|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E premte, 20 shkurt 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Holkeri bisedoi me Rexhepin

 • Minatorėt e Trepēės kėrkojnė tė kthehen nė vendet e punės

 • Pėrfaqėsuesit e 9 komunave diskutojnė pėr mbėshtetjen e infrastrukturės komunale nga qeveria amerikane

 • Dhjetė kryetarė tė komunave tė Kosovės vizitojnė SHBA

 • Fusha e mediave tė rregullohet me ligj, u tha nė takimin e Dacit me komesionerin e mediave

 • Podujevė: Banorėt e Llapashticė kanė grumbulluar mbi 70 mijė euro pėr asfaltimin e rrugės

 • Podujevė: Banorėt e Llapashticė kanė grumbulluar mbi 70 mijė euro pėr asfaltimin e rrugės

 • Nė Rahovec u mbajt takimi i tė rinjve tė kėsaj ane me Kryesinė e FR tė LDK-sė

 • Mbrėmė nė Lipjan janė vrarė dy serbė

 • Demaēi formon njė parti tė re

 • Kuvendi i Kosovės do tė miratojė njė rezolute me tė cilėn do tė kėrkojė nga KS zhbėrjen e strukturave paralele

 • Plani final pėr standardet do t'i dorėzohet sot pėr shqyrtim KS tė OKB-sė

 • Gjyqtari hetues ndėrkombėtar katėr eprorėve tė arrestuar tė TMK-sė ua ka vazhduar paraburgimin pėr 30 ditė

 • Afėr Prishtinės ėshtė vėnė gurthemeli pėr ndėrtimin e Qendrės kardiokirugjike nė Kosovė

 • Nė Prizren u protestua pėr lirimin e katėr pjesėtarėve tė arrestuar nga radhėt e TMK-sė

 • Nė njė restoran tė Prishtinės pati tė shtėna armėsh, nuk ka tė vrarė apo tė plagosur, por tė arrestuar

 • Studentėt reagojnė ndaj akuzave dhe letrave kėrcėnuese drejtuar profesorėve

 • OBSH do tė organizojė nė Mitrovicė fushatėn pėr vetėdijėsimin e popullatės pėr rrezikun nga ndotja

 • Nė Prishtinė filloi punėn seminari ballkanik me punėtorėt arkivorė me temėn "Arkivat elektronike"

 • Shtohet interesimi pėr librin nė Podujevė

 • Forcat izraelite kanė vrarė dy palestinezė

 • Tre civilė janė vrarė nga rrėzimi i njė avioni indian MIG-21

 • Pesė vetė kanė humbur jetėn nga rrėzimi i njė helikopteri turk

 • Uashingtoni i ka pėrsėritur akuzat se Irani zhvillon program tė armėve bėrthamore

 • Nė Iran ka filluar votimi pėr zgjedhjet e pėrgjithshme

 • Shkencėtari pakistanez i ka shitur Iranit teknologji bėrthamore, thotė policia e Malajzisė

 • Nė njė shpėrthim plagoset njė ushtar amerikan

 • Nė Iran po zhvillohet zgjedhjet parlamentare

 
  
Holkeri bisedoi me Rexhepin
 
Prishtinė, 20 shkurt 2004 - Shefi i UNMIK-ut Hari Holkeri ka biseduar sot me kryeministrin e Kosovės Bajram Rexhepi rreth pengasave nė procesin e privatizmit tė ndėrmarrjeve shoqėrore dhe fillimin e dialogut me pėrfaqėsuesit e Beogradit.
 
Pėrfaqėsuesi i UNMIK-ut pėr informim ka thėnė se Holkeri dhe Rexhepi planifikojnė tė bėjnė njė lloj fushate pėr procesin e e standardeve nė kuadėr tė sė cilės pritet qė fillimisht tė organizojnė njė takim me studentėt e Universitetit tė Prishtinės.
 
 
Minatorėt e Trepēės kėrkojnė tė kthehen nė vendet e punės
 
Mitrovicė, 20 shkurt 2004 - Mbi 200 minatorė tė Trepēės janė tubuar sot nė oborrin e minierės nė Stantėrg tė Mitrovicės dhe kanė kėrkuar tė kthehen nė vendet e tyre tė punės.

Minatorėt nė njė takim dje kishin marrė vendim pėr t'u kthyer nė vendet e punės, pa arritur ndonjė marrėveshje paraprake me drejtuesit vendorė dhe ndėrkomėbėtar tė Trepēės.

