|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E shtune, 21 shkurt 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Holkeri dhe Rugova nė Klinė: Serbėt duhet tė tregojnė vullnet pėr t'u integruar nė shoqėrinė kosovare

 • Holkeri dhe Rugova vizitojnė sot Klinėn dhe Pejėn

 • Solana tė hėnėn raporton pėr Kosovėn para ministrave tė BE-sė

 • Gjenerali Bek tha se Shtetet e Bashkuara mbetėn tė pėrkushtuara pėr popullin e Kosovės

 • UNMIK-u reagon ndaj miratimit tė Ligjit pėr bashkėpunim me Gjykatėn e Hagės nga Kuvendi i Kosovės

 • Jipen premtime qė minatorėt e "Trepēės" tė kthehen nė vendet e tyre tė punės

 • Zėdhėnėsja e UNMIK-ut thotė se nuk ka indikacione se vrasja e dy serbėve tė ketė qenė me motive etnike

 • Parmbrėmė nė Pejė u plagos njė pjesėtar i TMK-sė

 • Muharrem Shabani jep dorėheqje nga tė gjitha organet dhe nga anėtarėsia e LDK-sė

 • "Nisma pėr njė Universitet Tjetėrqysh" nuk merret me kėrcėnime

 • Gratė e senatorėve amerikanė nesėr vizitojnė Kosovėn

 • Greqia i kėrkon ndihmė NATO-s

 • Opozita sot nė protestė nė Tiranė

 • Shqiptarėt protestuan nė rrugėt e Shkupit kundėr ndarjes territoriale

 • Presidenti maqedonas e ka dekretuar ligjin pėr themelimin e Universitetit tė Tetovės

 • Departamenti amerikan i Shtetit e pėrshėndeti vendimin e Trajkovskit pėr nėnshkrimin e ligjit pėr UT

 • Deputetėt e pozitės dhe opozitės maqedonase vazhduan polemikat pėr ligjin pėr ndarjen territoriale

 • Sė shpejti amerikanėt nė Libi

 • Gjykatėsi lejon martesat e homoseksualėve

 • Nė Iran pėrfunduan zgjedhjet parlamentare

 • Katėr ushtarė amerikanė janė plagosur, njė irakian ėshtė vrarė

 • Nga ethet vdesin 215 persona nė Indonezi

 
  
Holkeri dhe Rugova nė Klinė: Serbėt duhet tė tregojnė vullnet pėr t'u integruar nė shoqėrinė kosovare
 
Klinė, 21 shkurt 2004 - Shefi i UNMIK-ut Hari Holkeri dhe Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova po vizitojnė sot Klinėn dhe Pejėn.

Kreu i UNMIK-u dhe ai i Kosovės fillimisht qėndruan nė Kuvendin komunal tė Klinės dhe nga funksionarėt lokalė u njoftuan pėr zhvillimet aktuale nė kėtė mjedis. Kryetari i komunės Ramė Manaj, pasi foli pėr zhvillimet aktuale nė kė komunė, theksoi se situatėn e rėndon ēėshtja e personave tė zhdukur gjatė luftės dhe papunėsia e madhe me mbi 60 pėr qind.
 
Manaj tha se gjatė luftės nė kėtė komunė janė vrarė mbi 300 persona dhe 137 janė rrėmbyer dhe kėrkoi tė zbardhen krimet qė kanė ndodhur kėtu. Ai u angazhua kundėr enklavizimit tė serbėve dhe tha se serbėt vazhdojnė tė instrumentalizohen nga Beogradi. Poashtu nė kėtė takim folėn nė tė njėjtėn vijė edhe pėrfaqėsuesi i PSHDK-ė dhe ai i AAK-sė.

Duke folur para udhėheqjes komunale, Holkeri tha se duhet tė krijohen kushte pėr tė kthyerit, sepse ky ėshtė njė prej standardeve dhe ardhmja e Kosovės varet nga pėrmbushja e tyre.

