|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

POLITIKĖ

   
 

Projektplatforma politike e organizatės politike paqėsore nė themelim:

 
 

FORUMI QYTETAR I KOSOVĖS ( FQK)

 
 

 
21 shkurt 2004 / TN
 
 
PĖR DISKUTIM INTERN E PUBLIK
 
Dy ēėshtje thelbėsore politike tė Kosovės qė kėrkojnė zgjidhje sa mė tė shpejtė:
 
KONUSI UDHĖHEQĖS POLITIK QYTETAR I KOSOVĖS
E SOVRANITETI E INTEGRITETI I SAJ TERRITORIAL
 
NGA NJĖ GRUP NISMĖTAR
KONUSI UDHĖHEQĖS POLITIK
 
Burimi i tė gjitha problemeve politike, ekonomike, arsimore, kulturore etj. tė Kosovės sot qėndron te mungesa e konusit udhėheqės politik qytetar tė Kosovės dhe te rrezikimi i sovranitetit e integritetit tė saj territorial. Sa i takon konusit udhėheqės politik qytetar, tė gjithė e kanė tė qartė rėndėsinė dhe domosdonė e tij. Mirėpo, qė nga fillimi e deri nė ditėt e sotme, politika vetjake e pėrēarėse e kreut tė LDK-sė pengoi arritjen e kėtij qėllimi me rėndėsi thelbėsore pėr politikėn kosovare e mė gjerė. Gjithashtu as partitė qė dolėn nga krahu i luftės, pėr shkak tė dijes sė tyre tė vogėl politike dhe pėr mungesė tė vetėdijes sė mjaftueshme patriotike, nuk qenė nė gjendje tė luanin kėtė rol me rėndėsi thelbėsore e historike.
 
ĒĖSHTJA E SOVRANITETIT
 
Sa i takon ēėshtjes sė sovranitetit, ka ndoshta nė Kosovė qytetarė qė nuk e kanė krejt tė qartė kuptimin e fjalės sovranitet. Njė spjegim i thjeshtė dhe i kuptueshėm pėr tė gjithė mund tė jetė ky: ata qė disponojnė, ose edhe mė shqip, ata qė kanė nė dorė fatin e Kosovės me gjithė ēka ka mbi tokė e nėn tokė, ata janė sovranė tė Kosovės. Kėtu, bashkė me njerėzit pėrfshihen edhe pasuritė si tokat, ujėrat e madje, deri nė lartėsinė ku mund tė kontrollohet edhe qielli mbi tokėn e Kosovės.
 
Si po shihet ēėshtja e sovranitetit, pėr njė popull, pėr qytetarėt e njė vendi, ėshtė ēėshtje mbi tė gjitha ēėshtjet. Sovraniteti dhe integriteti janė shfaqje konkrete, janė mishėrim i atyre fjalėve qė ne pėrdorim pėrditė si liri e pavarėsi.
 
SOVRANITETI NĖ BOTĖN E SOTME
 
Ē’ėshtė e vėrteta, sot, shumė shtete tė Evropės kanė hequr dorė e po heqin dorė nga pjesė tė konsiderueshme tė sovranitetit tė vet dhe atė e kanė bartur e po e bartin nė organizmat rajonale ndėrkombėtare, nė interes tė bashkėpunimit e tė zhvillimit ekonomik, teknologjik, shkencor, kulturor, arsimor e shoqėror. Edhe ne kosovarėt duam ta bėjmė njė gjė tė tillė, por nga pozitat e shtetit tė lirė, tė pavarur e sovran dhe me vullnetin tonė e, jo t’i bashkohemi Bashkėsisė Evropiane si koloni e Serbisė.
 
KU ISHIM E KU JEMI SOT?
 
Tash dy mijė e sa vjet ne, nė Kosovė, nuk ishim as nuk jemi as tė lirė as sovranė mbi tokėn tonė. Prandaj edhe bėmė gjithė ato kryengritje gjatė historisė sonė pėr tė siguruar sovranitetin, pėrkatėsisht lirinė pėr ne dhe pėr tokėn tonė.
 
Ku jemi sot? Tė gjitha pėrpjekjet tona, nė njėrėn anė dhe lojrat e botės me ne dhe rreth nesh, nė anėn tjetėr, janė bėrė dhe po bėhen lidhur me sovranitetin mbi Kosovėn. Populli i Kosovės, qė nga pranvera e 1996-tės, nėn udhėheqjen e heroit tonė Adem Jashari, u ngrit nė kryengritje dhe luftoi heroikisht duke u flijuar vetė me gjithė familje dhe, bashkė me ta edhe mijėra liridashės, me tė vetmin qėllim pėr tė pasur sovranitetin mbi Kosovėn, pėrkatėsisht pėr tė gėzuar lirinė tonė tė merituar.
 