Mminatorėt sot nuk e kanė realizuar vendimin e tyre dhe janė nė pritje tė rezultatit tė bisedave tė sotme tė menaxherit ndėrkomėbėtar tė Trepēės Pol Nils me drejtuesit e AKM-sė.

Njoftohet se nė oborrin e minierės ndodhen forca policore.

Tubimi i sotėm po mbahet pikėrisht nė 15-vjetorin e grevės sė njohur tė minatorėve tė Trepēės mė 1989.
 
 
Pėrfaqėsuesit e 9 komunave diskutojnė pėr mbėshtetjen e infrastrukturės komunale nga qeveria amerikane
 
Prishtinė, 20 shkurt 2004 - Pėrfaqėsuesit e nėntė komunave qė marrin pjesė nė "Iniciativėn pėr Mbėshtetjen e Infrastrukturės Komunale" (MISI) tė financuar nga Qeveria e Shteteve tė Bashkuara pėrmes Agjencisė sė SHBA-ve pėr Zhvillim Ndėrkombėtar (USAID) do tė takohen tė martėn, mė 24 shkurt, nė selinė e USAID-it pėr tė diskutuar planet e propozuara nga ata.
 
MISI, i implementuar nga Mercy Corps, ėshtė duke punuar me komunat e Lipjanit, Kamenicės, Prizrenit, Novo Bėrdės, Gjilanit, Obiliqit, Fushė Kosovės, Istogut dhe Rahovecit.

MISI ėshtė njė program 18 muajsh pėr mbėshtetjen e pėrmirėsimeve infrastrukturore nė kėto komuna tė Kosovės qė janė duke shėnuar pėrparim drejt vendosjes sė kushteve qė ndihmojnė kthimin dhe riintegrimin e pakicave.
 
Programi, nė bashkėpunim me agjencitė e tjera tė pėrfshira nė ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me kthimin, poashtu do t'i ofrojė ndihmė qeverive komunale nė pėrpjekjet e tyre pėr tė pėrmirėsuar kushtet qė mundėsojnė kthimin dhe riintegrimin.
 
Me pėrfundimin e programit, nėntė komunat do tė jenė nė gjendje mė tė mirė pėr tė demonstruar mbėshtetjen publike pėr kthime, tė trajtojnė pengesat nė kthim dhe riintegrim, dhe tė ngrisin nivelin e pėrfshirjes nė kthime tė komuniteteve pranuese, thuhet nė njė njofitm tė Zyrės amerikane nė Prishtinė.

Mbi rolin e komuniteteve dhe qytetarėve nė procesin e riintegrimit do tė flasin Dejll Fajfer, drejtor i Misionit tė USAID-it nė Kosovė, drejtoresha e Mercy Corps MISI, Kristin Griffith, dhe zėvendėsdrejtoresha Besa Vuthaj.
   
 
Dhjetė kryetarė tė komunave tė Kosovės vizitojnė SHBA
 
Prishtinė, 20 shkurt 2004 - Dhjetė kryetarė tė komunave tė Kosovės do tė udhėtojnė nesėr pėr nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, nė mesin e tė cilėve ėshtė edhe Ismet Beqiri, kryetar i Kuvendit Komunal tė Prishtinės.

Kryetarėt e komunave tė Kosovės do tė qėndrojnė mbi dy javė nė SHBA, ku atje do tė marrin pjesė nė trajnime tė ndryshme qė kanė tė bėjnė kryekėput me pushtetit lokal, si dhe do tė realizojnė edhe disa vizita nė institucionet e rėndėsishme amerikane.

Fillimisht kryetarėt e komunave tė Kosovės do tė marrin pjesė nė njė program pėr trajnim, pastaj nė njė seminar pėr zgjidhjen e konflikteve, ndėrkohė qė ata do ta vizitojnė edhe prefektin e Uashingtonit, Universitetin Xhorxhtaun nė Uashington, si dhe disa institucione me rėndėsi tė Shteteve tė bashkuara tė Amerikės, me qėllim tė avancimit dhe kėmbimit tė pėrvojave nė fushė tė pushtetit lokal.
 
 
Fusha e mediave tė rregullohet me ligj, u tha nė takimin e Dacit me komesionerin e mediave
 
Prishtinė, 13 shkurt 2004 - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės Naxhat Daci priti sot komisionerin e pėrkoshėm pėr media Robert Xhilet dhe zyrtarin pėr ēėshtje politike tė OSBE-sė Brajan Kuns, me tė cilėt bisedoi pėr rregullimin e fushės sė mediave nė Kosovė.

