|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Podujevė: Pėrgjysmohet numri i familjeve qė jetojnė nė fshatrat kufitare

 
 

 
Podujevė, 23 shkurt 2004 (TN) - Komunėn e Podujevės aktualisht e pėrbėjnė 76 fshatra dhe tri lagje tė qytetit derisa me Statutin e komunės ėshtė parapara qė qyteti tė ketė pesė lagje. Nė vijėn kufitare me Serbinė janė pėrfshirė 24 fshatra nė hapėsirėn prej 94 km.
“Rexhistrimi i familjeve nė kėto fshatra ėshtė kah pėrfundimi dhe nga evidencat e mbledhura konstatohet se migrimi i popullatės nė fshatrat pranė kufirit,  por edhe nė disa fshatra tjera ėshtė i madh dhe pothuaj qė disa fshatra kanė mbetur pa asnjė banorė”, pohoi kordinatori i Komiteteve tė fshatrave Latif Mehmeti. Nė bazė tė raportit tė publikuar njoftohet se fshati Reēicė me 1.218 ha sipėrfaqe ka mbetur pa asnjė banor, kurse para luftės sė fundit ka pasur 15 familje.
Asnjė banor nuk jeton edhe nė fshatin Pėrpellac ku para luftės kanė jetuar 7 familje, sikurse ėshtė zbrazur edhe fshati Muhazob ku kanė jetuar 12 familje. Sipas evidencės sė pėrgatitur nga kordinatori pėr komitetet e fshatrave z. Mehmeti, njė familje e vetme jeton nė Rakinicė ku ka pasur nėntė familje, fshati Bllatė tashmė ka 3 familje nga tė cilat dy me nga vetėm njė anėtar derisa para luftės aty kanė jetuar 11 familje.
“Aktualisht nė fshatin Sylevicė jetojnė 8 familje nga 26 sa ka pasur para vitit 1999. Dhjetė familje nga 27 sa ka pasur jetojnė nė Tėrrnavicė, dhjetė nė Metergofc, 11 nė Potok, 22 nė Dvorishtė, 25 nė Murgull, dhjetė nė Merdar, 18 nė Mirofc, 22 nė Turuqicė dhe 23 nė Zhiti” thuhet nė raportin e z. Mehmeti duke pohuar se nė kėto fshatra kanė jetuar prej 16-36 familje para luftės.
Ndėr arsyet kryesore qė pėrmenden nga banorėt e kėtyre vendbanimeve janė siguria jo e mjaftueshme pranė kufirit, infrastruktura e dobėt dhe rrugėt qė nuk mundėsojnė qarkullim tė lirė.
 

                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.