|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Reagim

 
 

Shefi i Departamentit tė Drejtėsisė sė UNMIK-ut, Pol Kofi, do tė na tregojė pėrralla me mbret, duke mohuar faktin se ka pasur njė varg vrasjesh politike nė Kosovė

 
 

 
25 shkurt 2004 / TN
 
Shkruan: Kadri Osmani-MANI
 
Dhe pėr t`ia kthyer me rraxhė hakun, pėr pėrrallėn e trilluar, unė po ia tregoj njė barcoletė qė po qarkullon nėpėr Kosovė, me titull:
 
ELEFANTI
 
“Pse elefanti s`ka shkuar nė shkollėn fillore?”
“Sepse nuk e ka zėnė dera e shkollės!“
„Pėrse elefanti s`ka shkuar nė shkollė tė mesme?“
„Sepse nuk e kanė pranuar pa e mbaruar shkollėn fillore!“
„Pėrse elefanti s`ka shkuar nė fakultet?“
„Sepse ėshtė punėsuar nė UNMIK!“
 
Njeriu i parė i drejtėsisė Pol Kofi mohoi tė ketė pasur vrasje politike nė Kosovė (!?), duke mos dhėnė pėrgjegje pse deri mė tash asnjė nga kryesit e kėtyre vrasjeve nuk ėshtė arrestuar dhe pse ka dėshtuar nė kėtė drejtim departamenti qė ai drejton.
 
"Nuk dua tė them se ka pasur vrasje politike", tha Kofi. Por ai pohoi se nė disa segmente ka krim tė organizuar, por jo si nė disa vende tė tjera, duke theksuar kontrabandėn me cigare, trafikimin me njerėz etj. Ai tha se lufta kundėr korrupsionit mbetet prioritet i lartė i UNMIK-ut.
 
(Shefi i Departamentit tė Drejtėsisė sė UNMIK-ut mohon se ka pasur vrasje politike nė Kosovė!?
Prishtinė, 10 shkurt 2004)
 
Zotni  Pol Kofi, unė jam njė humorist, dhe Ju jeni bėrė pėr humor-(tė zi!): emri “Pol”-ma kujtoi Polin e Veriut, akullnajat qė sjell ai gjithandej, kurse emri-“Kofi”- ma kujtoi kofi-nin pas tė vjelave!!
 
Zotni, thuhet se njerėzit e bėjnė historinė, dhe Ju sikur qėllimisht po bėni njė histori tė keqe, tė shėmtuar, pėr veten Tuaj, pėr familjen dhe popullin Tuaj!?! Kėtė historia nuk do t`ua falė kurrė: ju po i lozėni fėmijėt lazdranė!?- po tė mos ishte kėshtu, Ju mund t`i pyesni fėmijėt seriozė kosovarė, dhe ata do tė Ju tregonin me emėr e me mbiemėr tė dyshimtit e deritashėm, dhe krimnelėt potencialė.
 
Deklarata Juaj ėshtė aq qesharake, dhe pas pesė vjete!?! E nėse ėshtė e vėrtetė se Ju vėrtet nuk dini, pėrse nuk jepni dorėheqje me faqe tė bardhė, pėr paaftėrsinė Tuaj!? Dhe njė person me ndėrgjegje, jo pėr aq atentate nė njerėz, por pėr aq atentate nė zogj pulash, do tė jepte dorėheqje, ngase do ta brente ndėrgjegjja pėr paaftėsinė e kryerjes tė detyrės.
 
Si mund ta quani veten: Shef i Departamentit tė Drejtėsisė!?! Dhe njėkohėsisht ta lozni Shefin e Departamentit tė Shtrėmbėrisė!?!
 
Dhe Ju jeni i plotėfuqishėm, dhe as keni menduar se dikush mund tė Ju japė vėrejtje, apojo? Por ja qė ka njerėz qė nuk Jua kanė frikėn: unė jam pensionist-AHV, dhe nė tė ardhura asnjė ligj nuk mund tė mė dėnojė. Kurse pėr burg, kurrė falė mos Ju qofsha! Kur i kam vuajtur 17 vjet nė burgjet e Serbisė pushtuese, jam i gatshėm t`i vuaj edhe aq e mė tepėr nėn pushtimin e UNMIK-ut.
 
Dhe qė nuk e thashė rastėsisht, po Jua pėrsėdys- nėn pushtimin e UNMIK-ut: sepse e keni zbehur rolin e ēlirimtarėve, dhe nė liri nuk vriten njerėzit, politikanėt mė nė zė, dhe krejtėsisht tė pafajshėm. Pikėrisht ata qė do ta bėnin Shtetin e Kosovės, por Ju doni tė rrini pėrjetėsisht nė Kosovė, andaj mbase ato vrasje edhe pėr Ju janė tė mirėseardhura, apojo!?!
 
Dolėt vetė sheshit, kur thoni se jeni fort tė interesuar pėr kontrabandėn e- cigareve!!! Ju nuk e ditkeni njė thėnie tonėn: Nė shtėpinė e tė varurit, nuk pėrmendet litari; kurse Ju po vajtoni-litarin!!!
 
Unė personalisht, prej Jush s`kėrkeoj drejtėsi, dhe e mallkoj “drejtėsinė” Tuaj.
 
Shėndet.
23.2.2004
 
-----------
 
Lexoni e (mos) besoni!
 
Shefi i Departamentit tė Drejtėsisė sė UNMIK-ut mohon se ka pasur vrasje politike nė Kosovė!?
 
Prishtinė, 10 shkurt 2004 - Shefi i Departamentit tė Drejtėsisė sė UNMIK-ut Pol Kofi paraqiti sot raportin e punės njėvjeēare tė kėtij deprtamenti. Kofi tha se Avdyl Jakupi, i njohur si komandant "Ēakalla" dhe Xhemal Hyseni i njohur si komandant "Xhejmi Shea" sė shpejti do t'i ekstradohen autoriteteve tė Maqedonisė. Sipas Kofit, kėrkesėn zyrtare e ka bėrė ministri i Drejtėsisė sė Maqedonisė Ixhet Mehmeti.

"Vendimi mė i dėshirueshėm pėr ne do tė ishte qė Avdyl Jakupi dhe Xhemal Hyseni t'u dorėzohen autoriteteve maqedonase", tha Kofi. Ndėrkaq sa i pėrket Shefket Musliui, ai tha se me gjithė insistimet e Serbisė vendimi do tė merret pas pėrfundimit tė gjykimit kundėr Musliut.

Njeriu i parė i drejtėsisė Pol Kofi mohoi tė ketė pasur vrasje politike nė Kosovė (!?), duke mos dhėnė pėrgjegje pse deri mė tash asnjė nga kryesit e kėtyre vrasjeve nuk ėshtė arrestuar dhe pse ka dėshtuar nė kėtė drejtim departamenti qė ai drejton.
 
"Nuk dua tė them se ka pasur vrasje politike", tha Kofi. Por ai pohoi se nė disa segmente ka krim tė organizuar, por jo si nė disa vende tė tjera, duke theksuar kontrabandėn me cigare, trafikimin me njerėz etj. Ai tha se lufta kundėr korrupsionit mbetet prioritet i lartė i UNMIK-ut.

Kofi paralajmėroi ngritjen e akuzave kundėr pėrgjegjėsve tė trazirave nė burgun e Dubravės tė vitit tė kaluar dhe kundėr disa firmave tė mėdha pėr shkak tė borxheve ndaj KEK-ut.

Kofi tha se nė tė ardhmen "ekziston shpresa" se do tė ketė ministri tė drejtėsisė.
 
 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.