|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Recension

 
 

TRAGJIKA E SUBLIMUAR NĖ POEZI

 
 

 
23 shkurt 2004 / TN
 
Halil HAXHOSAJ
 
“Poezia ėshtė njė vlerė e shenjtė” - KUNDERA
 
Engjėll I. Berisha: “Kujtesė e dehur”, botoi SHB “Rozafa”, Prishtinė, 2003.
 
Emri i Engjėll I. Berishės nė letrat tona ėshtė i njohur nė radhė tė parė si poet e mandej edhe si gazetar, publicist e prozator. Ky krijues me vepėr letrare ka dalur qysh nė vitin 1992, me vėllimin poetik  “Dita me hėnė e me nuse” dhe qė prej asaj kohe pothuajse ėshtė i pranishėm nė odeonin e letėrsisė sonė me shkrimet e veta qoftė letrare, qoftė publicistike. 
 
Poezia e kėtij poeti ėshtė njė zė qė kordinohet suksesivisht nė rrjedhat e poezisė bashkėkohore shqiptare, sidomos tė brezit tė viteve tė fundit tė shekullit tė XX-tė, i cili, brez gdhend njė shenjė nė piramidėn krijuese tė saj. Andaj edhe ky vėllim i kėtij poeti e shėnon njė gur tė vendosur sigurt nė murin e veprimtarisė letrare tė Engjėll I. Berishės. Por, qė nė fillim del konstatimi se nė kėtė vėllim hetohet diēka e veēantė, diēka tjetėr, diēka paksa ndryshe nga ajo qė ėshtė evidente nė veprat e botuara deri tash tė kėtij krijuesi tė letėrsisė sonė.
 
E VEĒANTA DHE E PĖRBASHKĖTA E VĖLLIMIT
 
Vepra “Kujtesė e dehur” pėrbėhet nga 36 poezi dhe nga 5 proza dhe nga fjala e poetit “Peng mė mbetet fjala siē e kam lirinė” e shkruar nė formė tė prozės nė Gjakovė – Korenicė nė tetor 2003. Vepra ėshtė e ndarė nė gjashtė qerthuj (cikle) ku pesė tė parėt mbullen me nga njė prozė, qė janė: 1. “Kartėpostalja e bronztė”, 2. “Anije e dehur”, 3. “Flaka e natės”, 4. “Shenjtėrori i zi”, 5. “Hala e shqipes” dhe 6. “Lutje e pėrbashkėt”. Libri hapet, pėrveē fjalės sė autorit, me poezinė qelės “E pėrshpirtėshme”. Brenda kėsaj “kornize” letare shtrihet tėrė vėllimi artistik i verpės qė nė lexim tė parė duket se ėshtė njė vepėr e angazhuar.
 
Kjo mund, mbase, tė arsyetohet edhe me pėrkushtimin e shkrimtarit tė venė nė vepėr: “Ky ėshtė libėr i dėshmive. Imazhi i tragjikės ėshtė vetėm fillimi i dhembjes”. Dhe mu me kėtė moto, mu me kėtė pėrkushtim dhe me kėtė qėllim ai e ka shkruar veprėn, por patjetėr duke u mbėshtetur nė frymėzimin, i cili pritet, pse jo, qė nė kėtė rast tė jetė paksa i prekshėm, paksa tragjik, paksa edhe “i drejtėpėrdrejtė”, nė kuptimin e mirė tė domethėnies. Dhe tė gjitha kėtyre synimeve, Engjėll I. Berisha ia arrin, madje edhe atėherė kur rrėfimi, nė prozat e verpės, duket real, i pėrjetuar edhe nga lexuesit, tė cilėt nė njė mėnyre apo tjetėr, ishin dhe janė pjesėmarrėsit e drejtėpėrdrejtė tė tė gjitha tragjedive qė ndodhėn nė kėtė pjesė tė atdheut, para dhe gjatė luftės sė fundit nė Kosovė.
 
