|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

LIRIA E SHTYPIT I PĖRKET EDHE PUBLIKUT

 
 

Alarmi i kėrcnimeve, sfidė e re pėr gazetarinė!

 
 

 
23 shkurt 2004 / TN
 
Nėse lajmet pėr kėrcnimet e paralajmėruara,si nė rastin e 7 shkurtit shkojnė sipas orientimeve pėr tė mirėn e publikut dhe informimin e tij, ka shumė tė ngjarė qė gazetaria do tė tregoj errėsitė e qorrėsokakut shumė mė bindshėm. Dhe kėtė nisėm duhet stimuluar dhe zhvilluar nė kahje tė njė gazetarie hulumtuese duke pėrkrahur materialisht edhe investigatorėt qė premtojnė mjaft vlera orientuese nė fushėn e informacionit pėr shoqėrinė.
 
Shkruan: Zejnulla JAKUPI

Mjetet e informimit raportuan pėr diskutimet rreth artikullit tė 7 shkurtit 2004 tė botuar nė tė pėrditshmen kosovare „Zėri“ ku bėhej fjalė rreth kėrcnimit tė tre zyrtarėve tė LDK-sė bazuar nė informatat qė gazetės nė fjalė, i“u janė dhėnė nga policia, (me siguri) njeriut numėr njė tė gazetės, sipas gjithė gjasave me kusht qė gazetari tė ruante konfidencialitetin absolut ndaj burimeve tė informacionit.Kjo ngjarje solli gazetėn, deri buzė njė komplikimi dhe ftohje tė mardhėnijeve me policinė, qė paraqet problem jo vetėm pėr gazetėn nė fjalė,por edhe pėr ligjin dhe sjelljen e policisė me informacionet ndaj mediave.

Komisioneri i Policisė Stefan Feller u shpreh se ishte penduar pėr mėnyrėn sesi kėto informata kanė dalė nė opinion. Ai mė tej ka shpjeguar pėr media se gjatė punės sė pėrditshme policia merr informata tė tilla qė kanė tė bėjnė me aktivitete tė mundėshme kriminale, qė janė tė ndjeshme dhe qė mund tė japin indicie pėr kėrcnim tė mundshėm ndaj qytetarėve individualė tė Kosovės.

Me sa shihet policia, nuk e kishte parė tė arsyeshme botimin e lajmit,duke aluduar nė atė se lajme tė tilla, apo copėza informatash ajo ka nė dispozicion ēdo ditė. Nėse copėzat e lajmeve qė policia kishte grumbulluar, akoma nuk pėrbėnin njė “tregim” nė vetvete, ajo gjysėm “histori”, ishte njė fillim i mirė pėr tė bėrė diēka humane nė informimin e publikut.

Realiteti sipas teorisė sė konstruktivitetit ,krijohet nga kėto copėza realitetesh tė vogėla.Raportimi nga ana e medias ėshtė mė nė fund njė definicion interpretues i realitetit, qė sipas botėkuptimit shkencor, ėshtė i dy llojshėm.S“pari do tė themi se kemi tė bėjmė me realitetin mediatik,tė krijuar nga mediat dhe sė dyti, pėr ballė tė parės,qėndron realiteti “objektiv”, pra, realiteti ekzistues nė vendin e ngjarjes. Sa pėr informim kjo teori ėshtė e pėrfaqėsuar nga shumė autorė e ndėr ta edhe bashkėkombėsi i Stefan Feller-it, si Winfried Schulz, i cili kėsaj ēėshtje i ka kushtuar njė hulumtim mjaft serioz, siē ėshtė zgjedhja e lajmeve me titull : Konstruktimi i realitetit nė lajmet e masmedias, botuar nė Mynih nė vitin 1976.

Kalkulimet e ndryshme pėr botimin e lajmit, nga gazeta “Zėri”, u bėn me sa vijon; redaksia duke qenė e sigurt se do t“i mbaj premtimet dhėnė burimeve tė informacionit, nuk kishte llogaritur presionin e mundshėm qė do tė krijohet nė opinionin publik, pikėrisht pėr shkeljen e fjalės sė dhėnė, (mė vonė redaksia dhe policia u detyruan tė tregojnė se posedonin njė lajm tė tillė) dhe kjo ishte e natyrshme, sepse ky lajm pėrmbante faktorin kryesor qė e bėnte atė njė lajm tė klasit tė parė dhe gazeta “Zėri” nuk mundi tė hiqte dorė aq lehtė nga botimi i tij.

Lajmi ishte i njė rėndėsie tė veēant, pėr disa arsye; Nė tė pėrfshiheshin shumė faktorė.Lajmi ishte i pasur me konflikt, d.m.th. personat qė pėrfshiheshin nė tė ishin prominent,flitej pra pėr tre nga udhėheqėsit e LDK-sė.