Nga kjo luftė e pabarabartė, me ē’rast erdhi nė shprehje gatishmėria e pamasė e shqiptarėve dhe jo vetėm e shqiptarėve pėr t’u flijuar pėr lirinė e shtetin e vet tė pavarur, faktorėt ndėrkombėtarė u alarmuan seriozisht. Ata u bindėn se regjimi serb nuk do tė mund tė shuante kryengritjen liridashėse kosovare as me masat mė brutale dhe prandaj u bėnė gati qė tė ndėrhynin me qėllim qė tė parandalonin turrin kriminal-gjenocidal e tė vendosnin paqen nė kėto hapėsira. Mirėpo, midis kėtyre faktorėve ndėrkombėtarė pati edhe tė atillė qė ndėrhynė me qėllim qė tė shpėtonin Serbinė nga falimentimi i plotė politiko-moral, duke synuar edhe ruajtjen e statusit kolonial tė Kosovės brenda territorit tė shtetit serb. Nė nxitim pėr ndėrprerjen e gjakderdhjes, tė gjithė faktorėt ndėrkombėtarė u pajtuan nė njė pikė se duhej urgjentisht ndalur luftimet e pastaj tė shihnin se kush ēka do tė mund tė pėrfitonte nga qėllimet dhe interesat e veta gjeostrategjike nė Kosovė e rreth Kosovės.
 
Pėr tė arritur kėtė objektiv, faktorėt ndėrkombėtarė, me anėn e “bindjeve” nė formėn e kėrcėnimeve dhe premtimeve, ia dolėn qė, nė fillim tė vitit 1999, tė bindnin udhėheqjen e asokohshme tė UĒK-sė qė tė ndalte kryengritjen dhe tė pranonte, nėn kushte nėnshtruese, bisedime me faktorėt ndėrkombėtarė dhe me regjimin gjenocidal e kriminal serb, nė Kėshtjellėn Rambuje, pranė Parisit. Kushti nėnshtrues ishte pikėrisht ai qė nė ftesėn e ministrit tė atėhershėm tė Britanisė sė Madhe Z. Kuk, midis dhjetė pikave tjera, e para ishte edhe ajo qė shkruante se ēėshtja e sovranitetit dhe integritetit tė (atėherė) Jugosllavisė mbi Kosovėn do tė ishte pikė e panegociueshme!
 
Dhe, s’kishte si tė ndodhte ndryshe, ata kosovarė qė u nisėn pėr negociata nė Rambuje nėn kushtin e njohjes sė sovranitetit tė (atėherė) Jugosllavisė mbi Kosovėn, pas disa ditė shtrydhjesh e ndrydhjesh tė mundimshme, nėnshkruan njohjen e sovranitetit dhe integritetit tė Jugosllavisė mbi Kosovėn.
 
RASTI PĖR TĖ SHMAGUR GABIMIN
 
Dihet se kėtė dokument kosovarėt e patėn nėnshkruar vetėm me palėn ndėrkombėtare. Pala serbe nuk e pati nėnshkruar. Mirėpo, pala kosovare, tė paktėn gjatė veprimeve tė egra ushtarake tė regjimit serb, me ē’ rast aktet gjenocidale dhe pastrimet etnike, me pėrmasa biblike, tė ushtruara mbi popullin e pambrojtur tė Kosovės tmerruan gjithė botėn, nuk shfrytėzoi tė drejtėn qė tė tėrhiqte nėnshkrimin e vet mbi dokumentin Rambuje-Paris. Arsyet dhe argumentet pėr tė hequr dorė nga nėnshkrimet e tyre nė Rambuje ishin jashtėzakonisht tė forta dhe tė pakontestueshme.
 
MARRĖVESHJA E KUMANOVĖS
 
Mirėpo, meqė ata qė nuk duhej tė heshtnin heshtėn, makineria ndėrkombėtare vazhdoi realizimin e neneve tė Marrėveshjes Rambuje-Paris. Me pėrfundimin e veprimeve ushtarake, nė Kumanovė, u nėnshkrua Marrėveshja ushtarake-teknike midis forcave ushtarake tė NATO-s dhe tė Jugosllavisė, por pa UĒK-nė si palė ndėrluftuese. Pa UĒK-nė, sepse pala Kosovare me nėnshkrimin e dokumentit Rambuje-Paris, pėrkatėsisht me njohjen e sovranitetit tė Jugosllavisė mbi Kosovėn, kryengritjen e lavdishme ēlirimtare tė popullit tė Kosovės, kundėr pushtuesve dhe kolonizatorve serbė, e kishte shndėrruar e pranuar si konflikt qytetar brenda shtetit (tė atėhershėm) jugosllav.
 
