|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

PAQJA APO LUFTA?

 
 

( AUTOKOMENT SHKRIMIT TIM:  MAQEDONIA ETNIKE DHE SHQIPĖRIA ETNIKE )

 
 

 
   
23 shkurt 2004 / TN
          
Nga Shefki OLLOMANI

Harta e pushtimeve  tė Aleksandrit tė Madh (TN)

 
Bazuar nė reagimet e shumėta tė disa qėllimkėqinjėve, si dhe tė tjerėve qė nuk e kanė kuptuar mesazhin e kėtij shkrimi, kėtu mė poshtė do tė jap njė komentim tė shkurtėr pėr kėtė ēėshtje, si tė thuash do tė pėrpiqem qė ta „pėrkthej nė shqip”, qė ta kuptojnė edhe ata qė nuk e kanė kuptuar, edhe ata qė e kanė keqkuptuar, si dhe ta kuptojnė edhe ata qė nuk kanė dashur qė ta kuptojnė.
 
Akuza e Parė kundėr kėtij shkrimi ėshtė se unė sllavomaqedonėt, pra banorėt e sotėm sllavė tė IRMJ-sė i ”paskam emėruar” si „Ilirė“! Unė askund nė kėtė shkrim nuk e kam theksuar njė gjė tė tillė, pėrkundrazi, ata i kam emėruar ashtu siē janė, Sllavė, po citoj nga artikulli im:
 
„Nga ata fise sllave qė depėrtuan dhe u ngulitėn nė Ilirik janė edhe sllavėt e sotėm qė banojnė nė trevat e Maqedonisė sė dikurshme antike, tė cilėt mė vonė e quajtėn veten maqedonas, sipas emrit tė vendit ku banojnė. Prandaj, qė kėta maqedonas tė sotėm, pėr t’i dalluar nga maqedonėt antikė pellazgo-ilirė, nė terminologjinė e sotme politike, nė tė shumtėn e rasteve, emėrtohen si sllavomaqedonas.“
 
Nuk kanė se si tė jenė  maqedonė ilirė, sllavomaqedonasit e sotėm, tė cilėt shtetin e tyre e quajnė „Maqedoni“, kurse veten e quajnė „maqedonė“. Edhe historiografia e tyre jo shkencore mundohet qė t’i paraqesė ata si pasardhės tė drejtpėrdrejtė tė maqedonėve antikė ilirianė! Pra, nuk mund tė jenė sllavomaqedonėt e sotėm pasardhės tė maqedonėve antikė ilirė, sepse nuk e kanė gjuhėn, gjakun dhe kulturėn e tyre. Sepse kur sllavomaqedonasit e sotėm u vendosėn nė trojet e Maqedonisė antike ilire, maqedonėt ilirė ishin tretur shumė shekuj mė parė nga invadimet e fiseve tė ndryshme barbare dhe luftėrat e parreshtura kundėr tyre. Kur sllavomaqedonasit e sotėm dhe tė tjerėt u vendosėn nė Maqedoninė antike ilire, ata gjetėn aty pothuajse njė vend tė zbrazur, tė  shkretėruar e tė djegur plotėsisht. Aty ata gjetėn vetėm emrin e saj, tė cilin mė vonė e pėrvetėsuan, ashtu siē uzurpuan tokėn e huaj, dhe sot shtetin e tyre mundohen ta quajnė Maqedoni, kurse veten maqedonė, edhe pse bota e civilizuar shkencore e politike nuk i pranon si tė tillė dhe i quan sllavomaqedonas, kurse shtetin e tyre e quan IRMJ. Prandaj, pėr kėtė tė vėrtetė historike, dhe pėr kėtė realitet tė sotėm, unė kam shkruar kėshtu:
 
