|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Nė Essen tė Gjermanisė

 
 

PROMOVIMI I LIBRIT "METAFORA E ARRATISUR" –NJĖ NGJARJE ME KARAKTER KULTURORĖ

 
 

 

25 shkurt 2004 / TN

Liman ZOGAJ

Dr. Gregory Hahn: -" Me lexim kaq tė rrjedhėshem,tė shoqėruar me zė dhe mimikė tė harmonizuar mirė, mė keni mahnitur por edhe mė keni lehtėsuar edhe ores sė Arratisur..."mua qė nuk e kuptoj Gjuhėn Shqipe, tė dijė kur shprehej Dhembja e Krenaria, Malli e Dashuria pėr Atdheun qė mė sė miri dinė t'a shprehin poetėt nė mėrgim si kėta tė "Metafafores sė Arratisur" tha studjuesi Amerikan qe jeton dhe vepron nė Essen tė Gjernmanisė.

Bashkimi i krijuesve nga anė tė ndryshme tė tokave Shqiptare e qė tani jetojnė dhe krijojnė nė meteropole edhe nga mė tė skajshmet nė Botė, kanė bashkuar krijimet e tyre nė pėrmbledhjen me poezi "Metafopra e Arratisur".Me qellim qė tė mblidhen edhe vetė Autorėt, kritikė, Lexuesė e dashamirėt e Librit ėshtė bėr organizim i mirė kulturor nė Qendrėn Evangeliste -Jona nė Essen - Heidhausen tė Gjermanisė. Pjesmarrja e Autorėve, e Mysafirit Amerikan Dr.Gregory Hahn, dhe e auditorit tė gjėrė bėri qė promovimi i pėrmbledhjės Poetike me poet te Mėrguar "Metafora e Arratisur"- tė mbetet gjatė nė kujtesė si ngjarje kulturore. Krijuesi Pal Sokoli doli para pjesėmarrėsve me njė analizė tė thuktė gati tė secilės poezi qė krijuesit kishin thurur nė mėnyra e stile tė veqanta por gati me "...tematik kryesore kanė fatin e Atdheut, Mėrgimin si plagė tė kahmotėshme me tė gjitha pasojat e ti me tė cilat ballafaqohet krijuesi rrugės deri te ėndrra mė e bukur-Liria, Atdheu i Lirė.

Metaforat kanė kohė nėpėr tė cilat transformohen, kanė edhe hapsirė nėpėr tė cilėn shtrihen e pėrplasen her figurativishtė e herė edhe me emėr... Tha nė analizėn e tij krijuesi Pal Sokoli i cili vėrtetė u pa se ka bėrė njė punė me pėrkushtim pėr mos t'u mbetė borqė as njė vargu qė kishte temė dhe shtjellim tė qelluar Artistik. Krijuesi i rryer nė fushė e krijimeve mė serioze Letrare, Autorė i cili edhe hapė Pėrmbledhjen "Metafora e Arratisur", Arbėr Ahmetaj ishte ndėr mė tė mirpriturit e takimit tė djeshėm. Pėrveē qė lexoi krijimet e tij nga kjo libėr, Arbėr Ahmetaj elaboroj gjatė edhe pėr qellimin dhe nismėn e botomit tė kėsai pėrmbledhje me poezi me poet tė Mėrguar.Arbėri u Mirpritė edhe me recitimin shumė Artistik te Poezive "Buka e Kosovės e ka formėn e Diellit" tė L.Zogajt dhe poezin "Nė Prehėrin e Nėnės" tė L.Burimit. Nė kėtė promovim punimet e tyre i lexuan edhe Luan Burimi e Liman Zogaj. Ndėrsa ishte i Pranishem Krijuesi Martin Ēuni nga libri i tė cilit para tė pranishėve doli z. Vehbi Musa.

Poeti nga Shqipėria Bislim Ahmetaj lexoi pėr dashamiret e poezisė nga Krijimtaria e tij e botuar nė librin "Lotė Dreri".Ndarėsa Arjan Islamaj,drejtor dhe pronar i "Shtypshkaonjes ABC" nė Tiranė dhe Bislim Ahmetajt nė emėr tė shtėpsės Botues "Mėrgimi A § B "po ashtu nė Tiranė,para tė paranishmėve dhe sidomosė pėr krijuesi ku do qė janė nė mėrgim shpalosėn gatishmerin e botimeve me moderrne dhe nė cilsi tė specializuara nga vatrat qė ata pėfaqėsonin. Tė pranishmi i Pėrshendeti edhe Feim Elashani , mysafir nga Kosova. Nxėnsja e vogėl Eljesa Aliu qė nga largė kishte ardhe me prindėrit dhe Mėsuesen e sajė Vitore Pėrgjokaj,u paraqit dhe i knaqi tė pranishmit me Kėngėn "O Flamuri me Shqiponja" dhe me poezin "Yjet e Lirisė".

Recitimet nė nivelin mė tė mirė artistik tė Shqipe Demirit dhe tė Musa Mulollit ishin ato qė edhe mė shumė i dhanė petkun e njė vlere vėrtetė tė qelluar dhe shpehimisht deri nė kulmin e njė shprehjeje artistike. Promovimi i Librit "Metafora e Anatemuar" nė Essen nė pjesmarrje tė disa krijuesve, nė prani tė Botuesit dhe tė Drejtorit tė Shtypshkronjės qė kishin ardhur enkas pėr kėtė ngjarje nga Shqipėria, si dhe pjesmarrje e dashamirėve tė fjalės sė shkruar Artistike bėri qė ky tubimė tė ngritet nė nivelin e njė ngjarje artistike tė Kulturės Shqiptare edhe pse nė Mėrgimin e Largėt.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.