|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Dy lajme nga Podujeva

 
 

 

Plane ambicioze pėr ruajtjen e ambientit nė komunėn e Podujevės

Podujevė, 24 shkurt 2004 (TN) - Duke pas parasysh gjendjen e rёndё tё mjedisit  edhe kёtё vit mjedisit do ti kushtohet njё rёndёsi e veēantė, theksoi kordinatori pėr ambient nė Drejtorinė pėr shėrbime publike, urbanizėm dhe ambient Shaban Ymeri i cili njoftoi se  ėshtė hartuar plani pėr mjedisin pёr vitin 2004.

“Nė kuadėr tė aktiviteteve pėr vitin vijues DSHPUA do tė bėjė identifikimin e deponive tё egra nёpёr fshatra dhe pjesё periferike tё qytetit, planifikimin pёr rregullimin e gjelbrimit pranė banesave dhe apartamenteve nё rrugėt Zahir Pajaziti dhe 20 Qershori”, njoftoi kordinatori pėr ambient Shaban Ymeri.

Sipas tij gjatė kėtij viti do tė finalizohet projekti i filluar pёr grumbullimin e hedhurinave metalike nё gjithё territorin e komunёs sё Podujevёs, do tė organizohet aksioni pėr pastrimin e qytetit dhe periferisė, pastrimi i deponive tė egra nė fshatra, pastrimi i lumit llap, kultivimi i drujve dekorativė nė pjesė tė ndryshme tė qytetit, pastrimi dhe rregullimi i parkut tė qytetit, tė mjediseve shkollore, etj.

“Pėrpjekjet do tė fokusohen nė shpёrndarjen e kontejnerёve pёr grumbullimin e mbeturinave nёpёr fshatra, koordinimin e punėve pėr mbajtje tė pastėrtisė nė Liqenin e Batllavės si dhe mirėmbajtjen e ambientit nė pėrgjith”si”, deklaroi Shaban Ymeri, kordiantor pėr ambient nė komunėn e Podujevės.
  
“Pro Credit Bank” njofton fermerėt llapjanė pėr kreditimin e lopėve qumėshtore
   

Podujevė, 23 shkurt 2004 (TN) – Drejtoria pėr bujqėsi, pylltari dhe zhvillim rural nė bashkėpunim me Stacionin e Veterinės organizuan njė takim me fermerėt e komunės sė Podujevės me temėn kreditimi i lopėve qumėshtore.

Pėr kushtet e kreditimit pjesėmarrėsit i njoftoi veterinari dr. Fadil Sadikaj dhe agronomi Qerim Halilaj tė cilėt njoftuan se “Pro Credit Bank” jep kredi pėr fermerėt e interesuar nė vlerėn prej 250 deri nė 50 mijė euro nė kohėn 1-3 vjet.

Sipas ligjėruesve pėr kreditė 1 vjeēare kamata ėshtė 10% kurse pėr ato tre vjeēare kamata ėshtė 13.5%. Zyrtari i Drejtorisė pėr bujqėsi i Podujevės Eset Abdullahu tha se ēmimi fillestar pėr njė lopė qumėshtore ėshtė 1300 euro me TVSH dhe shpenzimet e doganės, kurse ligjėruesit njoftuan fermerėt e Podujevės se raca e lopėve “Simental” vjen nga Austria dhe Zvicra dhe se grumbullimin e qumėshtit e bėn kompania “Devolli” pėrkatėsisht qumshtorja “Vita” me ēmimin 0.30 – 0.31 euro. Ligjėruesit e temės pėr kreditimin e lopėve qumėshtore sqaruan fermerėt llapjanė se kushti pėr aplikim pėr kredi ėshtė qė tė interesuarit tė jenė klientė nė “Pro Credit Bank” e cila do ta bėjė pėrzgjedhjen e pėrfituesve.

“Drejtoria nė bashkėpunim me Stacionin e veterinės do tė bėjnė evidentimin e tė interesuarve pėr me kredi tė lopėve qumėshtore” njoftoi z. Abdullahu.

 


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.