Madje, tragjikėn e rrembimit, kidnapimit dhe tė zhdukjes sė personave nė Meje e Korenicė, mė 27 Prill 1999, autori e ka tė pėrjetuar edhe nė vatrėn e tij familjare, por se ai lutet “pėr tė gjithė ata martirėt e 27 prillit 1999 dhe pėr tė tjerėt, tė cilėt janė bėrė mėsim se si vdiset pėr ta ruajtur pragun e shtėpisė, sepse janė gjaku ynė qė nuk falet lehtė, duket se tingėllon aktualisht vargu emblematik i poetit Ali Podrimja “Kosova ėshtė gjaku ynė qė nuk falet”. Bashkėdyzimi i kėtij vargu me vargjet e tjera tė veprės bėhen pėr qėllim tė caktuar, dhe duket se ato tash lėvizin nėpėr kujtesėn dhe frymėzimin e poetit Berisha, pėr tė pėrmbushur disi obligimin qė e gėrryen nė thellėsi /Hajt poet/shkruaje njė fjalė/se ne ta donim fjalėn nė vargje/ dhe pse jo edhe pėr tė bėrė diēka pėr ata qė tė qetė e tė pafajshėm janė shtrirė nė Lėndinėn e Lotėve tė varrezave nė Meje.
 
UDHĖTIMI REAL DHE UDHĖTIMI POETIK
 
Edhe pse vepra “Kujtesė e dehur” e Engjėll I. Berishės duket se ėshtė e koceptuar paksa ndryshe nga veprat e botuara deri tash tė tij, ajo e ka njė qėllim tė caktuar, andaj bėn pjesė nė veprat e angazhuara artistike. Pse jo, kjo vepėr i dedikohet luftės sė fundit tė Kosovės nė pėrgjithėsi, dhe Masakrės sė mejės e tė Korenicės, nė veēanti. Paraqitja poetike e lėndės nė kėtė vepėr bėhet nėpėr njė udhėtim imagjinar tė poetit, i cili nė tė vėrtetė ėshtė njė kalvar real i shqiptarėve, jo vetėm i kėsaj kohe mė tė afėrt, por i tė gjitha kohėrave tė luftėrave tė tyre pėr liri dhe pavarėsi.
 
Ky udhėtim, nga autori shėnohet, pėrveē me figura poetike, edhe me emra konkretė gjeografikė, biblikė e mitologjikė, ku secili nė dimension ka kuptimin dhe fuknsionin e vet. Kalvari i udhėtimit shtrihet edhe nėpėr ciklet poetike tė veprės duke u nominuar kuptimisht sepse fillon me njė “Kartėpostale tė bronztė” dhe kalon nėpėr krajata tragjike me “Anije tė dehur” duke u pėrbiruar “flakės sė natės” njė “shenjtėror i zi” andej kah “Hala e shqipes” e pėr t’u sosur mė 23 Maj 2003 nė rivarrimin e Mejes nė Lėndinėn e Lotve.
 
Krajatat e kėtij udhėtimi duken se shpesh, me qėllim e pa qėllim, bashkohen nėpėr kthesat e historisė, pėr t’u kalitur dhe pėr t’u skalitur si dhembje lotėsh, por edhe si krenari dhe dėshmi brezash qė kėtu denbabaden kanė jetuar shqiptarė qė pėrpara janė identifikuar me emrin kombėtar e pastaj kanė treguar pėr pėrcaktimet e tyre fetare. Kjo duket se ėshtė ngirur nė piedestalin e vetėdijes sonė sidomos nė kohėn e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, ndėrsa sa herė qė duhej luftuar pėr liri a vdekje ringjallej dhe marshonte vatrave e trojeve tona. Kjo aromė hetohet edhe nė vargjet e veprės “Kujtesė e dehur” tė Engjėll i. Berishės: /ja pra sot nė pėrbashkėsi/ ju o njerėz tė Zotit/ pushoni nė pėrjetėsi/ dy konfeksione e njė gjak/ dy besime e njė fat/ dy besime e njė motiv lirie/ dy besime e vetėm njė mėnyrė e vdekjes/.
 