Nė takim u tha se mėnyra e rregullimit tė mediave duhet tė rregullohet me ligj e jo me rregullore si deri mė tani.

Kuvendi i Kosovės duhet tė miratojė njė ligj pėr transmetuesin publik dhe atė pėr Komisionin e pavarur tė mediave, thanė bashkėbiseduesit.

Komsioneri pėr media tha se me kryeparlanetarin Daci kishin qėndrim tė pėrbashkėt pėr nevojėn e hartimit tė njė ligji pėr transmetuesin publik tė Kosovės, si dhe tė komisionit tė pėrbashkėt pėr media.
 
"Ne ramė rakord pėr ēėshtjet mė tė rėndėsishme qė duhet tė bėhen nė fushėn e legjiulacionit tė mediave. Duhet miratuar ligjin pėr RTK si transmetues publik dhe ligjin pėr komisionin e pėrkohshėm tė mediave", tha Xhilet, duke shtuar se kėto ligje duhet tė miratohen para zgjedhjeve nacionale, por theksoi se kjo varet nga institucionet e Kosovės.
 
 
Podujevė: Banorėt e Llapashticė kanė grumbulluar mbi 70 mijė euro pėr asfaltimin e rrugės
 
Podujevė, 20 shkurt 2004 - Banorėt e fshatit Llapshticė tė Podujevės kanė grumbulluar mbi 70 mijė euro pėr asfaltimin e rrugės sė gjatė 5 km. Asfaltimi i rrugės Podujevė-Llapashticė mundėson lidhjen e fshatrave Katunishtė, Llapashticė e ulėt, Popovė dhe 13 lagje tė Llapashticės sė Epėrme me gjithėsej 5200 banorė, tha kryetari i komitetit tė fshatit Llapashticė e Epėrme Ramadan Muēiqi.
 
Aksionin pėr grumbullimin e mjeteve pėr asfaltimin e rrugės e kanė ndihmuar mbi 70% tė familjeve nga 270 sa ka fshati Llapashticė, por aksioni vazhdon derisa tė grumbullohen mbi 100 mijė euro, ndėrkohė qė presin edhe ndihmėn e komunės dhe tė Ministrisė sė Postelekomunikacionit.

Ndėrkaq, menaxheri i info qendrės sė Orllanit Agim Abdullahu njoftoi se nė kuadėr tė ndihmės pėr bujqėsinė dhe zhvillimin e kushteve pėr turizmin nė rajonin e Liqenit tė Batllavės, Qeveria e Tirolit tė Austrisė solli pėr fermerėt e Orllanit 20 pompa pėr mjelje me pajisje pėrkatėse. Fermerėt qė pėrfitojnė kėto mjete do tė lidhin kontratė me miniqumėshtoren nė Orllan pėr grumbullimin dhe shitjen e qumėshtit nė mėnyrė tė organizuar.

Kohė mė parė Qeveria e Tirolit tė Austrisė ka ndihmuar fermerėt e rajonit tė fshatrave tė Orllanit me lopė dhe pajisje pėr miniqumėshtoren e cila ka kushtuar 30 mijė euro.
 
 
Podujevė: Banorėt e Llapashticė kanė grumbulluar mbi 70 mijė euro pėr asfaltimin e rrugės
 
Podujevė, 20 shkurt 2004 - Banorėt e fshatit Llapshticė tė Podujevės kanė grumbulluar mbi 70 mijė euro pėr asfaltimin e rrugės sė gjatė 5 km. Asfaltimi i rrugės Podujevė-Llapashticė mundėson lidhjen e fshatrave Katunishtė, Llapashticė e ulėt, Popovė dhe 13 lagje tė Llapashticės sė Epėrme me gjithėsej 5200 banorė, tha kryetari i komitetit tė fshatit Llapashticė e Epėrme Ramadan Muēiqi.
 
Aksionin pėr grumbullimin e mjeteve pėr asfaltimin e rrugės e kanė ndihmuar mbi 70% tė familjeve nga 270 sa ka fshati Llapashticė, por aksioni vazhdon derisa tė grumbullohen mbi 100 mijė euro, ndėrkohė qė presin edhe ndihmėn e komunės dhe tė Ministrisė sė Postelekomunikacionit.

