|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Mesazhi i njė proteste paqėsore

 
 

 

21 shkurt 2004 / TN

Ēerēiz Loloēi

Sot opozita zhvilloi njė nga manifestimet mė masive dhe mė qytetare tė zhvilluar ndonjėherė nė Shqipėri duke lėnė njė shteg hapur pėr tė vepruar institucionet e tjera. Dy instrumenta demokratikė qė ka ēdo shoqėri e sotme, edhe shoqėria shqiptare, ėshtė votimi nė njė garė elektorale nė zgjedhjet e pėrgjithshme dhe protesta masive paqėsore. Kur njė prej kėtyre mekanizmave nuk funksionon (tashmė jemi tė gjithė nė njė mendje se nė vendin tonė nuk po kapėrcehet ende precedenti i zgjedhjeve normale demokratike respektivisht pėr pushtetin qendror dhe pėr atė lokal), dalja nė protesta masive dhe tė pėrgjithshme ėshtė testi mė i mirė dhe mė i pakundėrshtueshėm qė paralajmėron lėvizje politike, inspiron zgjedhje tė menēura dhe tė padhunshme.

Qytetarė tiranas por edhe nga tė gjitha zonat e vendit, pėrfaqėsues tė tė gjitha shtresave shoqėrorė, subjekte politike dhe anėtarė e simpatizantė tė koalicionit tė gjerė opozitar- kanė bashkuar zėrin e tyre nė manifestimin mė tė madh tė zhvilluar ndonjėherė nė kryeqytet duke kėrkuar jo thjesht largimin e njė kryeministri dhe tė njė qeverisje tė dėshtuar dhe inefikase, por edhe pėr tė  kėrkuar njė zgjidhje mė tė qėndrueshme dhe afatgjatė.

Nė rastin mė tė keq dhe qė ka ndodhur edhe herė tė tjera nė politikėn shqiptare, palėt mund tė qėndrojnė sėrish nė pozicionet e tyre: qeveria tė mos japė dorėheqje, presidenti tė mos marrė pėrgjegjėsitė institucionale, parlamenti tė zvarritet nė miratim ligjesh dhe njerėzit tė riprotestojnė nė Tiranė dhe nė qytete tė tjera tė vendit. Por qėndrimi nė kėto pozicione nuk i shėrben askujt, pasi palėt nuk mund tė jenė gjithherė nė njė ritual pa rrugėdalje.

Protestat, sado paqėsore dhe tė kontrollueshme, nė kryeqytet por edhe nė sheshe dhe vende tė tjera, nė vend qė tė krijojnė komoditetin pėr qeverisje, kėrkojnė para sė gjithash qė vėmendja, paratė, energjitė tė shkojnė nė mposhtjen e tyre; shembujt edhe shqiptarė kanė treguar se fitues kanė qenė gjithmonė palėt protestuese paēka qė janė harxhuar fonde, autoritarizma dhe teprime tė pushteteve tė dhunės ndaj qytetarėve. Ky zinxhir protestash tashmė nuk mund tė pengohet prej askujt dhe nė tė mirė tė njė mentaliteti tjetėr politik, lypset tė kėrkohet njė zgjidhje mė kostante.

Njė masė e madhe qytetarėsh dhe tėrėsia e zėrave opozitarė, qė nuk janė domosdoshmėrisht anėtarėt dhe militantėt e forcės kryesore kundėrshtare, kanė vėnė nė pikėpyetje, sė pari, vetė pushtetin legjislativ; pra ky parlament nuk mund tė jetė mė pėrfaqėsues i shumicės shqiptare dhe nė kėtė rast ai duhet tė riverifikohet nė momentin mė tė parė.

Fakti tjetėr qė presidenca nuk ka ndonjė rol nė kėtė situatė paqėndrueshmėrie dhe zinxhir krizash, e ka vėnė nė pozitė tė vėshtirė edhe kėtė institucion ku edhe kryetari i shtetit nuk ka sesi tė verifikojė funksionimin dhe integritetin presidencial pėrveē se nė njė trupė tjetėr legjislative. Nė gjendje pasigurie, pėr vetė ndikimin dhe ndėrhyrjen qė bėn politika (e ashtuquajtura mazhoranca qeverisėse), janė edhe institucionet e tjera. Por si protestuesit  ashtu edhe shumė shqiptarė tė tjerė qė nuk protestojnė shesheve dhe publikisht por janė kundėr keq-qeverisjes, nuk kėrkojnė zbrazjen e institucioneve, por riformulimin e tyre me parametra bashkėkohorė dhe qė t'u pėrgjigjen sfidave tė sotme integruese.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.