Pėrfundimin e udhėtimit real, apo kalvarit tė zhbirjes e tė zhdukjes tė shqiptarėve nga agresorėt serbė, autori e sheh tė bashkėdyzuar me fatin tragjik tė vdekjes e cila ėshtė e pamėshirshme, ėshtė e ftohtė, ėshtė e dhembshme, ėshtė pėrfundimtare. Kėshtu poeti vdekjen e zbut duke i dėrguar tė rivarrosurit nė pėrjetėsi pėr tė mos e zbehur dhe pėr tė mos e harruar kurrė kujtimin pėr ta, e sidomos kujtimin pėr vdekjen e tyre tė pėrbashkėt e cila nė atė moment nuk kishte bėrė kurrfarė zgjedhjeje as faljeje.
 
Andaj pėrjetėsia e kujtimit tė tyre duhet bėrė e shenjtė me vargje, sepse “arti nuk njeh kufi”, ndėrsa “Poezia ėshtė njė vlerė e shenjtė”, thotė Milan Kundera. Misionin e tij prej krijuesi Engjėll I. Berisha duket se nuk do ta pėrfundojė as realisht nė Lėndinėn e Lotve nė Meje. Ai ėshtė i vetėdijshėm se riatdhesimi dhe rivarrimi i tė zhdukurve ende nuk ka pėrfunduar sepse ligjet tiranike janė ende prezente nė kėtė hapėsirė dhe /Kosova rrugė e moēme Golgotė/ I ngjan gjykimit Jezu/ kur Pilati hoqi dorė nga drejtėsia/ pėr ironi trupin ua dorėzoi tė marrėve/, shprehet ai nė poezinė “Ligjet tiranike” faqe 86 tė librit “Kujtesė e dehur”.
 
PĖRFUNDIMI I UDHĖTIMIT POETIK
 
Njė njėfarė forme dhe nė njėfarė domethėnie pėrfundimi i golgotės shqiptare nė kohė dhe hapėsirė ende nuk ka pėrfunduar. Mbase ky shtresim disi hetohet edhe nė kėtė vepėr tė Engjėll I. Berishės. Edhe pse ai lutet qė kjo mė mos tė pėrsėritet, mos tė ndodhė, prapė se prapė, ai kėrkon qė kjo mos tė harrohet kurrėsesi, sepse njeriu duhet kėrkuar qė t’i falen mėkatet  e edhe tė falė, por kurrėsesi nuk duhet harruar ajo qė ka ndodhur.
 
Kėtė qėllim ai e ka tė shtruar edhe artistikisht nė kėtė vepėr. Kėshtu, bashkėdyzimi i pėrfundimit tė udhtėtimi real e poetik disi dalin funksionalisht dhe reciprokisht edhe pse poeti Berisha nė fund tė vėllimit “Kujtesė e dehur” nė poezinė “Lindjet e popullit tim” shprehet: / Bekoji lindjet e popullit tim/ o Hy, kurdoherė tė pafajshme/ qė vijnė nė vullnetin Tėnd/ si lindje tė paskajshme/.
  
Kjo vepėr e Engjėll I. Berishės me siguri do tė jetė edhe njė dėshmi poetike pėr njė kohė, pėr njė tragjedi, pėr njė dhembje, pėr njė padrejtėsi, pėr njė mall tė pashuar kurrė nė kujtesėn e kėtij populli tė djegur e tė pjekur nė zjarrin e luftės sė fundit ēlirimtare tė Kosovės. Mbase, vargjet e tij do tė jenė njė jehonė e gjatė nė kujtesėn tonė qė tė mos harrohen kurrė tė gjitha ato qė janė pėrjetuar. Mbase ky ėshtė edhe qėllimi i shenjtė i poezisė nė veēanti dhe i artit nė pėrgjithėsi.

 


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.