|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

 

   
 

Koment

 
 

VIKTIMAT NGA VRASĖSIT PA KRISMA

 
 

 

23 shkurt 2004 / TN

Alban BARDHI

Viktimat nga vrasėsit pa krisma i kemi tė pėrditshėm, i shohim dhe nuk i shohim, pra nuk i "dallojmė". Ata gjenden pėrpara institucioneve shtetėrore tė rropaten, pėrpara burokratėve dhe dallkaukėve, duke iu nxjerrė shpirtin nga majėt e hundėve. Lėvizja qytetare dhe civilizuese "MJAFT", duhet tė protestojė masivisht pėr tė mbrojtur tė viktimizuarit nga vrasjet pa krisma. Rrallė shėnohet, ose publikohet ndonjė viktimė e tillė edhe nga mediat, ndonėse gjah tė tillė, gjen pa vėshtirėsi. Pėrditė ngrihet kurba e kėtyre viktimave, madje nė kohėt e marra tė tranzicionit, ngatėrrohen kahjet, viktima kthehet nė kriminel, dhė djajtė quhen ėngjėj.

Nė evidencat e kriminalistikės vetėm vrasėsit me Ka...llash shėnohen, ndėrsa vrasėsit me Ko...lltuk, Ka...rrige, tė cilėt ndoshta janė dhe mė tė shumtėt nė numėr, ende nuk mund tė evidencohen, as po identifikohen. Kėta po mbeten akoma anonimė... Edhe pėrpara kėtyre vrasėsve pa krisma jemi shumica e shqiptarėve, qytetari i thjeshtė, fqinji i lodhur, emigranti i drobitur... Ndonjė "penalizim" i kėtyre kontigjenteve mund tė bėhet nė pragfushatė zgjedhore, si nė rastin e Z.R.P.P (Hipoteka) e Vlorės, ku u "sakrifikuan": regjistruesi Alit Rama si dhe juristja, Odeta. Aso kohe shumė njerėz u befasuan, kur zbriti nga Librazhdi malor, nė qytetin buzė detit, nė "vendin e pėllumbave", juriste nė Z.R.P.P.

Tė kishte krizė ky qytet pėr njė juriste?! Atėherė rasti u komentua si njė "kthim peshqeshi", kur nga zonat bregdetare e jugore, shkonin pėr nė zonat malore e veri lindore kuadrot e kohės sė kooperativizmit socialist, si dhe njė e drejtė e "lėvizjes sė lirė". Dje njė emigrant me vendimin e formės sė prerė, tė gjykatės dhe siglėn e vulėn e bashkisė, Vlorė gjente dhunimin e punonjėses sė gjendjes civile, e cila i tregonte, se edhe ajo do tė ankimonte kėtė akt, duke tundur "Gradat" se "jam juriste", kur aktin e ka tė drejtė ta kundėrshtojė dhe ankimojė tjetėr institucion. Qė kėtu gradat e kėsaj juristeje, janė tė zhgradura, kur s'i mbetet gjė tjetėr veēse tė zbatojė dhe tė shenjtėrojė ligjin. Ky ishte dhe interpretimi i prokurorit tė rrethit Cano. Kėta janė njėrėzit "mina me sahat nė" nė shpirtėrat dhe tė drejtat e qytetarve.

KARAKTERE TĖ "VĖSHTIRA"; NUK KORRESPONDOJNĖ ME STERIOTIPIN

 Por, drejtues tė atij institucioni e mė gjerė qytetaria vlonjate e komentojnė kėtė plagė e shtrirė nė drejtimin e administratės sė Vlorės, jo pėr mungesėn e kuadrove dhe tė aftėsive, por si njė manovėr e politikės "Kuadrovike", tė kupolės. Sepse karakteri vlonjat (nė radhėt e administratės) ėshtė i vėshtirė pėr tė korresponduar me steriotipin okupues, komprometues qė tenton tė mbajė politika, duke e kthyer administratėn tėrėsisht, nė "rrip transmisioni" tė saj, edhe portierin, ose pastruesen e institucionit. Qytetaria vlonjate, nė pjesėn e "zonave tė ndriēuara", ka pėrfituar kulturė demokratike dhe politike.