Presidenti Rugova nė kėtė takim foli progresin qė ėshtė bėrė nė Klinė, sikur edhe nė tėrė Kosovėn, nė vitet e pasluftės, ndonėse, siē tha, Klina ka qenė njė nga komunat mė tė shkatėrruara gjatė luftės.

Duke folur pėr procesin e kthimit, Presidenti tha se "jemi pėr kthimin nė baza individuale". "Si shumicė ofrojmė mbrojtje pėr tė gjitha pakicat, pra edhe pėr serbėt, por edhe serbėt duhet tė tregojnė vullnet pėr t'u integruar nė shoqėrinė kosovare", tha ai. Po ashtu ai shtoi se "pas luftės nė Kosovė tė gjithė jemi mė pak".

Pas takimit me udhėheqjen komunale, Holkeri dhe Rugova folėn para gezetarėve dhe familjarėve tė tė zhdukurve qė kishin dalė pėr tė protestuar para Kuvendit komunal.

Pastaj kryeadministratori dhe Presidenti vizituan fshatin Binēė me serbėt e kthyer dhe u premtuan atyre kushte mė tė mira tė jetės dhe punės. Por Holkeri dhe Rugova thanė se dėshira pėr t'u kthyer nėnkupton edhe obligimin pėr t'u integruar nė shoqėrinė kosovare.

Serbėt e kthyer nė kėtė fshat u ankuan pė kushtet e kėqija dhe mungesėn e sigurisė pėr tė lėvizur.
Presidenti Rugova u tha serbėve se Kosova e ka vendin nė Evropėn e integruar, prandaj edhe serbėt e Kosovės do tė jenė pjesė e kėtij integrimi.

Pas Klinės Holkeri dhe Rugova po vizitojnė Pejėn.
 
 
Holkeri dhe Rugova vizitojnė sot Klinėn dhe Pejėn
 
Prishtinė, 21 shkurt 2004 - Shefi i UNMIK-ut Hari Holkeri dhe Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova do tė vizitojnė sot Klinėn dhe Pejėn. Pėrveē takimeve me zyrtarėt lokalė dhe ndėrkombėtarė ata do tė vizitojnė edhe dy enklava serbe - Binēėn dhe Bellopojėn.
 
 
Solana tė hėnėn raporton pėr Kosovėn para ministrave tė BE-sė
 
Bruksel, 21 shkurt 2004 - Nė takimin e tė hėnės sė 15 ministrave tė jashtėm tė Bashkimit Evropian, pritet qė pėr Kosovėn tė raportojė edhe shefi i diplomacisė sė BE-sė Havier Solana. Siē njoftohet nga Brukseli, Solana pritet tė paraqesė idetė e reja sesi BE-ja mund tė ndihmojė nė zbatimin e standardeve pėr Kosovėn.
 
Idetė e Solanės, tė cilat do tė bėhen publike tė hėnėn, kryesisht kanė tė bėjnė me "mėnyrat dhe mjetet pėr pėrforcimin e mėtejmė tė kontribuitit tė BE-sė pėr zbatimin e Rezolutės 1244 e nė veēanti pėr zbatimin e standardeve".
 
Poashtu ai do tė kėrkojė qė politika e BE-sė nė Kosovė tė jetė mė transparente dhe qė BE tė hapė mundėsinė edhe pėr participimin e kosovarėve nėpėr programet e ndryshme tė trajnimit nė vendet e BE-sė.

Menjeherė pas takimit tė ministror nė Bruksel, Solana tė nesėrmen, mė 2 shkurt, do tė vizitojė Prishtinėn, ku do tė takohet me pėrfaqėsuesit mė tė lartė tė UNMIK-ut dhe tė institucioneve tė Kosovės.
 
 
Gjenerali Bek tha se Shtetet e Bashkuara mbetėn tė pėrkushtuara pėr popullin e Kosovės
 
Ferizaj, 21 shkurt 2004 - Komandanti i forcave paqeruajtėse amerikane, Xheri Bek nė kampin e kėtyre trupave nė "Bondstill" ka thėnė se Shtetet e Bashkuara janė tė pėrkushtuara pėr popullin e Kosovės. Prandaj edhe numri i ushtarėve amerikanė nė Kosovė do tė mbetet i pandryshuar. Kėto komente gjenerali Bek i ka bėrė nė konferencėn e fundit para largimit tė tij nga Kosova.
 
