|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Njė shqiptare!

 
 

 
26 shkurt 2004 / TN
   
Edison YPI
 
Pse, piskamat e kėrleshjeve tė Larove dhe Jagove tė jargshėm tė lyrshėm tė pėshtirė do dėgjojmė gjith’ jetėn?! Jo, do ta themi edhe ndonjė fjalė tė mirė pėr njėri-tjetrin. Nuk ka dalė nga pluhuri i arkivave. Nuk e ka prodhuar imagjinata hile-qare e ndonjė “krijuesi” mediokėr romėsimtar. E ka bėrė Zoti me dorėn e vet, prej kockash dhe mishi. Ēfaqet ēdo dit’ gjith’ drit’ para gjith’ shqiptarėve. Ėshtė femėr. Ėshtė moderne, por aspak snobe. Flet shumė, por kjo nuk i bie nė sy askujt, sepse po flet ajo qė nuk po arrin tė thotė as tė mijtėn e atyre qė i ziejnė pėrbrenda. Ėshtė sensuale, e lakmueshme, e dėshirueshme, por para saj zor dikush guxon ta kalojė vijėn e kuqe tė rrezikut...
 
Sepse ėshtė aq e drejtpėrdrejtė, aq e thjeshtė, aq e vrullshme, aq e gatshme, aq e fuqishme, aq turbulluese, por meqenėse edhe gjithaq diskrete dhe distante, saqė tėrėsia e kėtyre cilėsive e bėn sensualitetin e saj, mė tė lartin e sensualiteteve; klasik. E mu pėr kėtė, ky sensualitet ėshtė njė sfond aq i kėndshėm, aq i pėlqyeshėm, aq joshės, aq fasionues, saqė gjithmonė gjeneron kujdes, delikatesė, deri frikė pėr t’iu afruar mė tepėr. Nė rastin e saj “tė vishesh bukur” apo “tė ndjekėsh modėn”, nuk kanė asnjė kuptim. Vlerat i ka nė interioritetin e vet.
 
Pasha Zotin, me zhele kishte pėr tė qenė gjithaq’ interesante, nė mos mė tepėr. “Moda” e saj ėshtė si “moda” e Monalizės. Thuam, cilėn modė ka ndjekur Monaliza?! Cili kritik arti ėshtė marrė me atė modė?! Ka cilėsinė e rrallė tė jetė lindur, tė ēfaqet, tė jetojė e tė veprojė, pėrpikmėrisht ajo qė ėshtė ashtu si ėshtė. Sa kushton kjo cilėsi?! Miliona, miliarda dollarė?! Ajo nuk pyet pėr to! I ka brenda kraharorit milionat dhe miliardat. Ajo kurrė nuk mungon a mjafton. Ajo gjithkah dhe gjithmonė tepron. Ajo ėshtė si thotė Shekspiri; “As Djalli nuk ka ē’tė thotė kundėr saj”. Konkurron vetėm me fictions dalė nga mendjet inkandeshente tė Gjenive.
 
Pėr shembull me Anna Karenina-n, atė qė besonte se me vetėm njė vėshtrim mund tė shembte cilindo mashkull tė Botės mbarė. Por mė madhėshtorja e tė gjitha cilėsive qė ka, mė e rralla, ajo qė jo thjesht e lartėson, por e shenjtėron, ėshtė umiliacioni, urtėsia, nėnshtrimi shenjtėror qė rrezaton prezenca e saj, vetėdija se sado i madh e i rėndėsishėm tė jetė njeriu, sado i ditur apo i kamur, i dėgjuar, i shikuar, i famshėm, nuk ėshtė kurrgjė pėrpara Botės sė madhe dhe t’madhit Zot. Veē saj, askush tjetėr prej njerėzve publikė nuk e ka kėtė dhunti. Gėrrmofshin e u dėrrmofshin, e vdekshin e u varrofshin nėn pluhura arkivash, librash e gazetash, eruditėt vulėhumbur, qė nuk e dinė a nuk kuptojnė se gjithė dituria e ftohtė e tė gjithėve bashkė shitet nė njė CD qė kushton vetėm dymijė lekė tė vjetra.
 
Ngordhshin edhe ata qė kujtojnė se me click-a mbi CD-ra mund tė bėhen tė ditur! Ajo nuk ka tė bėjė as me kėta as me ata, sepse nuk ja rrok mendja se vetėm me lexime mund tė bėhesh njeri, a vetėm me click-a mund tė bėhesh i squt. Ajo ėshtė tjetėrsoj. Si?! Ehu, “go back” ta kuptosh. Ēfarė i bėn ajo xhamit tė ekranit, o Zot?! E zhduk me abrakadabra, e grin, e gris, e kafshon, e dėrrmon, e djeg, e avullon?! Aty nga mbrėmja u thotė tė gjithėve “Natėn e Mirė!“.
 
Nuk besoj se ja kthen kush pėrshėndetjen. Pas asaj pėrshėndetjeje, disa ngrijnė nė pozicione qesharake si tė kllounėve nė metrotė e metropoleve qė imitojnė Ēaplinin, tė tjerė mbeten me sy tė shqyer, veshė tė ēapėlyer, tė tjerė me lugėn nė gjysėm lartėsie drejt gojės, tė gjithė tė habitur si iku, si u tret kaq shpejt ėndrra, mjegulla. Disa mė tė fisėm, edhe ata nuk ja kthejnė pėrshėndetjen. Nuk ja kthejnė, sepse, ndėrkohė u kujtohet Shelly; “Natėn e mirė - Natėn e mirė, po si kėshtu?! Kjo natė pa Ty e mirė si mund tė jetė?! Kėtė tė mos ma thuash mė kėtu! Se nata di tė jetė e mirė dhe vetė!”. Nuk ėshtė as si Dita as si Drita, as si Dielli. Ėshtė shqiptare plot drit’ nate mendimtare.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.