|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

PADREJTĖSIA E ARMATOSUR ĖSHTĖ GJĖJA MĖ E TMERRSHME *

 
 

 
21 shkurt 2004 / TN
 
Editoriali i "Shqipėria Etnike" nr. 2/2003, f.3
 
Njė fenomen jo i hijshėm po e pėrcjell pėrditshmėrinė tonė nė kėtė periudhė tė pas luftės, krisjet e pakontrolluara gjatė ahengjeve familjare dhe pėr pikė qejfi, duke ia shtuar kėsaj edhe dukurinė mė tė shėmtuar qė po manifestohet ditėve tė fundit, vrasjet pothuajse tė pėrditshme tė pjesmarrėsve tė luftės sė zhvilluar para do kohe nga dora e shqiptarit.
 
Bijtė mė tė mirė tė kombit, ata qė nuk kursyen as jetėn e tyre pėr arritjen e tė drejtave minimale qė na pėrkasin si popull, duhet tė kuptojnė njė herė e pėrgjithmonė se lufta qė ata zhviluan me plot burrėri e trimėri ka pėrfunduar. Ata do tė duhet tė jenė shumė tė kujdesshėm pėr mėnyrėn e pėrdorimit tė armatimit tė mbetur nė duart e tyre. Ēdo gabim dhe lėshim i tyre nė kėtė aspekt vetėm do tė lė njollė tė keqe nė veprėn madhore qė ata bėnė para njė viti.
 
Kurse, edhe mė keq dhe mė tragjike ėshtė qėrimi i hesapeve dhe pastrimi i llogarive ndėrmjet ish ushtarėve tė tė njėjtės ushtri ēlirimtare pėrmes tytės sė armėve. Kjo edhe mė tepėr degradon kontributin e formacionit ushtarak qė ata dikur pėrbėnin, dhe njollos organizimin madhėshtor dhe disciplinėn e vėrtetė qė pati UĒK-ja tani e shpėrbėrė, organizim ky qė sipas analistėve ia tejkaloi tė gjitha organizmave ushtarak tė shfaqur nė kėtė pjesė tė Evropės kohėve tė fundit.
 
Dhe parashtrohet pyetja, kujt i shkon pėrshtati e tėrė kjo qė po ndodh nė mesin tonė? Vallė ka ndonjė subjekt politik a apolitik qė mund t’i gėzohet vėllavrasjes ndėrshqiptare? Pse biem nė grackėn e djallit tė mallkuar dhe ngremė dorė mbi vėllaun tonė nga gjaku, kombi e feja? Pse nuk mundemi tė jemi mė tolerant dhe mė durimtarė nė “padrejtėsitė eventuale” qė mund tė na ketė bėrė personi tė cilin duam “ta rafshojmė pėr toke”? Pse nuk jemi nė gjendje qė llogaritė e pasqaruara mes vete t’i lėmė pėr Ditėn e Gjykimit, pėr atė ditė kur All-llahu i Madhėrishėm do tė merr nė mbrojtje atė tė cilit i ėshtė padrejtėsi dhe zullum? Deri kur temperamenti ynė do tė zotėron mbi urtėsinė, emocionet mbi arsyen?
 
Me plotė tė drejtė frika e njerėzve tanė vjen e shtohet gjatė kohės qė vije, periudha parazgjedhore dhe vetė dita e zgjedhjeve mund tė jenė edhe mė tė kobshme pėr trungun tonė nėse nuk ndėrmirret diē nė kėtė drejtim. Kėtė frikė e bėjnė edhe mė tė arsyeshme grindjet dhe mosmarrėveshjet qė po manifestohen mes partive tona politike gjatė ditėve tė fundit.
 
Mosdalja nė zgjedhjet e 15 Shtatorit si njė trup dhe me njė listė, e qė pėr fat tė keq siē duket edhe do tė ndodhė nga kokėfortėsia e liderėve tanė partiakė tė cilėt pėr “shkaqe parimore” kanė vendosur tė mos merren vesh mes vete, do tė jetė edhe njė nxitje pėr zbrazje tė pakontrolluar tė energjisė negative tė shpirtrave tė frustruar gjatė kėsaj periudhe kritike.
 
Pavarėsisht se partitė politike kanė vėshtirė tė kontrollojnė tė gjithė anėtarėt dhe simpatizuesit e tyre pėr tė parandaluar veprimet e pahijshme, gjėja mė e vogėl qė ato mund tė bėjnė ėshtė thirrja e pėrbashkėt publike deri te simpatizuesit e tyre dhe elektorati shqiptar pėr urtėsi, gjakftohtėsi dhe pėrmbajtje nga dhuna gjatė periudhės qė ka tė bėjė me zgjedhjet parlamentare. Ndoshta ky gjest i tyre sadopak do tė kishte zbutur mosmarrėveshjet e tyre dhe situatėn e acaruar tė cilėn ata na e gatuan si pasojė e kėtyre mosmarrėveshjeve.
 
* Aristoteli, “Poliitika”


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

  

>