Ai tha se gjatė kėsaj kohe nė sektorin lindore tė komanduar nga forcat amerikane ėshtė arritur mjaft pėrparim nė shumė fusha, sidomos nė kthimin e tė zhvendosurve dhe sigurimin e lėvizjes sė lirė pėr tė gjithė qytetarėt. Gjenerali Bek tha se Brigada Shumėkombėshe e Lindjes qė udhėhiqet nga trupat amerikane do tė mbetet e pandryshuar megjithė transformimet qė po ndodhin nė kuadėr tė forcave paqeruajtėse dhe NATO-s nė pėrgjithėsi.
 
Gjenerali Bek tha se e ardhmja e Kosovės ėshtė nė duart e popullit tė Kosovės dhe porositi qė pėr tė qenė tė suksesshėm duhet tė mbajtur mend dy gjėra: sundimin e ligjit dhe tolerancėn ndaj tė tjerėve. Ai shtoi se Misioni i KFOR-i ka qenė dhe ėshtė krijimi i njė ambienti tė qetė dhe tė sigurtė pėr tė gjithė nė Brigadėn Shumėkombėshe tė Lindjes dhe transferimi i pėrgjegjėsive tek institucionet civile.

Edhe gjenerali Rik Erlandson, i cili mė 25 tė kėtij muaji merr komandėn e kėtyre trupave amerikane tha se ndryshimet edhe nėse ndodhin do tė jenė shumė tė vogla. Ai tha se forcat e divizionit 38 tė kėmbėsorisė qė do tė zėvendėsojnė divizionin e tij nė muajin gusht tė kėtij viti dhe tashmė kanė filluar stėrvitjet me tė njėjtin numėr, sikurse ai i trupave qė ndodhėn nė Kosovė.

Nė Kosovė janė aktualisht rreth 4000 ushtarė amerikanė tė cilėt janė vendosur nė sektorin lindor tė KFOR-it. Tė dy gjeneralėt amerikanė u kanė bėrė thirrje qytetarėve tė Kosovės qė tė angazhohen nė sundimin e ligjit dhe tolerancės si kushte pėr pėrparimin nė Kosovė.
 
 
UNMIK-u reagon ndaj miratimit tė Ligjit pėr bashkėpunim me Gjykatėn e Hagės nga Kuvendi i Kosovės
 
Prishtinė, 21 shkurt 2004 - Misioni i OKB-sė ka reaguar nėpėrmjet njė komunikate ndaj miratimit tė Ligjit pėr bashkėpunim me Gjykatėn Ndėrkombėtare nė Hagė nga ana e Kuvendit tė Kosovės. UNMIK-u thotė se me kėtė rast Kuvendi i Kosovės ka tejkaluar pėrgjegjėsitė e veta.
 
Nė komunikatė thuhet se kjo ēėshtje ėshtė e drejtė e rezervuar pėr shefin e UNMIK-ut dhe se pėr kėtė ky mision dhe Qeveria e Kosovės janė pajtuar qė projektligji nė fjalė tė shqyrtohet nga Kuvendi, por qė aprovimin e tij ta bėjė shefi i UNMIK-ut nė formė tė njė rregulloreje.
 
 
Jipen premtime qė minatorėt e "Trepēės" tė kthehen nė vendet e tyre tė punės
 
Mitrovicė, 21 shkurt 2004 - Agjencia Kosovare e Mirėbesimit ka mbajtur njė takim me gazetarė ku u ka bėrė thirrje minatorėve tė "Trepēės" qė tė ndalojnė veprimet unilaterale dhe tė vazhdojnė dialogun.
 
Sipas menaxherit ndėrkombėtar nga AKM-ja Pol Nils veprimet e tilla vėnė nė rrezik programin vazhdues pėr rifillimin e prodhimit tė kufizuar nė minierė. Ai thotė se ka menduar se me fillimin e prodhimit njė pjesė e madhe e punėtorėve qė i plotėsojnė kushtet dhe qė janė nėn moshėn 50-vjeēare mund tė punojnė, jo menjeherė, por brenda muajve tė ardhshėm.