REZOLUTA 1244 E KS TĖ OKB
 
Fillė pas kėsaj, Kėshilli i Sigurimit i Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara, mbėshtetur nė dokumentin e Rambuje-Parisit, nxori Rezolutėn 1244, nė tė cilėn u pėrforcuan dhe u vulosėn nenet nga dokumenti Rambuje-Paris pėr njohjen ndėrkombėtare tė sovranitetit tė (atėherė) Jugosllavisė mbi Kosovėn. Edhe pas kėsaj kosovarėt nuk bėnė asgjė qė tė kundėrshtonin Rezolutėn e padrejtė 1244 tė OKB-sė brenda tė cilės nuk pėrfshihej e drejta e kosovarėve pėr vetvendosje.
 
Pėr t’u bėrė edhe mė keq e mė tragjike krerėt e partive kosovare, nėnshkruesė tė dokumentit tė Rambuje-Parisit, filluan qė tė thirreshin nė Rezolutėn 1244. Kur Kosovės iu shkėput njė copė e territorit, siē ishte rasti me Debelldenė dhe me 20% tė Kosovės veriore, atėherė “naivėt politikė” tė Kosovės u thirrėn nė terėsinė territoriale qė Rezoluta 1244 i garanton Kosovės duke harruar qė e njėjta Rezolutė 1244 i garanton (atėherė) Jugosllavisė e tash Unionit Serbi-Mali i Zi (USMZ) sovranitetin dhe integritetin mbi krejt territorin e Kosovės.
 
E KEQJA NUK KA FUND !
 
Mirėpo, disa individė tė skenės sonė politike ende po sillen si tė dehur dhe si rosat nė mjegull. Ata ende po qėndrojnė tė hutuar brenda qarkut tė mbyllur politik pa koncepte tė qarta tė veprimit pėr tė dalur nga kjo gjendje e mundimshme. Ata nuk po dinė apo nuk po duan tė dinė se koha demantoi dhe zhvlerėsoi pėrfundimisht Rezolutėn 1244 tė OKB-sė. Rezoluta kėshtu si ėshtė, - pa tė drejtėn pėr vetvendosje pėr kosovarėt, ėshtė burimi i tė gjitha dokumenteve e rrjedhave qė erdhėn e po vijnė pas saj. Ata, duke qenė tė pushtuar nga interesat e veta tė mjera personale, harrojnė fare se cili ėshtė interesi i dorės sė parė pėr Kosovėn dhe se pėr ēfarė duhet tė pėrpiqen. Ata kapen pas lloj-lloj “lodrash”, por kurrsesi nuk guxojnė tė merren me atė qė ėshtė thelbėsore, sepse rrezikojnė tė humbasin kolltuqet. Prandaj merren me fshehjen e tė vėrtetės, ndėrsa Kosova mbetet, e ngarkuar me kriza ekstreme politike, ekonomike e shoqėrore, dhe realisht ėshtė nė rrezik qė, pėrsėri, tė rikolonizohet edhe me ushtri e polici nga shteti serb.
 
ARGUMENTE TĖ PAKONTESTUESHME
 
Sovraniteti i Serbisė mbi Kosovėn, nga Rezoluta 1244 e KS, hap pas hapi, para syve tanė, po jetėsohet.
Ja disa argumente mė kryesore pėr kėtė fakt:
 
1. Askush nga faktorėt ndėrkombėtarė nuk i njeh kufijt midis Kosovės e Serbisė si kufij shtetėror, por vetėm si kufij administrativ.
 
2. Nė bazė tė kėtij fakti, Serbisė iu bė e mundur qė disa mijėra hektarė tokė tė Kosovės t’ia falte Maqedonisė.
 
3. Nė bazė tė kėtij fakti Serbisė iu bė e mundur qė tė ripushtonte pothuaj 20% tė Kosovės: pjesėn e Mitrovicės nė veri tė Ibrit, Zubin Potokun e Leposaviqin, bashkė me Zveēanin. Kėtu nuk po pėrmendim enklavat serbe tė cilat, nė tė vėrtetė, janė duke bėrė jetė eksterritoriale nė brendi tė territorit tė Kosovės.
 
4. Nė bazė tė kėtij fakti, pjesėtarėt e policisė vendore – kosovare, nuk i kanė nė dorė kompetencat thelbėsore, por vetėm kompetencat ndihmėse dhe tė dorės sė dytė.
 
