|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Intervistė

 
 

Johana Neuman: Shqiptarėt shpėtuan familjen time ēifute

 
 

 
26 shkurt 2004 / TN
  
Intervistoi: Aida CAMA
 
Johanna Jutta Neumann, ēifutja qė ėshtė strehuar nė Shqipėri gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, tregon peripecitė gjashtė vjeēare tė familjes sė saj. Nė njė kafe tė Hamburgut, Johanna shfleton faqe nga libri i saj “Via Albania”, i botuar fillimisht nė gjuhėn angleze, libėr me kujtime nga Shqipėria.
 
Ky libėr sapo ka dalė edhe nė gjuhėn gjermane. Johanna Neuman, me origjinė ēifute, ka lindur nė Hamburg, menjėherė pas klasės sė dytė fillore u detyrua ta ndėrpriste shkollėn, pasi njerėzit si ajo nuk kishin vend nė Gjermani. Nė shkurt tė vitit 1938, prindėrve tė saj, pėr t`i shpėtuar terrorit nazist, iu desh tė largoheshin nga Gjermania, pėr tė gjetur diku tjetėr, njė strehė. Pėrse ata zgjodhėn Shqipėrinė si tė tillė? Si e morėn rrugėn nga Hamburgu pėr nė Shqipėri, pesė javė para se Italia fashiste tė sulmonte vendin tonė? U vendosėn nė Durrės, nė njė hotel afėr portit, por pėrse mė pas administrata shtetėrore e asaj kohe, me urdhėr tė italianėve i internoi nė Berat?
 
Kush e ndimoi kėtė familje nė Lushnjė qė t“i shpėtonte gjermanėve dhe si u rikthyen nė Durrės e mė pas nė Tiranė? Pėrse u ėshtė mirėnjohėse Neumann shqiptarėve qė e strehuan, duke i ditur madje edhe pasojat qė mund tė kishin nga njė veprim i tillė? Si i ndėrruan pėr gjashtė vjet e gjysmė nė Shqipėri 17 shtėpi, derisa regjimi i Enver Hoxhės i lejoi tė largoheshin? Kur u nisėn pėr nė Amerikė, ku Johanna rifilloi shkollėn? Kėto dhe tė tjera pyetje marrin pėrgjigje nė intervistėn interesante tė Johanna Neumann.
 
PYETJE: Pėrse familja juaj vendosi tė strehohej nė Shqipėri?
 
Johana Neuman: Ideja e Shqipėrisė erdhi kėshtu rastėsisht pas njė bisede me njė shqiptar, funksionar i trupit diplomtatik tė vendit tė tij, por njėkohėsisht, mik i familjes. Mbaj mend se pas Natės sė Kristaltė, kur u dogjėn sinagogat, ēifutėt nuk mund tė ushtronin mė profesionet e tyre, pra nuk mund tė punonin dot mė, dhe jeta pėr ta u bė e vėshtirė.
 
Disa miq tė mamasė sime, pra tė familjes sime, familja Meyer, vendosėn tė vinin sė bashku me ne nė Shqipėri. Ata kishin tre fėmijė dhe unė, ne ishim katėr fėmijė dhe katėr tė rritur. Mamaja ime, kish njohur diku konsullin shqiptar. Ai nuk ishte direkt konsull, por atashe ose diēka e tillė. Ai kish pyetur pse prindėrit e mi nuk shkonin nė Berlin pėr tė marrė njė vizė pėr Shqipėri. Pra, personi nė fjalė ishte shqiptar, dhe mua mė kujtohet fare mirė edhe pse kėto janė tė gjitha kujtime fėmijėrie, por them se janė tė vėrteta.
 
Mė kujtohet, gjithashtu, se ai donte tė martohej dhe donte tė shkonte nė Zvicėr pėr pushime. Kėshtu qė kish nevojė pėr para. Prindėrit e mi dhe familja Meyer i dhanė para. Prindėrit e tij i kthyen paratė kur ne shkuam nė Durrės. Nė kėtė mėnyrė ne morėm njė vizė pėr Shqipėri dhe shkuam nga Hamburgu nė Mynih, e nga atje nė Bolonjė, mė pas nė Bari dhe prej andej me anije pėr gjithė natėn pėr nė Shqipėri.
 