Gjithashtu njė person i pavarur, apo i siguruar me mjete minimale jetese, i njohur nė ambientet shoqėrore, institucionale e politike ėshtė vėshtirė pėr t'u futur nė skemat klienteliste, tė politikes. Ndryshe ndodh me kontigjentin rural, ku ka mungesėn e njė shtėpie, apo tė njohjes, pa mbėshtetje shoqėrore, i cili lehtėsisht bėhet klient i zellshėm i skemave tė mėsipėrme. Tė ardhurit nga lėvizja e lirė kanė pushtuar institucione dhe pronėsi, janė dypronėsuar duke poseduar pronėn nga kanė ardhur si dhe pushtuan, pėrfituan pronėn ku kanė ardhur.

Shumė prej tyre kanė lėnė tokėn nė mėshirė tė fatit, apo e shfrytėzojnė e shesin atė, janė punėsuar nė sektorėt shtetėror, duke "shuar" krizėn dhe pėr fatorino tė autobuzave urban tė qytetit; komentonte fenomenin, shoferi i Parkut Urban, Petrit Aliko ditė mė parė. Kėto janė arsye tė cilėn po paguan haraē qytetaria vlonjate dhe demokracia tėrsore, ndjehet e rrethuar nga kjo psikologji, rezulton nė dėshpėrimin dhe firon e votuesve. Shumė njerėz tė afėrt, tė stafit Gjika, tashmė si kryebashkiak i Vlorės shpresonin nisur nga premtimi i tij nė fushatėn elektorale: pėr shpėtimin nga kjo mėnyrė e qeverisjes lokale, vlerėsuar si njė zgjedhje qė nuk sjell zgjidhje. Ndėrsa tė tjerė tė afėrt, shpreheshin skeptik nė ndėrmarjet e tij, pėr shkak se: A do tė ketė duar tė lira, kryebashkiaku, kur kontigjente tė tilla tashmė bėjnė pjesėn nė 450 kongresistėt, qė zgjodhėn kryepartiakun - kryeqeveritar?!

Ata nuk shlyejnė as minimalisht faturėn e krimit ekonomik, krimit psikologjik, shkaktuar mbi tė viktimizuarit prej tyre. Pėrpara kėtyre vrasėsve pa krisma, nuk jemi tė vetėm. Pėrpara nuk kemi tė vetmit...

NGA RADHĖT E QUMĖSHTIT TEK RADHĖT E SPORTELEVE

Nė orėt e para tė mėngjesit, thėllimi i djeshėm tė pret si brisk nė fytyrė. Dhjetėra njerėz si dje, nė radhėt pėr njė shishe qumėsht janė pėrpara sporteleve nė zyrat e gjendjeve civile, Vlorė. Pastaj nisėn radhėt nė Bashki, e nė prefekturė, pėr tė marė vulėn e artė pėr njė ēertifikatė. Shteti i pa besueshem apo kalvar pėr njerėzit janė kėto procedura?!. Tė dyja bashkė, - thotė njė i moshuar nė radhė. Nė vend tė hapjes nė orėn 8 punonjėset askush nuk ēeli sportelet, veēse znj. Mazaj dhe nuk mbante njerėz nė radhė thosh Tofik Selmani. Pėrballė sporteleve njerėz presin dhe skėrmisnin dhėmbėt.

Po tė shihte kėtė kalvar dhe pėrdhosje tė qytetarėve nga kėto punonjėse, edhe vetė kryeministri Nano do tė rebelohej dhe do tė dilte mė 21 Shkurt tė protestonte. Poshtė dhuna dhe diskriminimi. Dhunimin e njė emigranti kur kėrkonte zbatimin e njė Vendimi tė formės sė prerė tė Gjykatės, edhe vet Kryeministri nuk do tė duronte, por do te protestonte pėrpara sportelit nė tė ftohtit akull, pa pėrfillur dhe amortizimin e natyrshėm tė pėrgjegjėses Meri Leka, duke i dhėnė shpresė emigrantit pėr tė ekzekutuar punonjėsja vendimin e Gjykatės Pa asnjė mėdyshje.

Pėrpara kėtyre veprimeve antiligjore dhe anti njerėzore edhe vetė kryeqeveritari do tė revoltohej sikur tė ishte nė njė rast qytetar i radhės nėpėr radhėt e gjata, me vendimin e Gjykatės, aq i shumė i lodhur. Vetė punonjėsi i shtetit nė vend tė nderojė ligjin ėshtė njė pėrdhosės ordiner. Harbutėria dhe kryeneēėsia e punonjėsit tė administratės sė shtetit pėrveēse taksės sė nesėrme qė ėshtė dhe minė me sahat e demokracisė dhe e ardhmėrisė sė shoqėrisė. Punonjėsit e vegjėl tė administratės shtetėrore me pėrgjegjėsinė e madhe, pėrballen mė qytetarėt dhe pėrbaltin qytetarėt! Ata kanė nevojėn e njė trajnimi, kur nisin kėtė punė, pėr edukatė administrative, qytetare, dhe pėr atė ligjore.