5. Nė bazė tė kėtij fakti UĒK u ēarmatos dhe u demobilizua, kurse TMK-ja, gjoja si trashėgimtare e UĒK-sė, hap pas hapi, por nė mėnyrė kėmbėngulėse, po shkallmohet dhe po shndėrrohet nė organizatė civile pėr nevojat emergjente, ashtu si e pėrshkruajnė nenet e Rezolutės 1244.
 
6. Nė bazė tė kėtij fakti u nėnshkrua marrėveshja e fshehtė partneriste mbi Kosovėn midis z. Hakerup dhe z. Ēoviq.
 
7. Nė bazė tė kėtij fakti u sajua dhe u miratua “Korniza Kalimtare Kushtetuese e Kosovės”. (Mendoni pėrse “kornizė” dhe pėrse “kalimtare?!) e cila, tė gjitha kompetencat qė mund tė ndikojnė nė marrjen e sovranitetit tė kosovarėve mbi Kosovėn, lehen nė duar tė tė Dėrguarit Special tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė. Mos tė harrojmė tė pėrmendim me kėtė rast se nė hartimin e kėsaj Kornize Kushtetuese, pėrveē ekspertėve tė Hakerupit, morėn pjesė edhe 18 juristė tė pandėrgjegjshėm kosovarė. Kėtė Kornizė, pas njė rezistence tė mefshtė qė u zhvillua nė Kėshillin Tranzitor tė Kosovės qė, edhe ashtu, nuk kishte kompetencė vendimmarrjeje, e miratoi Kėshilli i Pėrkohshėm Administrativ i Kosovės, atėherė organi mė i lartė i pushtetit vendor tė Kosovės.
 
8. Nė bazė tė faktit tė sovranitetit tė Serbisė mbi Kosovėn, telefonia fikse nė Kosovė vazhdon tė funksionojė vetėm sipas kodit tė Serbisė.
 
9. Nė bazė tė kėtij fakti Kosova nuk ka tė drejtė tė ketė as numrin e vet tė telefonisė celulare, por me ēmim enorm huazon numrin nga Monako-Franca.
 
10. Nė bazė tė kėtij fakti gjithandej Kosovės qarkullojnė lirshėm automjetet me targat e shtetit serb, ndėrsa automjetet me targat “KS” nuk guxojnė tė hyjnė nė territorin e Serbisė e madje as nė territorin e Mitrovicės pėrtej Ibrit!
 
11. Nė bazė tė kėtij fakti pėr t’u pajisur me dokumentet e udhėtimit ose pasaportat e UNMIK-ut, pėr tė dėshmuar identitetin personal, duhen patjetėr edhe dokumentet me origjinė tė shtetit serb.
 
12. Nė bazė tė faktit se USMZ i njihet sovraniteti mbi Kosovėn, mė nė fund, Serbia arriti qė tė bllokojė plotėsisht funksionimin e Agjencisė Kosovare pėr Mirėbesim qė do tė duhej tė organizonte dhe tė mbikėqyrte privatizimin nė Kosovė. Lidhur me kėtė duhet shtuar se UNMIK-u po insiston qė AKM-ja tė punojė sipas ligjeve okupuese tė shtetit serb, tė cilat nė kohėn e vet qenė nxjerrė nėn dirigjimin e kryemafiozit dhe kriminelit Millosheviq!
 
13. Nė bazė tė faktit se Sėrbisė i njihet sovraniteti mbi Kosovėn, Kuvendi i Kosovės nuk mund tė marrė asnjė vendim efektiv qė mund tė lėndojė sado pak sovranitetin e Serbisė mbi Kosovėn. Mos tė pėrmenden tė gjitha ato rezoluta tė cilat i nxori Kuvendi i Kosovės dhe tė cilat u hodhėn poshtė menjėherė dhe me pėrbuzje nga udhėheqėsit e UNMIK-ut.
 
14. Nė bazė tė faktit se USMZ gėzon sovranitetin mbi Kosovėn, shteti serb, mė 28 dhjetor 2003, organizoi e zhvilloi zgjedhjet e veta parlamentare duke pėrfshirė edhe territorin e Kosovės - pa u penguar nga askush!
 
Ka edhe pika tė tjera qė mund tė pėrmenden, si: siguria, gjyqėsia, marrėdhėniet e Kosovės me jashtė, ekonomia e financat, Rregullorja pėr sistemin zgjedhor, etj.
 