PYETJE: Si e kujtoni udhėtimin tuaj nga Hamburgu pėr nė Shqipėri?
 
Johana Neuman: Largimi nga Hamburgu ishte shumė i vėshtirė. Me ikjen tonė, gjyshja mbeti krejt vetėm nė Hamburg. Dy hallat e mia kishin mbėrritur ndėrkohė nė Amerikė. Ndarja me gjyshen ishte shumė e vėshtirė. Ne nuk e dinim a do tė shiheshin mė, dhe ku e kur. U nisėm nga stacioni i trenit Danton, nė Hamburg, pėr nė Mynih. Me vete kishim vetėm 10 marka.
 
Ēifutėve nuk u lejohej tė merrnin mė shumė para me vete. Nė Mynih qėndruam nė njė hotel dhe ditėn tjetėr kaluam kufirin pėr nė Itali, nė Brenner, nė kufirin midis Austrisė dhe Italisė, treni u ndal dhe prindėrit e mi i nxorėn jashtė. Ata u kontrolluan nga SS-ėt. U kontrolluan nė trup.
 
Mamasė iu desh tė zhvishej krejt. Ajo gruaja, gjermania qė e kontrollonte, e pyeti: “Ēfarė keni te flokėt”. Mamaja iu pėrgjej “i kam bėrė permanent”. Ajo i tha: “Mos u bėni e pacipė. Keni fshehur gjė atje te flokėt?”. Nga Hamburgu, ne ikėm me njė paketė tė vogėl, tė cilėn e kam ende pėrpara syve. Brenda ishin unazat e martesės sė prindėrve dhe disa gjėra tė tjera tė vogla. Por, bizhuteritė nuk lehojej tė merrshin me vete, as lugė argjendi. Mamasė iu desh tė blente tre lugė tė veshura me argjend dhe tė gjitha ishin nė atė paketė tė vogėl.
 
Brenda nė paketė ishte njė listė e gjėrave qė ndodheshin nė paketė dhe ushtarėt nė Brenner kishin po ashtu njė listė tė gjėrave qė kishim marrė ne me vete dhe nė prani tė prindėrve u hap paketa dhe, falė Zotit se sikur nė paketė tė kishte patur gjėra tė tjera nga ato qė shkruheshin nė listė prindėrit e mi nuk do ishin lėnė tė lirė. Ata u futėn nė tren dhe ne vazhduam udhėtimin pėr nė Bolonjė. Nė Bolonjė nuk dinim ē`tė bėnim.
 
Por, atje kishte studentė ēifutė tė Italisė, qė ishin organizuar dhe shkonin ēdo ditė te stacioni i trenit kur vinin trenat nga Gjermania. Ata shikonin nėse nga treni dilnin refugjatė dhe ata i prisnin dhe i shoqėronin, i ēonin nė hotel dhe shihnin a kishte pėr tė ngrėnė. Ne na duhej tė prisnim qė miqtė tanė nga Amerika tė na dėrgonin para pėr tė shkuar nga Bari pėr nė Durrės. 10 markat ishin mbaruar me kohė. Kėshtu na u desh tė rrinim njė javė nė Bolonjė.
 
PYETJE: Kur mbėrritėt nė Shqipėri?
 
Johana Neuman: Nė Durrės mbėrritėm mė 1 mars tė vitit 1938 dhe nuk dinim se ēfarė na priste. Nuk e dinim qė atje ndodheshin edhe emigrantė tė tjerė, 60 ēifutė austriakė edhe mbase edhe ndonjė ēifut nga Jugosllavia. Ne menduam se do tė qėndronim vetėm pėr disa muaj nė Shqipėri, pra derisa tė bėheshin gati vizat pėr nė Amerikė. Por, pesė javė pas mbėrritjes sonė, Italia pushtoi Shqipėrinė. Mbretit Zog dhe familjes sė tij iu desh tė largoheshin nga vendi i tyre.
 
