|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Nėn organizimin e Forumit tė Rinisė tė LDK-sė dega nė Mitrovicė u shenua 15 vjetori i grevave tė Minatorėve

 
 

 
Mitrovicė, 26 shkurt 2004 / TN - Dje mė 25 shkurt, nė qytetin e Mitrovicės, qytetin e Minatorėve nėn organizimin e Forumit tė Rinisė tė LDK-sė dega nė Mitrovicė u shenua 15 vjetori i grevave tė Minatorėve.
 
Ky manifestim u mbajtė nė Qendrėn e Kulturės “Rexhep Mitrovica “ nė Mitrovicė  dhe filloj prej orės 17:00. Tė pranishėm nė kėtė manifestim ishin Nėnkryetari i Kuvendit Komunal z. Mursel IIbrahimi, kryeshefi z.Mustaf Pllana dhe nėnkryetari i LDK-sė dega nė Mitrovicė z.Blerim Baruti.
 
Pas intonimit tė hymnit kombėtar tė pranishmit I nderuan  me njė minut heshtje tė gjithė ata Minatorė tė cilėt nuk gjenden nė mesin tonė, mė pas fjalėn hyrėse e mori kryetari i degės sė Forumit tė Rinisė tė LDK-sė z. Safet Kamberi,  i cili fillimishtė i pėrshėndeti tė pranishmit dhe theksoi se sot jemi mbledhur qė tė pėrkujtojmė me pietet tė lartė sakrificėn e Minatorėve tė Minierės sė Stan Tėrgut, grevės sė shkurtit tė vitit 1989, qė tronditi themelet e ish jugosllavisė dhe njiherit ishte edhe gurėthemel pėr shtetin e pavarur tė Kosovės.
 
Ne sot po pėrkujtojmė sakrificėn e atyre qė na udhėzuan qė sot tė jemi tė lirė dhe qė tė mund tė ndėrtojmė ardhmėrin tonė ashtu siq dėshirojmė ne.
 
Kryetari KamberiI mes tjerash theksoi se “fatkeqėsisht, njė gjiganti industrial qė i prinin mu Minatorėt e Trepēės, Mitrovica ka mbetė njė nga qytetet me ekonomi mė tė rėnd dhe me gjendje mė tė vėshtir sociale. Ai i bėri thirrje tė gjithė faktorėve relevant qė tė ndėrmarrin tė gjitha masat qė Trepēa prap tė vihet nė funksion tė plotė.
 
Tė pranishmėve iu drejtua me disa fjalė kryetari i sindikatės sė Minatorėve tė Trepēės z.Hasan Potoku.
 
Manifestimi vazhdoi mė pas me njė program tė pasur kulturor nga Ansambli i Qytetit, Vllėzėrit Fazliu dhe Shoqėria Kulturore-Artistike “Shala”.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.