|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

SHOQĖRIA KULTURORE „ILIRIA“ NĖ ROTTWEIL TĖ GJERMANISĖ

 
 

VATĖR E VEPRIMTARISĖ  SĖ PASUR DHE PUNĖS SĖ SUKSESSHME

 
 

 

23 shkurt 2004 / TN

  • Nė Kuvendin zgjedhor tė mbajtur dje, u zgjodh kryesia e re dhe u pėrcaktuan kahet e aktivitetit tė ardhshėm
  • Kjo vatėr kulturore shqiptare konsidrohet si njė nga  asociacionet mė tė organizuara shqiptare nė Gjermani, e cila po arrin rezultate tė dukshme nė  veprim, thellimin e bashkėpunimit me qytetin dhe  klubet shqiptare nė Baden Württemberg e Gjermani, theksoi Zenel Osmanaj, kryetar qė nė fillim tė kėtij kuvendi.

Ēerkin BYTYĒI

Pjesėmarrėsit e Kuvendit zgjedhor tė Shoqėrisė Kulturore Shqiptare “Iliria” nė Rottweil tė Gjermanisė, fillimisht  kundėrshtuan idenė pėr bashkimin e pjesės veriore tė Mitrovicės komunės sė Zveēanit dhe kėrkuan nga  institucionet shtetrore tė Kosovės qė me kėmbėngulėsi t`iu ndalin hovin tendencave qė shpesh paraqiten pėr ndarjen e Mitrovicės. – Diaspora shqiptare e cila dha kontribut tė madh pėr ēlirimin e Kosovės ėshtė e indinjuar me idetė e tilla ēorroditėse tė cilat ngadalsojnė proceset e  demokaratizimit dhe pavarėsimit tė plotė e tė shpejtė tė Kosovės, u tha nė kėtė  tubim tė kėsaj vatre kulturore shqiptare, e cila konsiderohet nė mesin e  klubeve dhe asociacioneve mė aktive nė Gjermani.

Sportistit dhe kampionit evropian  nė boks Luan Krasnqit, i cili jeton nė Rottweil, qytetin ku vepron shoqėria”Iliria”, pjesėmarrėsit e kuvendit zgjedhor i shprehėn urimet dhe pėrgėzimet pėr  titullin e fituar para disa ditėsh – kampion evropian nė boks, titull ky i cili  nderon nė veēanti kėtė qytet dhe shqiptarėt qė jetojnė vite me rradhė  nė te si dhe gjithė sportėdashėsit e shqiptarėt kudo qė janė.

Nė raportin e punės qė nė vazhdim e parqiti sekretari i kėtij asociacioni Artan Ferizaj, u potencua se “Iliria” nė Rottweil gjatė periudhės sė shkuar dy vjeēare arriti rezultate tė dukshme nė planin e organizimit tė bashkatdhetarėve dhe manifestimeve tė shumta kulturore. – Mbi tė gjitha ėshtė forcuar bashkėpunimi me qytetin nikoqir dhe asociacionet e kėtushme, kurse  prezentimi i suksesshėm i traditave kulturore shqiptare  para miqve tanė gjerman, bėri qė kjo shoqėri tė gėzoj reputacion pozitiv dhe tė dėshmohet si vatėr e organizuar mirė dhe me sukses, si shoqėri  e pėrbėrėrė nga pjesėtarėt e popullit  tė lashtė e me kulturė, i civilizuar dhe i organizuar mirė.

Mu pėr kėtė, si subjekt mė i organizuar i qytetarėve  tė huaj, qyteti i Rottweilit, kohė mė parė i ndau lokalin falas dhe investoi afro 13 mijė euro, tė cilat, anėtarėt e “Ilirisė” i shfrytėzuan pėr blerjen e materialit ndėrtimor dhe me punė  vetėmohuese, kėtė objekt e bėnė qė tua kanė lakmi gjithė qyteti dhe tė gjitha klubet shqiptare nė diasporė. Ėshtė lokal tejet funksional, modern, me bibliotekėn nė themelim, me dhomėn e kompjuterėve, me sallėn e biliardit, dhomat pėr zhvillim tė aktiviteteve  etj., qė mundėsojnė  punė e organizim solid tė bashkatdhetarėve nė Rottweil me rrethinė. Kėtu me sukses organizohen takime letrare, takime familjare, kremtime e menaifestime nga mė tė ndryshmet, nė tė cilat  ēdo herė me sukses prezentohen para publikut shqiptar e gjerman  nxėnėsit e shkollės shqipe nė Rottweil, me valle, kėngė e recitime, tha Artan Ferizaj.