Kėshtu lufta filloi dhe ne mbetėm nė Shqipėri. Nuk mundėm tė largoheshim mė. Italia, pra Musolini, pati marrė urdhėr nga Hitleri qė tė mos i lejonte ēifutėt tė hynin nė Itali. Megjithėse mė 8 maj 1940, na u dha e drejta qė tė shkonim nė konsullatėn amerikane nė Napoli, nuk mundėm tė lėviznim mė nga Shqipėria pėr nė Itali. Ndaj na u desh tė qėndronim gjatė gjithė luftės nė Shqipėri.
 
PYETJE: Ēfarė ndodhi mė pas?
 
Johana Neuman: Pėrsėri, edhe pse nuk mundėm tė shkonim nė Itali, mendoj se ky ishte fat pėr ne, pėr tė mirėn tonė, sepse kėshtu shqiptarėt na shpėtuan jetėn, na strehuan. Shqiptarėt, kjo ėshtė kryesorja nė gjithė kėtė histori, ishin fantastikė. Unė them se nuk ekziston asnjė vend tjetėr i Evropės ku pas luftės pati mė shumė ēifutė se para luftės. Kur gjermanėt marrshuan nė Jugosllavi, shqiptarėt hapėn kufijtė e Kosovės dhe thanė: “Kush ėshtė nė gjendje tė kaloj kufirin, le tė vijė”.
 
Kjo ėshtė e dokumentuar dhe nuk ėshtė fantazi fėmije. Shqiptari Kruja shkoi te Jakomoni. Ju e dini kush ishte Jakomoni, dhe i tha: “Ne do i fshehim tė gjithė ēifutėt e Jugosllavisė, do u japim dokumente falso, emra shqiptarė dhe do i shpėrndajmė nė gjithė vendin”.
 
Ndėrkohė gjermanėt i dinin shumė mirė emrat e gjithė atyre ēifutėve qė kishin kaluar kufirin dhe kėrkuan qė brenda 48 orėve tė dėboheshin tė gjithė nga Shqipėria. Brenda 48 orėve, Kruja i fshehu tė gjithė ēifutėt nė Shqipėri. Disa prej ēifutėve mbetėn tė fshehur nė njė spital tė Prishtinės. Dhe Kruja u tha gjermanėve se ata vuanin nga sėmundja e tifos, ndaj dhe nuk duhet tė hynin brenda. Kėshtuqė dhe gjermanėt nuk u futėn nė spital. Tė gjithė ata njerėz shpėtuan.
 
PYETJE: Dinit ndonjė gjė pėr Shqipėrinė?
 
Johana Neuman: Asgjė. Ne dinim qė ishte njė vend shumė primitiv, por mė shumė nuk dinim. Nuk dinim gjė pėr Shqipėrinė.
 
PYETJE: Cila ėshtė pėrshtypja juaj e parė nga vendi i shqiptarėve?
 
Johana Neuman: Kur mbėrritėm nė Durrės, mė kujtohet shumė mirė qė ishte njė ditė me shi dhe porti kishte njė molo dhe aty ishte “njė mal” me qymyr, shiu kish lagur gjithēka dhe ēdo gjė ishte e zezė. Njerėzit qė punonin nė port kishin thasė sipėr kokės, sepse binte shi. Ishte e trishtueshme. Mamaja ime tha: “Unė nuk zbres nga anija. Do kthehem mbrapsht”. E gjithė situata ishte e trishtueshme, shiu, qymyri i zi dhe njerėzit qė punonin atje duket se ishin tė gjithė jevgj. Nė kėtė moment, krejt tė dėshpėruar, dėgjuam njė zė gjerman. Ai tha: “Hej, unė jam kėtu dhe ne tė gjithė jemi kėtu.
 