Njerėzit e pushtetit tė zbresin poshtė tek sheshi i rrjedhjeve tė votave tė tyre nga sovrani, prej kėtyre njerėzve tė tyre shpėrdorues dhe keqpėrdorues tė votės, do tė lebetiten pėrpara tyre. Kėta janė pjesa e "kutive tė votimit" qė bėjnė "hyrje" fletė votimi dhe nė kėtė rast, kanė bėrė dalje deri nė zero kutitė me fletė votimi! Pra, po tė shihte edhe vetė Kryeministri radhėt e gjata dhe dhunimin e qytetarėve tė tij, do tė jetė me tė gjithė duke protestuar nė Sheshin Skėnderbej, ose me Emigrantėt shqiptarė pėrpara Ambasadės shqiptarere nė Athinė, sikur tė vuloste njė ēertifikatė me 30 euro. Po tė ishte dhe vetė Kryeministri pa drita, pa ujė dhe pa bukė do tė vijė edhe ai pėrkrah bashkėkombėsve tė tij pėr tė ndryshuar tė sotmen e errėt dhe ardhmerinė e kombit.

PLAGA E PLUMBIT GJEN KURIM; PLAGA E SHPIRTIT S'KA SHĖRIM

Njė krismė e thatė mesditėn e njė mėngjesi u dėgjua nė qėndėr tė qytetit. U pasua nga njė klithmė e fortė dhe vijoi me thirrjet drithėronjėse: "Ndihmė, ndihmė"! Nė drejtim tė klithmės vrapuan shumė qytetarė. Njė njeri i shtrirė pėr tokė, ishte goditur me plumb. Fatmirėsisht deri nė ato momente, jepte e merrte me shpirtin. Gjaku i kishte mbuluar trupin dhe rridhte nė trotuar. Vrasjet me plumba ishin tė zakonshmet ato kohė. Qytetari Edvin Grabova, rrėmbeu rrėmbimthi makinėn e vet, hipėn tė plagosurin, me shpejtėsinė skėterrė e ēon atė nė spitalin e qytetit. Plumbi qorr i mori jetėn dhe gruas sė tij, Gretės. Njeriu qė vuan nga plagėt, nuk do asnjė tė jetė me plagė.

Mjekėt ndėrhynė menjėherė... Jeta e tė goditurit me plumb kallashi u shpėtua. Pas ca ditėsh doli nga spitali dhe filloi jetėn normale. Nuk e shqetėsonte as ndonjė pasojė hakmarrje. Tė goditurit me plumba kuroheshin nė njė ambient tė veēantė, ishin nėn mbikėqyrjen e tė vetėve. Vrasje nga vrasės tė tillė, me kallash sikur janė rralluar, ose tė paktėn janė identifikuar!... Ndėrsa vrasėsit me KOLLTUK- KARRIGET, po fitojnė status legal, qytetari. Nė krahun tjetėr, nė tė njėjtin "spital ishin tė shtruar edhe disa qytetarė tė tjerė, nė vėshtėrsi pėr t'u kuruar"... Kishin marrė plagė dhe plagėt nuk dalloheshin, nuk mund tė ekzaminoheshin, prej personelit tė shėndetėsisė. Ishin plagė qė duheshin kuruar nga institucione tė tjera, JO SPITALORE...

VDEKJE PA AUTORESI??

Kishin ndodhur shumė vdekje prej kėtyre "kallasheve" pa zhurmė, ose mė aēik do t'i quante njė personalitet publik, vdekje nga Kolltuk-Karriget. Madje njė miku im kur ishte i zgjedhur nė komisionin e Kthimit tė Pronave, nė Vlorė ndėrroi jetė, "u pėrcaktua dignoza"; prej kėtyre plagėve. Njeri shumė i nderuar. Mė parė ishte pėrfolur pėr titullin: "Hero i punės Socialiste". Kishin shkruar gazetat e kohės, edhe unė kisha shkruar, kur e meritonte kėtė shėrbim. Po ēfarė plumbi e goditi mikun tim atė kohė, Skėnder Bodo, i zgjedhur nė Komisionin pėr Kthimin e pronave qytetarėve tė tij?! Edhe atė e "goditėn" plumbat pa krisma, plumbat e kolltuk-karrigeve, duke mbetur me maraz. Dhe pse ishte zgjedhur pėr tė zgjidhur pronat e qytetarėve tė Vlorės, nuk mundi tė zgjidhte as pronėn e tij.