Ndėrkaq, menaxheri i info qendrės sė Orllanit Agim Abdullahu njoftoi se nė kuadėr tė ndihmės pėr bujqėsinė dhe zhvillimin e kushteve pėr turizmin nė rajonin e Liqenit tė Batllavės, Qeveria e Tirolit tė Austrisė solli pėr fermerėt e Orllanit 20 pompa pėr mjelje me pajisje pėrkatėse. Fermerėt qė pėrfitojnė kėto mjete do tė lidhin kontratė me miniqumėshtoren nė Orllan pėr grumbullimin dhe shitjen e qumėshtit nė mėnyrė tė organizuar.

Kohė mė parė Qeveria e Tirolit tė Austrisė ka ndihmuar fermerėt e rajonit tė fshatrave tė Orllanit me lopė dhe pajisje pėr miniqumėshtoren e cila ka kushtuar 30 mijė euro.
 
 
Nė Rahovec u mbajt takimi i tė rinjve tė kėsaj ane me Kryesinė e FR tė LDK-sė
 
Rahovec, 20 shkurt 2004 - Nė shtėpinė e kulturės "Mensur Zyberaj" nė Rahovec ėshtė organizuar njė debat nga dega e kėtushme e FR tė LDK-sė, me Kryesinė qendrore tė FR tė LDK-sė, tė kryesuar nga Sejdė Tolaj, nėnkryetar. Kėtė takim e hapi Muhamedali Hoti, kryetar i degės sė FR-sė, ndėrsa mė pas tė pranishmit i pėrshėndeti nėnkryetari i FR Sejdė Tolaj, i cili foli pėr punėn, angazhimin dhe sakrificat shumėvjeēare tė LDK-sė drejt realizimit tė lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės.
 
"Ne si FR i LDK-sė, kėtė vit e kemi cilėsuar si vit i tė rinjve dhe ky takim ėshtė nė vazhdėn e takimeve qė ne po i realizojmė me tė rinjėt e tė gjitha komunave tė Kosovės, pėr tė komunikuar drejtpėrdrejt me ta nė mėnyrė qė tė njoftohemi pėr sė afėrmi me kėrkesat dhe nevojat e tė rinjve anemban Kosovės", tha Tolaj.

Mė pastaj u zhvillua njė debat mes tė rinjve dhe nga tė pranishmit u shtruan njė varg pyetjesh nė tė cilat u pėrgjigjen musafirėt nga Prishtina.
 
Mbrėmė nė Lipjan janė vrarė dy serbė
 
Lipjan, 20 shkurt 2004 - Mbrėmė rreth orės 20.30 afėr Lipjanit janė vrarė dy serbė. Sipas mediave serbe bėhet fjalė pėr Zlatimir Kostiqin nga Fushė Kosova dhe Miliana Markoviqin nga Gracka. Trupat e tė vrarėve i kishin gjetur ushtarėt e KFOR-it dhe policia e UNMIK-ut afėr Shtėpisė sė zjarrfikėsve nė dalje tė Lipjanit.
 
 
Demaēi formon njė parti tė re
 
Prishtinė, 20 shkurt 2004 - Pas paralajmėrimeve tė shumta, veprimtari shumėvjeēar pėr tė drejtat e njeriut Adem Demaēi ka dalė me njė projekt pėr formimin edhe tė njė partie politike nė Kosovė. Forumi Qytetar i Kosovės ėshtė emėrtuar subjekti qė do ta drejtojė Demaēi.
 
Nė njė projekt tė grupit nismėtar pėr formimin e kėsaj partie, cila u ėshtė shpėndarė mediave, u bėhet thirrje "qytetarėve tė pjekur tė Kosovės dhe tė gjithė njerėzve tė mirė nga mbarė bota" qė ta pėrkrahin kėtė iniciativė.
 
Mė tutje thuhet: "Na vjen keq qė liderėt aktualė kosovarė me vlerėsimet e tyre tė gabuara sollėn veten dhe krejt Kosovėn nė njė gjendje tė mjerė dhe nė rrugėn pa krye", duke shtuar se "pėr tė gjitha kėto qė po ndodhin para syve tanė nuk mund tė shfajsohen as vetė qytetarėt e Kosovės".

Deri mė tash nuk janė bėrė tė njohur emrat e grupit nismėtar pėr formimin e kėsaj partie, pėrveē Demaēit.
 
 
Kuvendi i Kosovės do tė miratojė njė rezolute me tė cilėn do tė kėrkojė nga KS zhbėrjen e strukturave paralele
 
Prishtinė, 20 shkurt 2004 - Kuvendi i Kosovės ka filluar procedurėn pėr miratimin e njė rezolute me tė cilėn nga Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara do tė kėrkojė qė tė eliminohen strukurat paralele serbe nė Kosovė.