Mirė se erdhėt!”. Personi qė na foli tha se nė Shqipėri kishte edhe ēifutė tė tjerė. Ata kishin marrė me qira njė shtėpi tė madhe, ku ēdo familje emigrantėsh kish zėnė njė dhomė. Kuzhina ishte e pėrbashkėt. Shkuam atje dhe menjėherė u ndodhėm mes njerėzve tanė. Nuk mund ta mohoj qė kaluam shumė mirė. Mė pas shkuam nė njė hotel, pasi dhomat ishin zėnė tė gjitha. Fillimisht nė hotel “Splendid” dhe mė vonė nė hotel “Metropolo”. Me siguri edhe sot ekziston nė Durrės njė Kullė romake, nė afėrsi tė portit. Direkt pranė Kullės ishte hotel “Metropolo”. Nuk e di nėse hoteli ekziston edhe sot.
 
PYETJE: Mbase ju flisni pėr hotelin qė mė pas u quajt “Vollga”…
 
Nuk e di. Pastaj erdhėn italianėt. Ishim direkt nė rrugėn ku ndodhej hoteli, qė ishte disa metra larg portit, jo shumė larg. Kuptohet ishim nė linjė tė parė kur italianėt pushtuan vendin, ndaj dhe na dėrguan nė njė bankė, qė ishte disa hapa mė tutje, e quhej “Banka di Napoli”. Na futėn atje derisa pushuan krismat. E gjitha zgjati vetėm disa orė. Kjo ishte lufta jonė e parė. Ndėrkohė, ēifutėt morėn me qira njė shtėpi tė dytė emigrantėsh. Atje jetuam deri nė shtator tė “39-tės. Pastaj tė gjithė emigrantėt morėn me qira shtėpitė e plazhit nė Durrės.
 
PYETJE: Ē“ishin kėto shtėpitė e emigrantėve?
 
E dini, mė parė atje ka qenė njė burg, por nuk e mbaj mend se si quhej rruga. Ah, po, Rruga “Ahile Staraci”, tani m“u kujtua. Atje ishin dy shtėpi tė mėdha, pėrballė njėra-tjetrės. Ne i quanim ato Shtėpi-Emigrantėsh, por nuk e di tė kujt ishin dhe kush i kish marrė me qira.
 
Jetuam disa muaj, pastaj shkuam tė banonim nė afėrsi tė plazhit. Ishte dimėr, dhe shqiptarėt nuk shkonin mė nė plazh. Pra, nė fund tė shtatorit, shkuam nė plazh dhe deri nė shtator tė vitit “40-tė ndėrruam disa shtėpi. Dikur shpėrtheu lufta me Greqinė. Italianėt sulmuan fqinjin jugor tė Shqipėrisė. Ata nuk shkuan dot larg, fronti ishte nė Gjirokastėr. Mė pas na internuan nė Berat, jo ngaqė ishim ēifutė, por sepse ishim tė huaj.
 
PYETJE: Internimi erdhi nga administrata shqiptare?
 
Johana Neuman: Po, nga administrata shqiptare. Por, kuptohet qė njė gjė tė tillė atyre ua kishin kėrkuar italianėt. Atje jetuam fillimisht nė njė harem, pastaj morėm diēka me qira te njė familje muhamedane. Pėr herė tė parė pėrjetuam Ramazanin dhe Bajramin. Ishte mrekulli. Njerėzit na trajtonin sikur tė ishim pjesėtar tė familjes. Na dėrgonin pėr tė ngrėnė, bakllava, pilaf. Madje, na morėn me vete edhe nė xhami. Dikur anglezėt filluan tė bombardonin. Ishte e tmerrshme.
 
Afėr shtėpisė ku jetonim ishte njė xhami. Anglezėt duket kishin marrė vesh se italianėt kishin fshehur armė dhe municione nė xhami, ndaj pėrpiqeshin gjithė kohėn tė godisnin xhaminė. Shtėpia nuk kishte bodrume. Por afėr xhamisė ishte njė shtėpi e vogėl, ku laheshin tė vdekurit. Ajo kishte mure tė trasha, dhe kur fillonin bombardimet, ne shkonim atje. Mamaja ime shkoi nė Tiranė dhe iu lut autoriteteve qė tė na lejonin tė vendoseshim nė Lushnjė. Kėshtu shkuam pėr disa muaj nė Lushnjė dhe jetuam te njė familje po muhamedanėsh, dhe kjo pati shumė rėndėsi pėr shpėtimin tonė mė vonė.
 