Shikuar nga aspekti kulturor dhe gjeografik, lajmi ishte intersant dhe kurreshtar pėr publikun, sepse bėhej fjalė pėr njė ngjarje tė mundshme qė do tė ndodhte mbrenda Kosovės, pra mund tė ishte kjo “vrasje” pikėrisht nė kryeqytetin e Kosovės. Edhe pėr nga aktualiteti, struktura e simpfikacionit tė lajmit, faktori i identifikimit nga ana e recipientėve(lexuesėve) apo faktorit tjerėr siē ėshtė sensacionalizmi, mund tė thuhet se lajmi dispononte njė korrelacion (lidhshmėri) tė mjaftueshėm mes faktorėve qė e bėnin atė relevant dhe tė paisur me tė gjitha parametrat pėr tu botuar.

Kundėr botimit tė lajmit dhe prapavisė sė tij u shprehėn PDK dhe AAK duke e quajtur lajmin “sensacional”.Kjo u bė e ditur nė media pėrmes dekleratave, tė kryetarit tė PDK-sė Hashim Thaqi, dhe tė zėdhėnėsit pėr media nga partia e AAK-sė.

Akuzat pėr gjoja sensacionalizmin e krijuar nga ky lajm, qėndrojnė vetėm pjesėrisht, sepse lajmi ishte interesant dhe dėshira e publikut pėr tu informuar mbi ngjarje tė tilla ishte tepėr evidente. Botimi i lajmit tė tillė u komentua si tepėr i fryrė, tentativė manipuluese qė i dedikohet elektoratit pėr pėrfitime politike dhe natyrisht reagimet morėn interpretime nga mė tė ndryshmet.

Cilat do tė ishin pasojat, nėse nuk do tė ishte botuar lajmi? Asgjė nuk do tė kishte qenė mė shkatėrruese pėr njė ndėrmarrje redaksionale se sa vendimi pėr tė mos botuar diēka tė zbuluar nga stafi i lajmeve, veēanėrisht kur burimi i informacionit kishte pėr bazė njė autoritetet zyrtar dhe, mosbotimi do t“u shkonte pėr shtat njerėzve qė e dėshironin, apo atyre qė e kanė pėrgatitur apo qė do tė pėrgatitnin njė skenar tė tillė.

Botimi i lajmit posedonte edhe dy faktorėt e rėndėsishėm si p.sh. “negativiteti”, “dėmi”. Me kėtė nėnkuptojmė konstelacionin e personifikimit dhe konsekvencat nė raste se do tė kishte ndodhur njė vepėr e tillė kriminale, do tė kishin qenė tė pa parashikueshme pėr stabilitetin politik nė Kosovė. Shikuar nga ky aspekt,lajmi posedonte kritere profesionale,prandaj,njė lajm i tillė do ta shihte dritėn e botimit,jo vetėm nė Kosovė,por edhe nė ēdo vend tjetėr. Ndoshta, zgjedhja e lajmit mund tė vėrtetohet edhe nga specifikat e mundshme tė ideologjisė sė faktorėve tė lajmeve nė kontekstin kosovar,por unė personalisht nuk besojė se “Zėri” e ka zgjedhur lajmin sipas kėtyre kritereve tė pėrshkruara mė lartė.

Kėtė bindje e vėrtetova gjatė njė hospitance edhe nė njė medium tjetėr (ndėr mė tė rėndėsishmit) nė Kosovė, qė nuk dua ta pėrmend pėr shkaqe konfidencialiteti. Nė pyetjen e drejtuar nga autori i kėtij shkrimi redaktorit tė lajmeve tė kėtij mediumi se si i zgjedh lajmet redaksia, kisha pėrshtypjen se redaktori, tė cilin e pyeta, nuk ishte nė dijeni, pėr ndonjė teori qė po pėrmend kėtu, por mu pėrgjegj disi i hutuar duke thėnė se sa herė kur tė ndodh diēka na thirrin nė telefon, apo pėrmes komunikatės njoftohemi pėr ngjarjet.
 
Kisha bindjen se redaktori i lajmeve as qė e kuptoj thelbin e pyetjes sime. Mua mė interesonte tė dij, vendimi pas telefonatave se si bėhej mėnyra e seleksionimit tė lajmeve, sepse nuk mund t“i botohen tė gjitha ato lajme qė redaksia merr mbrenda ditės,prandaj mendova se redaktori do tė mė thoshte se zgjedhjen e bėnė pėrmes njė seleksionimi dhe tė mė shpjegonte pastaj se ky seleksionim mund tė bėhet (kėshtu apo ashtu) me ndihmėn e kėtyre faktorėve, duke filluar nga A deri nė ZH e kėshtu me radh.

Njė seleksionim i dobėt i lajmeve, nga i njėjti medium, shumė mė vonė, (tani nga hospitanca ime janė bėrė gati dy vite) mė vėrtetoi bindjen time se zgjedhja e lajmeve nė kėtė medium nuk mbėshtetej nė kritere profesionale. Shembulli kishte tė bėnte me lajmin e kohėve tė fundit pėr etanolin e eksportuar ilegalisht nė kufi mes Kosovės dhe Serbisė nga disa persona qė policia nuk i dha identitetin e tyre. Ky medium, kėtė lajm e plasoi diku nė bllokun e lajmeve tė fundit, ndėrsa si top lajm, u emitua njė ekspozitė nga arti pamor nė Prishtinė qė trajtonte ndėr tė tjerash edhe temėn e fėrkimeve mes tri partive politike mė tė mėdha nė Kosovė dhe temėn e tė zhdukurėve.

