|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Dhjetė kryetarė tė komunave tė Kosovės fillojnė programin zyrtar tė vizitės nė SHBA

 
 

 

Podujevė, 24 shkurt 2004 (TN) – Asistentja pėr shkėmbime kulturore nė Zyrėn Amerikane nė Prishtinė znj. Afėrdita Krasniqi njoftoi se sot ka filluar programi zyrtar i vizitės sė dhjetė kryetarėve tė komunave tė Kosovės nė SHBA, nė mesin e tė cilėve edhe kryetari i komunės sė Podujevės Agim Veliu.

“Qėllimi i vizitės sė kryetarėve tė komunave ka tė bėjė me pėrkrahjen e zhvillimit tė pushtetit lokal nė Kosovė” deklaroi Krasniqi. Ajo njoftoi se organizator i kėtij programi tre javor ėshtė Univerziteti i Georgetown – Qendra pėr zhvillim dhe Arsim Ndėrkulturor, kurse ėshtė sponsoruar nga Departamenti i shtetit Amerikan, pėrkatėsisht Byroja e ēėshtjeve arsimore dhe kulturore e Zyrės sė programeve tė shkėmbimit tė pėrvojave.

Kryetarėt e dhjetė komunave tė Kosovės: Prishtinės, Podujevės, Fushė Kosovės, Kaēanikut, Suharekės, Gllogovcit, Vitisė, Rahovecit, Leposaviqit dhe Shtėrpcės sot fillojnė programin zyrtar me seminarin qė mbahet nė Georgetown University ku do tė flitet pėr temat e udhėheqjes, zhvillimit tė bashkėpunimit dhe ndryshimit perosnal e tė organizuar.”Bashkėpunimi dhe zgjidhja e problemeve nė mėnyrė kreative do tė mbulohet gjatė kėtij seminari”, thuhet nė itinerarin e programit tė vizitės.

Kryetarėt e komunave tė Kosovės qė po marrin pjesė nė programin e shkėmbimit tė pėrvojave nė Washington DC do tė kenė rastin tė njoftohen nga profesorė tė Georgetown University me pėrbėrjen e shoqėrisė amerikane, vlerat shoqėrore, ēėshtje racore, minoritare e gjinore nė SHBA, etj. ku pjesėmarrėsit do tė kenė mundėsi tė krahasojnė pėrvojat e tyre me pėrvojat amerikane.

Nė kuadėr tė projektit „Kosovo Mayors Exchange“, po sot kryetarėt e komunave tė Kosovės do tė vizitojnė Washington DC-nė pėr tė mėsuar historinė e Amerikės. Me kėtė rast ata do tė vizitojnė Shtėpinė e Bardhė, Monumentet Kombėtare: Linkoln, Xheferson, Ruzvelt, Uashington, varrezat e Arlingtonit, Memorialin e luftės sė Vietnamit dhe Koresė, Galerinė nacionale amerikane, Muzeun e historisė dhe muzeun e Holokaustit.

Gjatė ditėve tė ardhshme tė vizitės nė SHBA, kryetarėt e komunave do tė takohen me personelin e Universitetit Georgetown, pėrfaqėsues tė Departamentit tė Shtetit, do tė vizitojnė zyrėn e kryetarit tė Bashkisė sė Washington DC, etj.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.