Rezoluta 1244 dhe Korniza Kushtetuese e pėrcaktojnė Kosovėn si njė territor tė pandashėm, ndėrkaq aktualisht njė e treta e territorit tė Kosovės nuk administrohet nga institucionet ndėrkombėtare dhe ato tė zgjedhura tė Kosovės.
 
Propozohet qė Kuvendi t'i drejtohet Kėshillit tė Sigurimit me qėllim qė tė miratojė njė rezolutė tė veēantė pėr zhbėrjen e strukturave paralele serbe nė Kosovė.

Ky ishte propozim i grupit parlamentar tė PDK-sė me tė cilin ėshtė pajtuar edhe grupi parlamentar i LDK-sė.
 
 
Plani final pėr standardet do t'i dorėzohet sot pėr shqyrtim KS tė OKB-sė
 
Prishtinė, 20 shkurt 2004 - Drafti final i planit pėr implementimin e standardeve, i hartuar nga Qeveria e Kosovės dhe UNMIK-u, do t'i dorėzohet tė premtėn Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė pėr shqyrtim. Ka edhe disa punė qė pritet tė pėrfunndojnė sot nė mėngjes, por plani do tė dorėzohet sot, ka thėnė Ilir Deda koordinator i Qeverisė sė Kosovės.
 
 
Gjyqtari hetues ndėrkombėtar katėr eprorėve tė arrestuar tė TMK-sė ua ka vazhduar paraburgimin pėr 30 ditė
 
Prishtinė, 20 shkurt 2004 - Pas dėgjimit tė deklaratave, katėr eprorėve tė TMK-sė, Selim Krasniqit, Bedri Zyberajt, Xhavit Elshanit dhe Milaim Latifit nga gjyqtarėt hetues ndėrkombėtarė nė Prishtinė iu vazhdua paraburgimi pėr 30 ditė. Gjyqtari hetues ndėrkombėtar e ka marrė kėtė vendim pėr zgjatjen e paraburgimit me kėrkesė tė prokurorit ndėrkombėtar.
 
Kėshtu, deklaroi Destan Rukiqi, avokat i tė akuzuarit, Selim Krasniqi. Ai shtoi se gjyqtari ka vendosur qė hetimet tė vazhdojnė nė bazė tė veprės penale pėr ēfarė edhe i ngarkon akuza krimit tė luftės kundėr popullatės civile, tė ligjit penal tė Jugosllavisė i cili ligj ėshtė ende i aplikueshėm nė Kosovė.

Mbrojtėsit e tė pandehurve sipas Rukiqit do tė ankohen kundėr kėtij vendimi brenda 24 orėve dhe se ankesa do t'i drejtohet kolegjit penal tė Gjykatės sė Qarkut nė Prizren, sepse kėtė ēėshtje e udhėheqin gjyqtarėt ndėrkombėtarė dhe prokurorėt qė i takojnė Gjykatės sė Qarkut nė Prizren.
 
 
Afėr Prishtinės ėshtė vėnė gurthemeli pėr ndėrtimin e Qendrės kardiokirugjike nė Kosovė
 
Prishtinė, 20 shkurt 2004 - Nė lokalitetin "Qyteti Italia" nė afėrsi tė Prishtinės dje solemnisht ėshtė vėnė gurthemeli pėr ndėrtimin e Qendrės sė parė kardiokirugjike nė Kosovė.
 
Nismėn e ndėrtimit tė saj dhe gurin themeltar i vuri dr. Fatmir Dalladaku, kardiokirurg, i cili nė njė kohė tė gjatė kreu shumė operacione nė zemėr tė hapur nė Gjermani, pėrfshirė njė operacion tė tillė edhe nė Kosovė.

"Ndėrtimi i njė qendre tė tillė do tė ketė rėndėsi tė madhe jo vetėm pėr Kosovėn, por pėr rajonin dhe mė gjerė", tha me kėtė rast dr. Dalladaku.
 
Ai shtoi se kėso shėrbimesh ofrohen pėr herė tė parė nė Kosovė dhe pacientėt kosovarė nuk kanė nevojė tė marrin botėn nė sy pėr tė kėrkuar mjekime tė tilla.

Mjetet pėr ndėrtimin e qendrės kardiokirurgjike nė Prishtinė u siguruan duke u bashkuar kapitali vendor dhe ai i jashtėm. Ndėrkaq, kjo qendėr do tė ndėrtohet nė afatin sa mė tė shpejtė.
 