PYETJE: Pėrse e thoni kėtė?
 
Johana Neuman: Do ta sqaroj. Familja e atij, ku jetuam ne, ishte nė fshat. Nė Lushnjė qėndruam disa muaj. Kryefamiljari i familjes ku jetonim ishte polic, dhe punonte nė Prefekturėn e Lushnjės. Familjen e kishte dėrguar nė fshat dhe ne jetonim nė shtėpinė e tij. Pastaj u kthyem nė Durrės dhe mė vonė nė Tiranė. Kur partizanėt morėn Tiranėn, ata pushtuan gjysmėn e qytetit dhe shtėpia ku ne jetonim ishte nė anėn qė kishin marrė partizanėt.
 
Ata na thanė se pėrballė ndodheshin gjermanėt dhe do ishte mirė qė ne tė futeshim mė thellė. Njė familje emigrantėsh, qė ne e njihnim, jetonte jashtė Tiranės, jo larg. Atje shkohej mė kėmbė. Kėshtu, mėngjesin tjetėr, ne shkuam atje. Prindėrit e mi mė lanė mua atje dhe u kthyen tė merrnin disa gjėra personale nga shtėpia ku kishim jetuar. Kur po ktheheshin, gjatė rrugės, filluan papritur tė shtėnat dhe babai i thotė nėnės, sigurisht nė gjuhėn gjermane “ulu poshtė”.
 
Njė partizane, njė ushtare femėr, e dėgjoi dhe mendoi se kishte tė bėnte me spiun gjerman, ndaj i arrestoi qė tė dy dhe i dėrgoi nė polici, ose njė gjė e tillė, njė ēadėr provizore, apo njė barakė dhe tha: “Ja ku janė. Kam kapur dy spiunė gjermanė”. Nė atė kohė kjo gjė ishte shumė e rrezikshme. Por krejt rastėsisht aty ndodhej njė burrė nga prefektura e Lushnjės dhe ai tha se i njeh prindėrit e mi dhe e di qė ata nuk janė spiun gjerman. Ai u dha prindėrve tė mi njė ushtar pėr t`i shoqėruar deri nė shtėpi dhe u tha tė mos dalin mė nga shtėpia derisa tė mbaronte lufta. Ja kėshtu ka ndodhur.
 
PYETJE: Po mė pas, ku u vendosėt?
 
Johana Neuman: Nė verė tė vitit 1941, na u lejua tė shkonim sėrish nė Durrės dhe atje jetuam te njė fshatar nė Shkozet derisa erdhėn gjermanėt. Gjermanėt erdhėn nė fund tė verės sė “43-shit. Babai im u fsheh te njė fshatar nė Krujė, kurse ne jetuam te familja e inxhinier Pilkut. Gruaja e tij, qė quhej Lisalote, ishte gjermane. Kur u kthye babai, ne morėn me qira shtėpinė e pushimit tė familjes Pėrmeti. Doktor Pėrmeti kishte njė shtėpi vere, gjysma e tė cilės i pėrkiste atij dhe gjysma tjetėr familjes Vallahu. Erika Pėrmeti dhe ajo vajza tjetėr, qė nuk ia mbaj mend emrin, nga familja Vallahu, dhe unė u bėmė shumė shoqe.
 
PYETJE: Shqiptarėt nuk mendojnė se shpėtimi i ēifutėve gjatė Luftės sė Dytė Botėrore ka qenė ndonjė vepėr shumė e rėndėsishme. Cili ėshtė mendimi juaj pėr kėtė?
 
