėr arsye tė panjuhura kanė vrarė njė izrealit e pastaj pjesėtarėt e sigurimit izrealit kanė vrarė ata dy.

Grupi palestinez i Brigadave tė martirėve Al-Aksa kanė thėnė se dy palestinezėt kanė qenė anėtarė tė grupit tė tyre.
 
 
Janė vrarė pesė punėtorė humanitarė afganė
 
Kabul, 26 shkurt 2004 - Pesė punėtorė humanitarė tė njė organizate joqeveritare afgane janė vrarė tė mėrkurėn nė pritė nė lindje tė vendit, ka bėrė tė ditur ministri afgan i Punėve tė Brendshme Ali Ahmad Xhalali.

Ai ka thėnė se humanitarėt i takonin Solidaritetit Nacional Afgan (FPF), organizatė joqeveritare e cila ndihmonte nė punėt e rindėrtimit tė Afganistanit. Nė kėtė sulm janė plagosur edhe dy humunitarė.
 
 
Thellohet kriza nė Haiti
 
Nju Jork, 26 shkurt 2004 - Kėshilli i Sigurimit pritet tė zhvillojė tė enjten njė takim urgjent pėr tė gjetur njė zgjidhje pėr krizėn qė po thellohet nė Haiti.

Takimi mbahet njė ditė pasi Franca propozoi njė plan, qė pėrfshin dislokimin e njė force civile ndėrkombėtare dhe ndihmė ndėrkombėtare pėr tė pėrgatitur terrenin pėr zgjedhjet presidenciale nė vend.

Ministri i jashtėm francez, Dominik dė Vilpen, tha se ishte koha pėr njė kapitull tė ri nė historinė haitiane.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.