„Pas dyndjeve, djegėjeve e shkatėrrimeve tė mėdha tė hunėve, mongolėve, gotėve, vikingėve, sllavėve etj., nė Gadishullin Ilirik dhe nė Maqedoninė antike ilire (para erės sonė dhe nė fillim tė erės sonė), maqedonėt ilirė u larguan me dhunė nga vendi i tyre, shumė u vranė nė luftė mbrojtėse qė zhvilluan, kurse njė pjesė e tyre u asimiluan nė sllavė dhe grekė. Nga ata fise sllave qė depėrtuan dhe u ngulitėn nė Ilirik janė edhe sllavėt e sotėm qė banojnė nė trevat e Maqedonisė sė dikurshme antike, tė cilėt mė vonė e quajtėn veten maqedonas, sipas emrit tė vendit ku banojnė. Prandaj, qė kėta maqedonas tė sotėm, pėr t’i dalluar nga maqedonėt antikė pellazgo-ilirė, nė terminologjinė e sotme politike, nė tė shumtėn e rasteve, emėrtohen si sllavomaqedonas.“
 
Akuza e Dytė ėshtė ajo se, unė Maqedoninė antike e kam cilėsuar si tokė ilire, si krahinė apo principatė tė Ilirisė, kur kam shkruar se:  „Maqedonia e sotme Lindore, Maqedonia e Pirinit dhe Maqedonia e Egjeut janė tri krahinat e mėdha gjeografike qė pėrbėjnė Maqedoninė antike tė fisit pellazgo-ilir tė Maqedonėve, tė cilėt nė historinė e lashtė identifikohen me mbretin e tyre Filipin II dhe birin e tij, Lekėn e Madh, apo Aleksandrin e Maqedonisė.“
 
          Dhe ky pėrkufizim i imi pėrputhet plotėsisht me faktet historike dhe kėtu unė nuk kam ēka tė pendohem pse kam shkruar kėshtu, sepse kėshtu kam lexuar nga punimet shkencore tė historianėve shqiptarė dhe ndėrkombėtarė. Ndėr tė tillėt ėshtė edhe Prof.Nezir Myrta, i cili nė studimin e tij shkencor: ETYMOLOGJIA, pėr Makedhoninė antike dhe makedhonėt, siē shprehet ai, ndėr tė tjera shkruan:  „Makedhonia illire e Lekės sė Madh illirian (Aleksandri i Madh) shtrihet nė njė pjesė tė territorit tė Maqedonisė sė sotme (IRJM) dhe pjesa mė e madhe e saj shtrihet gjeo-politikisht deri nė zemėr tė Greqisė sė sotme, si historiogafi e falsifikuar sllavo-greke.“
 
Akuzė e Tretė banale e kritizerėve pa kritere tė artikullit tim nė fjalė ėshtė ajo se, unė kam kėrkuar „vėllazėrim-bashkimin“ me sllavomaqedonasit, „nėnshtrim“ ndaj tyre, se ua kam „falė“ Maqedoninė shqiptare sllavomaqedonasve, se kam hequr dorė nga lufta pėr Shqipėrinė etnike,...!!! Kjo ėshtė nonsens i llojit tė vet dhe shpifje tinėzare me qėllim tė degradimit e tė  kompromitimit tim! Njė shpifje tė kėtillė ndaj meje mund ta bėjnė vetėm ata qė nuk dinė shqip dhe nuk e kuptojnė ēka kam shkruar unė nė atė artikull! Njė akuzė tė tillė mund ta bėjnė vetėm ata qė vėrtetė nuk ma njohin as tė kaluarėn, as tė tashmen time politike. Njė etiketim tė tillė amoral e tė pafaktuar mund tė ma bėjnė vetėm ata karrieristė xhelozė shqiptarė qė mė urrejnė organikisht pa ndonjė shkak politik apo personal, por pse janė vetė nė shėrbim tė armiqve pushtuesė sllavo-grekė dhe agjenturave tė huaja antishqiptare dhe sigurisht qė kanė marrė urdhėr nga shefat e tyre pėr tė mė sulmuar! Unė sllavomaqedonasve, por pse jo edhe bullgarėve, ua kam caktuar kufirin „te thana“, si, thotė populli ynė, prandaj kam shkruar kėshtu pėr kėtė ēėshtje:
 