Po tė analizohet gjėr e gjatė, sipas faktorėve tė lajmit, tema e tė zhdukurėve ishte e rėndėsishme, por, galeria ishte vetėm njė zė proteste qė ka nisė tė shfaqet shumė shpesh, dhe efekti i protestave artistike nuk dha deri tani shumė rezultate. Pikėrisht mu ata qė mund dhe duhet tė bėjnė me shumė nė kėtė drejtim, nuk bėhen apo bėhen rrallė personazhe tė kronikave (kam parasysh autoritetet qeveritare, apo administratėn e Unmik-ut). Tema pėr etanolin e trafikuar, do tė duhej tė plasohej, nėse jo si njė top temė, s“paku jo nė bllokun e kulturės. Galeria amatore,siē thash u plasua nė bllokun e politikės, si top temė(e para). Top lajmi pėr etanolin sipas mendimit tim, plotėsonte disa faktorė,ndėr ta vije nė shprehje faktori “dėmi”, qė pėrmendėm mė lart. Lajmi kishte rėndėsi fundamentale, sepse me futjen e kėsaj substance nė Kosovė, qė thuhej se nga kjo biznismenėt dhe pronarėt e restoranteve shfrytėzonin pėr tė bėrė pije alkoholike, mund tė kishte pasoja katastrofike pėr jetėn e qytetarėve, prandaj informimi pėr kėtė dukuri do tė vinte pas tė zhdukurėve dhe jo nė fund tė lajmeve.

Mund tė thuhet se lajmi pėr kėrcnimet ndaj tre Liderėve tė LDK-sė, tė cilin policia nuk kishte dashur ta botoj, por qė ja doli disi (nuk dihen rrethanat dhe kjo mbetet njė mister i tipit tė veēant) nė traditėn e gazetarisė qė zhvillohet nė Kosovė, pėrbėn njė sprovė tė re, dhe kjo ėshtė e padiskutueshme. Botimi i lajmit ishte njė alarm, para se tė kryehen krimet, gjė qė nė tė gjitha vrasjet tjera, nuk kishte ndodhur njė paralajmėrim i tillė. Kjo tregon se parimi i gazetarisė hulumtuese (nėse mund tė thuhet kėshtu) e tregoi efektin e vet. E vėrteta nė fakt ėshtė se gazetarėt kanė aq kompetenca profesionale dhe aq liri sa ta pėrballojnė plotėsisht dhe tė pranojnė pėrgjegjėsitė qė nėnkupton mbrojtjen e rendit kushtetues.

Tani, kanė ardhur kohėrat tė tilla kur heshtja para veprave tė kobshme dhe krimit nuk mund tua kthesh shpindėn apo tė vazhdojmė tė themi se ato janė probleme tė “tjerėve”. Nėse lajmet e tilla shpesh arrin opininin publik, dhe shkojnė sipas orientimeve pėr tė mirėn e publikut dhe informimin e tij, ka shumė tė ngjarė qė gazetaria do tė tregoi errėsitė e qorrėsokakut shumė mė bindshėm. Dhe kėtė nisėm duhet stimuluar dhe zhvilluar nė kahje tė njė gazetarie hulumtuese duke pėrkrahur materialisht edhe investigatorėt qė premtojnė mjaft vlera orientuese nė fushėn e informacionit pėr shoqėrinė.

Do tė pėrfundoja me njė citat shumė domethėnės pėr nevojėn e syqelėsisė qė duhet tė kenė gazetarėt. S“pari ndaj atyre qė mendojnė tė pėrfitojnė bonus politik nga lajmet e tilla, apo ndaj atyre qė lajmet “negative” apo “sensacionale”, i konsiderojnė si tė dėmshme pėr politikėn dhe shoqėrinė.

Sido qė tė jetė,gazetaria duhet ta luajė funksionin e vet dhe tė mos bie nė gracka . Ajo duhet tė zgjedh lajmet sipas kritereve profesionale, t“i komentojė ato duke mos harruar asnjėherė kritikėn qė duhet ta bėjė ndaj zyrtarėve publikė dhe atyre politikė dhe kjo nevojė parashihet edhe nga njė dekleratė e miratuar nga Komiteti i Ministrave tė Kėshillit tė Evropės , mė 12 shkurt 2004 nė takimin e 872- tė tė zėvendėsministrave, botuar edhe nė shqip,ku thuhet; „Demokracia pluraliste dhe liria e debatit politik kėrkon qė publiku tė informohet lidhur me ēėshtjet e shqetėsimit publik, i cili pėrfshin tė drejtėn e medias pėr tė pėrhapur informacion negativ dhe opninone kritike lidhur me figura politike, dhe zyrtarė publikė, e po ashtu edhe tė drejtėn e publikut pėr t“i pranuar ato“.

 


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.