- Brenda periudhės dy vjeēare, shoqėria “Iliria”  nga aktivitetet e shumta tė zhvilluara dhe kontributi i anėtarėve, realizoi  afro 50 mijė euro, tė cilat u shfrytėzuan pėr paisjen e lokalit me mjetet e nevojshme e orendi si dhe pėr organizimin e manifestimeve kulturore e artistike, shėnimin e datave tė rėndėsishme nga historia jonė kombėtare dhe mbajtjen e festave tė shumta, tha Feriz Ademaj, duke e prezentuar  informatėn  e ecurive financiare tė kėsaj shoqėrie.

Pjesėmarrėsit e kuvendit e pėrkrahėn nismėn  pėr tė ndihmuar  familjen e  Shaqir Ruhanit nga Prishtina, dhe me kėtė rast tubuan 410 euro dhe 200 euro tė tjera u ndanė nga fondi i shoqėrisė qė do ti dėrgohen  kėsaj familje. Aksione tė tilla humanitare, u potencua me kėtė rast, duhet tė organizohen mė shpesh sepse  nė Kosovė dhe nė trojet shqiptare pasojat e luftės janė tejet tė theksuara dhe ndihma e diasporės ėshtė  edhe mėtej mėse e nevojshme.

Pėr tė koordinuar edhe mė mirė aktivitetet, aksionet dhe organizimet e mėrgimtarėve tanė nė Baden Württemberg tė Gjermanisė, u shtrua domodoja e  riaktivizimit tė Bashkėsisė sė Klubeve shqiptare , e cila, vite me rradhė ka heshtur dhe ėshtė pasivizuar. Mu pėr kėtė, pėrfaqėsuesit e klubeve  “Agimi” nga Tuttlingeni, “Kosova” nga Singeni, dhe “Shqiponja” nga Albstadti  qė prezentuan nė kėtė Kuvend zgjedhor,  e mbėshtetėn nismėn e anėtarėve tė SHKSH “Iliria” nga Rottweili,  qė tė  ftohet njė takim i klubeve dhe shoqėrive kulturore e sportive nė Baden Württemberg pėr riorganizimin e kėtij asociacioni tejet tė nevojshėm dhe tė rėndėsishėm

Pjesėmarrėsit e Kuvendit zgjodhėn kryesisnė e re prej 13 anėtarėve kurse kryetar u zgjodh Zenel Osmanaj, nėnkryetar Adem Shabanaj, sekretar  Artan Ferizaj dhe arkatar Skender Ferati. Ndėrkaq, anėtarė tė kryesisė u zgjodhėn Adem Dodolli, Artan Hasani, Sadik Hajredini, Din Guri, Liman Gashi, Nuridin Gashi, Hetem Shala, Skender Ahmetxhekaj e Ramiz Poroshtica. Nė komisionin mbikqyrės u zgjodhėn  Feriz Ademaj, Shaban Bulliqi e Ferit Hoxha.

Duhet tė theksojmė se  nė kėtė kohė kur shumė klube shqiptare nė Gjermani po mbyllen dhe po e shuajn aktivitetin e tyre, nė qytetin e Rottweilit, po vazhdohet me  punėn intensive kulturore, shoqėrore e kombėtare. Ėshtė arritur, pėr fat tė mirė tė ruhet  atmosfera vėllazėrore e cila garanton qė edhe mėtej tė punohet nė mėnyrė tė organizuar. Ėshtė pozitive qė nuk ka patur probleme tė theksuara, ndaj edhe asgjė nuk e ka penguar aktivitetin e anėtarėve tė zellshėm tė “Ilirisė”.  Kėshtu duhet tė vazhdohet edhe mėtej, duke e kultivuar tolerancėn, mirėkuptimin dhe forcimin e marrdhėnieve vėllazėrore. Kjo ėshtė formė mė e mirė pėr ti ndihmuar Kosovės dhe shqiptarisė nė tėrėsi.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.