 
Nė Prizren u protestua pėr lirimin e katėr pjesėtarėve tė arrestuar nga radhėt e TMK-sė
 
Prizren, 20 shkurt 2004 - Tri shoqata tė dala nga lufta e UĒK-sė nė Prizren organizuan dje njė protestė, ku u kėrkua lirimi i menjėhershėm i tė arrestuarve tė fundit nga radhėt e TMK-sė. Sipas zėdhėnėsit tė Asociacionit tė Veteranėve nė Prizren, protesta ishte e qetė dhe u mbajt nė sheshin Shadėrvan.
 
Zėrat mė tė fuqishėm dhe thirrjet mė tė shpeshta kanė qenė: "Stop arrestimeve tė luftėtarėve tė lirisė dhe tendencės pėr tė njollosur dhe kriminalizuar luftėn e pastėr dhe tė ndershme tė UĒK-sė", "Liri pėr ēlirimtarėt", "UNMIK, kriminelėt janė nė Serbi" e tė tjerė.

Protesta pėrfundoi me njė notė proteste e cila do t'u dėrgohet institucioneve mė tė larta vendore dhe ndėrkombėtare me kėrkesė ndėrperjen e menjėhershme tė arrestimeve ndaj ēlirimtarėve.
Organizatorėt paralajmėruan se njė protestė e ngjashme do tė mbahet sot nė Malishevė.
 
 
Nė njė restoran tė Prishtinės pati tė shtėna armėsh, nuk ka tė vrarė apo tė plagosur, por tė arrestuar
 
Prishtinė, 20 shkurt 2004 - Nė orėt e pasditės sė djeshme janė dėgjuar tė shtėna armėsh nė qendėr tė Prishtinės rreth orės 14.30 nė bulevardin "Dėshmorėt e Kombit" brenda lokalit "Arbi" janė dėgjuar tė shtėna armėsh, ndėrkaq nuk njoftohet pėr tė vrarė apo tė plagosur.
 
Personi i dyshimtė, i cili ka shtėnė me armė zjarri ėshtė viktimė e njė sulmi prej katėr personave tė cilėt kanė hyrė nė lokal pas njė mosmarrėveshjeje tė mėhershme. Atėherė pronari i lokalit Faton Pireva nga Lupēi i Poshtėm ka shtėnė nė ajėr me armė, deklaroi zėdhėnėsi i SHPK-sė Refki Morina.
 
Ai shtoi se policia e ka arrestuar njė person tė dyshimtė dhe ėshtė nė kėrkim edhe tė personave tė tjerė. Pronari i lokalit pėr shkak tė armėmbajtjes pa leje dhe njėri prej tė dyshuarve po mbahen nė arrest.
 
 
Studentėt reagojnė ndaj akuzave dhe letrave kėrcėnuese drejtuar profesorėve
 
Prishtinė, 20 shkurt 2004 - Kryesia e Unionit tė Pavarur tė Studentėve tė Fakultetit Juridik tė Prishtinės kanė reaguar ndaj akuzave dhe letrave kėrcėnuese qė nisma pėr njė "Universitet Tjetėrqysh" u ka drejtuar profesorėve tė Fakultetit Juridik.
 
Kėto akuza, thotė kjo kryesi, janė tė pabaza dhe me konotacion politik. Kryetari i Unionit tė kėtij fakulteti Xhevdet Krasniqi duke paraqitur rezultatet e njė anketimi tė bėrė me studentėt e Fakulteti Juridik gjatė muajve mars-prill tė vitit tė kaluar, thotė se emrat e profesorėve tė bėrė publik si profesorė tė korruptuar dhe amoral gėzojnė njė respekt tė veēantė nga studentėt. Unioni nuk i pėrkrah as protestat nga nisma apo njė "Universitet Tjetėrqysh", ka thėnė Krasniqi.
 
 
OBSH do tė organizojė nė Mitrovicė fushatėn pėr vetėdijėsimin e popullatės pėr rrezikun nga ndotja
 
Prishtinė, 20 shkurt 2004 - Organizata Botėrore e Shėndetėsisė do tė organizojė nė Mitrovicė fushatėn pėr vetėdijėsimin e popullatės pėr rrezikun nga ndotja e madhe e ambientit nė kėtė rajon. Zyrtarė tė kėsaj organizate thonė se gjatė fushatės, e cila fillon nė fillim tė muajit tė ardhshėm do tė bėhet vlerėsimi i ndotjės sė ambientit dhe vetėdijėsimi i popullatės pėr rrezikun dhe pasojat e mundshme nga ndotja.
 