PYETJA E MADHE
 
Tash, shtrohet pyetja e madhe: pėrse ndodhi e po ndodhė kėshtu? Ndodhi kėshtu, sepse ata qė bėnė e po bėjnė vlerėsime politike, duke qenė tė ngarkuar nga interesa vetjake, kėto vlerėsime politike i bėnė dhe po i bėjnė gabimisht. Dhe, gabimet politike, nėse nuk korrigjohen me kohė e rrėnjėsisht, me kalimin e kohės vijnė e rriten, zgjerohen e thellohen si metastaza kanceroze. Por, edhe mė keq, me kalimin e kohės, gabimet politike, gjithnjė e mė zor mund tė mbulohen e fshihen dhe ato gjithmonė pėrfundojnė me pasoja tė hidhura pėr vlerėsuesit e gabuar politik, pėr ithtarėt e tyre dhe pėr mbarė qytetarėt e Kosovės.
 
Mirėpo, nė natyrėn e njerėzve shpirtvegjėl ėshtė qė tė mos i pranojnė gabimet e veta dhe prandaj as nuk mund t’i korrigjojnė ato. Njerėzit shpirtvegjėl, kur, falė rrethanave tė caktuara, vijnė nė pozita udhėheqėse domosdo bėhen shkaktarė tė konflikteve e gjakderdhjeve, pėrndryshe, tė panevojshme shoqėrore. Gjėra tė tilla po ndodhin jo vetėm te ne, por edhe gjithandej botės sė sotme.
 
Ē’BĖJNĖ KUKULLAT TONA POLITIKE?
 
Udhėheqėsit politik tė Kosovės sot, nuk janė duke bėrė asgjė serioze qė tė shtyjnė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė qė tė reflektojė seriozisht mbi ēėshtjen e Kosovės. Pas njohurive tė sakta e tė thella mbi Kosovėn, KS, nuk do tė mund tė mos ndėrrojė qėndrimin e vet pasiv sot e tė mos marrė masat e duhura aktive nė favor tė njohjes sė tė drejtės pėr vetvendosje tė popullit tė Kosovės. Pėrmes njė referendumi, nėn mbikėqyrjen ndėrkombėtare, qytetarėt e Kosovės, edhe njė herė, do shprehin vullnetin e vet politik e do tė vendosin vetė pėr tė ardhmen e vet e jo, pėr tė ardhmen e Kosovės e tė popullit tė saj, tė vendosė dikush tjetėr.
 
RIKOLONIZIMI SERB I KOSOVĖS
 
UNMIK-u, me bėrjet dhe mosbėrjet e veta, si servis i KS-sė, sistematikisht, pa hasur nė kundėrshtim serioz tė kosovarėve, ėshtė duke pėrgatitur rikolonizimin e Kosovės nėn shtetin serb, nė formėn e trajnimit dhe konsolidimit tė strukturave tė dėgjueshme kosovare qė do tė pajtoheshin me njė rikolonizim serb tė Kosovės. Paralel me kėtė proces, UNMIK-u, hap pas hapi, ėshtė duke pėrgatitur largimin nga Kosova, tė forcave ushtarake tė KFOR-it dhe tė mekanizmave tė administratės civile, nė mėnyrė qė vakuumin e shkaktuar nga kjo tėrheqje, dalngadalė, ta pėrmbushin forcat ushtarako-policore e administrative serbe.
 
Ja, pikėrisht kėto ditė, njeriu i parė i OKB, z. Kofi Anan, po i kritikonte liderėt aktualė tė Kosovės kinse janė duke bėrė pak pėr tė drejtat e pakicave nė Kosovė! Ai i kritikonte kėta qė, me njė rezolutė “tė butė si pambuku”, ishin munduar qė tė shprehnin mospajtimin e shumicės sė Kuvendit tė Kosovės me pjesėmarrjen e pakicės serbe nė zgjedhjet parlamentare tė Serbisė mė 28 dhjetor 2003. Me fjalė tjera, zotėria i lartė nga Nju Jorku kėrkon nga liderėt aktualė tė Kosovės qė haptazi tė marrin pjesė nė rivendosjen e sovranitetit tė shtetit serb mbi tėrė Kosovėn.
 
RRUGA PA KRYE
 
Ne na vjen keq qė liderėt aktualė kosovarė me vlerėsimet dhe veprimet e tyre tė gabuara sollėn veten e tyre dhe krejt Kosovėn nė njė gjendje tė mjerė dhe nė rrugė pa krye. Mirėpo, pėr tė gjitha kėto qė po ndodhin para syve tanė, nuk mund tė shfajsohemi as vetė ne qytetarėt e Kosovės qė vetėm po bėjmė sehir. Prandaj, nuk kemi tė drejtė qė gjithė fajin, pėr kėtė katandisje tė palakmueshme nė tė cilėn ndodhet Kosova sot, t’ua mėveshim vetėm liderėve aktualė tė Kosovės dhe UNMIK-ut.
 