Nils tha se "kurrė mė parė nuk kemi qenė mė afėr riaktvizimit tė minierės, ndėrkaq do tė ishte keq nėse bėni pengesa, qė do ta vėshtirėsojnė kėtė proces", ka thėnė ai.

Edhe menxhari i minierės Miftar Hyseni u premtoi minatorėve se do tė bėjė ēmos qė tė gjithė punėtorėt tė kthehen nė vendet e tyre tė punės, megjithėse mundėsitė janė tė kufizuara.
 
 
Zėdhėnėsja e UNMIK-ut thotė se nuk ka indikacione se vrasja e dy serbėve tė ketė qenė me motive etnike
 
Prishtinė, 21 shkurt 2004 - Zėdhėnėsja e policisė sė UNMIK-ut nė Prishtinė, Anxhella Xhozef, duke komentuar vrasjen e dy pjesėtarėve tė minoritetit serb nė Grackė tė Lipjanit, ka thėnė thėnė se deri mė tash nuk ka tė arrestuar dhe se motivet e vrasjes tash pėr tash nuk dihen. Ajo tha se nuk ka indikacione se vrasja mund tė ketė qenė krim me motive etnike apo politike.

Zėdhėnėsja thotė se incidenti mund tė ketė ndodhur brenda pėr brenda komunitetit serb. Ajo shtoi se ky incident mund tė ketė lidhje me dy tė vrarėt dhe marrėdhėniet ndėrmjet tyre.
 
 
Parmbrėmė nė Pejė u plagos njė pjesėtar i TMK-sė
 
Pejė, 20 shkurt - Parmbrėmė rreth orės 21:00, nė rrethana tė pasqaruara dhe nga persona, deri mė tani, tė panjohur, nė afėrsi tė restoranit "Korona" nė Pejė, derisa po hynte nė makinėn e tij, ėshtė plagosur kapterr Ramadan Elshani, pjesėtar i Brigadės 333 " Adrian Krasniqi" tė Zonės sė Tretė tė TMK-sė.
 
Me kėtė rast, kapterr Elshani, ėshtė goditur nga dy plumba dhe menjeherė i ėshtė nėnshtruar njė operacioni kirurgjik nė spitalin e Pejės. Gjendja e tij ėshtė e mirė dhe ėshtė jashtė rrezikut pėr jetė.
 
 
Muharrem Shabani jep dorėheqje nga tė gjitha organet dhe nga anėtarėsia e LDK-sė
 
Vushtrri, 21 shkurt 2004 - Kryesia e degės sė LDK-sė nė Vushtrri ka miratuar dorėheqjen e Muharrem Shabanit nga tė gjitha organet dhe nga anėtarėsia e LDK-sė. Nė njė kumtesė tė kėsaj dege thuhet se Muharrem Shabani tash e tutje dėshiron tė vazhdojė me punėn profesionale nė institcionet e drejtėsisė.

Shabani dy ditė me parė i ishte drejtuar me shkrim Kryesisė sė degės sė LDK-sė nė Vushtrri ku njoftonte pėr dorėheqjen e tij nga tė gjitha organet e LDK-sė.

Tė pėrkujtojmė se kohė mė parė kėshilltarėt e Kuvendit komunal tė Vushtrrisė e shkarkuan Muharrem Shabanin nga posti i kryetarit.
 
 
"Nisma pėr njė Universitet Tjetėrqysh" nuk merret me kėrcėnime
 
Prishtinė, 21 shkurt 2004 - Nisma "Pėr njė Universitet Tjetėrqysh" reagon ndaj njė njoftimi pėr media tė Unionit tė Pavarur tė Studentėve tė Fakultetit Juridik, nė tė cilin thuhet se kinse nisma "Pėr njė Universitet Tjetėrqysh" qėndron prapa akuzave dhe letrave kėrcėnuese qė u janė drejtuar profesorėve tė Fakultetit Juridik.