Por me keqardhje duke qenė nė Komisionin e Kthimit tė Pronave edhe ai bashkė me atė staf dhe vijuesit, nuk mundėn tė bėnin kthimin e pronave, por realizuan: NGATĖRRIMIN E PRONAVE. Njė ditė morėm vesh se dhe ai vdiq prej kėtyre plumbave, tė pa dukshėm, pa plagė tė jashtme! Kush mund tė ma kundėrshtojė kėtė shkak?! I vdekur u gjend nė banesėn e tij dhe qytetari Edi Toptani nga Tirana nė vitin 1994. Edhe ai vdiq pa e marrė atė pronė qė i takonte, duke e ngatėrruar e futur nė rrugė pa krye. Vdekje nga kėta plumba tė kolltuko-karrigeve i shkatuan vdekjen atij mesoburri.

Edhe Brahim Brahimaj nga Vlora vdiq po prej kėtyre vrasėsve. U sfilit rrugėve, nėpėr zyra, me vandak dokumentash, skicash -po se mendonte kurrė se nė ato skica kishte tė skicuar dhe vdekjen e vet. As ai nuk mundi tė merrte atė qė i takonte, ja premtonin dhe e mashtronin, e lodhėn aq shumė sa njė ditė i morėn dhe shpirtin. Edhe Afrim Lule, qytetari vlonjat ka mė se 10 vjet nėpėr dyert e dretėsisė pėr tė kėrkuar drejtėsi, duke marrė padrejtėsi. Kėta si shumė tė tjerė, ishin tabelat e para ku qitėsit u stėrvitėn, u perfeksionuan, duke rritur kurbėn e kėtyre vrasjeve. Bilanci tregon se nga vrasėsit e Kallashve shėnohen mė shumė se 2000 viktima, ndėrsa nga vrasjet e Kolltuk -Karrigeve, e kanė shkakun tė vrarėt me krisma, pėrfshirė dyfishin dhe tė kėtyre vrasjeve pa krisma! Ata i sheh nė radha, presin tė ekzekutohen nga vrasėsit!

VIKTIMAT E KOLLTUKO - KARRIGEVE

Kėta 12 vite tė sistemit pluralist, tė polarizimit tė shoqėrisė, janė shumė tė viktimizuar prej kėtyre "Vrasėsve" qė "vrasin pa plumba", dhe pėr kėto vepra, penale nuk ka asnjė nen tė formuluar qė formalisht tė paditen kėta vrastarė, tė penalizohen kėta qė vrasin pėrditė i mbetur, kufomė! Kėta janė vrasėsit e moderuar, tė kollarisur, tė imunizuar nga vota e Sovranit, "Elitarė", juristė e gjyqtarė, nėpunės tė shtetit, pronar mediash, tė cilėt kolltuk-karriget e mara prej votės sė qytetarve i shfrytėzojnė pėr tė shfrytėzuar qytetarėt deri nė vrasjen e tyre pa krisma e pa plumba, duke shkaktuar plagė tė rėnda jo individėve, por njė KOMBI.

Filozofia e lashtė thotė: "Plaga e plumbit gjen kurim, plaga e shpirtit s'ka shėrim". Kėta qitėsa nuk godisin individė, por ēojnė nė vorreza shoqėri. Gjatė kėtyre viteve, (nė "pėrpjekje") nuk ėshtė mundur tė ngrihet njė administratė rezistente, nė shėrbim tė qytetarėve, por ėshtė ngritur njė administratė politike, e farefisnisė, e cila nė vėnd tė kurimit ka hapur mė shumė plagėt, ku kanė pllakosur mitingashėt dhe militantėt e qendrave tė votimit, kushėrinjtė, krushqitė e politikanėve apo qeveritarėve "tanė". Pushteti ekzekutiv shfrytėzohet si BISNESI mė fitimprurės pėr politikanėt.

Njė lider partiak nga baza deri nė majė tė piramidės politike do tė kalojė nga karrigia e politikanit tek karrigia e pushtetarit, ky ėshtė cikli e bisnez-politikės, ekspozeja e zhvillimit tė demokracisė nė stėrtranzicionin tonė, duke krijuar shtresėn e tė pasurve tė munguar, shtresė e pasuruar nga vota e popullit, kupto nga grabitja e votės, shpirtit dhe pronės sė popullit. Para kėtyre vrastarėve ndodhemi shumica e shqiptarve, jemi viktimė e kėtyre vrasjeve tė Kolltuk -Karrigeve, edhe unė, fqinji, emigranti, qytetari i thjeshtė...