“NĖSE DUAM QĖ T’I KEMI TĖ GJITHA TĖ DREJTAT QYTETARE, ATĖHERĖ DUHET QĖ TĖ MARRIM MBI VETE EDHE TĖ GJITHA OBLIGIMET QYTETARE”.
 
NĖ SERBI RANĖ MASKAT !
 
Nga ana tjetėr, ēetnikėt dhe monarkistėt si dhe klerofashistėt e Serbisė, si po shihet qartazi, nuk kanė ndėrmend qė tė heqin dorė lehtė nga ambicjet e tyre pėr rikolonizimin e plotė tė Kosovės. Ata nuk po e fshehin, por po e njoftojnė gjithė botėn haptazi se njė Korpus i Armatės serbe, i ashtuquajturi “Korpusi i Prishtinės” ėshtė vetėm duke pritur komandėn pėr tė marshuar nė territorin e Kosovės. Ndėrsa njėsitet e xhandarmerisė sė Serbisė, janė duke bėrė inkursione tė pėrditshme dhe tė papengueshme nė brendi tė territorit tė Kosovės dhe, vetėm po presin urdhėrin qė tė instalohen nė qytetet dhe fshatrat e Kosovės.
 
Shėrbimi Sekret Informativ Ushtarak Serb, nuk po e fsheh se, pa kurrėfarė vėshtirėsishė, pėrsėri, ka depėrtuar nėpėr tė gjitha strukturat politike, partiake e institucionale kosovare e, ndoshta, edhe nė disa struktura civile tė UNMIK-ut dhe se prej andej ėshtė duke pėrcjellur ēdo gjė qė po ndodhė nė Kosovė. Zgjedhjet e fundit parlamentare, 28 dhjetor 2003, qė u organizuan dhe u zhvilluan jo vetėm brenda shtetit serb, por dhe nė Kosovė, dhanė edhe njė herė, pasqyrėn objektive tė vetėdijes politike tė popullit serb sot. Kjo pasqyrė habiti e tmerroi gjithė botėn demokratike.
 
Shumica e popullit serb, nė Serbi e nė Kosovė, politikisht mbeti atje ku ishte. Mbeti nė krah e nė mbėshtetje tė ēetnikėve tė kriminelit Sheshel qė pret tė gjykohet nė Hagė, nė krah e nė mbėshtetje tė neofashistėve tė kriminelit Millosheviq qė po gjykohet nė Hagė dhe nė krah e nė mbėshtetje tė kopjes sė tyre besnike, tė Koshtunicės pseudodemokrat. Kėto forca politike qė pėrsėri, me vrull, dolėn nė skenėn politike, janė duke farkuar “gėrshėrėt djallėzore” me anėn e tė cilave duan tė presin fatin e Kosovės. Njėri krah i “gėrshėrėve djallėzore” ėshtė riokupimi i plotė i Kosovės, duke na pagėzuar me emėrin “Republika Autonome e Kosovės dhe Metohisė”. Krahu tjetėr i “gėrshėrėve djallėzore”, mprehet pėr variantin qė, nėse nuk do tė jetė i mundur riokupimi i plotė i Kosovės, nėn pretekstin e decentralizimit tė Kosovės - sipas vijave etnike, tė copėtohet edhe njė herė Kosova, duke na i rrėmbyer tokat mė tė mira dhe duke na lėnė tė shkretėnuar pėrgjithmonė.
 
POR GJAKU NUK ĖSHTĖ BĖRĖ UJĖ
 
Ndėrkaq, nė anėn tjetėr, kemi shumicėn dėrmuese tė qytetarėve tė Kosovės, e cila gati pėr njė shekull, me rezistencė tė vazhdueshme dhe me kryengritje tė pėrgjakshme, dėshmoi se nuk duron dot robėrinė serbe. E, sidomos pas gjithė atyre tmerreve e mizorive qė ka pėrjetuar nga regjimet komuniste e neofashiste serbe, nuk mund as ta marrė me mend jetėn nėn shtetin serb, ēfarėdo forme ai qoftė.
 
EDHE NJĖ PAMJE E KOSOVĖS SĖ SOTME
 
Por, le tė japim nė mėnyrė telegrafike edhe disa tė dhėna pėr gjendjen aktuale tė Kosovės. Kriza politike dhe krizat tjera shoqėrore, pėr shkak se njerėz jokompetentė kanė marrė udhėheqjen politike tė Kosovės, ėshtė nė kulm. Korrupsioni, veprimet mafioze dhe kriminaliteti i tė gjitha llojeve nė shoqėrinė kosovare ka marrė pėrmasa brengosėse. Prandaj, nėse nuk vehen nė lėvizje qytetarėt, ėshtė rrezik qė tė gjitha kėto tė kėqia tė rrėnjosen edhe nė krye tė qarqeve tė shoqėrisė kosovare.
 