Kjo nismė mohon njė gjė e tillė kategorikisht ngase, siē dihet, kėrcėnime tė tilla janė dėrguar nga tė shtuquajturat "Lėvizja 2004" dhe "Lėvizja pėr njė rend tė ri nė Universitet".

"Ne aktivistėt e nismės 'Pėr njė Universitet Tjetėrqysh' distancohemi nga letra tė tilla kėrcėnuese, tė cilat, konsiderojmė se bėhen me qėllim qė tė shkaktohet konfuzitet nė opinion dhe nė mesin e studentėve, dhe fakti qė ato drejtohen nė mėnyrė anonime mė sė miri shfaq joseriozitetin dhe qėllimet meskine tė atyre qė i drejtojnė ato (kėrcėnimet)", thuhet nė kėtė reagim.
 
 
Gratė e senatorėve amerikanė nesėr vizitojnė Kosovėn
 
Prishtinė, 21 shkurt 2004 - Nesėr nė Prishtinė mbėrrin njė delegacion i grave tė senatorėve tė SHBA-ve, organizatorė tė Lutjeve tė Mėngjesit.

Nė orėn 11:00, nė hotelin "Grand", delegacioni, tė cilin e shoqėron Fatmir Mediu, kryetar i Partisė Republikane tė Shqipėrisė, do tė ketė njė takim me kryeparlamentarin, Nexhat Daci, kryeministrin, Bajram Rexhepi, bashkė me pjesėmarrėsit e sivjetshėm kosovarė nė Lutjet e Mengjesit: Flora Brovina, Alush Gashi dhe Bujar Dugolli, si dhe me deputetet Sanie Aliaj dhe Zylfie Hundozi.

Mė pastaj delegacioni i grave tė senatorėve amerikanė do tė vizitojė Qendrėn e Rehabilitimit tė Nėnės dhe Fėmijės.
 
 
Greqia i kėrkon ndihmė NATO-s
 
Athinė, 21 shkurt 2004 - Nė Greqi janė mbajtur bisedime tė nivelit tė lartė tė sigurisė pėr tė bėrė plane nė rast tė njė sulmi terrorist tė mundshėm nė Lojėrat Olimpike tė Athinės.

Qeveria greke po i kėrkon NATO-s ndihmė ushtarake pėr tė inkurajuar mė tej operacionin e sigurisė qė Greqia po organizon vetė ku janė tė pėrfshirė dhjetra-mijėra policė dhe ushtarė.

Sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, Jaap De Hoop Scheffer qė i ka premtuar ndihmė Greqisė, zhvilloi bisedime me kryeministrin grek, Kostas Simitis mbi masat qė janė tė nevojshme pėr mbrojtjen e Lojrave.
Ka njoftime se NATO mund tė dislokojė avionė survejimi dhe forca tė marinės gjatė zhvillimit tė Lojėrave Olimpike.
 
 
Opozita sot nė protestė nė Tiranė
 
Tiranė, 21 shkurt 2004 - Opozita nė Tiranė organizon sot njė demonstratė proteste qė synon largimin nga posti tė kryeministrit, Fatos Nano.

Organizatorėt e demonstratės thonė se ajo do tė jetė paqėsore, kurse autoritetet kanė paralajmėruar se nuk do tė tolerojnė aktet e dhunės nga ana e protestuesve.

Pėrfaqėsues tė faktorit ndėrkombėtar nė Tiranė, ditėt e fundit janė angazhuar qė tė shmangin pėrsėritjen e akteve tė dhunės qė u shėnuan nė fund tė protestės sė dy javėve mė parė.

Me kėto zhvillime lidhen edhe disa vendime tė qeverisė pėr uljen e tarifave tė telefonave dhe faljen e borxheve pėr faturat e papaguara tė energjisė pėr mijėra familje nė tė gjithė vendin.
 
 
Shqiptarėt protestuan nė rrugėt e Shkupit kundėr ndarjes territoriale
 
Shkup, 21 shkurt 2004 - Ndėrsa Parlamenti i Maqedonisė debatonte lidhur me ndarjen territoriale tė kėtij vendi, nė organizim tė Partisė Demokratike Shqiptare, me mijėra qytetarė shqiptarė protestuan nė rrugėt e Shkupit lidhur me propozimin e ri tė ndarjes territoriale.
 