„Treva e sotme gjeografike qė sot quhet Maqedonia Veri-Perėndimore, e banuar kryesisht nga pasardhėsit e Ilirėve – Shqiptarėt, nė kohėn antike ishte pjesė integrale e shtetit ilir tė Dardanėve – Dardanisė, ishte si tė thuash Dardania Jugore. Dardania antike fillonte nga Tregu i Ri e Nishi nė veri dhe mbaronte nė Ohėr e Manastir nė jug dhe kryeqendėr kishte Shkupin. Prandaj, edhe sot, kufiri nė mes tė Maqedonisė Etnike dhe Shqipėrisė Etnike gjarpėron pėrmes fushash e brigjesh nga Kumanova, nėpėr Veles e deri nė Manastir, pėr tė vazhduar pastaj nė drejtim tė Florinės, Janinės e Artės nė Greqi. Kjo vijė gjeografike antike, ėshtė njėkohėsisht edhe vija kufitare ndėrmjet Maqedonisė Lindore sllavomaqedonase dhe Maqedonisė Veri-Perėndimore shqiptare“.
 
Politikanėve tė sotėm sllvomaqedonas unė u kam thėnė qartė se Maqedonia e sotme me emrin zyrtar IRMJ nuk ėshtė e tyre, por gjysma e saj ėshtė shqiptare dhe se, me toka tė huaja ata nuk duhet dhe nuk munden qė tė krijojnė shtetin e tyre kombėtar pėr tė cilin pėrpiqen dhe i kam orientuar ata drejt Maqedonisė sė Pirinit, qė shtrihet nė Bullgari dhe drejt Maqedonisė sė Egjeut, qė shtrihet nė Greqi. Politikanėt dhe nacionalistėt sllvomaqedonas pretendojnė se nė kėto dy treva jetojnė me shumicė popullsia sllavomaqedone dhe thonė se ata duhet tė bashkohen me Maqedoninė – IRMJ-nė e sotme. Dhe unė u kam thėnė atyre, pėrmes artikullit tim se, kjo ėshtė ēėshtje e juaj kombėtare e personale, por pa Maqedoninė Veri-Perėndimore shqiptare, pa Iliridėn, pa Dardaninė e dikurshme jugore. Prandaj edhe kam shkruar kėshtu:
 
„Gjysma e territorit dhe e popullsisė sė Republikės aktuale tė Maqedonisė, qė njihet juridikisht nė OKB me emrin Ish Republika Jugosllave e Maqedonisė (IRJM), apo anglisht FYROM, Maqedonia Veri-Perėndimore, apo Ilirida, siē i thonė sot shqiptarėt, ėshtė tokė shqiptare, pjesė e shkėputur me dhunė nga Shqipėria Etnike. Dhe dihet qė, shteti kombėtar nuk krijohet e nuk mund tė mbahet me toka e me popuj tė huaj, sepse nuk ka ardhmėri dhe jetė tė gjatė“.
 
Nėse reaguesit e egėrsuar nuk pajtohen qė ekziston Maqedonia Etnike, tė cilėn unė e kam pėrmend nė shkrimin tim, bile e kam vėnė edhe nė titull, kjo nuk ėshtė dhe aq me rėndėsi. Ekziston apo nuk ekziston Maqedonia „etnike“ e sllavomaqedonasve, kjo ėshtė temė tjetėr diskutimi. Unė kam theksuar atė qė pretendojnė e propagandojnė vetė nacionalistėt dhe veprimtarėt politik e publicistėt sllavomaqedonas, tė cilėt pėrpiqen pėr njė Maqedoni tė „Madhe apo Etnike“. Kjo ėshtė ēėshtje e tyre, kanė apo s’kanė tė drejtė ata, kėtė le ta kundėrshtojnė Bullgaria e Greqia, sepse kjo Maqedoni e „Madhe apo Etnike“ e sllavomaqedonasve shtrihet nė brendėsi tė kėtyre dy shteteve. Prandaj, unė kam shkruar kėshtu:
 
„Sot, kėto tri treva, regjione apo krahina tė Maqedonisė antike pellazgo-ilire: Maqedonia Lindore, Maqedonia e Pirinit dhe Maqedonia e Egjeut formojnė atė qė nacionalistėt sllavomaqedonas e quajnė herė Maqedonia e Madhe, e herė Maqedonia Etnike.“
 