APELOJNĖ TĖ VIKTIMIZUARIT

Ish emigranti Remzi Gjika, apo Qazim Zhegu, etj., nė Greqi, Ilir Salihaj nė Vlorė, vuajnė nga plumbat pa zė, plagėt e Z.R.P.P. Njė emigrant, tjetėr ka trokitur deri nė zyrat e Kryeregjistruesit, Prokurorit tė Rrethit Ēano, Prefekturės, tė cilėt i japin hak, por i ka grabitur dokumentat, ēdo herė i nxjerrin "ASA" tė rinj! Emigranti tjetėr Thanas Nikollori me organe tė transplantuar ėshtė gjendur pėrpara kėtyre qitėsave! Kam frikė tė shkojė nė vendin tim, tė bie nė dorė tė njerėzve tė mi, rrėfehet emigranti i sėmurė.

A nuk janė vrasje kėto?! Sajojnė rregulla e rregullore, bėjnė interpretime tė kundėrligjshme, nxjerrin nga mėngėt lloj -lloj "asash" tė njėpasnjėshėm. T'i vjedhėsh kohėn qytetarit? Ta mbash atė varur, t'i mohosh pronėn, t'i grabisėsh aktet ligjore, tė mos ekzekutojė institucioni Vendimet e Gjykatės pėr kapriēiot e pafre tė njė punonjėsi qė kultivon urrejtjen nė kullėn e shtetit, e sorrollat duke i tundur rregulloren e ērregullimit, e jo ligjin e formuluar tė ligjvėnėsit?!

Tė paguajė haraē qytetari, sorrollatjen nga zyra nė zyrė, tė shkruajė letra deri tek ministri, sepse nuk ka asnjė nen pėr kėta vrasės tė ndėshkohen, e tė thartohen ata qė vrasin me Kolltuk-Karriget, nxisin hakmarrjen dhe gjakmarrjen pikėrisht kėta?! Mbi 10 emigratė nė Itali dhe Greqi qė kurohen jashtė vendit, nė gjendje tė mjerueshme ekonomike i kėrkojnė ndihmė nėpėrmjet njė letre, Kryetarit tė Komisionit Europian, Romano Prodi. Ky personalitet i lartė i Europės respekton emigrantėt dhe merr mundimin duke iu kthyer pėrgjigje. Me letėr po kėta u janė drejtuar dhe personaliteteve mė tė larta tė vendit tė tyre, pėrfshi dhe Kryeministrin Nano, tė cilėt nuk kanė denjuar qoftė "tė shkuara" t'iu thonė qytetarėve tė vet!

A nuk janė vrasje pa (mė shumė se me) plumba kėto? Nga kėto principe priremi tė mos kemi vdekje klinike prej kėtyre, duke APELUAR sot ne tė viktimizuarit tė mos vazhdojnė mė tej viktimat... Pėrballė tyre nuk jemi tė vetmuar, nesėr do t'u vijė radha tė tjerėve, edhe atyre qė sot godasin pa iu dridhur dora me kėto armė tė Kolltuk-Karrigeve! Kėta janė mė tė rrezikshmit se kriminelėt qė heqin qafe me kallash, kėta tė "vrasin duke mbetur i gjallė"! Kjo masė ėshtė e instaluar nė zyrat e administratės sė shtetit, tė cilėt vrasin mendjen pėr t'iu bėrė barrė, lak nė qafė tė qytetarėve. Fatkeqėsisht kėta godisin shpirtra brenda kullave tė shtetit, tjerrin errėsirėn dhe i vrasin shijen e jetės qytetarit! Karshillėku ėshtė mė i rrezikshėm se sa ai qė tėrheq kėmbėzėn. E Drejta dhe nė DEMOKRACI NUK DHUROHET, POR FITOHET.

Diaspora shqiptare, sidomos diaspora e re, pėrfiton mė shumė element progresi, qytetarie dhe demokracie se pjesa tjetėr e vendit, ndodhet nė vendet me demokraci mė tė zhvilluara dhe tė konsoliduara. Kjo duhet tė promovojė elementėt e zhvillimit tė demokracisė tė vendit, nė shėrbim tė tė drejtave njerėzore dhe konsolidimin e shtetit tė qytetarėve!


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

>