Sipas pjesėmarrėsve ėshtė e palejueshme qė nė qytetin e Shkupit tė mos jetė asnjė komunė me shumicė shqiptare. Protestuesit kėrkonin qė nė kuadėr tė qytetit tė Shkupit tė ekzistojė komuna e Kalasė me shumicė shqiptare.

PDSH mendon se zgjidhja mė e mirė pėr decentralizimin e pushtetit ėshtė zvogėlimi i numrit tė komunave nga 123 sa ka aktualisht nė 29. PDSH nga protesta e porositi BDI-nė qė tė pėrdorė veton lidhur me krijimin e komunave.
 
 
Presidenti maqedonas e ka dekretuar ligjin pėr themelimin e Universitetit tė Tetovės
 
Shkup, 21 shkurt 2004 - Presidenti maqedonas Boris Trajkovski nėnshkroi ligjin e miratuar nga Parlamenti maqedonas pėr themelimin e Universitetit shtetėror nė Tetovė. Presidenti Trajkovski theksoi se ky institucion plotėson njė drejtė themelore njerėzore dhe pret qė ky institucion i ri tė jetė nė pėrputhje me standardet e larta evropiane nė fushėn e arsimit.

Ndėrkaq, nėpėrmjet njė komunikate theksohet se kjo mund tė arrihet nėse Universiteti i Tetovės ndjek njė politikė tė hapur ndaj studentėve tė tė gjitha grupeve etnike.
 
 
Departamenti amerikan i Shtetit e pėrshėndeti vendimin e Trajkovskit pėr nėnshkrimin e ligjit pėr UT
 
Uashington, 21 shkurt 2004 - Departamenti amerikan i Shtetit e pėrshėndeti vendimin e presidentit Trajkovski dhe bėri thirrje qė Universiteti i Tetovės tė jetė gjithėpėrfshirės pėr tė mundėsuar studimin e tė gjithė qytetarėve tė Maqedonisė.
 
 
Deputetėt e pozitės dhe opozitės maqedonase vazhduan polemikat pėr ligjin pėr ndarjen territoriale
 
Shkup, 21 shkurt 2004 - Deputetėt e pozitės dhe opozitės nė Parlamentin e Maqedonisė edhe nė seancėn e djeshme vazhduan me polemika tė ashpra pėr shqyrtimin e ligjit pėr ndarjen e re territoriale tė vendit. Ndėrkaq, partitė e pozitės premtojnė se nė fazėn e dytė do tė merren parasysh vėrejtjet dhe sygjerimet, opozita maqedonase vlerėson se me kėtė ndarje territoriale nė Maqedoni do tė bėhet pastrim etnik!

Deputetėt e Bashkimit Demokratik pėr Integrim dhe Lidhjes Socialdemokrate tė Maqedonisė nė diskutimet e tyre disa herė kanė ritheksuar se bėhet fjalė pėr fazėn e parė tė kėtij ligji dhe se nė fazėn e dytė do tė merren parasysh sygjerimet dhe vėrejtjet.
 
 
Sė shpejti amerikanėt nė Libi
 
Uashington, 21 shkurt 2004 - Njoftime nga Uashingtoni sugjerojnė se SHBA sė shpejti mund tė heqė embargon mbi shtetasit amerikanė pėr tė shkuar nė Libi. Sipas njoftimeve, embargo e vendosur nė vitet '80 nga presidenti Regan, mund tė hiqet nga fillimi i javės qė vjen.

SHBA ka rivendosur ndėrkohė praninė e saj diplomatike nė Tripoli. Tani gjėra po shkojnė mė tej. Heqja e embargos shihet si hapi i parė drejt lehtėsimit tė sanksioneve qė SHBA ka vėnė mbi Libinė.

Dhe pėr kėtė ka arsye tė mira. Njė ngrohje e marrėdhėnieve mund tė lejojė kompanitė amerikane tė naftės qė u larguan kur Amerika vuri sanksione tė ashpra, tė kthehen nė Libi.
 