E nėse reaguesit, kritikuesit apo lexuesit e thjeshtė i ka irrituar teza ime se, „Shqiptarėt dhe maqedonėt kanė qenė dhe janė aleatė natyrorė dhe strategjikė tė njėri-tjetrit.“, kjo ėshtė e drejtė e tyre qė ta kuptojnė si tė duan kėtė tezė politiko-taktike, sepse secili nga ne mundohet tė gjejė format dhe taktikat e luftės pėr tė realizuar strategjinė tonė kombėtare tė Ribashkimit tė Shqipėrisė etnike. Jetojmė nė kohėn e pluralizmit politik dhe tė demokracisė, prandaj ēdokush nga ne ka tė drejtė tė thotė mendimin e tij pėr kėtė ēėshtje dhe askush nuk ka tė drejtė ligjore dhe morale qė tjetrit t’ia ndalojė shprehjen e mendimit, dhe aq mė keq, askush nuk ka tė drejtė qė ta ofendojė, shantazhojė e denigrojė tjetrin pse ai ka dhėnė njė mendim, cili nuk pėrputhet me mendimit e tė tjetrit.
 
Kjo tezė e imja politike ėshtė njė alternativė paqėsore e ndarjes sė shqiptarėve nga sllavomaqedonasit. Ėshtė njė ndarje paqėsore e IRMJ-sė nė mes shqiptarėve dhe sllavomaqedonasve. Ashtu siē do tė ishte njė alternativė e ndarjes paqėsore tė shqiptarėve dhe sllavomaqedonasve formimi i Republikės sė Vardarit, pėr tė cilėn kam shkruar njė artikull nė Qershor 2002 dhe e kam botuar nė revistėn mujore tė Shkupit GLOBI, Nr.37, 31 Tetor 2002, si dhe nė faqen e internetit – Liria Kombėtare.
 
Por, nėse shqiptarėt dhe udhėheqėsit e tyre politik dhe ushtarakė e ndiejnė veten aq tė fortė nė rrugėn dhe luftėn e tyre pėr ēlirimin dhe bashkimin e Shqipėrisė Etnike, sa qė kan bindjen se nuk u duhen aleatė natyrorė e strategjikė e as ushtarakė, atėherė ata le ta hedhin poshtė kėtė tezė timen dhe asgjė kėrkujt, mua nuk mė mbetet aspak hatri, sepse nuk jam as udhėheqės politik dhe as strateg ushtarak. Kam dhėnė vetėm njė ide timen personale si shqiptar qė jam, duke shfrytėzuar tė drejtėn time njerėzore dhe kombėtare pėr shprehjen e mendimit tim politik. Por askush, absolutisht askush, nuk ka tė drejtė ligjore, morale e njerėzore tė mė ofendojė publikisht me etiketa e shpifje jofaktike dhe tė shkojė deri nė ekstrem tė akuzave, sa qė tė mė quajnė tradhėtar dhe tė kėrkojnė ndėshkimin tim, siē bėn „Besnik Mirdita“ pėrmes pseudonimeve tė tij tė shumėta nė Faqet e Internetit, dhe konkretisht pėrmes faqes sė Lirisė Kombėtare (Lajmet.com)!
 
Pėrmes shkrimit tim tė lartpėrmendur, tė Qershorit 2002, me titull: Republika Federative e Vardarit – Alternativa e vetme paqėsore, si dhe pėrmes shkrimit tim tė fundit: Maqedonia etnike dhe Shqipėria etnike, tė botuar nė revistėn periodike PASQYRA tė Prishtinės, Nr.78, 10 Shkurt 2004, dhe nė disa faqe tė internetit, unė kam parashtruar dy rrugė tė mundshme, dy alternativa paqėsore, tė zgjidhjes sė konfliktit politiko-territorial shqiptaro-sllavomaqedonas:
 
Alternativa e Parė ėshtė marrėveshja paqėsore ndėrmjet udhėheqėsve politik shqiptarė dhe atyre sllavomaqedonas pėr formimin e Republikės Federative tė Vardarit, tė pėrbėrė nga republika shqiptare e Iliridės dhe nga republika sllavomaqedone e Maqedonisė. Kjo zgjidhje nuk do tė ishte kurrėfarė „vėllazėrim-bashkimi“ nė mes kėtyre dy popujve, siē shkruajnė miopėt politik, por do tė ishte koekzistencė paqėsore, njė bashkėjetesė e barabartė midis kėtyre dy popujve.
 