Tė gjitha kėto maskarallėqe e abuzime ndodhin, tė gjithė i shohin dhe i dėgjojnė, por askush nuk merr masa efikase qė ato tė ndalohen e tė parandalohen; gjithė kėto krime ndodhin dhe askush nga kriminelėt nuk kapet. Ekonomia e Kosovės ėshtė nė gjendje skajshmėrisht tė rėndė: Kosova eksporton nga prodhimet e veta vetėm tre pėrqind, ndėrsa importon nga bota nėntėdhjetė e shtatė pėrqind! Fshati kosovar, dalngadalė po shuhet dhe nėse vazhdon kjo situatė ai njė ditė do tė vdesė fare.
 
Nėn goditjet e importit tė pakontrolluar tė prodhimeve ushqimore nga jashtė, fshatarėt tanė nuk po kanė llogari qė tė merren me bujqėsi, prandaj po derdhen nėpėr qytete, duke ngulfatur edhe mė tepėr qytetet e varfėruara dhe tė mbibanuara. Pa punė janė afėr gjashtėdhjetė pėrqind e popullatės qė ėshtė e aftė pėr punė dhe shumica nga kėta janė tė rinj. Nuk beson askush se njė shifėr e tillė mund tė gjendet sot nė hapėsirat evroaziatike. Nuk beson askush se nė hapėsirat evroaziatike, pėrveē nė Kosovė, ka pensionistė qė duhet tė mbijetojnė me 35 evro nė muaj! Flitet me hipokrizi pėr barazinė e grave, ndėrsa ato janė kategoria mė e goditur nga papunėsia nė Kosovė, ndėrsa dihet nga tė gjithė se pa pavarėsi ekonomike nuk mund tė ketė as barazi gjinore e njerėzore.
 
Gjendja e ish-luftėtarėve dhe e familjeve tė tyre ėshtė e mjerė dhe e padurueshme. Ish tė burgosurve dhe ish tė pėrndjekurve politikė po u bashkohen tė dėnuarit dhe tė pėrndjekurit e ditėve tona, me qėllim qė veprat e flijimet e tyre pėr liri, pavarėsi e demokraci tė kriminalizohen. Eshtrat e tė kidnapuarve e tė tė vrarėve nga legjionarėt e “beretave tė kuqe”, edhe pas pesė vjetėsh, ende po qėndrojnė tė shpėrndarė nė dherat e Serbisė, duke mbushur me pezėm e me mllef dhjetėra mijėra qytetarė tė Kosovės.
 
Arsimi, shėnetėsia e kultura janė nė gjendje tė palakmueshme. Zyrtarėt e institucioneve lokale e vendrore kanė rėnė terėsisht nė provim. Ata po sillen sikur qytetarėt janė nė shėrbim tė tyre e jo ata nė shėrbim tė qytetarėve. Nuk ėshtė pėr t’u habitur qė pakėnaqėsia e qytetarėve ndaj kėtyre institucioneve po rritet nė mėnyrė brengosėse.
 
PASOJAT FATALE TĖ PAPERSPEKTIVĖS
 
Prandaj, nga kriza e padurueshme ekonomike, nga paperspektiva pėr tė ardhmen e vet dhe nga frika prej njė robėrie tė re serbe, me dhjetra mijėra qytetarė tanė, me zemra tė thyera e buzė tė pėrvėluara, po largohen, pa kthim, pėr nė hapėsirat e Kanadasė, Australisė, Zelandės sė Re, nė vendet skandinave e gjetkė.
 