 
Nė Prishtinė filloi punėn seminari ballkanik me punėtorėt arkivorė me temėn "Arkivat elektronike"
 
Prishtinė, 20 shkurt 2004 - Nė Prishtinė filloi punėn seminari ballkanik me punėtorėt arkivorė me temėn "Arkivat elektronike". Nė kuadėr tė kėtij seminari u bė hapja e ekspozitės kushtuar 85-vjetorit tė Komitetit Mbrojtja Kombėtare e Kosovės e pėrgatitur nga Arkivi i Kosovės nė bashkėpunim me Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Arkivave tė Shqipėrisė.

"Dokumentėt e ekspozuara pos vlerėsimeve tė njė periudhe historike janė njė material i rėndėsishėm qė tė ēmohet rėndėsia e ruajtjes sė lėndės arkivore pėr shpalosjen e sė vėrtetės tė gjeneratave tė tashme dhe tė ardhshme", tha Hasan Zeka drejtor i Departamentit tė Kulturės nė Ministrinė e Kulturės.

Seminari, nė tė cilin po marrin pjesė pėrfaqėsues arkivor nga Shqipėria, Kroacia, Sllovenia dhe Maqedonia vazhdon punimet edhe sot.
 
 
Shtohet interesimi pėr librin nė Podujevė
 
Podujevė, 19 shkurt - Krahasuar me vitet paraprake, gjatė vitit tė kaluar vėrehet shtim i interesimit pėr librin sepse vetėm pėr dy muajt e parė tė kėtij viti numri i lexuesve ėshtė rritur dukshėm, thotė drejtori i Drejtorisė pėr kulturė, rini e sport i komunės sė Podujevės Nexhmi Balaj, ndonėse pohon se ekziston krizė e pėrgjithshme kulturore.

Numri i lexuesve nė bibliotekėn e qytetit ėshtė rritur. Janė evidentuar mbi 1250 lexues tė grupmoshave tė ndryshme dhe gjithsej 11.250 libra tė lexuara, tha ai.
 
Sipas tij, interesim tė shtuar pėr librin po tregojnė nxėnėsit dhe studentėt qė kryesisht kėrkojnė botime tė reja tė gjuhės shqipe, por po shtohet numri i atyre qė po lexojnė edhe literaturėn ekzistuese nė gjuhėn angleze qė numėron gjithėsej 4700 ekzemplarė.

Nė bibliotekėn e qytetit nė Podujevė ka 17. 994 ekzemplarė librash tė letėrsisė pėr fėmijė dhe tė rritur, trashėgimi kulturore, filozofi, art, etj.

Nga librat mė tė kėrkuar nė Podujevė, sipas tė dhėnave tė DKRS, janė botimet e Ismail Kadaresė, Sabri Hamitit dhe Bilall Xhaferit, mirėpo edhe perla tė letėrsisė botėrore nė gjuhėn angleze tė cilat vitin e kaluar i ka dhuruar Biblioteka Univerzitare e Manēesterit tė Anglisė.

Biblioteka e qytetit ėshtė pasuruar me kompletin e Studimeve arkeologjike dhuratė nga Muzeu i Kosovės si dhe libra nga Biblioteka Universitare e Kosovės.
 
 
Forcat izraelite kanė vrarė dy palestinezė
 
Tel Aviv, 20 shkurt 2004 - Forcat izraelite kanė vrarė mbrėmė vonė dy palestinezė tė armatosur, tė cilėt kinse kanė tentuar tė hidhen nė bazėn ushtarake nė pjesėn veriore tė bllokut tė kolonive hebraike Guss Katif nė Rripin e Gazės, kanė bėrė tė ditur burimet izraelite.
 
 
Tre civilė janė vrarė nga rrėzimi i njė avioni indian MIG-21
 
Ahmedabda, 20 shkurt 2004 - Tre civilė janė vrarė dhe 11 janė lėnduar kur njė avion MIG-21 i Armatės indiane ėshtė rrėzuar mbi njė fshat nė shtetin Guxharat. Avioni luftarak, piloti i tė cilit ka arritur tė katapultojė, ėshtė rrėzuar mbi shtėpitė nė fshatin Laha Baval, 300 km nga qyteti Ahmedabad.
 
 
Pesė vetė kanė humbur jetėn nga rrėzimi i njė helikopteri turk
 
Stamboll, 20 shkurt 2004 - Pesė anėtarė tė akuipazhit e humbėn jetėn nga rrėzimi i njė helikopteri ushtarak tė Turqisė.

