|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Dy lajme nga Mitrovica

 
 

 
Rilevimi areofotogrametrik pėr komunėn e Mitrovicės, do tė bėhet prej datės 5 deri mė 25 mars 2004
 
Mitrovicė, 24 shkurt 2004 / TN / Hysni SYLA - Drejtori i Drejtorisė pėr Gjeodezi, Kadastėr dhe Pronė e Kuvendit tė Komunės, Fadli Selmanaj, njofton se aeroingizimi (rilevimi areofotogrametrik) pėr komunėn e Mitrovicės, do tė bėhet prej datės 5 deri mė 25 mars 2004.
 
Pėrgaditjet pėr realizimin e kėtij aktiviteti shumė tė rėndėsishėm shoqėror nė komunėn e Mitrovicės, janė nė vlugun mė tė madh dhe pėr kėtė ėshtė formuar edhe shtabi nė nivel komunal.
 
Shtabi komunal pėr realizimin e aeroingizimit nė komunė, ėshtė duke i pėrfunduar pėrgaditjet pėr bartjen e aktivitetit nė terren, pėr ēka edhe do tė formojė shtabet nėpėr tė gjitha bashkėsitė vendore, tė cilat do tė pėrkujdesen pėr realizimin e kėtij aktiviteti nė mjediset e tyre.
 
Shtabi komunal pėr aeroingizim, do tė angazhojė ekspertėt kadastral tė drejtorisė pėrkatėse pėr ofrimin e ndihmės dhe sqarimeve tė nevojshme qytetarėve nėpėr tė gjitha bashkėsitė vendore, gjatė takimeve qė do tė mbahen me ta nėpėr institucionet shkollore nė kėto mjedise.
 
Shtabi komunal pėr realizimin e kėtij aktiviteti shoqėror njofton pronarėt e tė gjitha kategorive tė pronave, se janė tė obliguar qė deri mė datėn 5 mars 2004, tė pėrfundojnė pėrgaditjen e terrenit pėr aeroingizim, pėrkatėsisht tė bėjnė sinjalizimin e mezhdave tė pronave tė tyre, sipas instruksioneve tė ekspertėve kadastral qė do t’i japin gjatė takimeve me qytetarė.
 
Pėr kohėn e mbajtjes sė takimeve tė shtabeve vendore dhe qytetarėve me ekspertėt komunal kadastral, qyatetarėt do tė njoftohen pėrmes mediave elektronike dhe tė shkruara, si dhe pėrmes fėmijve tė tyre qė i vijojnė mėsimet nėpėr shkolla.
 
Shtabi komunal pėr realizimin e aeroingizimit, fton pronarėt e tė gjitha kategorive tė pronave qė tė jenė sa mė azhur dhe tė fillojnė menjėherė pėrgaditjet pėr realizimin nė afatin e parapark  tė obligimeve tė tyre, nė mėnyrė qė ky aktivitet i rėndėsishėm shoqėror tė kryhet me sukses nė komunėn tonė.
 
 
Mr Tefik Ujkani: Plani strategjik, pra edhe ai i dhėnė  pėr diskutim publik nga administrata komunale e UNMIK-ut, duhet tė jetė nė funksion vetėm tė integrimit tė qytetit
 
Mitrovicė, 24 shkurt 2004 / TN / Hysni SYLA - Lidhur me promovimin e planit strategjik tė zhvillimit ekonomik tė komunės sė Mitrovicės, qė ėshtė bėrė tė hėnėn, mė 23.02.2004, nga ana e administartės komunale tė UNMIK-ut, drejtori i Drejtorisė pėr Ekonomi dhe Financa, Mr Tefik Ujkani,  ka parė tė tė arksyeshme tė sqaroj disa gjėra.
 
Ėshtė e vėrtet se nė pranverė tė vitit 2003, janė formuar gjashtė grupe punuese, nė tė dy pjesėt e qytetit, pėr zhvillimin e konomik tė komunks. Aso kohe u formuan grupet punuese pėr ndėrmarrjet shoqkrore dhe zonat industriale, ndėrmarrjet e vogla, pėr bujqksi dhe mbrojtje tė ambientit, pėr resurse njerzore dhe grupet punues pėr urbanizėm dhe kadastėr.
 
Qkllmi i formimit tė kėtyre grupeve punuese ishte qė tė hartohet njė strategji e pėrgjithshme pėr zhvillimin ekonomik tė komunės me qėllim tė integrimit tė plotė tė qytetit.
 
Si anėtar i grupit punues pėr zhvillim ekonomik pėr ndėrmarrjet shoqėrore dhe zonat industriale nė komunėn e Mitrovicės, konsideroj se ēfarėdo ndėrlidhje e punės sė grupeve punuese me propozimin e ESI (Iniciativa Evropiane pėr Stabilitet), pėr ndarjen e pjesės veriore tė qytetit dhe bashkimin e saj komunės sė Zveqanit, e cila edhe ashtu ėshtė pėr mua jolegjitime, nuk ėshtė rezultat i punės sė grupeve punuese dhe as mendim i antarėve tė tyre, pra as i imi, andaj ėshtė e papranueshme.
 
Poashtu, asnjėherė nė grupet punuese nuk ėshtė pėrmendur Serbia si donatore legjitime pėr investime tė mundshme nė Kosovė, prandaj edhe kjo mundėsi e pėrmendur nė promovimin e planit strategjik, ėshtė e papranueshme.
 
Mbetem pranė qėndrimit fillestar dhe qėllimit tė mirė e tė arksyeshėm, se plani strategjik, pra edhe ai i dhėnė  pėr diskutim publik nga administrata komunale e UNMIK-ut,  duhet tė jetė nė funksion vetėm tė integrimit tė qytetit dhe asesi nė funksion tė ndonjė ideje apo propozimi tjetėr qė bi ndesh me intersat e komunės legjitime dhe qytetarėve tė saj.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.