 
Gjykatėsi lejon martesat e homoseksualėve
 
San Francisko, 21 shkurt 2004 - Njė gjykatės nė San Francisko ka refuzuar tė ndalojė martesat e seksit tė njėjtė nė kėtė qytet. Kjo ėshtė hera e dytė qė njė lėvizjeje i mohohet e drejta pėr tė ndaluar martesat e seksit tė njėjtė.

Njė grup i njohur si Fushata pėr Familjet Kaliforniane ėshtė pėrpjekur tė bindė njė gjykatės se nxjerrja e liēensave pėr ēifte homoseksualėsh ishte shpenzim i kotė i parave tė taksapaguesve dhe do tė shkaktonte dėme.

Por argumenti nuk u pranua. Ēėshtja do tė rikthehet nė gjyq pas pesė javėsh dhe ndėrkohė autoritetet kėtu kanė thėnė se do tė vazhdojnė tė japin liēensa martesore pėr ēifte homoseksualėsh.

Mė shumnė se 3 mijė ēifte janė martuar kėtu qėkur bashkia filloi tė jepte liēensa, tė enjten e kaluar. Kryetari i bashkisė, Gavin Newsom beson se ndalimi i martesave tė tė njėjtit seks ėshtė njė formė diskriminimi.
 
 
Nė Iran pėrfunduan zgjedhjet parlamentare
 
Teheran, 21 shkurt 2004 - Zyrtarėt amerikanė kanė shprehur nė mėnyrė tė pėrsėritur shqetėsim rreth ndalimit tė kandidatėve reformistė iranianė nga Kėshilli Mbikqyrės konservator i vendit pėr tė vėnė kandidaturėn nė zgjedhje.
 
Duke cituar kėto skualifikime dhe vendime tė tjera kundėr partive reformiste, zėdhėnėsi i departamentit tė shtetit, Adam Ereli, tha se nuk ka nevojė tė pritet rezultati i zgjedhjeve pėr tė thėnė qė mundėsitė e popullit iranian pėr tė zgjedhur qeverinė e vet ishin kufizuar.

"Kėto veprime nuk pėrbėjnė zgjedhje tė lira e tė drejta dhe nuk janė nė pėrputhje me standartet ndėrkombėtare".
 
 
Katėr ushtarė amerikanė janė plagosur, njė irakian ėshtė vrarė
 
Bagdad, 21 shkurt 2004 - Katėr ushtarė amerikanė janė plagosur, ndėrkaq pėrtkhyesi i tyre irakian ėshtė vrarė sot, kur njė sulmues nė pritė ka sulmuar kolonėn e tyre nė jug tė Bagdadit, tha ushtria amerikane, njofton Rojter

"Katėr ushtarė janė plagosur dhe pėrkthyesi i tyre ėshtė vrarė nga armėt e vogla nė njė pritė 22 km nga Iskandaria. Dy makina civile janė shkatėrruar nė atė sulm", ka thėnė zėdhėnėsi ushtarak amerikan.
 
 
Nga ethet vdesin 215 persona nė Indonezi
 
Xhakarta, 21 shkurt 2004 - Nga ethet denga deri mė tash nė Indonezi kanė vdekur mbi 200 persona, ndėrkaq 11 mijė janė infektuar, ka bėrė tė ditur sot Ministria e Shėndetėsisė sė kėtij vendi.
"Qė nga 21 janari deri mė tash janė regjistruar 11.013 raste, ndėrkaq nga pasojat e etheve denga kanė vdekur 215 persona", ka thėnė zėdhėnėsja e Ministrisė sė Shėndetėsisė.

Ethet denga, tė cilat e bartin njė lloj i veēantė i mickojave Indonezinė e godasin ēdo vit, duke filluar nga janari, kurse kulminacionin e arrin nė maj ose qershor, kur fillojnė shirat tropikale. Por sivjet numri i tė vedekurve ėshtė dyfish mė i madh sesa njė vit mė parė.
 
 

  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

>