Johana Neuman: Kjo qė po bėni ėshtė shumė e rėndėsishme, sepse, pėr fat tė keq, shumė pak vetė dinė pėr rolin qė kanė luajtur shqiptarėt, se si janė sakrifikuar ata dhe me ēfarė rreziqesh pėrballeshin. Nėse gjermanėt do merrnin vesh qė shqiptarėt kishin fshehur ēifutė, atėherė ata do kishin pėrfunduar nė kampe pėrqėndrimi, ose do ishin vrarė. Nė pamje tė parė, kjo ishte njė gjė normale, njerėzore, por, megjithatė, unė mendoj se ėshtė e jashtėzakonshme, sepse njerėzit ishin shumė tė rrezikuar. Unė e kuptoj qė ata donin tė ndihmonin ēifutėt, por kjo ishte e rrezikshme.
 
Shqiptarėt, edhe pse e dinin rrezikun, pėrsėri na ndihmuan. Kjo ėshtė shumė e rėndėsishme. Ata e dinin se po tė merrej vesh qė ndihmonin, ose kishin fshehur ēifutė, mund tė ekzekutoheshin. Interesant ėshtė fakti se shqiptarėt nuk ishin njerėz kush e di sa tė arsimuar. Ai fshatari, ku ne jetonim, kishte disa pula dhe njė lopė e pak tokė. Por, ai nuk na tradhtoi kurrė e pėr asgjė.
 
Kur erdhėn gjermanėt, ne na u desh t‘i linim tė gjitha siē ishin nė dhomė dhe tė largoheshim. Nė dhomė asnjė gjė nuk ishte prekur. Ai ishte kujdesur dhe kur u kthyem i gjetėm tė gjitha si i kishim lėnė. Kur na u desh tė largoheshim prej tij, ai filloi tė qante. Megjithatė, na duhej tė largoheshim nga Durrėsi. Gjermanėt mendonin se zbarkimi i aleatėve do bėhej nė Ballkan dhe gjithė qyteti i Durrėsit ishte minuar. Kėshtu, gjithė civilėt duhet tė largoheshin nga qyteti. Kėshtu qė shkuam nė Tiranė. I kam numėruar. Nė gjashtė vjet e gjysmė nė Shqipėri ne kemi ndėrruar 17 shtėpi.
 
PYETJE: Fjala shqipe pėr Jude (gjermanisht) ėshtė ēifut. A mendoni ju se kjo fjalė ka ngarkesa negative?
 
Johana Neuman: Kėtė nuk mund ta them. Unė nuk e di. Vėrtet nuk e di.
 
PYETJE: Si ju kanė quajtur shqiptarėt nė atė kohė?
 
Johana Neuman: As kėtė nuk e di. Nuk di ē‘t“u them. Edhe mund tė na kenė quajtur ashtu, por unė nuk e di. Unė kam vizituar Erikėn nė Trieste, ku ajo jetonte me vajzat dhe burrin. Unė kujtova se po tė jem disa ditė atje do kem mundėsi tė flas shqip. Por u zhgėnjeva. Shqipja nuk mė kujtohej. Por, unė nuk kujtoj tė kemi ndjerė ndonjėherė negativitete.
 
PYETJE: Po mė vonė, si mundėt tė largoheshit nga Shqipėria?
 
Johana Neuman: Qeveria e Enver Hoxhės nuk lejonte qė njerėzit tė iknin nga vendi i tyre. Nė atė kohė, nė Shqipėri, pati rėnė njė epidemi e keqe, e tipit tė kolerės, dhe aleatėt sillnin vaksina. Anglezėt ose amerikanėt patėn kėrcėnuar se, nėse njerėzit nuk lejoheshin tė largoheshin nga Shqipėria nuk do dėrgoheshin mė vaksina.
 
Kėshtu mundėm tė largoheshim nga Shqipėria me njė traget anglez qė shkonte nė Brindisi. Atje shkuam nė njė kamp, ku ishin mbledhur gjithė ēifutėt qė kishin mbijetuar. Mė 1946, shkuam nė Amerikė, ku fillova tė shkoja nė shkollė. Unė kisha shkuar nė njė shkollė italiane nė Durrės, ku mėsimin e jepnin suorat. Por ky ėshtė njė kapitull tjetėr. Pastaj jetuam 20 vjet nė Haifa, nė Izrael, dhe tani jetoj nė Uashington.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

  

>