Alternativa e Dytė paqėsore pėr zgjidhjen e konfliktit dhe mosmarrėveshjeve politiko-territoriale nė mes tė shqiptarėve dhe sllavomaqedonasve do tė ishte afrimi i tyre, bashkėpunimi, bashkėveprimi, besimi e ndihma reciproke dhe lidhja e alencės politike, pse jo edhe ushtarake, pėr zgjidhjen e ēėshtjeve tė tyre kombėtare. Kjo do tė ēonte nė njė fqinjėsi stabile midis dy popujve, por secili nė shtetin e vet kombėtar. Shqiptarėt mund tė kenė shumė aleatė politiko-ushtarakė pėr ribashkimin e Shqipėrisė etnike, por po tė kenė edhe njė mė shumė, kjo, besoj unė, nuk e dėmton por e ndihmon  dhe e lehtėson arrijtjen e aspiratės sonė kombėtare. Kjo do tė thoshte mė pak gjakderdhje, mė pak luftė ndėretnike nė rrugėn tonė drejt ēlirimit, dekolonizimit dhe bashkimit kombėtar.
 
Alternativa e Tretė pėr zgjidhjen e konfliktit politiko-territorial tė shqiptarėve dhe sllavomaqedonėve ėshtė Lufta, ėshtė ndarja e dhunėshme e tyre nga njėri-tjetri pas njė lufte tė ashpėr, tė gjatė, shkatėrrimtare dhe tė pėrgjakshme! Shqiptarėt, si popull me histori, kulturė e civilizim tė lartė antik pellazgo-ilir, gjithmonė i kanė dhėnė pėrparsi paqes pėrpara luftės nė rrugėn e tyre pėr ēlirim dhe bashkim kombėtar. Por, siē dihet, lufta ėshtė e pashmangshme kur dėshton paqa, sepse lufta ėshtė vazhdim i luftės politike, ėshtė rezultat i dėshtimit tė marrėveshjes politike e paqėsore tė popujve nė konflikt.
 
Pranda, shqiptarėt dhe sllavomaqedonasit kanė mundėsi tė zgjedhin tri alternativa, tri rrugė pėr zgjidhjen e konfliktit tė tyre politiko-territorial:
 
1.Bashkėjetesėn (Republikėn Federative tė Vardarit), 2.Aleancėn dhe fqinjėsinė stabile shqiptaro-sllavomaqedonase (ndarjen paqėsore) dhe, 3.Luftėn e pėrgjakur shqiptaro-maqedonase. Cila rrugė dhe alternativė ėshtė mė e mirė, cila ėshtė mė e drejtė, kėtė le ta vendosin vetė shqiptarėt dhe sllavomaqedonasit dhe udhėheqėsit e tyre politik dhe ushtarakė.
 
Unė kam bindjen time tė patundur se, shqiptarėt e Iliridės dhe sllavomaqedonasit, heret a vonė, pas kėsaj status kuoje qė mbretėron aktualisht (e cila nuk ėshtė e pėrhershme), do tė detyrohen tė zgjedhin njėrėn nga kėto tri alternativat e lartpėrmendura. Por ata qė kanė mundėsinė reale e faktike pėr tė zgjedhur janė sllavomaqedonasit, tė cilėt e kanė pushtetin politik, policor, ushtarak, juridik dhe ekonomik nė IRMJ. Ata e kanė, siē thotė populli, „edhe arrėn, edhe gurin“. Udhėheqėsit sllavomaqedonas e kanė nė duart e tyre edhe paqėn edhe luftėn, e kanė nė duar zgjidhjen me luftė apo me paqė tė konfliktit shqiptaro-sllavomaqedonas. Ata e kanė nė dorė ēlirimin me luftė apo me paqė tė trojeve shqiptare tė Iliridės. Shqiptarėt gjithmonė kanė nisur luftėn kur ajo iu ėshtė imponuar nga tė tjerėt, kur ata „janė mbėshtetur pėr muri“ dhe nuk kanė pasur alternativė tjetėr. Prandaj, edhe tani e nė tė ardhmen, shqiptarėve u takon qė tė forcojnė unitetin, tė flasin pėr paqėn dhe tė pėrgatiten pėr luftėn. Kush do tė triumfojė, Paqja apo Lufta?

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.