Nė ēastin e rrėzimit nė provincėn Bingol, 900 km nė juglindje tė Ankarasė, helikopteri transportonte dy ushtarė tė sėmurė.
 
 
Uashingtoni i ka pėrsėritur akuzat se Irani zhvillon program tė armėve bėrthamore
 
Uashington, 20 shkurt 2004 - Shtėpia e Bardhė i ka pėrsėritur akuzat se Irani zhvillon program tė armėve bėrthamore, nėn maskėn e zhvillimit tė energjisė bėrthamore pėr qėllime paqėsore.

Zėdhėnėsi Skot Mekkllellen deklaroi se Irani ka shumė rezerva tė naftės dhe gazit dhe nuk ka nevojė legjitime pėr energji bėrthamore. "Pėr tė patur besim tė plotė nė programin bėrthamor, Irani duhet tė heqė dorė nga pasurimi i uraniumit dhe aktivitetet pėrcjellėse", tha zėdhėnėsi Mekkllellen.

Irani i ka mohuar akuzat. Ministria e jashtme nė Teheran tha se aktivitetet bėrthamore "janė krejtėsisht paqėsore".

Ndėrkohė raportohet se Agjencia Ndėrkombėtare Bėrthamore, nė Iran ka zbuluar komponenta tė padeklaruara qė janė kompatibile me modelet centrifugale tė uraniumit tė pasuruar.
 
 
Nė Iran ka filluar votimi pėr zgjedhjet e pėrgjithshme
 
Teheran, 20 shkurt 2004 - Nė Iran ka filluar votimi pėr zgjedhjet e pėrgjithshme, nė tė cilat pritet qė pėrfaqėsuesit e vijės sė ashpėr tė sigurojnė shumicėn e vendeve nė parlament.

Reformistėt, qė siguruan fitoren nė zgjedhjet e vitit 2000, thonė se rikthimi i konservatorėve ėshtė pashmangshėm pas skualifikimit nga gara elektorale tė 2.500 kandidatėve reformatorė.

Kėshilli i Gardianėve, njė grup i fuqishėm klerikėsh qė kundėrshtojnė reformat nė republikėn islamike, ua ndaloi atyre kandidimin pėr zgjedhje.

Pritet qė shumė votues tė bojkotojnė zgjedhjet. Njė sondazh i autoriteteve parashikon se pjesėmarrja nė votime do tė jetė rreth 30 pėrqind.
 
Nė njė shpėrthim plagoset njė ushtar amerikan
 
Bagdad, 20 shkurt 2004 - Njė ushtar amerikan ėshtė plagosur sot kur njė kolonė me mijėra ushtarė qė po vinte nga Iraku ndeshi nė njė mjet shpėrthyes afėr Baladit, 75 km nė veri tė Bagdadit.

Ushtari i plagosur ėshtė evakuar me helikopter.

Kolona po transportonte vetėm njė pjesė tė 30 mijė ushtarėve amerikanė qė ishin vendosur prej njė viti nė trekėndėshin sunit, zonė e cila ndodhet nė veri tė Bagdadit, ku guerila antiamerikane ėshtė shumė aktive, njofton AFP.
 
 
Nė Iran po zhvillohet zgjedhjet parlamentare
 
Teheran, 20 shkurt 2004 - Iranianėt po votojnė sot nė zgjedhjet parlamentare, nė tė cilat konservatorėt nuk kanė aspak tė garantuar tė rifitojnė shumicėn qė mbanin para se reformatorėt fituan njė shumicė tė ndjeshme 4 vjet mė parė, dhe ēėshtja kryesore tani ėshtė pjesėmarrja nė zgjedhje.

Reformatorėt bėnė thirrje pėr bojkotimin e zgjedhjeve me shpresė qė pjesėmarrja e ulėt nė zgjedhje do tė shėrbente si mesazh se iranianėt kundėrshtojė vendimin e Kėshillit Mbikqyrės tė emėruar nga klerikėt qė tė skualifikonin njė numėr tė madh kandidatėsh reformatorė.

Konservatorėt bėnė thirrje pėr njė pjesėmarrje tė gjerė nė votime. Kryetari i Kėshillit Mbikqyrės u tha besimtarėve nė lutjet e sotme se njerėzit qė i kėshillojnė iranianėt tė mos votojnė janė tradhėtarė tė islamit dhe tė vendit.
   

  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

l>