BRENGAT QĖ SHTYJNĖ NĖ AKSION
 
Duke pasur parasysh kėtė pasqyrė dramatike nėpėr tė cilėn po kalon Kosova, e cila pandalshėm po rrėshqet drejt njė robėrie tė re tė pėrgjakshme;
     duke pasur parasysh se politikanėt aktualė tė Kosovės, as pas pesė vjetėsh, nuk treguan aftėsi elementare politike pėr t’i prirė Kosovės drejt lirisė, pavarėsisė, demokracisė, drejt krijimit tė njė shoqėrie tė shėndoshė dhe tė aftė pėr tė luftuar me efikasitet tė gjitha llojet e krimeve dhe tė padrejtėsive;
    duke pasur parasysh se nė Kosovėn aktuale opozita politike, konstruktive, si forcė e domosdoshme nė frymėn e demokracive perėndimore, pėr tė mbrojtur shoqėrinė nga tė gjitha monopolet dhe devijimet e rrezikshme, ėshtė eliminuar fare;
    duke pasur parasysh faktin se shumica e qytetarėve tė Kosovės i nėnshtrohet njė procesi tė hapur tė shpėrlarjes sė trurit, do tė thotė fshirjes sė kujtesės historike e kulturore;
duke pasur parasysh se “Korniza Kalimtare Kushtetuese e Kosovės” nuk garanton as kushtet mė elementare pėr ushtrimin, zhvillimin e forcimin e njė sistemi parlamentar tė lirė e tė barabartė, nė frymėn qytetare;
    duke qenė thellėsisht tė bindur se Kosova, nga kjo krizė tepėr e thellė politike, ekonomike e shoqėrore, nuk do tė mund tė dalė pa njė opozitė tė fuqishme e tė bashkuar tė tė gjithė banorėve tė saj;
    ne, njė grup nismėtarėsh, nuk mund tė qėndrojmė edhe mė tutje indiferentė dhe tė shikojmė se ēfarė ėshtė duke ndodhur e duke mos ndodhur rreth e rrotull nesh. Ne, nė mėnyrė mė serioze dhe energjike, ngremė zėrin tonė kundėr indiferentizmit, apatisė, letargjisė, konformizmit, vetėkėnaqėsisė dhe vetėmashtrimit, mjete kėto hipnotike, me tė cilat disa nga liderėt tanė tė paralizuar dhe disa faktorė ndėrkombėtarė, po mundohen tė na vėnė nė gjumin e dorėzimit e tė nėnshtrimit.
 
VETĖDIJA POLITIKE PO NGRITET
 
Mirėpo, nė anėn tjetėr, ne gjithashtu po shohim se rinia jonė, e frymėzuar me idealet e lirisė, e frymėzuar me idealet e demokracisė perėndimore e humaniste, ēdo ditė e mė tepėr, po kėrkon rrugėdalje nga kjo situatė e paperspektivė. Rinia jonė heroike, e mbushur me hov e me energji pozitive, gjithnjė e mė vrullshėm, po kėrkon rrugėdalje nga kjo “kėnetė politike, ekonomike e kriminale” nė tė cilėn ėshtė katandisur atdheu ynė i vetėm – Kosova.
 
Prandaj, duke mos dashur tė pajtohemi qė kjo energji e pakufishme rinore tė shpėrthejė nė mėnyrė tė pakontrolluar, ne, njė grup nismėtarėsh, jemi vėnė nė aksion qė, sė bashku me tė gjithė qytetarėt brenda e jashtė Kosovės, pa dallim gjinie, kombėsie a pėrkatėsie etnike, pa dallim feje, besimi a ideologjie, por
   1. qė nė zemėr kanė formimin e konusit udhėheqės politik, kompetent, qytetar, qė synon lirinė e pavarėsinė e Kosovės;
    qė nė zemėr kanė themelimin e ngritjen e shtetit demokratik qė synon edukimin humanist, parandalimin e krimeve nė mbėshtetje tė vetorganizimit qytetar, qė synon pluralizmin e vėrtetė politik, mendimin e lirė, fjalėn e lirė, veprimin e lirė qytetar, tė drejtat dhe barazinė pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės;
    qė nė zemėr kanė paqen, tolerancėn, bashkėpunimin dhe dashurinė midis tė gjithė qytetarėve tė Kosovės e midis tė gjithė popujve tė mbarė botės;
     tė themelojmė Organizatėn Politike Paqėsore:
 
 
FORUMI QYTETAR I KOSOVĖS (FQK)
 
Me kėtė rast, thėrrasim tė gjithė qytetarėt e pjekur tė Kosovės dhe gjithė njerėzit e vullnetit tė mirė nga mbarė bota, qė ndėrmarrjen tonė tejet tė vėshtirė, por tejet fisnike, ta ndihmojnė e pėrkrahin, me tė gjitha mjetet e mundėsitė qė kanė nė dispozicion, por pa kushtėzime e ndėrhyrje interesash personale a grupore.
 
Sė shpejti, Organizata Politike Paqėsore nė formim, FQK do t’i ketė edhe Programin e Statutin e vetė.
Na priftė e mbara!
 
Nga Zyra e Organizatės Politike Paqėsore nė formim: FORUMI QYTETAR I KOSOVĖS (FQK)
 
Adresa e selisė:
Lagj. “DARDANIA”, Rr. IDRIZ GJILANI, 4/10 T. Fax:038. 542742; /e-mail: demaci@alb-net.com

_________

Dėrgoi, Lond Tara


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

  

>